Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme bytu

Milí poraďáci!
Moja známa sa vydala a odsťahovala sa do iného mesta k manželovi. Svoj byt, v ktorom bývala, by chcela dať do prenájmu. Nakoľko ani ja, ani ona nemáme s prenajímaním bytov skúsenosti, chcem sa Vás spýtať,či mi neviete poradiť, čo všetko taká zmluva o prenájme bytu musí a čo by bolo dobré,aby obsahovala - pre prípad,keď by jej nájomníci robili nejaké starosti, aby mala na nich "páky".
Vopred díky za pomoc
Naposledy upravil Monica : 13.04.05 at 15:40 Dôvod: preklep
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.Mám veľký problém s nájomnou zmluvou. V zmluve je napísané že opravu spotrebičov hradia nájomcovia. Nám sa pokazil televízor ktorý má už vyše styroch rokov. Majiteľ od nás chce aby sme zaplatili za opravu 100 eur. V čase keď sa televízor pokazil boli sme na byte piati jedna medzitým odišla a on od nás teraz chce aby sme opravu hradili štyria pričom nie je naša vina že on s ňou zmluvu rozviazal. Teraz sa chceme zbaliť všetci nájomcovia a odísť preč a telku mu nezaplatiť. Mám e dvojmesačnú výpovednú lehotu tú by sme aj dodržali lenže nechceme prísť o peniaze keďže máme dopredu zaplatené na dva mesiace. Prednedávnom sme sa však dozvedeli že vôbec nie sme nahlásení na daňovom úrade neplatí za nás daň. mohlo by to pomôcť ako tromf ktorý by sme na ňho vytiahli???

ďakujeeem za odpovede
Najprv poznámka:

4 ročný televízor je už podľa teba taký starý? To by vám mal majiteľ každé 2 roky dávať nový televízor? Ja mám doma 14 ročný televízor a funguje perfektne (aj pokazený už bol, ale opravilo sa to).

Teraz k tej zmluve - ak to máte zmluvne podchytené, že opravy spotrebičov hradíte sami, tak ste povinní to zaplatiť. Keby sa pokazil tvoj vlastný televízor, čo by si urobila? Nie že by ste boli radi, že ste nemuseli kupovať vlastný televízor, vám vadí ak musíte dať opraviť ten, ktorý vám dali k dispozícii v cene bytu. Nehnevaj sa, ale ste príliš prešpekulovaní nájomníci.

Ak ste štyria, tak na jedného to vychádza na 25 EUR. To odmietate uhradiť? Môžete namietať majiteľovi, že uhradíte len 1/5, keďže v čase pokazenia ste boli piati. To by bol kompromis. Ale tiež záleží od konkrétnych okolností - napr. kedy bol televízor opravený? V čase opravy ste boli stále piati, alebo už len štyria?

Ako vieš, že nehlásil nájomnú zmluvu na DÚ? To nemá s pokazeným televízorom nič spoločné. Ak chceš, môžeš ho bonznúť, že nepriznáva príjmy z prenájmu, ale si si naozaj tým istá?
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

ja som nepovedala ze televízor je neviem aky stary ale povedzme si na rovinu nie je ani novy. ja si za byt platim nemale peniaze tak nevidim dovod aby ma oberal este o dalsie peniaze. nie som povinna mu to zaplatit pokial viem ze nie sme na danovom. ma u nas stale nahlaeny trvaly pobyt aj posta mu k nam chodi. ano teraz je to 25 eur za chvilku to bude kolko??????pokazi sa pracka a vsetko ostatne a ja mu mam dokedy preplacat ten byt????je to chore. ked sa pokazil boli sme na byte piati teraz sme uz len styria a televizor sa dal do opravy teraz nedavno. dalsi spekuluju ze odchadzaju tiez a telku nezaplatia a ja nebudem urcite platit este aj za druhych. zaplatit za opravu minimalne 100 eur sa ti zda normalne????v terajsej dobe sa za tu cenu kupi novy televizor pritom ho dal opravit nejakemu kamartovi my sme si opravara zohnali a povedal ze sa to uz neoplati opravovat lebo to bude drahe a za chvilku sa pokazi zase. prespekulovani najomnici???no tak by som chcela vidiet teba ako by si to riesila. odrbava nas z kazdej strany tak nechapem preco by sme mali byt my uzasni namojmici
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

podotykam v byte je vsetko uplne stare vsetko je uz davn bez hodnoty
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
podotykam v byte je vsetko uplne stare vsetko je uz davn bez hodnoty
Tak načo ste išli do takého nájmu???
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

vsetko je to z jeho strany spekulacia. my by sme si vlastny televizor kupili keb sme chceli. lenze z jeho strany je to vsetko len taktika. naznasal tu vsetko stare stale sa nieco kazi a my mu to mame vsetko preplacat. to kde sme?????pracka ma minimalne 15 rokov chladnicka ledva ide stale sa kazia zachody. on si v byte byval ked bolo vsetko nove ked sa to vsetko zacalo kazit vystahoval sa odtial a teraz mu my mame vsetko preplacat.
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

