Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme bytu

Milí poraďáci!
Moja známa sa vydala a odsťahovala sa do iného mesta k manželovi. Svoj byt, v ktorom bývala, by chcela dať do prenájmu. Nakoľko ani ja, ani ona nemáme s prenajímaním bytov skúsenosti, chcem sa Vás spýtať,či mi neviete poradiť, čo všetko taká zmluva o prenájme bytu musí a čo by bolo dobré,aby obsahovala - pre prípad,keď by jej nájomníci robili nejaké starosti, aby mala na nich "páky".
Vopred díky za pomoc
Naposledy upravil Monica : 13.04.05 at 15:40 Dôvod: preklep
Usporiadat
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

Prosííííííím! Nevie mi nikto poradiť?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V zmluve treba podchytiť : 1/výšku nájomného / nezabudnúť na doučtovani elektriny, plynu, vody , satro ,telefón atď a nezabudnúť na prípadné zvýšenia cien uvedených médií/ a nepodstatnom rade aj zvýšenie výšky nájomného - v akom príoade sa bude zvyšovať

2/ Dátum prenájmu od......do / V prípade predĺženia nájmu spísať aj dodatok k ZMLUVE O NAJME /

3/ Termín úhrady dohodnutej čiastky podnájmu aj s určitým no no no , v prípade omeškania / treba zakotviť do zmluvy prípadné VYSTAHOVANIE /

4/ Zodpovednosť za škodu , pri preukázanej vine spôsobenia škody , akým spôsobom bude uhradená resp.vymáhaná od podnájomcu

5/ Podnájomca sa musí zaviazať , že nedá k užívaniu byt tretej osobe, nim poverenej , v takom prípade má prenajímateľ právo okamžite zrušiť nájomnú zmluvu

6/ Plynutie výpovednej lehoty

7/ Prevzatie bytu / v akom stave nájomca preberá byt / pri ukončení zmluvy o nájme v akom stave odovzdáva byt

8/ Drobné a bežné opravy - nájomca si bude hradiť sám


To sú bežné veci , ktoré musia byť v zmluve uvedené . Asi toľko z mojej strany .Ak sa budeš pridržiavať týcho bodov a doplniš ešte niečo , čo sa týka prenajímateľa tak to bude OK .
0 0
Monica Monica

Monica je offline (nepripojený) Monica

Ďakujem! Veľmi si pomohla.
0 0
allround allround

allround je offline (nepripojený) allround

Skús uzatvoriť zmluvu na dobu určitú, nie na neurčitú. Má to potom vplyv pri skončení nájmu na zabezpečenie náhradného ubytovania.
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

Treba zakotvit povinnost platit najomne popredu, nie pozadu.

V pripade prenajmu zariadeneho bytu doporucujem dohodnut si aj zlozenie kaucie za vybavenie bytu (aby ho potom nejaky sikovny najomnik nepredal a nezduchol...)

Vhodne je upravit aj pripadne pobyty "domacich milacikov" v byte (psy, macky, hady a pod.). Treba brat do uvahy susedov, alergie a pod. Takisto formu kontroly zo strany prenajimatela - kedy moze prist byt skontrolovat atd. (treba najst vhodny kompromis medzi zaujmami prenajimatela a ochranu sukromia najomcu)

Viac ma momentalne nenapada...
0 0
Zuka Zuka

Zuka je offline (nepripojený) Zuka

Prosim,

vedel by mi niekto poradit, podla ktoreho zakona a paragrafu
moze uzavriet s.r.o. zmluvu s fyzickou osobou, nie podnikatelom
napr. na kupu auta. Je to podla obcianskeho zakonnika a alebo
podla obchodneho zakoniika č.513/1991 Z.z.

Dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Mám takú zmluvu a je uzatvorená podľa § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Naposledy upravil Johanka : 11.07.05 at 14:06
0 0
fličo fličo

fličo je offline (nepripojený) fličo

to Monica -skús si pozrieť toto:
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

fličo
to Monica -skús si pozrieť toto:
Este by som doplnila:

Do clanku II:
Byt sa prenajima vylucne pre ucely byvania najomcu, najomca nie je opravneny vyuzivat byt na iny ucel. Porusenie ucelu najmu je dovodom na okamzite ukoncenie najmu.


A na koniec:
Najomca vyslovne suhlasi s tym, aby v pripade, ze do 3 dni po ukonceni najmu (bez ohladu na dovod ukoncenia najmu) byt nevyprace, vypratal byt prenajimatel na riziko a naklady najomcu.

A este nieco:
Zmluvne strany sa dohodli na tom, ze ak najomca neprevezme doporucenu zasielku obsahujucu vypoved (oznamenie o okamzitom zruseni najmu), tato zasielka sa ma za dorucenu v den, kedy sa pisomnost vratila odosielatelovi.
-----------

V praxi to znamena,
1. je mu zbytocne vyhybat sa preberaniu pisomnosti, lebo ucinok nastane tak ci tak,
2. ze zoberies mestskych policajtov, notara alebo niekoho z MÚ, a mozete ho hoci aj vylozit na ulicu, pocerni to upracu do hodiny. Ak to ale chces vyuzit, bolo by treba overit podpisy na najomnej zmluve.
0 0
Robo31 Robo31

Robo31 je offline (nepripojený) Robo31

Zdravím Vás.
Na tejto stránke som našiel nájomnú zmluvu ktorá mi veľmi pomohla.
Ale potreboval by som vzor zápisnice o prevzatí a odovzdaní bytu. Ako by to malo asi vyzerať. Ak niekto vie poradiť bol by som vďačný.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

V pondelok priložím jeden dodatok ku zmluve. Inak by tam mohlo byť podchytené zariadenie jednotlivých izieb vrátane kobercov, žalúzií, záclon, svietidiel. Stavy meračov SV, TUV, elektriny, plynu. Vybavenie kuchyne kúpelne vrátane chladničky, mrazáku, pračky spolu s ich identifikačnými znakmi, rokom výroby, typom... Momentálne mi už nič nenapadá.
Naposledy upravil willma : 30.07.06 at 18:47
0 0
Robo31 Robo31

Robo31 je offline (nepripojený) Robo31

Čaute.
Willma bol by som rád keby si mi poslala ako asi má ten dodatok k zmluve vyzerať.
Vopred ďakujem.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Ospravedlňujem sa pošlem zajtra (aspoň dúfam-mám zo sebou ve práci dítko takže robota nič moc a pri jej večných a nekonečných požiadavkach a mojej snahe o jej zamestnanie je to zúúúúfalé)
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Zatiaľ sa darí, prikladám prílohy
Zmluvy.zip
0 0
putero putero

putero je offline (nepripojený) putero

Pekny den ja by som tiez potreboval ten vzor zapisnice o odovzdavani a prevzati bytu.dakujem
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Stačí kliknúť na link v príspevku 15, je tam všetko, len je potrebné si to prispôsobiť. Platba môže byť aj v hotovosti. Ja osobne beriem plnú sumu a starám sa o všetky účty. Predídem tým prekvapeniu v podobe nedoplatkov zapríčinených nájomcom.
Naposledy upravil willma : 25.04.07 at 15:04
0 0
Loreng Loreng

Loreng je offline (nepripojený) Loreng

willma -- nikde v zmluve som nenasiel vysku najomneho čo by malo byť uvedené podla OZ
0 0
JurajO JurajO

JurajO je offline (nepripojený) JurajO

A na čo si musím dať pozor, keď si idem prenajať byt (budem nájomca)?
Napr. aby ma nemohol hocikedy vysťahovať na ulicu a pod.
Ďakujem
1 0
velika1 velika1

velika1 je offline (nepripojený) velika1

Potrebovala by som poradit, mam najomnikov, ktori mi hned prvy mesiac nezaplatili a odvtedy len same vyhovorky, dokonca teraz uz nereaguju ani na tlf. ci sms-ky....v zmluve je uvedene, ze po nezaplateni, ich mozem dat okamzite vystahovat na ich naklady, neviem ci to ma po spravnosti tak byt, ale mam vzor zmluvy z netu....dnes vecer idem k nim a chcem im odovzdat vypoved z najmu s okamzitou platnostou...vie mi niekto poradit, ci je to spravne, pripadne, co treba spravit....nevyznam sa v tom, prvykrat prenajimam byt, preto budem vdacna za kazdu odpoved.
0 0
tereza1444 tereza1444

tereza1444 je offline (nepripojený) tereza1444

Ahojte poraďáci.Mám veľký problém s nájomnou zmluvou. V zmluve je napísané že opravu spotrebičov hradia nájomcovia. Nám sa pokazil televízor ktorý má už vyše styroch rokov. Majiteľ od nás chce aby sme zaplatili za opravu 100 eur. V čase keď sa televízor pokazil boli sme na byte piati jedna medzitým odišla a on od nás teraz chce aby sme opravu hradili štyria pričom nie je naša vina že on s ňou zmluvu rozviazal. Teraz sa chceme zbaliť všetci nájomcovia a odísť preč a telku mu nezaplatiť. Mám e dvojmesačnú výpovednú lehotu tú by sme aj dodržali lenže nechceme prísť o peniaze keďže máme dopredu zaplatené na dva mesiace. Prednedávnom sme sa však dozvedeli že vôbec nie sme nahlásení na daňovom úrade neplatí za nás daň. mohlo by to pomôcť ako tromf ktorý by sme na ňho vytiahli???

ďakujeeem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať