Zavrieť

Porady

Elektroinstalacie symboly?

Zdravim,

chcel by som sa dozvediet co znamenaju symboly v projekte elektroinstalacie. Na inernete sa mi nepodarilo najst...

Prikladam v prilohe obrazok.

Momentalne tomu rozumiem takto:

A - obycajny vypinac, jediny pre jedno svetlo
B - prepinac, akych mozu by viacero, a obsluhuju jedno svetlo
C - obycajny vypinac dvojity - dva okruhy
D - dvojity prepinac.

Je to takto, alebo inak?

dakujem...
elektroinstalacia-symboly.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    Uhh, uz som vydedukoval ze D bude taky prepinac, ktory pri jednom pepnuti vypina/zapina 2 okruhy zaroven. Toto je, zda sa, potrebne pri zapojeni 3 prepinacov ktore ovladaju jedno svetlo.

    ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

    obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac ROMBOR
    ahoj

    ako elektrikar odpoviem odborno-laicky

    vypinac A - jednopolovy vypinac (radenie 1) ... zapnes/vypnes svetlo, nic viac, nic menej
    vypinac B - striedavy vypinac (radenie 6) .... ovladanie jedneho svetla/rady svetiel z dvoch miest (priklad ... mas dlhu chodnu s osvetleniem - na jednej strane chodby tymto vypinacom zasvietis - na druhom konci druhym tymto vypinacom zhasnes a naopak)
    vypinac C - lustrovy vypinac (radenie 5) na ovladanie lustra (mas luster s napr. 4 ziarovkami - 2+2, vypinac lustrovy je s dvoma prepinacmi, jednym zapnes/vypnes jednu radu svetiel na lustry, druhym zapnes/vypnes druhu radu ziaroviek na lustry) ... klasika, kazdy ma tento vypinac v kancelarii, alebo byte
    vypinac D - striedavy (radenie 7) ... na ovladanie svetla/rady svetiel z troch miest .. (priklad ... mas dlhu chodbu s osvetlenim - na zaciatku a na konci chodby mas vypinac typu B ... a v strede chodby mas vypinac typu D, aby si nemusel behat na konce chodby, ak chces zapinat/vypinat osvetlenie chodby ... )
    r

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    "ROMBOR" - profik sa mezaprie, môžem len súhlasiť. Presné vykreslenie aj ostatných značiek uvádza STN kreslenie el.zariadení v stavebných výkresoch.
    Nemám ju pri sebe ale mala by to byť STN 34 5545
    Označovanie v elektrotechnických schémach.

    Elektroinstalacie symboly?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.