Zavrieť

Porady

Živnostenský úrad - pokuta za neoznámenie konateľa do 15 dní

Dnes ma navštívili "priatelia" zo živnostenského úradu a pýtali liter za to, že som do 15 dní neoznámil ukončenie funkcie konateľa.

Všeličo som čakal, ale toto nie. Po viacerých telefonických rozhovoroch, som sa rozhodol neintervenovať, a vzhľadom na to, že to bolo iba 1000 Sk, blokovú pokutu som zaplatil.

Išlo o to, že som menil meno svojej firmy a zároveň som zrušil funkciu jedného konateľa. Zápis do obchodného registra prebehol približne za 5 dní, avšak oznámenie mi prišlo až o 2 týždne, t.j. vzhľadom na to, že som to oznamoval hneď na druhý deň, uplynulo cca 21 dní od podpisu zmenenej spoločenskej zmluvy. Podľa určitých paragrafov Obchodného zákonníka v nadväznosti na Živnostenský zákon, oznamujem napr. zmenu mena spoločnosti do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia z ORSR, avšak zmenu konateľa oznamujem do 15 dní odo dňa podpísania zmenenej spoločenskej zmluvy.

Oznamoval som to aj na poisťovni, kde mi tiež do toho pindali, že som neprišiel do 8 dní oznámiť zmenu, ale rýchlo som ich uzemnil. Prekvapil ma však živnostenský úrad....trochu mi to pripadalo, ako keby sa ZRSR a ORSR dohodli, pretože keby mi to rozhodnutie z ORSR poslali o týždeň skôr, stihol by som im všetko oznámiť. Plánované hospodárstvo(pokuty) a fašistické maniere, to je naša budúcnosť...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Zmenu konateľa bolo treba živnostenskému úradu oznámiť v 15-dňovej lehote od vtedy, ako uvedená zmena nastala. Na oznámenie tejto zmeny nepotrebujete, aby bola zapísaná v obchodnom registri. To, že ste ešte nemali oznámenie o zápise z obch. registra, Vám nijako nebránilo splniť si riadne a včas svoju oznamovaciu povinnosť voči živnostenskému úradu. Zákonnú lehotu ste zmeškali, t.j. nedodržali ste zákon, takže Vám živ. úrad dal pokutu (podľa zákona bol dokonca povinný Vám ju uložiť). Či je uvedená právna úprava správna, je už samozrejme iná vec...

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Celsus Pozri príspevok
    Zmenu konateľa bolo treba živnostenskému úradu oznámiť v 15-dňovej lehote od vtedy, ako uvedená zmena nastala. Na oznámenie tejto zmeny nepotrebujete, aby bola zapísaná v obchodnom registri. To, že ste ešte nemali oznámenie o zápise z obch. registra, Vám nijako nebránilo splniť si riadne a včas svoju oznamovaciu povinnosť voči živnostenskému úradu. Zákonnú lehotu ste zmeškali, t.j. nedodržali ste zákon, takže Vám živ. úrad dal pokutu (podľa zákona bol dokonca povinný Vám ju uložiť). Či je uvedená právna úprava správna, je už samozrejme iná vec...
    To už mi je teraz jasné, že som nedodržal lehoty, človek sa učí na vlastných chybách. Zdalo sa mi len zvláštne, že kvôli jednej zmene(pre mňa) musím na úrady chodiť 2x.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ocenila som bodom prvotný príspevok M3G, nakoľko aj mňa toto čaká a asi by som zas musela niečo poslať na účet s koncovkou -8180. Ďakujem a tento krát sa poučím na chybe iného.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    účtovník 007 Pozri príspevok
    Ocenila som bodom prvotný príspevok M3G, nakoľko aj mňa toto čaká a asi by som zas musela niečo poslať na účet s koncovkou -8180. Ďakujem a tento krát sa poučím na chybe iného.
    Ďakujem. Zo skúseností iných sa dá najviac naučiť. Som rád, že som mohol aspoň takto pomôcť, však o tom porada je .

    A čo mi tak títo úradníci rozprávali, v ten deň ešte mali navštíviť 3 sročky s tým istým problémom ako ja - však musia z niečoho žiť, a k tomu ešte musia zaplatiť svoje mzdy, mzdy šoféra, benzín a pod. Keby som bol sám, kvôli 1000 Sk by sa im neoplatilo ku mne chodiť
    Naposledy upravil M3G : 19.06.08 at 15:09

    Yuya je offline (nepripojený) Yuya

    Yuya
    Co vsetko treba oznamovat ŽU? Akukolvek zmenu v OR? A co vsetko treba prilozit k Oznameniu? Vie mi niekto poradit aj § OZ, kde sa o tom pise?

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Yuya Pozri príspevok
    Co vsetko treba oznamovat ŽU? Akukolvek zmenu v OR? A co vsetko treba prilozit k Oznameniu? Vie mi niekto poradit aj § OZ, kde sa o tom pise?
    §§ 45, 46, 49 zákona č. 455/1991 Zb o živnostenskom podnikaní

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Yuya Pozri príspevok
    Co vsetko treba oznamovat ŽU? Akukolvek zmenu v OR? A co vsetko treba prilozit k Oznameniu? Vie mi niekto poradit aj § OZ, kde sa o tom pise?
    Zmena obchodného mena
    zmena sídla spoločnosti
    zmena konateľov
    zmena spôsobu konania

    a napr. aj zmenu zodpovedného zástupcu, nahlásenie a odhlásenie prevádzky, atď....... v podstate akúkoľvek zmenu údajov, ktoré vedie a zapisuje ŽR.

    emik je offline (nepripojený) emik

    emik
    Čím sa dokladuje zmena konateľa? Uplným znením spoločenskej zmluvy alebo zápisnicou z valného zhromaždenia?
    Keď sme zároveň menili aj sídlo ale ešte to nemáme zapísané, tak túto skutočnosť im nahlásim až po zápise...ano?
    A čo ak mi nezapišu na OR ani tú zmenu konateľa?

    vďaka za radu

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    emik Pozri príspevok
    Čím sa dokladuje zmena konateľa? Uplným znením spoločenskej zmluvy alebo zápisnicou z valného zhromaždenia?
    Keď sme zároveň menili aj sídlo ale ešte to nemáme zapísané, tak túto skutočnosť im nahlásim až po zápise...ano?
    A čo ak mi nezapišu na OR ani tú zmenu konateľa?

    vďaka za radu
    preukazes to zapisnicou z vz a zaroven im mozem oznamit aj zmenu sidla, este ored zapisom do or

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    zmena konatela sa dokladuje uznesenim valneho zhromazdenia (rozhodnutiem jedineho spolocnika), zmena sidla vypisom z obchodneho registra (podla ObchZ je sidlo spolocnosti adresa, ktora je zapisana v obchodnom registri)

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Zmena sídla sa oznamuje živ. úradu vždy až po tom, ako je zapísaná v obch. registri.

    Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

    Cecilia
    Aj môjho klienta potešila pani zo živnostenského pokutou 1000 Sk, lebo nemal na dome, v ktorom býva označenie sídla sro. Má iba označenie na prevádzke, kde je ale iná adresa. Prešla som si celú ulicu, na ktorej býva, je na nej zriadených niekoľko sro-čiek, ale žiaden dom nie je označený. Potrebujú navyberať pokuty. Dokonca na jednej adrese má sídlo asi 7 sro, nie je tam žiadne označenie, v dome nikto nebýva, sro nemajú zriadené Slováci. Na živnostenskom nemajú rovnaký meter.

    Yuya je offline (nepripojený) Yuya

    Yuya
    josh Pozri príspevok
    zmena konatela sa dokladuje uznesenim valneho zhromazdenia (rozhodnutiem jedineho spolocnika), zmena sidla vypisom z obchodneho registra (podla ObchZ je sidlo spolocnosti adresa, ktora je zapisana v obchodnom registri)

    A zmena spolocnika a vysky zakladneho imania sa dokladuje tiez vypisom z OR?

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak firma vymenúva nového konateľa, musí toto schváliť VZ. Uznesenie z tohto VZ aj so vzorovým podpisom nového konateľa zašle na registráciu na Obchodný register a do 15. dní toto nahlási DÚ, ZP aj SP. Zabudla som ešte na niečo? Posiela sa niečo aj do zbierky listín?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    qwertyui Pozri príspevok
    Zmena adresy konateľa sa musi hlasiť aj na ŽR?
    Živnostenský zákon od 1.1.2008
    čítaj § 60 ods. 2 prvá veta ".... a ich zmien..."

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.