Zavrieť

Porady

Elektricky stlp na nasom pozemku

Zdravim,

nedavno sme kupili 15 arov + starsi dom a nachadza sa na nom elektricky stp na ktory nie je na liste vlastnictva ziadna tarcha.

Okolo stlpu sa nachadzaju asi 3 stromy vysoke zhruba 15-20 metrov a ktore chceme zrubat. Zrubanie jedneho stromu vsak vyjde na 5000-6000skk co sa nam zda dost, specialne ak by sa o to mali starat elektrarne kedze im to zasahuje do elektrickeho vedenia.

Existuje nejaka moznost ako na elektrarne pritlacit a prinutich ich vyrubat tie stromy na vlastne naklady? Mozem ich pritlacit tym ze v opacnom pripade nech si beru stlp a polozia ho niekde inde nie vsak na mojom pozemku? Ako hovorim na liste vlastnictva nie je ziaden zapis o elektrickom stlpe alebo o nejake tarche elektrarni alebo nieco podobne.

Pripadne ma niekto podobnu situaciu ze ma na svojom pozemku elektricky stlp bez tarchy? Moj otec ma rovnaku situaciu ale elektrarne maju v liste vlastnictva tarchu na stlp elektrickeho vedenia.

Vdaka za kazdu radu.

Fero
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nemrtvy Pozri príspevok
Zdravim,

nedavno sme kupili 15 arov + starsi dom a nachadza sa na nom elektricky stp na ktory nie je na liste vlastnictva ziadna tarcha.

Okolo stlpu sa nachadzaju asi 3 stromy vysoke zhruba 15-20 metrov a ktore chceme zrubat. Zrubanie jedneho stromu vsak vyjde na 5000-6000skk co sa nam zda dost, specialne ak by sa o to mali starat elektrarne kedze im to zasahuje do elektrickeho vedenia.

Existuje nejaka moznost ako na elektrarne pritlacit a prinutich ich vyrubat tie stromy na vlastne naklady? Mozem ich pritlacit tym ze v opacnom pripade nech si beru stlp a polozia ho niekde inde nie vsak na mojom pozemku? Ako hovorim na liste vlastnictva nie je ziaden zapis o elektrickom stlpe alebo o nejake tarche elektrarni alebo nieco podobne.

Pripadne ma niekto podobnu situaciu ze ma na svojom pozemku elektricky stlp bez tarchy? Moj otec ma rovnaku situaciu ale elektrarne maju v liste vlastnictva tarchu na stlp elektrickeho vedenia.

Vdaka za kazdu radu.

Fero
Že pritlačiť na elektrárne!

Sorry za ten smiech, ale pripomína mi to súboj mravca so slonom. Oni sú monopol a tie stromy vyrúbu len keď oni to budú považovať za nutné. Neprinútiš ich. Môžeš im to navrhnúť alebo upozorniť, že zasahujú do oblasti vedenia, ale nie im to direktívne prikazovať. Možno keď im to ozumiš, sami uznajú, že treba stými stromami niečo urobiť. Ale skôr ich asi len orežú, nie vyrúbu.

Pokiaľ je ten stĺp vedenia funkčný, tak nemáš šancu ho odstrániť. Ani ťarchu v katastri nemusíš mať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

Vdaka za rychlu odpoved, nie je to sice odpoved aku som chcel pocut ale aj tak dobre vediet ze co dalej.

Znamena to ze neexistuje moznost ako ten stlp dostat prec z naseho pozemku? Snazim sa cely pozemok rozkopat a zarovnat a tento stlp tam samozrejme zavadzia. Ako som povedal sme novymi vlastnikmi pozemku a na pozemku nie je ziadne ine bremeno.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Pokiaľ je ten stĺp vedenia funkčný, tak nemáš šancu ho odstrániť
existuje možnosť prekládky - ktorú ale musí prefinancovať žiadateľ - rádovo niekoľko desiatok až stoviek tisíc sk
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

cize mam na pozemku nieco co nechcem, nic z toho nemam a este ma to bude obmedzovat v mojej dalsej vystavbe domu a uprave pozemku ... existuje aspon nejaky prenajom ktory by mali elektrarne platit? pripadne aspon nejake ine vyhody ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nemrtvy Pozri príspevok
Vdaka za rychlu odpoved, nie je to sice odpoved aku som chcel pocut ale aj tak dobre vediet ze co dalej.

Znamena to ze neexistuje moznost ako ten stlp dostat prec z naseho pozemku? Snazim sa cely pozemok rozkopat a zarovnat a tento stlp tam samozrejme zavadzia. Ako som povedal sme novymi vlastnikmi pozemku a na pozemku nie je ziadne ine bremeno.
Dať preč nie, jedine preložiť, ale asi len na tvoje náklady. Bola tu už podobná téma:

http://www.porada.sk/t54175-elektricky-stap.html

Prípadne pozri ešte aj tu info:

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10121/160...tia-na-pozemku
Naposledy upravil Chobot : 20.06.08 at 15:04
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

Ok rozumiem, nemam sancu aj napriek tomu ze tam nemaju tarchu ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nemrtvy Pozri príspevok
Ok rozumiem, nemam sancu aj napriek tomu ze tam nemaju tarchu ...
Neviem teraz odvolávky na konkrétne zákony, ale pred istým časom som čítal o tom taký článok. Vraj za starého režimu to bolo v zákone, že majú právo osadzovať tie stĺpy bez súhlasu majiteľov. V tom čase sa takéto ťarchy do LV nezapisovali, resp. nepovažovalo sa to za ťarchu. Jednoducho vo verejnom záujme bolo treba tam ten stĺp dať, tak sa tam dal.

Až od nejakého času sa to zapisuje do LV ako ťarcha - po zmene legislatívy.

Možno keby si trochu na nete pohľadal, nájdeš k tomu niečo.
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

Aby ste mali zhruba predstavu o co ide:

kontemi.com/stlp.jpg

Tie ciary som dokreslil lebo sa to zvyraznilo, musite uznat ze tie stromy im tam do toho zasuhu riadne. Co sa stane ak sa naseriem a spilim to sam a im to potrha vedenia? Aj napriek tomu ze som ich ziadal ze to maju zrubat?
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

mam malo prispevkov takze nemozem pripojit celu adresu, doplnte si pls h t t p : / /
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
takých krásnych zdravých stromov by bola škoda, ale môžeš požiadať o zrezanie konárov z hľadiska bezpečnosti
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

Tie stromy pojdu dole pretoze sa kvoli nim neda pohnut, neda sa urobit pristupova cesta, susedom kvoli tienu plesniveju mury a korene zacinaju rast pod domom a ohrozuju cely dom ... Takychto stromov mame v zahrade este par, tieto tam necham ale tieto vpredu pojdu dole ... Uz mame ustne povolene na vyrubanie stromov mimo vegetacneho obdobia kvoli ohrozovaniu okolia ...
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

No aj my sme mali stlp na pozemku, a naozaj dávali sme ho preč na vlastné náklady. Nie ďaleko, iba pred plot. Bolo to cca v r. 1997, neviem, či sa niečo zmenilo.
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

editasara Pozri príspevok
No aj my sme mali stlp na pozemku, a naozaj dávali sme ho preč na vlastné náklady. Nie ďaleko, iba pred plot. Bolo to cca v r. 1997, neviem, či sa niečo zmenilo.
Kolko vam to stalo tych 11 rokov dozadu? Len zo zaujimavosti?
0 0
leti leti

leti je offline (nepripojený) leti

Moja mama si tiež chcela dať vyrúbať starý orech z dvora,pričom jedna firma chcela za to 17 000,-,pretože na to potrebujú špeciálnu plošinu a chceli to robiť celý deň.Druhý to spravil za 2 000,-a trvalo to 2-3 hod.To len k cene .
0 0
nemrtvy nemrtvy

nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

leti Pozri príspevok
Moja mama si tiež chcela dať vyrúbať starý orech z dvora,pričom jedna firma chcela za to 17 000,-,pretože na to potrebujú špeciálnu plošinu a chceli to robiť celý deň.Druhý to spravil za 2 000,-a trvalo to 2-3 hod.To len k cene .
Od nas chcu 5-6000sk za strom, cize zhruba 35000 za vsetko vpredu ... prave preto sa snazim zistit ci Elektrarne vyrubu aspon to co im priamo zavadzia s vedenim
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Elektrárne nevyrúbu, Ty ako vlastník si povinný zabezpečiť, aby Tvoje stromy nepoškodzovali ich vedenie. Je to do smiechu, ale uisťujem Ťa, že Ti ich asi ťažko aj opília, lebo sú na súkromnom pozemku. Tak sa postaraj, ak ich chceš vypíliť, tak si to zabezpeč sám, alebo ich aspoň opíl, lebo pokiaľ EZ vznikne škoda na vedení, tak to všetko zaplatíš. Preložka stĺpa sa cenovo vôbec nedá porovnať s cenou spred 11 rokov. Záleží od vzdialenosti, na akú treba stĺp preložiť, či na preložku bude stačiť jeden stĺp, či dva alebo dokonca tri stĺpy. To všetko zase určia energetici.Stĺp stál pred nejakými tromi rokmi okolo desať tisíc, teraz neviem koľko stojí. K tomu si prirátaj el.vedenie - teda kábel, ktorého cena sa môže vyšplhať aj do 500 Sk/m. Nie je to lacný špás, tak sa rozhodni či sa o stromy budeš primerane starať, alebo ich vypíliš, alebo nájdeš peniaze na preložku el.vedenia. Inak na vypílenie musíš mať písomný súhlas, ústny nestačí.
0 0
feronovak feronovak

feronovak je offline (nepripojený) feronovak

wagner Pozri príspevok
Elektrárne nevyrúbu, Ty ako vlastník si povinný zabezpečiť, aby Tvoje stromy nepoškodzovali ich vedenie. Je to do smiechu, ale uisťujem Ťa, že Ti ich asi ťažko aj opília, lebo sú na súkromnom pozemku. Tak sa postaraj, ak ich chceš vypíliť, tak si to zabezpeč sám, alebo ich aspoň opíl, lebo pokiaľ EZ vznikne škoda na vedení, tak to všetko zaplatíš. Preložka stĺpa sa cenovo vôbec nedá porovnať s cenou spred 11 rokov. Záleží od vzdialenosti, na akú treba stĺp preložiť, či na preložku bude stačiť jeden stĺp, či dva alebo dokonca tri stĺpy. To všetko zase určia energetici.Stĺp stál pred nejakými tromi rokmi okolo desať tisíc, teraz neviem koľko stojí. K tomu si prirátaj el.vedenie - teda kábel, ktorého cena sa môže vyšplhať aj do 500 Sk/m. Nie je to lacný špás, tak sa rozhodni či sa o stromy budeš primerane starať, alebo ich vypíliš, alebo nájdeš peniaze na preložku el.vedenia. Inak na vypílenie musíš mať písomný súhlas, ústny nestačí.
Manzelka bola na zivotnom prostredi za posledne tyzdne asi 10x a niekolko krat jej bolo zopakovane ze pojde o mimoriadny vyrub pretoze stromy ohrozuju sukromny majetok, ludi a elektricke vedenie ... A ze sa to dokladuje az po vyrubani a treba to dokladovat fotkami a vypisom ... ona tam uz odniesla aj ziadosti s mapou ...
0 0
Gyures001 Gyures001

Gyures001 je offline (nepripojený) Gyures001

hi,

aj my sme riesili takyto problem .Nas stlp bol v strede pozemku asi 5 metrov od cesty. Presne pred vchodom do domu .
Skus to vybavit cez znamosti. Nam tak prelozili stlp o 5 metrov a platili sme 'smiesnu' cenu . Officialne je to okolo 30 000,- ale to urcite zalezi od roboty, a niekedy sa caka aj rok .
0 0
editasara editasara

editasara je offline (nepripojený) editasara

Tuším to bol 12 alebo 15 tisíc. Za prekldádku stĺpa.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Nájdi si nejakých romov a tí ti to možno vypília zadarmo, resp. za cenu dreva, ktoré si odnesú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať