Zavrieť

Porady

Dedenie sudnych sporov

Ma niekto skusenost s tym ako prebieha "dedenie sudnych sporov"?
Po zosnulom otcovi ostalo ocividne niekolko otvorenych sudnych sporov (ci uz nebol vydany rozsudok alebo rozsudky boli napadnute otcovym odvolanim), ktore nie su pravoplatne ukoncene.
Dedicske konanie nie je zatial ukoncene vydanim osvedcenia o dedicstve. Dedicstvo bude urcite predlzene - momentalne sa posudkami zistuje hodnota aktiv.
Dedicstvo sme sa rozhodli prijat (t.j. 3 deti + manzelka).
Prisiel mi rozsudok z odvolacieho sudu jedneho z konani ze v zmysle par. 220 OSP bolo nutne zmenit povodny rozsudok, nakolko povodny odporca umrel. Na zaklade par. 460 a par. 473 Obc. zak. doslo k "univerzalnej sukcesii k procesnemu nastupnictvu hmotnopravnych nastupcov...ako zakonnych dedicov po nebohom". Z toho dovodu sme povinny zaplatit dlznu sumu + trovy konania.
Kedze sa jednalo o rozsudok odvolacieho sudu, odvolanie je nepripustne, ostava len dovolanie. Dedicstvo sme prijimali na zaklade toho ze v par. 470 ods.1 Obc. zak. sa uvadza ze dedic ruci za porucitelove dlhy do vysky ceny nadobudnuteho dedicstva (t.j. do vysky aktiv).

Vie mi niekto poradit v tom, ako sa "dedia" sudne spory z dlhy z nich vyplyvajuce?
P.S. ked berieme zasadu, ze dedicstvo by nemalo predstavovat majetkove riziko pre dedicov - ako sa riesia taketo pripady, ked dedic nemoze vediet kolko sudnych sporov a na ake sumy sa vedu proti porucitelov?

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dedenie sudnych sporov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.