Zavrieť

Porady

účtovanie v MRP

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Z dialničnej známky sa dá odpočítať DPH v tom prípade, ak priložíš k dokladu aj nálepku, ktorá sa z nej odlepí, tá je daňovým dokladom.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Správne som to pochopila: Celu sumu 4,90 dám do prevádzkovej réžie a dph dám nulu neovplyvnujúce - 39?
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

31Jankal Pozri príspevok
Správne som to pochopila: Celu sumu 4,90 dám do prevádzkovej réžie a dph dám nulu neovplyvnujúce - 39?
Ano, správne.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Potrebovala by som poradiť:
v ročnom výkaze: dlhodobý majetok (ide o osobné autá)
hodnota "na začiatku obdobia" = zostatková cena ku 2009
( to som zistila z programu)
a hodnota"na konci obdobia" = ???
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Za ktoré obdobie robíš odpisy?
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

mysimis Pozri príspevok
Za ktoré obdobie robíš odpisy?
no, minulý rok, 2009....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keď si správne vyplníš tabuľku - doplníš obstarávaciu cenu, odpisovú skupinu, odpisový rok, program Ti automaticky vypočíta odpisy a na konci roka budeš mať aj zostatkovú cenu.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
sú to dve autá
1. auto : rok zaradenia 2007 - zaraď. cena 11083
1. rok odpis 308
2. rok 3694
3. rok vynechaný
tento rok 3696
zostatková cena: 3385
v programe som dala odpisový rok 3, rovnomerný
2. auto : rok zaradenia 2008 - zaraď . cena 29875
1. rok 7469
tento rok 11 203
zostatoková cena: 11203

v programe som dala odpisový rok 2., druh odpisu rovnomerný
Miška, mohla by si sa prosím ťa pozrieť na toto tu hore, môj príspevok č.114, aké odpisy by si dala ty na tento rok? nepozeraj teraz ani na zostatkovú cenu, ani na odpis "tento rok" Hlavne pri 1. aute, druhé je asi OK. Ďakujem za ochotu
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ani, čo nechápem je že prečo je pri prvom aute 1. rok odpis 308 a pri druhom 7469 keď píšeš že to majú byť rovnomerné odpisy. Bolo tam technické zhodnotenie????
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

mysimis Pozri príspevok
Ani, čo nechápem je že prečo je pri prvom aute 1. rok odpis 308 a pri druhom 7469 keď píšeš že to majú byť rovnomerné odpisy. Bolo tam technické zhodnotenie????
tieto odpisy robila účtovnícka firma, toto sú údaje po uzávierke roku 2008, ja to tiež nechápem.... aké môžu byť ešte ak nie rovnomerné, asi zrýchlené nie? potom by to sedelo? asi nie, ale tá účtovnícka firma tam v tabulke mala aj nejaké oprávky.... to by mohlo byť to technické zhodnotenie? ja som z toho už blbá, neviem prísť prečo to oni takto robili....
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
a máš aj nejaké karty na tento majetok? Ak áno vypíš čo tam na nich je napísané.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

mysimis Pozri príspevok
a máš aj nejaké karty na tento majetok? Ak áno vypíš čo tam na nich je napísané.
dnes to už nepôjde, všetko je v kancelárii, ale zajtra by som to všetko napísala, a som zvedavá čo na to poviete vy - poraďáci. A Ďakujem veľmi za tvoju pomoc.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
dnes to už nepôjde, všetko je v kancelárii, ale zajtra by som to všetko napísala, a som zvedavá čo na to poviete vy - poraďáci. A Ďakujem veľmi za tvoju pomoc.
vieš, keby mi v ročnom výkaze nevyšlo v stĺpci na konci obdobia to mínus číslo, tak sa tomu asi ani nevenujem, ale teraz to už chcem dotiahnuť do konca, lebo som strašne zvedavá , tak zajtra.... a ešte raz díky....
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
vieš, keby mi v ročnom výkaze nevyšlo v stĺpci na konci obdobia to mínus číslo, tak sa tomu asi ani nevenujem, ale teraz to už chcem dotiahnuť do konca, lebo som strašne zvedavá , tak zajtra.... a ešte raz díky....
skúsim zosumarizovať, čo mám (k tým odpisom)

KARTA DLHODOBÉHO MAJETKU

Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Osobné auto WV FOX

rok zaradenia - 2006
odpis daňový - časový (leasing)
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 11 083,-
odpis za rok 2006 - 308,- EUR
oprávky - 308,-
zost. cena - 10775,-
ročný odpis % - tu nie je nič

odpis za rok 2007 - 3694,-
oprávky - 4002,-
zost.cena - 7081,-
ročný odpis % - nič

odpis za rok 2008 - nepoužitý
oprávky - 4002,-
zost.cena - 7081,-
ročný odpis % - nič

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 3696,- je to správne?

