Zavrieť

Porady

Rozdelenie nevysporiadaného pozemku - geometrický plán

Dobrý deň! Mám takýto problém - rozhodli sme sa s manželkou stavať RD, môj otec zdedil pozemky a starý dom po svojich rodičoch. Problém je v tom, že na starý dom LV existuje, ale na parcelu pod ním nie. Boli sme sa preto informovať na katastri, prečo je tomu tak a oni nám povedali, že parcela pod domom nie je vysporiadaná. Zostali sme prekvapení, lebo na katastralnej mape, čo sme mali doma tá parcela patrila celá otcovi. Keď sme si však vyžiadali katastrálnu mapu na katastri, tak sme zistili, že vyzerá inak.

Na starej mape je situácia takáto: - pre zjednodušenie, povedzme, že otec zdedil pozemok v tvare štvorca, ktorý bol rozdelený na dve parcely pozdĺžne - ľavú a pravú - obidve sú zapísané v katastri ako parcely "E". Kým pravú parcelu otec vlastní celú 1/1 z ľavej parcely vlastní iba 7/9. V spodnej časti pravej parcely je starý dom a v spodnej časti ľavej parcely je stodola.

Na novej mape sú zakreslené parcely "C", ktoré delia pôvodný pozemok na dve časti priečne - hornú časť - ako záhrady a spodnú časť - ako zastavané plochy. Nevieme ako k tejto zmene došlo, ale tu nastáva problém. Otec mi chcel darovať pravú parcelu, ktorú vlastní celú, ale keďže nové "C" parcely zasahujú cez obidve "E" parcely, z ktorých jedna ešte nie je vysporiadaná tak ani jedna "C" parcela taktiež nie je vysporiadaná.

Veľmi tomu nerozumiem, ale ako nám povedali, tak riešením by bolo rozdeliť parcely novým geometrickým plánom na pravú a ľavú časť. Budeme potrebovať s takýmto rozdelením aj súhlas vlastníkov zvyšných 2/9 ?
Predpokladám, že áno. Všetci zúčastnení súhlasia s darovaním svojich podielov môjmu otcovi, problém je však v tom, že nemajú ukončené dedičské konanie.

Keďže my chceme začať stavať čo najskôr, nechceme čakať na ukončenie dedičského konania, lebo to nevyzerá tak, že by to bolo v dohľadnom čase.

Otázka č.1:
Bude nám postačovať písomný súhlas(overený na matrike) s rozdelením pozemku na vysporiadanú a nevysporiadanú časť od všetkých zúčastnených ? Potom si dáme vyhotoviť nový geometrický plán.

Otázka č.2:
Nebude mať kataster námietky proti vkladu takto rozdelených parciel?

Otázka č.3:
Môžeme pri návrhu na vklad novovzniknutej pravej(vysporiadanej parcely) súčasne vykonať aj darovanie na mňa?

Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

    Vylúčený člen Karas Milan
    mikpet Pozri príspevok
    1, Dobrý deň! Mám takýto problém - rozhodli sme sa s manželkou stavať RD, môj otec zdedil pozemky a starý dom po svojich rodičoch. Problém je v tom, že na starý dom LV existuje, ale na parcelu pod ním nie. Boli sme sa preto informovať na katastri, prečo je tomu tak a oni nám povedali, že parcela pod domom nie je vysporiadaná. Zostali sme prekvapení, lebo na katastralnej mape, čo sme mali doma tá parcela patrila celá otcovi. Keď sme si však vyžiadali katastrálnu mapu na katastri, tak sme zistili, že vyzerá inak.

    Na starej mape je situácia takáto: - pre zjednodušenie, povedzme, že otec zdedil pozemok v tvare štvorca, ktorý bol rozdelený na dve parcely pozdĺžne - ľavú a pravú - obidve sú zapísané v katastri ako parcely "E". Kým pravú parcelu otec vlastní celú 1/1 z ľavej parcely vlastní iba 7/9. V spodnej časti pravej parcely je starý dom a v spodnej časti ľavej parcely je stodola.

    2, Na novej mape sú zakreslené parcely "C", ktoré delia pôvodný pozemok na dve časti priečne - hornú časť - ako záhrady a spodnú časť - ako zastavané plochy. Nevieme ako k tejto zmene došlo, ale tu nastáva problém. Otec mi chcel darovať pravú parcelu, ktorú vlastní celú, ale keďže nové "C" parcely zasahujú cez obidve "E" parcely, z ktorých jedna ešte nie je vysporiadaná tak ani jedna "C" parcela taktiež nie je vysporiadaná.

    3, Veľmi tomu nerozumiem, ale ako nám povedali, tak riešením by bolo rozdeliť parcely novým geometrickým plánom na pravú a ľavú časť. Budeme potrebovať s takýmto rozdelením aj súhlas vlastníkov zvyšných 2/9 ?
    Predpokladám, že áno. Všetci zúčastnení súhlasia s darovaním svojich podielov môjmu otcovi, problém je však v tom, že nemajú ukončené dedičské konanie.

    4, Keďže my chceme začať stavať čo najskôr, nechceme čakať na ukončenie dedičského konania, lebo to nevyzerá tak, že by to bolo v dohľadnom čase.

    Otázka č.1:
    Bude nám postačovať písomný súhlas(overený na matrike) s rozdelením pozemku na vysporiadanú a nevysporiadanú časť od všetkých zúčastnených ? Potom si dáme vyhotoviť nový geometrický plán.

    Otázka č.2:
    Nebude mať kataster námietky proti vkladu takto rozdelených parciel?

    Otázka č.3:
    Môžeme pri návrhu na vklad novovzniknutej pravej(vysporiadanej parcely) súčasne vykonať aj darovanie na mňa?

    Vopred ďakujem za pomoc.

    Ahoj Peter.

    Skutkový stav môže byť vždy iba jeden ! Nemôže byť aj 1, aj 2, aj neviem čo.
    Co je psáno , to je dáno, preto si pozri LV (p.č. a pod) cez katasterportal .
    Prípadne skontroluj , či tam prešiel "ROEP" .
    Častejšie som to videl delené na parcely podľa 2, (pozri si aj výšku daní).
    3, 4, Kedže sa všetci "ľúbite" - treba to dkladovať stavebnému úradu.
    K žiadosti o stavebné povolenie (stačí) priložiť súhlas (radšej všetkých - podľa výpisu z LV k tomu dátumu) vlastníkov.
    Nedá sa urobiť to dedenie jedným krokom (už som sa zúčastnil takého , že keď každý oprávnený dedič dostane svoje , môže sa niektorý z nich zriecť dedičstva v prospech ďalšieho dediča) a nie dediť a darovať?
    Geometrický si dáte urobiť jeden , tak ako to bude vyzerať po dedení a dostavaní.


    Takto by sa zhruba vyriešili aj Ot.1 až 3, .

    Ahoj
    Ka Mil

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Mikpet, tvoja otázka je veľmi dlhá, vynasnažím sa ti v skratke napísať najlepšie a najrýchlejšie riešenie:
    Daj si urobiť geometrický plán na obnovenie právneho stavu parcely "E", ktorú vlastní otec v celosti, v časti, ktorú ti chce otec darovať. Nemusíte to ani dávať zapisovať potom do katastra, stačí, keď geometrický plán bude tvoriť súčasť darovacej zmluvy a budete ho v zmluve citovať.
    K týmto úkonom nebotrebuješ ničí súhlas.
    - geometrický plán
    - darovacia zmluva
    - návrh do katastra

    V prípade, že geodet bude riešiť aj druhú časť parcelu "E", ktorú otec vlastní v podiele 7/9, pre zápis do katastra budeš potrebovať aj súhlas ostatných spoluvlastníkov.

    Doporučujem obidve časti riešiť naraz (jedným geometrickým plánom) - ušetríte za druhý geometrický plán.

    mikpet je offline (nepripojený) mikpet

    mikpet
    Ďakujem za odpovede.


    Pri zjednodušení našej situácie som nespomenul, že pôvodné "E" parcely "presahujú" spomínaný štvorcový pozemok na hornej strane - sú to role. Pre ilustráciu prikladám obrázok, ktorý zobrazuje stav na starej a novej mape.
    Z kataster-portalu som stiahol výpisy o všetkých dotknutých parcelách.

    Parcela "E" č.1:
    - orná pôda, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
    - podiel 7/9

    Parcela "E" č.2:
    - orná pôda, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
    - podiel 1/1

    Parcela "C" č.101/1:
    - zastavané plochy a nádvoria, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
    - pozemok nevysporiadaný, LV nezaložený
    - na pozemku je postavený rodinný dom, ku ktorému má otec LV 1/1

    Parcela "C" č.101/2:
    - záhrady, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
    - pozemok nevysporiadaný, LV nezaložený

    Parcela "C" č.102:
    - orná pôda, pozemok je umiestnený v zastavanom území obce
    - pozemok nevysporiadaný, LV nezaložený

    Parcela 102 (role) nás teraz nezaujíma.

    Otec nám chce darovať časť vyznačenú na novej mape fialovou farbou. V spodnej časti je starý dom, ktorý zbúrame a v hornej časti je záhrada.

    Ak som správne pochopil - objednáme si u geodeta geometrický plán(GP), ktorým rozdelíme parcely 101/1 a 101/2 priečne na dve pozdĺžne časti - ľavú a pravú. Otec mi daruje pravú časť a zavkladujeme to na katastri. Ja si začnem vybavovať stavebné povolenie. Potom, keď sa ukončí dedičské konanie ostatných vlastníkov, tí darujú svoje časti môjmu otcovi, ten znovu použije už hotový geometrický plán a zavkladuje si to na katastri. Je to tak?

    Ale čo v prípade ak sa dedičské konanie skončí neskôr ako ja budem kolaudovať nový dom - ak sa nemýlim na kolaudáciu budem potrebovať nový GP so zakresleným novým domom. Týmto sa ale pôvodný GP stane neaktuálnym, takže ho otec asi už nebude môcť použiť.

    Nebolo by preto lepšie teraz vyhotoviť GP iba na časť, ktorú chce darovať nám?
    pozemok.PNG  

    Rozdelenie nevysporiadaného pozemku - geometrický plán

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.