Zavrieť

Porady

Bytovy dom - vytah - leasing

Dobry den. Nedavno sme sa prestahovali do novostavby. Tento tyzden sme obdrzali od spravcovskej spolocnosti zoznam mesacnych zalohovych platieb. Vsetky polozky su v poriadku az na platbu za vytah. Byvame na prizemi a za vytah mame mesacne platit 250 Sk + 50 Sk za elektriku t.j. 300 Sk. Ostatni, ktori byvaju vyssie maju platit 500 Sk + 100 Sk za elektriku t.j. 600 Sk. Na mesacnu zalohovu platbu je to velmi vela a ked to prepocitam poctom bytov... Chcela by som sa opytat, ci je mozne ze by vytah nebol sucastou bytoveho domu alebo ho mame na leasing a teraz ho splacame? V zmluve o kupe bytu sme spolu s bytom kupili podiel na spolocnych priestoroch, zariadeniach a pozemkoch. Tak nechapem preco mame platit tak vela? Viete mi to prosim vysvetlit o co ide, pripadne poradit ako postupovat dalej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Treba sa obrátiť na správcovskú spoločnosť písomne s otázkou, z čoho sa skladá platba za výťah. Aké sú náklady na výťah a ako vypočítali mesačnú zálohovú platbu. Alebo ešte lepšie zájsť osobne.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    To by bolo veľa aj na leasing. Iba ak by tam bol liftboy.

    Treba si nechať správcom rozúčtovať náklady a položky spojené s prevádzkou. Treba skontrolovať aby nebola duplicita položiek - "mám svoju zlú skúsenosť".
    Rozúčtovanie by malo obsahovať
    - energie na prevádzku
    - údržba ( pre prípad poruchy - zaseknutia sa volá služba )
    - revízie povinné zo zákona
    - čistenie je predpoklaám v nákladoch čistenia ostatných spoločných priestorov,
    Argumentom je aj to že ak je výťah " nový" je v záruke ... mesiacov preto netreba také čiastky na " fond opráv výťahu kumulovať".

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Ja si myslím, že ak sa splácajú náklady spojené s montážou výťahu, tieto by mali byť rozúčtované podľa rozhodnutia vlastníkov, nie podľa rozhodnutia správcu.
    Potom by byty na prvom nadzemnom podlaží nemali platiť náklady za el. energiu, lebo výťah nevyužívajú. Podielať sa na splatení nákladov im prislúcha, lebo sa jedná o spoločné zariadenie domu.
    Je treba aby správca presne definoval, čo obsahuje zálohová platba ako uviedol Milan Žiška a Jozef.

    Bytovy dom - vytah - leasing

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.