TAKZE TOLKO, DAKUJEM ZA POMOC....
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Áno je to správne.
1. rok pri zrýchlenom odpise = vstupná cena / koeficient = 29874/4=7469
2. rok pri zrýchlenom odpise = 2xzostatková cena / koeficient - počet rokov odpisovania = 2x22406 / (5-1) = 11203,-

Osobné auto WV FOX

na akú dobu je uzatvorený leasing?
podľa priloženého výpočtu asi 36 mesiacov. Odpis za jeden mesiac by potom bol 308,-. Za rok 308 x 12 = 3696,-. Pri leasingu je odpis počítaný počas trvania leasingu. Nedá sa pozastaviť. Ak nebol uplatnený v roku 2008 nedá sa o to predlžiť doba odpisovania.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

zuzanar Pozri príspevok
Úžitkové auto SEAT ALTEA Freetrack

rok zaradenia- 2008
Odpis daňový - zrýchlený
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 29874,- EUR
odpis za rok 2008 - suma 7469,- EUR
oprávky - 7469,-
zostatková cena - 22406,-
ročný odpis 25%

odpis za rok 2009 - podľa účt. firmy - 11203,- ??? prečo ??? je to správne?

Áno je to správne.
1. rok pri zrýchlenom odpise = vstupná cena / koeficient = 29874/4=7469
2. rok pri zrýchlenom odpise = 2xzostatková cena / koeficient - počet rokov odpisovania = 2x22406 / (5-1) = 11203,-

Osobné auto WV FOX

na akú dobu je uzatvorený leasing?
podľa priloženého výpočtu asi 36 mesiacov. Odpis za jeden mesiac by potom bol 308,-. Za rok 308 x 12 = 3696,-. Pri leasingu je odpis počítaný počas trvania leasingu. Nedá sa pozastaviť. Ak nebol uplatnený v roku 2008 nedá sa o to predlžiť doba odpisovania.
takže celú zostatkovú cenu za FOX je treba odpísať za rok 2009? Lebo leasing skončil v decembri 2009, asi.
Len mám ten problém, ako zapísať do programu tie údaje, aby mi nevyšlo to mínus 311 v ročnom výkaze.... Nemám program zvlášť na evidenciu majetku, len v MRP JU multiverzia - robím to cez pomocné knihy - majetok....
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Zostatkovú cenu v roku 2008 poníž o neuplatnený odpis /pravdepodobne o 3.696,-/. A takto upravená zostatková cena pôjde celá do odpisu v roku 2009 - ak bol leasing v tomto roku ukončený.
v programe to urob ručne (zostatková cena = ročný odpis )- sám ti leasingové odpisy nevypočíta.
Pri vypisovaní ročného výkazu si môžeš sumy upraviť.
0 0
Cila Cila

Cila je offline (nepripojený) Cila

účtovníčka
Zdravím Vás všetkých, potrebujem poradiť ako mám opraviť v MRP Win PU súvahu, zaokrúhlenú na celé EUR, mám rozdiel na r. 87 súvahy 2 Eura v porovnaní s výsledovkou.
Prekontrolovala som už všetko, Poč.stavy sú OK na účte 431 je aj má byť 39870 EUR, ale na zaokrúhlenú súvahu-minulé obdobie dáva 39872. Dá sa to niekde opraviť?
Musím spraviť ručne výkazy , aby mi všetko sedelo? Je to blbá chyba, asi pri zaokrúhlovaní, skúšala som editovať, ale som to nevedela opraviť.
Ďakujem Vám
Cila
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
takže celú zostatkovú cenu za FOX je treba odpísať za rok 2009? Lebo leasing skončil v decembri 2009, asi.
Len mám ten problém, ako zapísať do programu tie údaje, aby mi nevyšlo to mínus 311 v ročnom výkaze.... Nemám program zvlášť na evidenciu majetku, len v MRP JU multiverzia - robím to cez pomocné knihy - majetok....
Veľmi pekne ďakujem za radu, už som to asi pochopila a už mi ani nevypisuje to mínus.
Urobila som to takto - zost. cena v roku 2008: 7081 mínus 3696 = 3385, to som dala ako ročný odpis aj ako zost. cenu a v ročnom výkaze už nemám to sprostné mínus.
A ešte posledná otázka (dúfam) - keď dám "zaradenie ročných odpisov" to sa robí ešte pred ročným prevodom, však? a vyskočí mi peňažný denník.... teraz
dátum: 31.12.2009 ?
text: ročný odpis HNIM ?
účet/pokl. : odpis ?
toto mi dá program
ale doklad: ????
a pohyb???? musím tam niečo dať alebo bude nulový?
a musím vytlačiť nejaký interný doklad?

ďakujem za pomoc
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Cila Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých, potrebujem poradiť ako mám opraviť v MRP Win PU súvahu, zaokrúhlenú na celé EUR, mám rozdiel na r. 87 súvahy 2 Eura v porovnaní s výsledovkou.
Prekontrolovala som už všetko, Poč.stavy sú OK na účte 431 je aj má byť 39870 EUR, ale na zaokrúhlenú súvahu-minulé obdobie dáva 39872. Dá sa to niekde opraviť?
Musím spraviť ručne výkazy , aby mi všetko sedelo? Je to blbá chyba, asi pri zaokrúhlovaní, skúšala som editovať, ale som to nevedela opraviť.
Ďakujem Vám
Cila
Na účte 431 musíš mať nulový zostatok. Zostatok budeš mať až pri prevode do r.2010, kde budeš mať HV za r.2009,ktorý na základe rozhodnutia VZ rozdelíš podľa stanov v spoločenskej zmluve.
PS: ja som prepočítavala všetky riadky súvahy ručne..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať