Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti

Dobrý deň! Vie mi niekto poradiť, čo všetko zahrňa zrušenie živnosti t. j. ukončenie podnikania v jednoduchom účtovníctve? Odpisujem majetok, je zaplatená cestná daň, jedná sa o plátcu DPH, výrobky sú na sklade. Vopred Vám ďakujem!!!
Usporiadat
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Postup by mal byť asi nasledovný.

1. ísť na živnostenský úrad a zrušiť živnosť
2. s potvrdením o zrušení živnosti zájsť do SP a do zdravotnej poisťovni zrušiť registráciu SZČO
3. zájsť na daňový úrad zrušiť registráciu platiteľa dane z príjmu a dane z pridanej hodnoty. DÚ vám oznámi, do ktorého dátumu ste plátca DPH, t.j. za ktorý mesiac budete podávať posledné daňové priznanie.
K dátumu, kedy vám ŽÚ zrušil živnosť uzavriete všetky účtovné knihy a vysporiadate záväzky, pohľadávky, majetok a zásoby. Urobíte inventarizáciu zásob a majetku. Zo ZC majetku ku dňu 31.12.2004 vypočítate DPH (samozrejme iba z toho, u ktorého ste si nárokovali odpočet DPH na vstupe). Obdobne vypočítate DPH zo skladových zásob ku dňu skončenia podnikania a tieto DPH odvediete.
V zmysle §17 odst.8 písm.a) navýši ZD o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok a poníži o výšku záväzkov.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Suhlas. Vyborne si to napisal.

Este by som upozornil na potrebne dokumenty - zivnostensky list, rozhodnutie o zruseni zivnosti a na DU treba vratit i karticku platcu DPH.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Nezabudni si zrušiť i bankový účet, aby si mohla zaúčtovať posledné poplatky. Ale ten by som rušila až po úhrade všetkých faktúr a záväzkov.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Dik za doplnenie.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
juko
Zo ZC majetku ku dňu 31.12.2004 vypočítate DPH (samozrejme iba z toho, u ktorého ste si nárokovali odpočet DPH na vstupe). Obdobne vypočítate DPH zo skladových zásob ku dňu skončenia podnikania a tieto DPH odvediete.
V zmysle §17 odst.8 písm.a) navýši ZD o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok a poníži o výšku záväzkov.
Ak mám majetok - PC evidovaný k 31.12.2005 v sume 28000,-bez DPH, ale v januári som ho vyradila, lebo sa totálne pokazil a nedal sa už opraviť. Živnosť som zrušila k 30.4.2006 - vtedy som ho teda už neevidovala. Aj tak mám odviesť DPH 5320,-Sk ?
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Prosím ešte k téme zrušnie živnosti, fitma zrušíla živnosť 31.10. a už by nemal účtovať v peň.denníku ina cez uzávier.operácie. Ako to prebieha? Mám ešte pár došlých faktúr, napr.telef.alebo vyúčtovaie elektr.vody. ale aj mzdy.Prosím.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, mám zrušenie živnosti k 06.10.2006. 15.10.2006 boli zaplatené odvody v hot. a účet bol zrušený až 30.11.2006. Ako to zaúčtovať v JÚ? Odvody normálne cez VPD s dátumom 15.10. a pohyby na účte až do 30.11.2006?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Poradí niekto?
Naposledy upravil Najka : 05.02.07 at 08:36
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Posúvam...
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Ahojte, mám zrušenie živnosti k 06.10.2006. 15.10.2006 boli zaplatené odvody v hot. a účet bol zrušený až 30.11.2006. Ako to zaúčtovať v JÚ? Odvody normálne cez VPD s dátumom 15.10. a pohyby na účte až do 30.11.2006?
Poraďte, prosím
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
skús toto: http://www.porada.sk/t23775-zrusenie-zivnosti.html
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
ja som sa už natrápila na tom, a nájdeš tam dosť odpovedí!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prikladám aj ja jeden link

http://www.porada.sk/t22447-uctovani...%ED+%BEivnosti
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Ahojte, mám zrušenie živnosti k 06.10.2006. 15.10.2006 boli zaplatené odvody v hot. a účet bol zrušený až 30.11.2006. Ako to zaúčtovať v JÚ? Odvody normálne cez VPD s dátumom 15.10. a pohyby na účte až do 30.11.2006?
Chcem sa len uistiť, či som to správne zaúčtovala. 15.10 mi prišla na účet úhrada faktúry- tú som dala ako uzáv.oper.nezd.príjem, všetky bankové poplatky som zaúčtovala jedným zápisom do réžie, a úroky ako zdan.príjem. Pri všetkom mám text uzáv.oper. s dátum 06.10. ale robila som to cez banku aby mi tam ostal nulový zostatok. Odvody som zaúčtovala ako nepeň. oper.taktiež s dátumom 06.10.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Posúvam....
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Prosím, ozvite sa
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Odobrí mi to niekto, nech to môžem uzavrieť.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Najka
Chcem sa len uistiť, či som to správne zaúčtovala. 15.10 mi prišla na účet úhrada faktúry- tú som dala ako uzáv.oper.nezd.príjem, všetky bankové poplatky som zaúčtovala jedným zápisom do réžie, a úroky ako zdan.príjem. Pri všetkom mám text uzáv.oper. s dátum 06.10. ale robila som to cez banku aby mi tam ostal nulový zostatok. Odvody som zaúčtovala ako nepeň. oper.taktiež s dátumom 06.10.
úhradu na účte po dátume ukončenia živnosti nie je nutné účtovať a nieje podmienka aby účet zotal nulový. Neuhradená faktúra ku dňu ukončenia živnosti bude v daňovom priznaní zvyšovať základ dane , ak ide o pohľadávku. Závazky (odvody) ti budú zasa znižovať zákad dane.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

A vo výkazoch mám uvádzať neuhr.záväzok aj pohľadávku? Alebo spraviť mimoriadnu závierku k 06.10.06 kde to uvediem a potom riadnu, kde už budú nulové zostatky, pričom ich vysporiadam len v knihe záväzkov a pohľadávok
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Posúvam...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať