Zavrieť

Porady

Živnostník a hlavný pracovný pomer

Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    lesika Pozri príspevok
    Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
    Môže sa zamestnať a nemusí rušiť živnosť.. Z titulu SZČO platí naďalej minimálne odvody, resp. odvody podľa VZ...

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    živnosť a HPP sa nevylučujú.
    odvody zo živnosti sa platia podľa príjmu z predchádzajúceho roka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lesika Pozri príspevok
    Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
    Nie, nemusí, môže pracovať na PZ ako zamestnanec a popritom podnikať ako SZČO.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    lesika Pozri príspevok
    Dobrý deň , prosím o radu. Ak živnostík platí minimálne odvody ( 1134,- zdravotná a 2800,- sociálna poisťovna ) a chce sa zamestnať na hlavný pracovný pomer musí živnosť zrušiť ? Alebo môže popri HPP mať aj živnosť a neplatiť na ňu žiadne odvody ak už tieto pôjdu z jeho HPP ? Zo živnosti by mal len minimálny príjem možno 2 -3 krát do roka v sume okolo 15000,-
    Ešte doplním predošlé odpovede. Nebolo by vhodné prerušiť živnosť ? Pretože ak má taký nízky príjem ako SZČO ako píšeš, tak by veľa ušetril na odvodoch a ten príjem nech rieši cez DOPČ alebo nejak podobne.
    hanka kralova
    Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    hanka kralova Pozri príspevok
    Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...
    Spravodlivé to nie je, a ktorý zákon je spravodlivý... ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanka kralova Pozri príspevok
    Mam podobny problem, ak sa popri zivnosti zamestnam, tak nasledne platim odvody aj zo zivnosti aj zo zamestnania presne take, ake by som platila, keby ta druha aktivita nebola? No neviem, nezda sa mi to moc spravodlive...
    odvody do soc.poisťovne rovnaké, do zdr.poisťovne sa preddavky pri súbehu zamestnania neplatia z min. vymeriavacieho základu, ale ako vyšli v ročnom zúčtovaní. Ak sú nižšie ako 100sk, = 0

    lesika je offline (nepripojený) lesika

    lesika
    No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lesika Pozri príspevok
    No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.
    Živnosť musí prerušiť najmenej na obdobie 6 mesiacov. Počas prerušenia odvody neplatí.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lesika Pozri príspevok
    No to je ten problém že nechce platiť dva krát odvody. Doteraz ho tá živnosť vlastne "živila " ale zrušil spoluprácu s firmou u ktorej pracoval na živnosť a v druhej sa má možnosť zamestnať ale už len na HPP . A čo takto len nejaké prerušenie ? Je to možné ? V čase tohoto prerušenia odvody platiť nemusí ? Ide mi o to že ak by mu zasa ten HPP nevyšiel aby nemusel znova zakladať živnosť.
    Živnosť je možné prerušiť min. na 6 mesiacov. Počas prerušenia živnosti sa odvody neplatia z titulu szčo. Samozrejme prerušenie treba ohlásiť do SP, ZP a DÚ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.