Zavrieť

Porady

DPH pri kupe noveho motoroveho vozidla v zahranici

Rad by som keby ste mi vedeli poradit,z mojim,na teraz,nevyriesitelnym problemom.Zakupil som si novy motocykel v ceskej republike a kedze,ako fyzicka osoba ktora nie je platcom dane,som kupoval motocykel aj z DPH,kedze tam nie je moznost odpoctu DPH.No pri prihlasovani motocykla na dopravnej policii som sa dozvedel nemilu informaciu,a to ze z tohto motocykla musim odviest DPH na slovensku!Takze chce mi niekto povedat ze za zakupeny motocykel mam odviest dan 2-KRAT!Ved to predsa nie je mozne.Na danovom urade na slovensku mi bolo povedane ze som nemal platit dan v cechach a naopak,z ciech mi bolo povedane ze dan som musel platit v cechach a ze uz nemam platit dan na slovensku!Tak mi viete poradit kto z nich ma pravdu alebo su u nas naozaj taketo"hlupe"danove zakony?A kedze nejde o male sumy,budem rad ked mi niekto naozaj pomoze dobrou radou a poradit podla akych zakonov,paragrafov alebo EU smernic to plati?A este jedna vec,tan motocykel nebol kupovany cisto novy,bol to dovoz z nemecka do ciech,z prvym zaradenym do evidencie 16.4.2008,cize splna podla nasho danoveho zakona podmienky noveho motocykla.
Naposledy upravil doctor117 : 04.07.08 at 09:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    doctor117 Pozri príspevok
    Rad by som keby ste mi vedeli poradit,z mojim,na teraz,nevyriesitelnym problemom.Zakupil som si novy motocykel v ceskej republike a kedze,ako fyzicka osoba ktora nie je platcom dane,som kupoval motocykel aj z DPH,kedze tam nie je moznost odpoctu DPH.No pri prihlasovani motocykla na dopravnej policii som sa dozvedel nemilu informaciu,a to ze z tohto motocykla musim odviest DPH na slovensku!Takze chce mi niekto povedat ze za zakupeny motocykel mam odviest dan 2-KRAT!Ved to predsa nie je mozne.Na danovom urade na slovensku mi bolo povedane ze som nemal platit dan v cechach a naopak,z ciech mi bolo povedane ze dan som musel platit v cechach a ze uz nemam platit dan na slovensku!Tak mi viete poradit kto z nich ma pravdu alebo su u nas naozaj taketo"hlupe"danove zakony?A kedze nejde o male sumy,budem rad ked mi niekto naozaj pomoze dobrou radou.
    Keďže ide o nový dopravný prostriedok, v ČR Vám to mali predať bez DPH.
    Zákon o DPH nie je "hlúpym" zákonom. Na základe smerníc EU platí to isté aj v ČR. To, že postupovali v rozpore so zákonom, treba riešiť s nimi.
    Naposledy upravil Milan Benka : 03.07.08 at 18:25
    Lenze v cechach mi bolo povedane ze ja ako neplatca dane,musim platit DPH v cechach a nie je mozne nakupovat bez DPH!Tak podla akych EU smernic,by som nemal platit DPH v cechach ale na slovensku?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Pozrite český zákon:


    http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-...e-hodnoty-dph/

    konkrétne §19 odst. 4.

    Ak použijete tento zákon ako argument, český predajca nebude mať prečo neopraviť nesprávne vystavenú fa. Ak to odmietne, pýtajte si od neho písomné stanovisko k celému problému. Potom sa budete môcť rozhodnúť o ďalšom postupe.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    doctor117 Pozri príspevok
    Lenze v cechach mi bolo povedane ze ja ako neplatca dane,musim platit DPH v cechach a nie je mozne nakupovat bez DPH!
    Všeobecne áno. Ale platia výnimky. A výnimkou je aj nový dopravný prostriedok. Platí pravidlo odvodu DPH v mieste, kde sa predpokladá použitie dopravného prostriedku. A nový dopravný prostriedok predajca v Čechách pri cezhraničnom predaji nepoužije v ČR. Dodá ho k použitiu v tomto prípade do SR a následne sa uplatní zákon v kontexte ďalšieho použitia motocyklu. Keby ste ho napríklad následne do polroka od prvého zaradenia (zaevidovania) predali napríklad do Maďarska, pýtali by ste si odvedenú DPH zo štátneho rozpočtu SR a maďarovi predali bez DPH, tak, ako mal postupovať pred Vami Čech. Na nový dopravný prostriedok platí osobitný režim zdanenie. Čo sa ním rozumie nájdete v § 11 ods. 12 zákona o DPH.

    DPH pri kupe noveho motoroveho vozidla v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.