Zavrieť

Porady

Nespravodlivý dochádzkový systém

V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Uvedený systém je spravodlivý - platí pre každého rovnako. Niektoré firmy majú časový fond aj v minútach. Podstatné však je, že výhody aj nevýhody sú aj na strane zamestnanca a aj zamestnávateľa. Máme rovnaký systém. Rozhodne však zmizne zaokrúhľovanie typu, že pracuje do 15.00 a na pracovisku 14.50 v piatok už nikto nie je. Baviť sa o nadčase 1 minúta, mi pripadá skôr úsmevné, ako to, že to myslíš vážne.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

yaniq Pozri príspevok
V našej firme zaviedli nový dochádzkový systém - pomocou čipových kariet. Počíta čas takým spôsobom, že zaokrúhľuje na štvrťhodiny, ale vždy nevýhodne pre zamestnanca.
Pracovnú dobu máme 7-15. Keď si "pípnem" o 7:01 systém mi naráta (zaokrúhli) 7:15. Teoreticky, keby som si "odpípnul" 15:01, tak mám odrobených 8 hodín ale dochádzkový systém mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Opačná situácia (opäť nevýhodná pre zamestnanca) je pri odchode. Prídem o 6:59 do práce a "odpípnem" si o 14:59, ale systém mi zaráta odchod o 14:45 a opäť mi oznámi, že som robil len 7:45 hod.
Ďalšia vec je, že keď prídem o 1 minútu neskôr a chcel by som si tú jednu minútu nadrobiť, tak musím sedieť v kancelárii až do 15:31, pretože čas čo je po 15tej hodine, už systém ráta ako nadčas a nadčasy sa sa zaokrúhľujú zas na polhodiny.
Takže keď to sčítam a natiahnem do extrému, tak zamestnávateľovi darujem mesačne až 15 hodín môjho času.
Chcem sa vás spýtať, či existuje nejaký predpis, vyhláška .... čo by ošetroval takéto pochybné počítanie pracovného času, resp. upravoval počítanie času.
Ďakujem za odpovede.
Pracovná doba od 7,00 znamená, že o 7,00 si na pracovisku a začínaš vykonávať svoju prácu a nie, že stihneš pípnuť. Alebo aj to pípanie máš v popise pracovných činností? U nás sa napríklad nepípa, ale najneskorší príchod do práce je 5 minút pred začiatkom pracovnej doby a žiadne štvrťhodiny neexistujú, iba celé.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Kazu Pozri príspevok
Pracovná doba od 7,00 znamená, že o 7,00 si na pracovisku a začínaš vykonávať svoju prácu a nie, že stihneš pípnuť. Alebo aj to pípanie máš v popise pracovných činností? U nás sa napríklad nepípa, ale najneskorší príchod do práce je 5 minút pred začiatkom pracovnej doby a žiadne štvrťhodiny neexistujú, iba celé.
Zuzka má pravdu, predsa pracovať sa začína ak si už na svojom pracovisku, ale nie, že 7,15 ešte sa len púšťajú stroje a rovnako o 15,00 začínaš ukončovať svoju činnosť a nie že už stojíš pri "pípačke". Pri fixnom mesačnom plate to nezbadá zamestnanec na výplate ale pri úkolovej je to denne 1/2 hodina a do mesiaca je to aj do 10 hodín čo ten zamestnanec neodrobí a pri výplate sa tvári takto alebo .
Je možné prihliadnúť aj na 0,30 hodín, to sa ešte dá počítať, ale minúty...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Braňo Pozri príspevok
Uvedený systém je spravodlivý - platí pre každého rovnako. Niektoré firmy majú časový fond aj v minútach. Podstatné však je, že výhody aj nevýhody sú aj na strane zamestnanca a aj zamestnávateľa. Máme rovnaký systém. Rozhodne však zmizne zaokrúhľovanie typu, že pracuje do 15.00 a na pracovisku 14.50 v piatok už nikto nie je. Baviť sa o nadčase 1 minúta, mi pripadá skôr úsmevné, ako to, že to myslíš vážne.
Brano, asi si si ten text v teme zle precital. Pri takomto sposobe zaokruhlovania tento system okrada zamestnanca o cca. 30 minut denne, co podla mna vobec nie je spravodlive.
0 0
Jana-MT Jana-MT

Jana-MT je offline (nepripojený) Jana-MT

Myslím, že nie je problém v zaokrúhlovaní, ale v prístupe k práci. Ak mám pracovnú dobu od 7,00 tak som na pracovisku najneskôr 6,55 a o siedmej už musím byť v plnom nasadení. Podobne je to aj s odchodom z práce. O 15,00 si vypnem počítač a až vtedy odchádzam. Potom sa nemôže stať, že ma dochádzkový systém "okradne o štvrť hodiny".
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

robin78 Pozri príspevok
Brano, asi si si ten text v teme zle precital. Pri takomto sposobe zaokruhlovania tento system okrada zamestnanca o cca. 30 minut denne, co podla mna vobec nie je spravodlive.
Čítal som v poriadku, rozumiem tomu. Ja neviem, z akého dôvodu Vám neráta polhodinový nadčas. Ja však za nadčas považujem nadčas schválený nadriadeným a nie sedenie pol hodinu na pracovisku kvôli tomu, aby som si mohol pípnuť až 15.31.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Podľa mňa, keď je pracovná doba od 7 do 15, tak to znamená, že o 7,00 sedím alebo stojím na svojom pracovisku a pracujem. Keď prídem do práce aj o 6,30, tak je to len moja vec, pretože mám stanovenú pracovnú dobu od 7,00 a nie od 6,30. Okrem toho asi nepoznáme predčasy, ale len nadčasy. A nemôžem stáť pri systéme o 14,59 a čakať, že si odpípnem, keď o 15,00 len mám vstať od svojho pracovného stola. Môj názor je taký, že ten systém je spravodlivý.
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Ja si zas myslim, ze system trosku nespravodlivy je.
Podla mna na prezlecenie a zapnutie PC staci tych 5 minut, tak to programatori, ak uz museli, mohli riesit aj tak, ze by sa zaokruhlovalo na 5 minut, nie na 15 min.
Pokial niekto meska 10 minut, preco by mal potom ostavat dlhsie viac ako 10 minut????
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Argumenty typu: "o 7:00 už máš sedieť pri PC" beriem, ale ide mi o ten počet hodín. Keď v práci strávim 8 hodín a systém mi naráta 7:45........... Keď prídem o 7:01 tak musím byť v práci 8,5 hodiny, aby mi systém narátal 8 hodín?
A to že sa hrám s minútami, tak to je pre názornosť.
Upozorňujem, že moja práca nie je závislá od nejakého stroja a pod.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Braňo Pozri príspevok
Čítal som v poriadku, rozumiem tomu. Ja neviem, z akého dôvodu Vám neráta polhodinový nadčas. Ja však za nadčas považujem nadčas schválený nadriadeným a nie sedenie pol hodinu na pracovisku kvôli tomu, aby som si mohol pípnuť až 15.31.
Ale iné mi vlastne neostáva, keď chcem mať započítaných 8 hodín.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Keď som chodila do zamestnania na 7,00 spravidla som si pípla najneskôr o 6,30, prevažne však ešte skôr. Bleskovo som si uvarila kávičku a s cigaretkou som si ju vychutnávala do 6,50.
Vtedy som si už začala rozkladať "svoje papiere".
Prekvapuje ma Tvoj príspevok.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

... a čo obedňajšia prestávka, ako ju máte riešenú? Obedujete na pracovisku?
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Zuzka Pozri príspevok
... a čo obedňajšia prestávka, ako ju máte riešenú? Obedujete na pracovisku?
To je ďalšia etapa. Máme 7,5 hodín prac. dobu a 0,5 h na prestávku. Mnoho krát sa stane, že celý deň odtiaľto nevypadnem, ale tú polhodinu nemám k dobru..... Ale keď pretiahnem o minútu, tak si to musím nadrobiť ..... nie jednou minútou, ale vyššie uvedeným spôsobom.
Tento systém mi pripadá chorý...........
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Vidíš, a znovu je to o prístupe k práci. Jana MT spomínala, že začiatok práce o 7.00 znamená, že pred siedmou si už na pracovisku a nie že si pípaš 7.01. Takže problém nie je v dochádzkovom systéme, ale niekde inde .
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Yaniq: ja s tebou suhlasim.
Anklar: tak ja som Ta asi trosku nepochopila. Mne zas prekvapuje Tvoj prispevok.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Je to nie len o prístupe k práci, ale aj o výplatnej páske. A prečo by mal byť človek v práci povedzme 8,5 hodín denne, keď mu platia len za 8? ja to úplne chápem. Keď je človek zamestnaný, díva sa na to úplne inak, ako keď je v pozícii zamestnávateľa alebo na voľnej nohe.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Braňo Pozri príspevok
Vidíš, a znovu je to o prístupe k práci. Jana MT spomínala, že začiatok práce o 7.00 znamená, že pred siedmou si už na pracovisku a nie že si pípaš 7.01. Takže problém nie je v dochádzkovom systéme, ale niekde inde .
Mne nerobí problém odrobiť si 8 hodín ..... Mnoho krát som dlhšie a bez nároku na preplatenie nadčasu/náhradného voľna. Mne ide iba o spravodlivosť systému, ktorú som dokumentoval na príkladoch vyššie. Ja nebudem 1/2 hodinu dlhšie v robote (keď nie je nejaká nárazovka) len kvôli tomu, že som prišiel o minútu neskôr. Ten čas strávim omnoho lepšie, ako hľadením do steny.
0 0
yaniq yaniq

yaniq je offline (nepripojený) yaniq

Leila2006 Pozri príspevok
Je to nie len o prístupe k práci, ale aj o výplatnej páske. A prečo by mal byť človek v práci povedzme 8,5 hodín denne, keď mu platia len za 8? ja to úplne chápem. Keď je človek zamestnaný, díva sa na to úplne inak, ako keď je v pozícii zamestnávateľa alebo na voľnej nohe.
Presne ako vravíš.... ja to na výplate asi nepocítim, ale aby ma nejaky systém buzeroval.........
0 0
zuzrus zuzrus

zuzrus je offline (nepripojený) zuzrus

yaniq, ale dostávaš... Ber si príklad z ostatných musíš ráno skôr vstať a svižným krokom ísť do práce a tešiť sa z toho, že o 7,00 si už obklopený svojimi prácechtivými kolegami, ktorí sú tam možno už od 6,30 a dávajú si svojú rannú kávu s cigaretkou...Len rozdiel je v tom, že ty aj keď nestíhaš prísť načas, spravíš tú istú robotu, možno aj viac, ako tí, ktorým dochádzkový systém ukáže dokonalé dodržiavanie pracovnej doby, ale to už je o inom. Maj sa...
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

yaniq Pozri príspevok
Mne nerobí problém odrobiť si 8 hodín ..... Mnoho krát som dlhšie a bez nároku na preplatenie nadčasu/náhradného voľna. Mne ide iba o spravodlivosť systému, ktorú som dokumentoval na príkladoch vyššie. Ja nebudem 1/2 hodinu dlhšie v robote (keď nie je nejaká nárazovka) len kvôli tomu, že som prišiel o minútu neskôr. Ten čas strávim omnoho lepšie, ako hľadením do steny.
Možno je ten systém postavený týmto spôsobom aj preto, aby zamestnanci nechodili ani o tú minútu neskôr.. Prídeš o siedmej a môžeš 1/2 hodinu po práci tráviť ako len chceš..
Je to len systém, prijmeš jeho pravidlá a nebude pre teba nespravodlivý.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať