Zavrieť

Porady

účtovanie v MRP

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Podľa môjho názoru to máš správne. Je to mimo DPH, nie je to oslobodené od dane ale daň sa prenáša na príjemcu služby.
Dakujem za nazor. Ja som teraz na vazkach. Minuly rok a dokonca prvy kvartal tohto roku maju na fakturach oslobodene. Verim, ze v tom nebude problem, nakolko DPH nie je vycislena a je tam odvolavka, ze prijemca sluzby plati dan, len som si to chcela dat spravne. Urcite musime davat v MRP kod 19 a vtedy to jednoducho hadze do mimo, tak to musi byt tak. V MRP mi bolo odporucene nech napisem programatorovi, ci si je isty, ze to tak ma byt :-). Na fakturach ktore mi prichadzaju z EU mam oslobodene + poznamka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
odsleduj si či sa Ti zobrazí v Súhrnnom výkaze, kód 19 musíš mať, aby sa Ti nezobrazilo v DP DPH, nakoľko je to služba, to isté typ S. Ostatné by už nemalo ovplyvniť nič. Inak sa to správa v mrp win, inak v mrp /ks
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
odsleduj si či sa Ti zobrazí v Súhrnnom výkaze, kód 19 musíš mať, aby sa Ti nezobrazilo v DP DPH, nakoľko je to služba, to isté typ S. Ostatné by už nemalo ovplyvniť nič. Inak sa to správa v mrp win, inak v mrp /ks
No je to tak. Mozno by nebolo zle keby MRP dalo nejaky typ DPH - ktory by sa zadaval len pri fakturach ktore idu do SV.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

V MRP WIN sa s typom 19 objaví služba v Súhrnnom výkaze, ak v texte faktúry zadáš typ položky S.
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
V MRP WIN sa s typom 19 objaví služba v Súhrnnom výkaze, ak v texte faktúry zadáš typ položky S.
Ano, to viem, myslela som to tak, ze keby dali napr. typ DPH 20, ktory by sa zadaval pri vsetkych plneniach ktore idu do SV, lahko by som si vytlacila vsetky faktury ktore su zahrnute v suhrnnom vykaze. Nechapem ako funguje tie typy DPH, ktore sa mi neobjavia pri moznosti vyberu pri vydanej fakture, ale ked si chcem tlacit zoznam faktur tam si mozem vybrat aj typ 4 a podobne...chcela som si vytlacit tabulku s typmi DPH ale tiez som nenasla ako. Tamilka, este mam jednu otazku, pri vydanych fakturach ked zadam poznamku do faktury (napr. pri zahranicnych fakturach), tak ak sa to pri nasledujucej faktúre, ktora je tuzemska nie je a chcem sa znovu vratit do zahranicnej musim to tam znova zadat. Neexistuje v MRP nieco co mi tu poznamku pri urcitych fakturach necha. Neviem ci som sa dobre vyjadrila, proste aby som to pri tlaci vzdy nemusela znova zadavat?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Mne tie poznámky pri vydaných faktúrach zostávajú, kým by som si to sama nezmenila.
Mám fa do ČR, dám tam doplňujúci text o oslobodení od DPH, ďalšia faktúra je na Slovensku, nemám tam žiaden doplňujúci text a keď potom kliknem na výstupy znova na fa do ČR, ten doplňujúci text mi tam zostal stále. Treba dať pozor pri výstupoch, aby sa nepreklikol riadok s doplňujúcim textom a zostane ti tam.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Mne tie poznámky pri vydaných faktúrach zostávajú, kým by som si to sama nezmenila.
Mám fa do ČR, dám tam doplňujúci text o oslobodení od DPH, ďalšia faktúra je na Slovensku, nemám tam žiaden doplňujúci text a keď potom kliknem na výstupy znova na fa do ČR, ten doplňujúci text mi tam zostal stále. Treba dať pozor pri výstupoch, aby sa nepreklikol riadok s doplňujúcim textom a zostane ti tam.
no idem skusat. Ja osobne poznamky nemusim pisat, faktury si tvoria sami, tak sa s tym idem pohrat...dakujem
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, na výpočet miezd mám program MRP univerzálny systém, pri výpočte mi ukazuje také riadky, že
úhrn príjmov daňovej sadzby 0
úhrn príjmov daňovej sadzby 1
úhrn príjmov daňovej sadzby 2
úhrn príjmov daňovej sadzby 3
Prosím Vás , môže niekto vysvetliť čo znamenajú tie sadzby? Za odpovede ďakujem
0 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

Ahojte chcem sa informovať, neviem ešte dobre pracovať v programe MRP a potrebujem pomoc. Ako vytlačím zoznam dlžníkov/odberateľov/myslím taký zoznam faktúr, ktoré nám neuhradili a zoznam neuhradených prijatých faktúr?
Ďakujem
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Neviem aké MRP máš, ale v MRP Win je to veľmi jednoduché. Klikneš Vydané faktúry-Výstupy (v pravej časti)-otvorí sa ti okno. Tu klikneš na Zoznam faktúr (v ľavej časti okna)-, a v pravej časti tohto okna je Ukážka, klikneš a otvorí sa ti ponuka, kde si zadáš, čo potrebuješ. Je tam možnosť navoliť si nesplatené faktúry, aj dátum úhrady.
Tak isto v prijatých faktúrach.
4 0
Maria129 Maria129

Maria129 je offline (nepripojený) Maria129

Žabinka Pozri príspevok
Neviem aké MRP máš, ale v MRP Win je to veľmi jednoduché. Klikneš Vydané faktúry-Výstupy (v pravej časti)-otvorí sa ti okno. Tu klikneš na Zoznam faktúr (v ľavej časti okna)-, a v pravej časti tohto okna je Ukážka, klikneš a otvorí sa ti ponuka, kde si zadáš, čo potrebuješ. Je tam možnosť navoliť si nesplatené faktúry, aj dátum úhrady.
Tak isto v prijatých faktúrach.
Ja mám staršie vydanie programu, tu nemám v možnostiach - nesplatené faktúry, ale už sa mi to podarilo )) ďakujem veľmi pekne
0 0
Reina Reina

Reina je offline (nepripojený) Reina

ja som ja o:)
Ahojte,
potrebujem pomôcť s účtovaním poistnej udalosti v jednoduchom účtovníctve MRP. Ide o fakturu na opravu v hodnote 1 500 € (ZD a DPH) - zaevidovaná v prijatých fa, dph som odpočítala na vstupe. Poisťovna priamo na účet firmy, ktorá opravoval auto zaplatila 900 €. zvyšok sa doplatil v hotovosti.
ako správne to zaevidovať do mrp - som v mrp začiatočník.
ďakujem
0 0
Reina Reina

Reina je offline (nepripojený) Reina

ja som ja o:)
Nikto sa s týmto nestretol? Prosím
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Reina Pozri príspevok
Ahojte,
potrebujem pomôcť s účtovaním poistnej udalosti v jednoduchom účtovníctve MRP. Ide o fakturu na opravu v hodnote 1 500 € (ZD a DPH) - zaevidovaná v prijatých fa, dph som odpočítala na vstupe. Poisťovna priamo na účet firmy, ktorá opravoval auto zaplatila 900 €. zvyšok sa doplatil v hotovosti.
ako správne to zaevidovať do mrp - som v mrp začiatočník.
ďakujem
Ja som to robila takto: faktúru zapíšem do knihy došlých faktúr, urobím odpočet DPH. Sumu, ktorú uhradím opravovni zaúčtujem do VOZD, sumu, ktorú im zaplatí poisťovňa zaúčtujem k 31. 12. ako závierkovú operáciu interným dokladom - úhrada faktúry a VNZD (v MRP pohyb 39).
1 0
Reina Reina

Reina je offline (nepripojený) Reina

ja som ja o:)
ďakujem - ešte otázka - musí to byť závierková operácia, alebo môže byť interný doklad ako nepeňažný pohyb. V podstate tie peniaze išli mimo mňa.
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ahojte. účtujem v MRP Win PÚ a mám aj ERP MRP CRLX, ktorá je napojená na účtovný program. Teda ked som dala úhradu fa cez fiškálny modul, teda ERP tak mi poznačilo do agendy faktúr, že uhradená a doklad UF120001 - vlastný číselný rad.............a teraz neviem ako to mám zaúčtovať aby mi to správne sprárovalo úhradu.......ak zaúčtujem z knihy faktúr tak mi to spráruje, lebo úhradu pridá priamo do skupiny zápisov, kde je zaúčtovaná aj faktúra ale čo s pokladničnou knihou, ved sa to musí dostať aj do pokladne. V ÚD si zaúčtujem ako 211/311. Viem že to do pokladne pôjde vlastne až pri evidovaní uzávierky, len teraz neviem ako to mám rozdeliť.........na intervalovej je aj tržba za tovar + DPH aj úhrady fa........tržby si musím zaúčtovať v PK ako príjem ale čo s úhradami fa ked už zaúčtované sú........rozdeliť si to na dva PPD a jeden zaúčtovať ako tržby z ERP a druhý nechať len v evidencii, či ako ?????????? ako to robíte vy??? Ďakujem za každý postreh, radu, nápad
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ja mám dve pokladne v účtovníctve. ERP (211-2), a účtovnú (211-1). Keď sa predá tovar, buď cez bloček ERP, alebo úhrada fa cez ERP, účtujem PPDERP. Po dennej uzávierke preúčtujem do účtovnej pokladne cez PPD. Asi je to chaoticky napísané .
Napr:
Úhrada fa:
211-2/311
Po dennej uzávierke:
261/211-2
211-1/261
Predaj tovaru:
211-2/604-AU
211-2/343-AU
Po dennej uzávierke:
261/211-2
211-1/261
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Aj ja mam dve pokladne....jedna ERP a jedna účtovna a tiež evidujem tržby z ERP do pokladne ERP a doklad používam PPDERP12001, ktorým aj zaúčtujem do denníka 211.2/604.AU a 211.2/343.AU a potom ich presuniem cez 261.AU do hlavnej pokladne - účtovnej........ ale čo s úhradmi faktúr ked už budú zaúčtované v denníku cez knihu faktúr a doklad ÚF001 - úhrada fa (lebo ked dávam úhrádzať faktúru tak neťukam do pokladne ale príkaz dávam cez program a z pokladne mi vyjde už len doklad o úhrade) preto mi v knihe faktúr hned zaeviduje že fa je uhradená dokladom ÚF001.......neviem teraz ako........čo uzávierku zaevidovať v pokladni ERP cez dva PPDERP kde tržbu + DPH zaúčtujem aj do denníka a úhrady faktúr už nie..........a potom dam celkovú sumu OBRAT z uzávierky do účtovnej pokladne cez 261.AU.................Saldokonto spárované bude, aj pokladničná kniha mi bude sedieť s pokladňou v UD teda zaúčtovaním - stavom na 211, ale neviem či mi náhodou potom nebude vypisovať chybu..........napríklad na konci roka pri uzávierke, či prevode roka.................v MRP účtujem prvý rok
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Žabinka Pozri príspevok
Ja mám dve pokladne v účtovníctve. ERP (211-2), a účtovnú (211-1). Keď sa predá tovar, buď cez bloček ERP, alebo úhrada fa cez ERP, účtujem PPDERP. Po dennej uzávierke preúčtujem do účtovnej pokladne cez PPD. Asi je to chaoticky napísané .
Napr:
Úhrada fa:
211-2/311
Po dennej uzávierke:
261/211-2
211-1/261
Predaj tovaru:
211-2/604-AU
211-2/343-AU
Po dennej uzávierke:
261/211-2
211-1/261
Teda vlastne vám vzniknú dva PPDERP: jedným PPDERP1 zaúčtujete uzávierku 211-2/604-AU a 211-2/343-AU a druhým PPDERP2 zaúčtujete úhrady fa 211-2/311. Ako doklady prikladáte k PPDERP1 uzávierku a k PPDERP2 kópie dokladov: úhrad faktúr ??? alebo to účtujete pod jedným PPDERP veď na uzávierke je aj celkový obrat aj obrat pre DPH, čo je tržba.
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Prosím napíšte mi ako to riešite vy
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať