Zavrieť

Porady

dátumy DPH, datum uskutočnenia účt.prípadu

Dávam na diskusiu problém ako odlišujete dátum daňovej povinnosti §20 zákona o DPH. Ako pracujete s prepočtom kurzu cudzej meny v nasledovnom pripade: Tovar som nadobudol zo statu EU a fyzicky prijal dňa 28.maja.
Faktúra mi prišla 4.júna s dátumom vystavenia 1. júna.
Pre DPH som ju zaradil a prepocital kurzom vystavenia 1.júna.
Takže pre účely DPH "samozdanenia" v mesiaci máj.(§20 odst.1 pís.b)
Otázka: Je dobre pre účely DPH prepočet kurzom dňom vystavenia(01.06.) alebo má byť kurzom dňom fyzického prijatia tovaru? (28.05.)
Druhá otázka v rámci zaúčtovania: zákon o účtovníctve §24 odst.1 písm.a) odvolávajúc sa na §25odst.1 pís.c) bod 2 a 3 hovorí , že dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň pohľadávky a záväzku pri je vzniku .
Pre účtovníctvo som sa rozhodol prepočítať kurzom dňa vystavenia (01.06.)a zaúčtovať faktúru do mesiaca jún, nakoľko som oklasifikoval deň pre účtovný prípad deň vystavenia faktúry (01.06.)ako deň vzniku záväzku.
Daňoví úradníci si budú z týchto dátumov a posudzovania podľa toho čo som zistil mastiť pri kontrole brucho.......Takže čo vy na to ???????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana je offline (nepripojený) jana

    jana
    Môj názor na 1. problém fa z EU prepočítam kurzom 1. júna a DPH pôjde takisto dátumom vystavenia do júna.
    2. som za
    Naposledy upravil jana : 24.06.04 at 04:51

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Bod 1 je jasný, 1.júna - deň vystavenia faktúry. Bod 2 podľa mňa môže závisieť aj od účtovnej smernice, napríklad poznám veľa firiem, ktoré účtujú zahraničnú DF kurzom kedy faktúru dostali/resp. zaevidovali/ t.j. v tomto prípade 4.júna.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    k bodu 2. - faktúru prepočítavame do záväzkov dňom prijatia faktúry, čiže z tvojho prípadu 4.6.04. Každý doklad, ktorý dôjde je označený pečiatkou spoločnosti, kde je uvedený dátum + čarovné slovíčko "prijaté dňa".

    dátumy DPH, datum uskutočnenia účt.prípadu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.