Zavrieť

Porady

Exekúcia z osobného účtu

Ahojte.

Prosím Vás neviete mi poradiť, čo môže exekútor siahnuť na osobný účet bez toho aby dotyčný o tom vedel a pritom všetky pohľadávky sú uhradené? Je možné vymôcť si peniaze naspäť?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Je 15-dňová lehota na odvolanie sa proti exekúcii,najlepšie je spojiť sa s exekútorom a preukázať mu že všetky záväzky sú splatené.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    ďakujem za odpoveď. Exekúcia ani neprebehla ani nebola oznámená exekútorom, pohľadávky sú dávno zaplatené a exekútor si stiahol z osobného účtu trovy za exekúciu. Ale akú keď žiadna neprebehla? Je to vôbec možné?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Mal by poslať list s vyučtovaním koľko si stiahol a podľa akého zákonu.Ak dostal poverenie na exekúcii myslím že má nárok na trovy ale nie všetky ako keby prebehla exekúcia,skús pozrieť zákon o exekútoroch a súdny poriadok a o náhradách exekútorov.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Neviem, či som to správne pochopila, niečo som si načítala zo zbierky, ale pokiaľ je pozastavená exekúcia ( čo predpokladám že aj bola, pretože opakujem vôbec neprebehla ) tak trovy znáša oprávnený ( teda ten, ktorý podáva návrh na exekúciu ) a nie povinný.
    Každopádne je potrebné zájsť za exekútorom, ale radi by sme išli pripravený aby nás tak ľahko nezaskočil.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Miruška, keďže z otázky nie je jednoznačné, či tie pohľadávky ste zaplatili sami od seba, alebo na základe nejakej výzvy alebo už bola nejaká reč o exekúcii a potom ste platili myslím si, že môže byť zaujímavý §46 zákona o exekútoroch:

    §46 ods. 3 Exekútor upustí od vykonania exekúcie, ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie a uhradí preukázané trovy exekučného konania.

    Ináč § 47 hovorí
    1/ Exekútor poverený vykoaním exekúcie
    a/ upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie, povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia vzniesol námietky...
    2/ Exekútor upovedomí povinného o začatí exekúcie a o spôsobe jej vykonania pred vydaním exekučného príkazu.

    trocha ma totiž zneisťuje to, že v prvom príspevku píšeš,
    že exekúcia neprebehla atď, a potom ďalej pripúšťaš, že bola pozastavená /neviem, či to len tak nahlas uvažuješ/.Mám pocit, že niečo okolo toho prebehlo. Asi je dôležité kedy a na základe čoho bolli tie záväzky uhradene.
    Naposledy upravil evina : 14.04.05 at 20:47

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Ahoj Evina. Pohľadávka bola zaplatená bez toho aby sme vedeli, že beží exekučné konanie. Jednoducho prišli peniaze, tak sa automaticky pohľadávka uhradila. Zrejme medzitým, začalo exekučné konanie ( je možné , že bolo v pošte ako doporučene ale vzhľadom k tomu, že pošta chodí na predajňu - iné mesto tak sa neprevzala ).
    Asi som sa nevyjadrila správne ale exekúcia fyzicky neprebehla, neboli sme s nikým v kontakte , žili sme v tom, že máme pokoj všetko je uhradené.
    Pozastavanie exekúcie som mala na mysli zo strany oprávneného, vzhľadom k tomu, že mal pohľadávku zaplatenú, ale zrejme nám dal zaplatiť všetky trovy, ktoré s nami mal. A práve v tomto si nie som istá, či je naša povinnosť tieto trovy zaplatiť keď pohľadávka bola dobrovoľne zaplatená. A opäť neboli sme upovedomení, že máme nahradiť trovy, taktiž vôbec nevieme, čo si vlastne zaúčtovali, pretože tá smuma je dosť vysoká oproti pohľadávke.

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Normálne patrí exekútorovi odmena v zmysle vyhlášky 288/1995 Z.z. 20% zo základu.
    Ak však exekúcia je zastavená od jej začatia, napr. že medzitým už bolo zaplatené oprávnenej strane, bez toho aby exekútor niečo vymohol, patrí mu tiež odmena, ale nie vo výške 20% ale len podľa počtu hodín účelne vynaložených na exekúciu, pričom 1 hod=200 Sk, alebo paušálnou somou za jeden úkon=100 Sk.( § 14 a nasl. )
    Taktiež je exekútor povinný vypracovať časovú špecifikáciu jednotlivých úkonov.
    Čiže je možné, že v Tvojom prípade mal exekútor právo na nejaké trovy, ale nemalo by to byť veľa - určite nie 20%

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Pri zastavení exekúcie má nárok na trovy-poštovné,návrh na súd na začatie exekučného konania a pod kde jepočet úkonov krát suma.Keď nepreberáš poštu tak to je potom ťažké niečo vymýšlať.Ale napíš mu list a mal by poslať vyúčtovanie.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Skúsila som to prerátať a tie poplatky ďaleko prevyšujú 20%. Pošta nebola preberaná z dôvodu služobného vycestovania. Každopádne ideme sa poradiť za našou právničkou , napísať odvolanie, a vybrať sa osobne za pánom exekútorom. Čo vybavíme a ako to dopadne dám Vám určite vedieť.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Miruška
    Skúsila som to prerátať a tie poplatky ďaleko prevyšujú 20%. Pošta nebola preberaná z dôvodu služobného vycestovania. Každopádne ideme sa poradiť za našou právničkou , napísať odvolanie, a vybrať sa osobne za pánom exekútorom. Čo vybavíme a ako to dopadne dám Vám určite vedieť.
    Miruška, to že ste boli vycestovaní a neprebrali poštu Vás neospravedlňuje, nakoľko ste mali na Vašej pošte spísať splnomocnenie na preberanie pošty.Mohli ste poveriť predavačku, kohokoľvek z rodiny. A ak ste fyzická osoba máte ďalšiu smolu, lebo fyzickej osobe sa oznámenie o začatí exekúcie doručuje iba raz a neprevzatím sa považuje za doručené.Viď § 49 ods.1 Exekučného poriadku - Náhradné doručenie upovedomenia o začatí exekúcie povinnému, ktorý je fyzickou osobou, je vylúčené.
    Ale nedajte sa,lebo exekútori si myslia, že sú štát v štáte.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 20.04.05 at 05:24

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Ahojte. Boli sme už predbežne u právničky, a sama bola prekvapená jednak sumou, ktorá je 25% po spätnom vypočítaní.Ďalej sa nás opýtala, že či sme mali najskôr zablokovaný účet a potom boli stiahnuté peniaze. Odpovedali sme , že nie, účet zablokovaný nebol, jednoducho peniaze boli stiahnuté. To ju tiež veľmi prekvapilo a taktiež povedala, že exekútory už nevedia čo so sebou , je apríl a ako keby si spomenuli, že niekde v zásuvke majú ešte možnosť získať peniaze tak vytiahli náš spis,. pretože tie naťahovačky prebiehali minulý rok v lete.

    ďakujeme za podporu , právnička nám povedala, že je možnosť tie peniaze získať späť. Uvidíme ako dlho to bude trvať a na akú sumu s nám to podarí vrátiť.

    Držíme si palce. Keď bude niečo nové tak sa zase ozvem.

    Miruška je offline (nepripojený) Miruška

    Miruška
    Ahojte. Manžel bol pri exekútorovi. Pýtal si od neho presné vyúčtovanie jeho nákladov. Povedal, že pracuje podľa zákona a odmietol mu to ukázať.Som zvedavá ako to bude pokračovať ´dalej. Čo vymyslí naša právnička. Informácie podám včas.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.