Zavrieť

Porady

RZZP - materská, rodič. príspevok, SZČO v jednej osobe

Ahojte. Robím si RZZP a neviem si dať rady... V decembri 2006 sa mi narodil syn. Bola som už SZČO. Nakoľko som ale nesplnila podmienky pre vyplácanie materskej, nabehla som hneď na rodičovský príspevok. Po pol roku platenia preddavkov na ZP, mi pani v ZP oznámila, že si už preddavky platiť nemusím, nakoľko poberám rodič.príspevok. A teraz mi nieje jasné, či som mala povinnosť prvý pol rok platiť si ako SZČO, ktorá nepoberá materskú, alebo som sa stala poistenkyňou štátu už odo dňa začiatku poberania rodičáku-čiže odo dňa narodenia syna (a preddavky ktoré som pol rok platila mi vyjdu ako preplatok) Ďakujem.
Usporiadat
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

nevie mi nikto poradiť?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Je veľmi ťažké jednoznačne odpovedať na túto otázku. Je pravda, že za ženu poberajúcu rodičovský príspevok, je platiteľom poistného štát. Ak však v roku 2007 nebola živnosť prerušená, tak je jednoznačne povinná podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
Ak nesplní podmienku uvedenú v § 11 ods. 9 písm. b Zákona o zdravotnom poistení, štát prestáva byť platiteľom poistného a bude si musieť doplatiť zdravotné poistenie. Všetko to však závisí od toho, aký je jej vymeriavací základ, a ten žiaľ v otázke uvedený nie je. Štát nie je platiteľom poistného, ak by jej VZ presiahol sumu 59.232 Sk. Vymeriavací základ je vlastne rozdiel príjmov a výdavkov - pozrite sa na r. 42 daňového priznania a vydeľte ho číslom 2,14.
Nepíšete nič nielen o VZ ale ani o výške zaplatených preddavkov, tak sa nedá povedať, či niečo bude musieť platiť, alebo jej naopak, preplatok vrátia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vilob Pozri príspevok
Ahojte. Robím si RZZP a neviem si dať rady... V decembri 2006 sa mi narodil syn. Bola som už SZČO. Nakoľko som ale nesplnila podmienky pre vyplácanie materskej, nabehla som hneď na rodičovský príspevok. Po pol roku platenia preddavkov na ZP, mi pani v ZP oznámila, že si už preddavky platiť nemusím, nakoľko poberám rodič.príspevok. A teraz mi nieje jasné, či som mala povinnosť prvý pol rok platiť si ako SZČO, ktorá nepoberá materskú, alebo som sa stala poistenkyňou štátu už odo dňa začiatku poberania rodičáku-čiže odo dňa narodenia syna (a preddavky ktoré som pol rok platila mi vyjdu ako preplatok) Ďakujem.
Počas poberania rodičovského príspevku - pokiaľ nie je pozastavená živnosť, je SZČO povinná platiť preddavky na zdr.poistenie. Málokedy zdr.poisťovňa na žiadosť poistenca udelí výnimku. Ak živnostník dosiahne nízky príjem, v RZZP sa mu zaplatené preddavky vrátia.

Doplň informáciu či si mala aktívnu živnosť a aký bol základ dane a zaplatené preddavky za rok 2007.

--------
Veronika
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

ZD som mala len 13000, preddavky som platila len tých prvých 6 mesiacov po 1064 Sk. Potom som sa už údajne stala poistenkyňou štátu. Mne sa hlavne jedná o to, čo si mám v RZZP vypísať do obdobia, kedy som bola poistencom štátu. Neviem či som sa ním stala už narodením malého, nakoľko som hneďnabehla na rodičovský príspevok, alebo až po dovŕšení 6. mesiacov veku dieťaťa, kedy sa bežne končí materská a začína sa poberať rodičovský príspevok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vilob Pozri príspevok
ZD som mala len 13000, preddavky som platila len tých prvých 6 mesiacov po 1064 Sk. Potom som sa už údajne stala poistenkyňou štátu. Mne sa hlavne jedná o to, čo si mám v RZZP vypísať do obdobia, kedy som bola poistencom štátu. Neviem či som sa ním stala už narodením malého, nakoľko som hneďnabehla na rodičovský príspevok, alebo až po dovŕšení 6. mesiacov veku dieťaťa, kedy sa bežne končí materská a začína sa poberať rodičovský príspevok.
to údajne ti kto povedal? Pokial nemáš pozastavenú živnosť, si živnostník a len po splnení podmienok sa stávaš poistencom štátu /to zistíš až v ročnom zúčtovaní ZP/
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Na to ma upozornila pani na zdravotnej poisťovni. Keď som si jedného dňa prišla znovu zaplatiť preddavok, tak mi povedala, že kedže poberám rodičovský príspevok, stala som sa poistencom štátu a už si preddavky platiť nemusím. pýtala som sa aj na to, že či nevadí, že som SZČO. odpoved bola NIE
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vilob Pozri príspevok
Na to ma upozornila pani na zdravotnej poisťovni. Keď som si jedného dňa prišla znovu zaplatiť preddavok, tak mi povedala, že kedže poberám rodičovský príspevok, stala som sa poistencom štátu a už si preddavky platiť nemusím. pýtala som sa aj na to, že či nevadí, že som SZČO. odpoved bola NIE
ak nemáš pozastavenú živnosť, táto informácia nie je správna.
Z tvojho príjmu za r.2007 ti však vyjde, že si poistencom štátu a zaplatené poistné ti ZP vráti. Treba však správne vyplniť tlačivo RZZP.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Tlačivo mám pred sebou. vyplňujem B-čko. Správne? Zastavila som sa pri IV. oddiele. tam neviem aké obdobie mám vypísať - od kedy som sa považovala za poistenca štátu..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vilob Pozri príspevok
Tlačivo mám pred sebou. vyplňujem B-čko. Správne? Zastavila som sa pri IV. oddiele. tam neviem aké obdobie mám vypísať - od kedy som sa považovala za poistenca štátu..
ak nemáš potvrdenie zo SP o poberaní materského /nevznikol ti naň nárok/ uvádzaš od 1.1.-31.12.07. Dôvod c. Do r.34 uveď sumu 59232,-sk.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Prosím vás a čo písať v VII. oddiely, riadok 53?
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

Vychádza mi 0.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Poprosím o radu. Do 10.1. som bola na rodičovskej dovolenke.10.1. som rozviazala prac. pomer a zobrala odstupné a preplatenú dovolenku - bolú mi zrazené ZP. Neodpracovala som nič. Odstupné a dovolenka vo výške cca 35 tis.Na dva dni som nastúpila do nového zamestnania a 13.1. som nastúpila na materskú dovolenku. Oplatí sa mi podávať RZZP? Vznikne mi preplatok z preplatenej dovolenky? Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

To druhé zamestnanie trvalo aj počas MD?
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Jana Motyčková Pozri príspevok
To druhé zamestnanie trvalo aj počas MD?
Áno, druhé zamestnanie trvá-hoci som odpracovala len 2 dni, odvtedy som bola na MD a teraz som na RD.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Z odstupného sa ZP neplatí, iba z dovolenky. Ak sa RZZP urobí, preddavky sa vrátia, ale ešte závisí presne od výšky VZ (len dovolenka), od dátumov, kedy si bola na materskej.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Jana Motyčková Pozri príspevok
Z odstupného sa ZP neplatí, iba z dovolenky. Ak sa RZZP urobí, preddavky sa vrátia, ale ešte závisí presne od výšky VZ (len dovolenka), od dátumov, kedy si bola na materskej.
Ešte poprosím, dátumy uvádzam vyššie v prvom príspevku. Dá sa mi v tom poradiť? VZ -preplatená dovolenka je 15530.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zrejme si od konca júla znovu poberala RP, takže RZZP sa oplatí podať, ale treba ho urobiť na tlačive X +XA+XA. V X v III.oddiele treba uviesť dátumy poberania RP a súčasne zamestnania. v XA treba vyplniť IV.oddiel za dobu poberania rodičovského príspevku, odtiaľ potom ide suma do X22...
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zrejme si od konca júla znovu poberala RP, takže RZZP sa oplatí podať, ale treba ho urobiť na tlačive X +XA+XA. V X v III.oddiele treba uviesť dátumy poberania RP a súčasne zamestnania. v XA treba vyplniť IV.oddiel za dobu poberania rodičovského príspevku, odtiaľ potom ide suma do X22...
Viem, že som už otravná , ale ešte potrebujem vysvetliť jednú vec: od 1.1.2OO7 do 10.1.2007 som poberala RP a nechodila som do práce, 10.1. výpoveď, môj bývalý zametnávateľ mi dal potvrdenie,že som sa považovala za zamestnanca presne od 1.1. do 10.1.- podľa mňa tam nemal uvádzať žiadny dátum - veď som neodpracovala ani hodinu bola som na RD. Mne to vychádza že VZ je preplatená dovolenka , počet dní trvania zamestania 0 a minimálny základ je tiež 0. Poprosím, je to správne?
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Pomôže mi niekto? A to som si chcela prilepšiť k rodič. príspevku preplatkom - no nedarí sa mi. Čo už...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ dal správne potvrdenie - aj keď si tam nič neodpracovala, pracovná zmluva trvala a teda doklad vystail s dátumami od 1.1. do 10.1., minimány základ 0, VZ - preplatená dovolenka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať