Zavrieť

Porady

Dôchodca - odvody do SP a ZP

Ahojte, chcel by som vedieť takúto vec:
Máme vo firme jedného dôchodcu na DoVP. Problém je v tom že on je občanom ČR a aj prácu pre nás vykonáva v ČR. (za účelom budúceho rozšírenia pôsobnosti do ČR).
Viem že pokiaľ mám nejakého pracovníka na DoVP, tak ako zamestnávateľ za neho odvádzam iba úrazové poistenie. Ale keď on je z iného štátu a aj tú prácu vykonáva v inom štáte tak mám túto povinnosť aj pri ňom alebo nie.
A ako je to so ZP ak má tento ČR dôchodca príjem na túto dohodu vyšší ako 7000,-Sk.
Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    No som sa pýtal v SP a tam mi povedali že pokiaľ by tú prácu vykonával v SR tak ho beriem ako každého iného dohodára u nás (čiže iba úrazové poistenie).
    A pokiaľ to vykonáva v ČR tak sa máme riadiť zákonmi ČR a basta. (a tie neovládam).
    Any ideas?
    A to ZP budem zisťovať neskôr.

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Máš čo zisťovať.

    Ale predsa tvoja firma ho zamestnáva na Slovensku nie? Nemáte žiadne pracovisko v Čechách. Tak prečo by nemal len pre tohto pracovníka platiť náš zákon? Viem, že firmy napr. stavebné, ktoré najú zákazky v iných štatoch sa riadia našimi zákonmi. Veľa šťastia . . .

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    neviem - ale urobil by som asi nasledovne. dohodu by som napísal pre to, čo robí a vykonal by to síce v ČR (prieskum trhu či čo) - ale prezentoval to u Vás.
    zrazil by som mu 19% daň a 0,8% úrazového - zdravotné ako nerezident neplatí a nevzťahuje sa tu ani kvóta prekročenia 6,500 (aby si on sám platil zdravotné).

    nedám za to ruku do ohňa ale...

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    Dík aj ja som nad tým rozmýšľal že takto by to asi bolo najjednoduchšie. No veď uvidím že čo povedia ZP.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Ja by som tiež súhlasila s Tiborom, aj čo sa týka dane a to ZP, on ak má trvalé bydlisko v ČR by s tým nemal mať nič spoločné.Skôr on by mal mať v Čechách uzatvorené poistenie (ako keď idete na dov, pracovať do zahraničia atď.)

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Z DOVP sa zrazí preddavok dane z príjmov fyzických osôb. Zamestnávateľ odvedie 0,8 % z výšky odmeny na urazové poistenie, v tomto zákon o sociálnom poistení je jednoznačný. Pre účely zákona o zdravotnom poistení dohodári nie sú zamestnancami, pretože DOVP je mimo pracovný pomer. Poistenec, ktorý nie je zamestnancom, musí zaplatiť zdravotné poistné ak jeho príjem za rok je viac ako 12*MM. Avšak on nie je poistenec na uzemí SR. Takže, IMHO, nemusí platiť ZP.

    Dôchodca - odvody do SP a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.