vies ako to je pokial sa nieco nepokazi alebo v byte nieco nestane neuvedomis si nevyhody zmluvy. az potom vsetko vidis inak.
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

a ku tomu kompromisu. ja som mu to navrhla on mi povedal ze:"Mne je jedno kolko vas bolo vtedy a kolko vas je teraz ked budete dvaja budete sa skladat dvaja"
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
ja som nepovedala ze televízor je neviem aky stary ale povedzme si na rovinu nie je ani novy.
Toto je absolútne bezpredmetné, či je nový alebo starý. Ak ste ho nechceli, mali ste mu povedať, že nechcete žiadne elektrospotrebiče, nech si ich zoberie a vy (4 či 5 nájomníkov) si kúpite vlastnú chladničku, televízor, sporák, vysávač. On tam nemusí nič nechávať.

Ak tie zariadenia využívate, znamená to, že ste si ich od neho požičali. Ty keď si požičiaš od kamaráta televízor (hoci aj starší) a pokazí sa ti, tak mu povieš, že mu opravu nezaplatíš? A vrátiš mu ho pokazený?

tereza1444 Pozri príspevok
ja si za byt platim nemale peniaze tak nevidim dovod aby ma oberal este o dalsie peniaze.
Áno, za byt si platíš, ale zároveň zodpovedáš za vybavenie bytu a zariadenia v ňom. AK rozbiješ posteľ, tiež ju budeš musieť zaplatiť alebo kúpiť náhradnú. Raz ste si to v zmluve dohodli (zmluvu si podpísala!!), tak si povinná to zaplatiť.

tereza1444 Pozri príspevok
nie som povinna mu to zaplatit pokial viem ze nie sme na danovom. ma u nas stale nahlaeny trvaly pobyt aj posta mu k nam chodi.
To nie je vôbec tvoja starosť, kde je on prihlásený na trvalý pobyt. Je to jeho byt, tak môže v ňom mať nahlásený trvalý pobyt. Takisto mu tam môže chodiť pošta. On je vlastníkom, nie vy, tak tvoje vyhlásenie, že ".. má u nás stále nahlásený trvalý pobyt..." je absolútne mylný - on nemá u vás, ale vy bývate u neho!

tereza1444 Pozri príspevok
ano teraz je to 25 eur za chvilku to bude kolko??????pokazi sa pracka a vsetko ostatne a ja mu mam dokedy preplacat ten byt????
Tak tú jeho práčku odložte do pivnice a kúpte si vlastnú. Tá ak sa pokazí, tak si kúpiš zase novú, alebo ak ju dáš opraviť, tak bude stále tvoja. Nemusíš používať jeho elektrické spotrebiče.

tereza1444 Pozri príspevok
je to chore. ked sa pokazil boli sme na byte piati teraz sme uz len styria a televizor sa dal do opravy teraz nedavno. dalsi spekuluju ze odchadzaju tiez a telku nezaplatia a ja nebudem urcite platit este aj za druhych. zaplatit za opravu minimalne 100 eur sa ti zda normalne????v terajsej dobe sa za tu cenu kupi novy televizor
Nepíšeš, čo je to za televízor, preto sa k cene neviem vyjadriť. Ale pre porovnanie, ja mám OVP 741 a nedávno ma oprava stála necelých 30 EUR (25 EUR výjazd opravára, 5 EUR súčiastka - odpálil sa jeden tranzistor). Za 100 EUR novú telku nekúpiš.

tereza1444 Pozri príspevok
pritom ho dal opravit nejakemu kamartovi my sme si opravara zohnali a povedal ze sa to uz neoplati opravovat lebo to bude drahe a za chvilku sa pokazi zase. prespekulovani najomnici???no tak by som chcela vidiet teba ako by si to riesila. odrbava nas z kazdej strany tak nechapem preco by sme mali byt my uzasni namojmici
Tak dajte výpoveď a choďte bývať inde.

Ale odpoveďou na tvoju pôvodnú otázku je, že si povinná to zaplatiť, lebo to máte tak dohodnuté v nájomnej zmluve.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
a ku tomu kompromisu. ja som mu to navrhla on mi povedal ze:"Mne je jedno kolko vas bolo vtedy a kolko vas je teraz ked budete dvaja budete sa skladat dvaja"
Pozri sa na to z inej strany. Prídu za tebou tvoje 3 kamarátky, aby si im požičala na víkend auto. Budú mať nehodu a urobia ti na ňom škodu za 1500 EUR. V pondelok príde za tebou iba jedna, vráti auto a povie, že tie dve po nehode utiekli a ona ti zaplatí len 500 EUR. Čo povieš? V pohode Zuza, daj mi 500, ostatné zaplatím ja? Alebo to od nej budeš chcieť celé?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
vsetko je to z jeho strany spekulacia. my by sme si vlastny televizor kupili keb sme chceli. lenze z jeho strany je to vsetko len taktika. naznasal tu vsetko stare stale sa nieco kazi a my mu to mame vsetko preplacat. to kde sme?????pracka ma minimalne 15 rokov chladnicka ledva ide stale sa kazia zachody. on si v byte byval ked bolo vsetko nove ked sa to vsetko zacalo kazit vystahoval sa odtial a teraz mu my mame vsetko preplacat.
Už som ti poradil - odložte tie staré veci niekde do pivnice, alebo niekam do rohu izby a prineste si vlastné spotrebiče. Nemusíš používať tie jeho. Potom sa žiadny z jeho spotrebičov nepokazí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
vies ako to je pokial sa nieco nepokazi alebo v byte nieco nestane neuvedomis si nevyhody zmluvy. az potom vsetko vidis inak.
On už asi mal skúsenosti s nájomníkmi, čo mu pokazili zariadenie a potom to musel opravovať na vlastné náklady. Preto zakomponoval tu klauzulu do zmluvy.

Už aj ty budeš odteraz chytrejšia a dáš si pozor na cudzie veci.
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

ano lenze ja mu teraz nemienim platit 50 eur za televizor. dokonca aj posledny spolubyvajuci odmieta platit vsetci odchadzaju prec. to co mu mam zaplatit 100 eur? v zmluve je napisane toto :::Najomcovia zabezpecuju a hradia naklady na bezne opravy spojene s uzivanim bytu (vymena ziaroviek, oprava rozbotych okien, zrkadiel, dveri, podkodenych zamkov, oprava elektrospotrebicov, opravy netesnych vodnych baterii) a odstranenie inych skod na zariadeni bytu zavinenych najomcami. toto je bezna oprava??? 100 eur??? a dalsia vec televizor sa pokazil lebo vnutri zhorel a to nie je nasa vina
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tereza1444 Pozri príspevok
ano lenze ja mu teraz nemienim platit 50 eur za televizor. dokonca aj posledny spolubyvajuci odmieta platit vsetci odchadzaju prec. to co mu mam zaplatit 100 eur? v zmluve je napisane toto :::Najomcovia zabezpecuju a hradia naklady na bezne opravy spojene s uzivanim bytu (vymena ziaroviek, oprava rozbotych okien, zrkadiel, dveri, podkodenych zamkov, oprava elektrospotrebicov, opravy netesnych vodnych baterii) a odstranenie inych skod na zariadeni bytu zavinenych najomcami. toto je bezna oprava??? 100 eur??? a dalsia vec televizor sa pokazil lebo vnutri zhorel a to nie je nasa vina
Aj keď sa vypáli žiarovka, to nie je tvoja vina. A predsa ju vymeníš. Alebo budeš po tme čakať, kým príde majiteľ bytu a vymení ju?
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

to nie je az taky spravny priklad. ja od NEJ nemozem vymahat peniaze za vsetkych...ona mi ich nie je povinna dat a mozem ju aj mlatit vyhrazat sa aj tak mi tie peniaze neda a nie je povinna dat. pretoze nemoze za to ze sa dalsie dve na to vykaslali. tym trvalym pobytom som chcela povedat to ze je uplne jasne ze za nas dane neplati a pritom nas odrbava na kazdom kroku. zober si seba ze by si bol v mojej situacii zaplatil by si opravu celeho televizora len kvoli tomu ze ostatni sa na to vykaslali???
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

porovnavat ziarovku s televizorom je dost velky rozdiel
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

a este ku tomu autu. jasne ze to nebudem vymahat od nej. nie je jej povinnost nahanat dalsie baby aby mne vyplatili peniaze, v tomto je uz ona mimo
0 0
trecento trecento

trecento je offline (nepripojený) trecento

Ahojte.
Ja by som sa rad opytal na jendu vec. V zmluve o prenajme bytu sa pranajimatel zmienuje len o vyrovnani nedoplatkov. Teda neupravuje pripadny preplatok.
Jednoznacne je na byte nahlasena jedna osoba a vysku zalohovych plaieb uviedol do nasej ZML 140€ za 1 os. v 3 izbovom byte. Celkova vyska najomneho cini 380 vratane energii.
V jednom z bodov uvadza ,ze" cana zalohovych platieb za jeden kal. mesiac je vo vyske 140€."
Pri vzniku nedoplatku je najomca povinny uhradit do 7 dni nedoplatok po predlozeni vyuctovania.

Avsak mne sa nepaci , ze neupravuje preplatok. Teda V pripade preplatku nie je ani povinny mi dane vyuctovanie predlozit.
Kedze nemam zaujem platit nedoplatky tak budem setrit a ked budem setrit tak nedoplatok mat nebudem ,ale ani preplatok. A nie je ani jasne kolko sa za dany byt plati za kurenie elektriku atd.
Prosim poradte co s tym.
Prenajimatel sa vyjadril, ze zmluvu robil pravnik a nema zaujem na nej nic nenit. Ze je vyhovujuca.
Mam pocit, ze zmluva je jednostranna teda pre mna nevyhovujuca.

Opisuju tieto podmienky zmluvy o podnajme standardne?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať