Zavrieť

Porady

dan z prenajmu pri spolocnom vlastnictve??

Dobry den,
spolu so sestrou som vlastníčka bytu, každá vlastní 50 %, sestra má trvalé bydlisko v Nemecku, tam žije a podniká, v SR sa nezdržuje, štátne občianstvo má slovenské. Ja som zamestnaná, na Slovensku. Predmetný byt chceme dať do prenájmu. Otázka:
  • môžem po dohode so sestrou zaplatiť daň z prenájmu bytu ja za celý byt, (aby sestra nemusela kvôli tomu chodiť do SR) alebo si sestra musí prísť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z nájmu za svoju čiastku bytu ktorú vlastní v SR?
  • aké odpočty zo základu dane si môžem uplatniť ja a aké sestra pri prenajímaní bytu?
  • môžem po dohode so sestrou prenajať byt sama, keď som len 50 % vlastník?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    1) osobne si myslím že nie je možné aby ste odviedli daň z prenájmu vo svojom daňovom priznaní za sestru. Tak to nefunguje. Ale myslím si že by bolo možné ak by sestra Vám to prenajala napríklad za korunu, s tým že vy to budete podnajimať. Ona keďže nepresiahne príjem presahujúci 5 násobok životného minima a takisto 50% z nezdaniteľnej čiastky nemusí podať daňové priznanie. Následne vy budete prenajímať aj jej druhú polovicu bytu ako nájomca druhému najomcovi (podnájom) no a to ako sa zo sestrou dohodnete na rozdelení je len na Vás
    2) vy ako FO ktorá má prijmy opdľa § 6 ods. 3 zdaňujete príjem vyšší ako 5 násobok životného minima pre rok 2008 je to 25650 Sk. Môžte viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 t.j. skutočné výdavky (rovnako ako pri vedení JU len je ta evidencie jednoduchšia) alebo si uplatníte paušálne výdavky vo výške 40%.

    dan z prenajmu pri spolocnom vlastnictve??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.