Zavrieť

Porady

PN zamestnanca po ukončení TPP

Ahojte,

zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Aj mne raz doniesli takúto PN, tak som ju jednoducho poslala na sociálnu poisťovňu s prípisom, že s uvedeným zamestnancom bol rozviazaný pracovný pomer.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Bambi23 Pozri príspevok
    Ahojte,

    zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
    Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
    Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
    Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
    Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

    Dakujem
    K PN-ke priložíš potvrdenie o príjme a odošleš ju do SP. Dávky nem.poistenia platí od 1.dňa sociálna poisťovňa. Nezabudni poznačiť na potvrdení aj PN-ke, že sa jedná o skončený prac.pomer.

    -------
    Veronika

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Bambi23 Pozri príspevok
    Ahojte,

    zamestnanec u nas ukoncil TPP v skusobnej dobe k 31.5.2008, vsetky doklady od nas dostal a podpisal prevzatie este 29.5.2008.
    Teraz nam od neho dosla PN-ka, kde je uvedeny datum zacatia PN od 1.6.2008, s datumom vystavenia 2.6.2008. Ako zamestnavatela uviedol nasu firmu, hoci uz u nas nerobi.
    Co mam teraz robit s tou PN-kou, vratit ju byvalemu zamestnancovi alebo jeho lekarovi, ktory PN vystavil, alebo poslat na socialnu poistovnu?
    Viem, ze je tam nejaka ochranna doba, ale my s tym uz nemame nic spolocne, alebo ano?
    Aky je vlastne dalsi postup v takomto pripade.

    Dakujem
    vystaviť "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnovania nároku na nemocenskú dávku". Uvediete tam aj v bode 1. kedy bol ukončený PP.
    Mal by si to odniesť na sociálku byvalý zamestnanec sám, no ak už vám to dal, asi to nebude až taký problém tam odniesť - záleží od vašich vzťahov. Ale mu treba povedať, že ukončenie PN-ky a príp. aj pokračovanie PN ku koncu mesiaca nech odnesie sám priamo do SP. Vy už s tým nič nemáte (len to potvrdenie ste mu museli vystaviť.)

    No a pozor na Rozhodujúce obdobie (bod 9 = tabulka. v potvrdení zamestnávatela...). Ak nárok na nem.dávku vznikol v ochrannej lehote, RO na zistenie denn..vymer.základu sa zisťuje ku dnu zániku nem.poistenia - vid § 54 ods.3 z o soc.poist. - t.j. v jeho prípade ku dnu 31.5.08. Takže:
    1. ak PP vznikol v období od 1.3.08 do 30.4.08, jeho RO bude od začiatku PP do 30.4.08
    2. ak jeho PP vznikol v období od 1.5.08 do konca mája, jeho RO je obdobie od začiatku PP do 30.5.08
    Naposledy upravil brčko : 05.06.08 at 09:07

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    A ak vznikol pracovný pomer v 09/2007 a zanikol 10.06.2008 je rozhodujúce obdobie rok 2007? ale rok 2008 - do 10.06.08? Ďakujem pekne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tonkat Pozri príspevok
    A ak vznikol pracovný pomer v 09/2007 a zanikol 10.06.2008 je rozhodujúce obdobie rok 2007? ale rok 2008 - do 10.06.08? Ďakujem pekne.
    Rok 2007.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    smith Pozri príspevok
    Rok 2007.
    Ja som si to tiež myslela, ale mýli ma tá formulácia v 54 a tiež v poučení na Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ......, že ak je to v ochrannej lehote, tak RO sa zisťuje ku dňu zániku nem. poistenia. Čo to znamená, že ku dňu zániku? Som z toho jelen.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    tonkat Pozri príspevok
    Ja som si to tiež myslela, ale mýli ma tá formulácia v 54 a tiež v poučení na Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi ......, že ak je to v ochrannej lehote, tak RO sa zisťuje ku dňu zániku nem. poistenia. Čo to znamená, že ku dňu zániku? Som z toho jelen.
    formulácia "RO sa zistuje ku dnu zániku nem.poistenia" znamená, že zistuješ RO k poslednému dnu PP = akoby nárok na dávku vznikol v posledný den PP, t.j. v tvojom prípade (PP začal niekedy v 9/07 a skončil 10.6.08) akoby PN začala 10.6.08. Takže RO je obdobie od začiatku PP do 31.12.07
    Naposledy upravil brčko : 24.06.08 at 17:33

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Ďakujem pekne, je to ozaj vyčerpávajúce. Niekedy sa človek snaží hľadať komplikované riešenie a ono je úplne jednoduché. Pekný večer.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Ja mám tiež podobný problém, ale opačný - nastúpil k nám pracovník, ktorý mal ukončený PP k 31,12,2007 (uvedený aj na zápočte odpracovaných rokov) a od 1.1.2008 bol PN. Po ukončení PN 7,2,2008 bol evidovaný na ÚP. Pre účely ročných zúčtovaní vystavuje v tomto prípade potvrdenie o tejto dobe (od 1.1.2008 do 7.2.2008) Sociálna poisťovňa? Vďaka za pomoc.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    ZEvina Pozri príspevok
    Ja mám tiež podobný problém, ale opačný - nastúpil k nám pracovník, ktorý mal ukončený PP k 31,12,2007 (uvedený aj na zápočte odpracovaných rokov) a od 1.1.2008 bol PN. Po ukončení PN 7,2,2008 bol evidovaný na ÚP. Pre účely ročných zúčtovaní vystavuje v tomto prípade potvrdenie o tejto dobe (od 1.1.2008 do 7.2.2008) Sociálna poisťovňa? Vďaka za pomoc.
    Čo sa týka RZD, tak tam priznáva príjmy, takže potrebuje dokladovať obdobie, počas ktorého mal príjmy a v akej výške, nemusí preukazovať prečo v tom ktorom období nebol zamestnaný a pod. /napr. keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný bez príjmu, tiež to nemusí dokladovať/.
    Čo sa týka RZZP tak to neviem, s tým som sa nestretla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.