Zavrieť

Porady

vysporiadanie BSM po rozvode - nekonecny pribeh

ahojte, viete mi niekto poradit? moj priatel je rozvedeny od roku 2005, do dnesneho dna nie je majetkovo vysporiadany s ex-manzelkou, po roznych prietahoch v sudnom konani sa nakoniec zhodli na tom ze si budu delit len byt v osobnom vlastnictve, ktory ma momentalne trhovu hodnotu cca 3mil SK, zahrnuty je do BSM. Byt nadobudli pocas trvania manzelstva tym sposobom, ze manzelka zdedila po otcovi clensky podiel v bytovom druzstve a neskor byt odkupili do OV, zdoraznujem ze vsetko pocas trvania manzelstva. Pri poslednom pojednavani sudca nariadil vypracovat znalecky posudok v ktorom sa ma urcit podiel na nadobudnuti majetku. Pre mna je tento postup uplne nepochopitelny, pretoze "bezpodielovy" podla mna znamena bezpodielovy, a teda 1:1, alebo sa mylim ? Z manzelstva maju syna, ktory bude mat vo februari 18rokov, nedavno sa z bytu odstahovali do domu na vidieku, ktory patri jej priatelovi. Dakujem vopred vsetkym za kazdy prispevok k tejto teme ...
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

constance Pozri príspevok
ahojte, viete mi niekto poradit? moj priatel je rozvedeny od roku 2005, do dnesneho dna nie je majetkovo vysporiadany s ex-manzelkou, po roznych prietahoch v sudnom konani sa nakoniec zhodli na tom ze si budu delit len byt v osobnom vlastnictve, ktory ma momentalne trhovu hodnotu cca 3mil SK, zahrnuty je do BSM. Byt nadobudli pocas trvania manzelstva tym sposobom, ze manzelka zdedila po otcovi clensky podiel v bytovom druzstve a neskor byt odkupili do OV, zdoraznujem ze vsetko pocas trvania manzelstva. Pri poslednom pojednavani sudca nariadil vypracovat znalecky posudok v ktorom sa ma urcit podiel na nadobudnuti majetku. Pre mna je tento postup uplne nepochopitelny, pretoze "bezpodielovy" podla mna znamena bezpodielovy, a teda 1:1, alebo sa mylim ? Z manzelstva maju syna, ktory bude mat vo februari 18rokov, nedavno sa z bytu odstahovali do domu na vidieku, ktory patri jej priatelovi. Dakujem vopred vsetkym za kazdy prispevok k tejto teme ...
Podľa mňa to sudca urobil úplne správne. Keď priateľ dostane rozsudok, určite to pochopíš.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
constance Pozri príspevok
... Byt nadobudli pocas trvania manzelstva tym sposobom, ze manzelka zdedila po otcovi clensky podiel v bytovom druzstve a neskor byt odkupili do OV ...
Zbytočne "zdôrazňuješ že všetko počas trvania manželstva"... ten háčik je vlastne vo zvýraznenom vyššie......
0 0
intessimo intessimo

intessimo je offline (nepripojený) intessimo

constance Pozri príspevok
ahojte, viete mi niekto poradit? moj priatel je rozvedeny od roku 2005, do dnesneho dna nie je majetkovo vysporiadany s ex-manzelkou, po roznych prietahoch v sudnom konani sa nakoniec zhodli na tom ze si budu delit len byt v osobnom vlastnictve, ktory ma momentalne trhovu hodnotu cca 3mil SK, zahrnuty je do BSM. Byt nadobudli pocas trvania manzelstva tym sposobom, ze manzelka zdedila po otcovi clensky podiel v bytovom druzstve a neskor byt odkupili do OV, zdoraznujem ze vsetko pocas trvania manzelstva. Pri poslednom pojednavani sudca nariadil vypracovat znalecky posudok v ktorom sa ma urcit podiel na nadobudnuti majetku. Pre mna je tento postup uplne nepochopitelny, pretoze "bezpodielovy" podla mna znamena bezpodielovy, a teda 1:1, alebo sa mylim ? Z manzelstva maju syna, ktory bude mat vo februari 18rokov, nedavno sa z bytu odstahovali do domu na vidieku, ktory patri jej priatelovi. Dakujem vopred vsetkym za kazdy prispevok k tejto teme ...
Ved podiel mozes mat aj polovicny, nie?! Bezpodielovy znamena, ze nie su realne urcene podiely, cize je to spoluvlastnictvo bez presneho vymedzenia ako napr. 20%, 1/4, atd.
Podiely sa urcuju potom:
1.Dohodou
2.Sudom
3.Domnienkou, ze sa rozvedeni manzelia dohodli pol na pol (ak sa do 3 rokov nedohodnu alebo nepoziadaju o vyporiadanie sudom)
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Nechcela som zakladať novú tému, názov tejto ale doplním...

...sa predsa len dostáva k záveru.

Zaujíma ma v akom "tvare" (výstižnejší výraz neviem použiť) bude vyzerať prvozápis nehnuteľnosti (RD) do katastra v prípade:
- že nehnuteľnosť nadobúda do svojho vlastníctva jeden z (ex)manželov v dôsledku majetkoprávneho vysporiadania BSM - /nakoľko dom v LV ešte neexistuje, potiaľto mi to je jasné - že by sa vykonal zápis 1/1 na nadobúdateľa avšak
- k rozhodnutiu (či dohode) prišlo až v čase trvania ďalšieho manželstva a finančné vyrovnanie (ex)manž. sa vykoná zo spoločných prostriedkov /z čoho vyplýva, že 1/2 nehnuteľnosti nadobúdajú vlastne súčasní manželia spolu.

Uvítam názory, čo treba urobiť - aby sa súčasný právny stav rovnal realite.....
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ajuška Pozri príspevok
Nechcela som zakladať novú tému, názov tejto ale doplním...

...sa predsa len dostáva k záveru.

Zaujíma ma v akom "tvare" (výstižnejší výraz neviem použiť) bude vyzerať prvozápis nehnuteľnosti (RD) do katastra v prípade:
- že nehnuteľnosť nadobúda do svojho vlastníctva jeden z (ex)manželov v dôsledku majetkoprávneho vysporiadania BSM - /nakoľko dom v LV ešte neexistuje, potiaľto mi to je jasné - že by sa vykonal zápis 1/1 na nadobúdateľa avšak
- k rozhodnutiu (či dohode) prišlo až v čase trvania ďalšieho manželstva a finančné vyrovnanie (ex)manž. sa vykoná zo spoločných prostriedkov /z čoho vyplýva, že 1/2 nehnuteľnosti nadobúdajú vlastne súčasní manželia spolu.

Uvítam názory, čo treba urobiť - aby sa súčasný právny stav rovnal realite.....
Skús upresniť, ktorý z ex-manželov nadobudne nehnuteľnosť v celosti a bude teda vyplácať. Ten, čo uzavrel nové manželstvo v čase rozdelenia BSM, alebo ten druhý.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Petra Nová Pozri príspevok
Skús upresniť, ktorý z ex-manželov nadobudne nehnuteľnosť v celosti a bude teda vyplácať. Ten, čo uzavrel nové manželstvo v čase rozdelenia BSM, alebo ten druhý.
Vzhľadom na nekonečný príbeh nové manželstvo pred vysporiadaním BSM uzavreli jeden aj druhý. Mňa to zaujíma z pohľadu nadobúdateľa... čiže toho, čo ide vyplácať...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ajuška Pozri príspevok
Vzhľadom na nekonečný príbeh nové manželstvo pred vysporiadaním BSM uzavreli jeden aj druhý. Mňa to zaujíma z pohľadu nadobúdateľa... čiže toho, čo ide vyplácať...
Mne sa ale nezdá, žeby ktorýkoľvek z ex- manželov uzavrel už nové manželstvo. Myslím tým v nekonečnom príbehu. V zadaní sa spomínajú len priatelia. Alebo som mimo?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Petra Nová Pozri príspevok
Mne sa ale nezdá, žeby ktorýkoľvek z ex- manželov uzavrel už nové manželstvo. Myslím tým v nekonečnom príbehu. V zadaní sa spomínajú len priatelia. Alebo som mimo?
Z dôvodu naivity a komplikácií, kde sa dvaja nevedia dohodnúť na vysporiadaní BSM bolo, aj bude... nekonečných príbehov veľa. Len východisko a poučenie sa ťažko hľadá. Osoby a obsadenie nie sú podstatné. Takže moje zadanie ešte raz (iný nekonečný...)
Ajuška Pozri príspevok
Nechcela som zakladať novú tému, názov tejto ale doplním...

...sa predsa len dostáva k záveru.

Zaujíma ma v akom "tvare" (výstižnejší výraz neviem použiť) bude vyzerať prvozápis nehnuteľnosti (RD) do katastra v prípade:
- že nehnuteľnosť nadobúda do svojho vlastníctva jeden z (ex)manželov v dôsledku majetkoprávneho vysporiadania BSM - /nakoľko dom v LV ešte neexistuje, potiaľto mi to je jasné - že by sa vykonal zápis 1/1 na nadobúdateľa avšak
- k rozhodnutiu (či dohode) prišlo až v čase trvania ďalšieho manželstva a finančné vyrovnanie (ex)manž. sa vykoná zo spoločných prostriedkov /z čoho vyplýva, že 1/2 nehnuteľnosti nadobúdajú vlastne súčasní manželia spolu.

Uvítam názory, čo treba urobiť - aby sa súčasný právny stav rovnal realite.....
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ajuška Pozri príspevok
Z dôvodu naivity a komplikácií, kde sa dvaja nevedia dohodnúť na vysporiadaní BSM bolo, aj bude... nekonečných príbehov veľa. Len východisko a poučenie sa ťažko hľadá. Osoby a obsadenie nie sú podstatné. Takže moje zadanie ešte raz (iný nekonečný...)
Áno. Možno poradí niekto chápavejší.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Petra Nová Pozri príspevok
Áno. Možno poradí niekto chápavejší.
...si si dačo vybrala osobné???
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ajuška Pozri príspevok
...si si dačo vybrala osobné???
Úprimne. Asi mám mozog zlenivený víkendom. Proste nerozumiem. Nič osobné. ani v téme, a ani mimo témy som si nevybrala. Takže asi bude rozumnejšie to nechať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

constance Pozri príspevok
ahojte, viete mi niekto poradit? moj priatel je rozvedeny od roku 2005, do dnesneho dna nie je majetkovo vysporiadany s ex-manzelkou, po roznych prietahoch v sudnom konani sa nakoniec zhodli na tom ze si budu delit len byt v osobnom vlastnictve, ktory ma momentalne trhovu hodnotu cca 3mil SK, zahrnuty je do BSM. Byt nadobudli pocas trvania manzelstva tym sposobom, ze manzelka zdedila po otcovi clensky podiel v bytovom druzstve a neskor byt odkupili do OV, zdoraznujem ze vsetko pocas trvania manzelstva. Pri poslednom pojednavani sudca nariadil vypracovat znalecky posudok v ktorom sa ma urcit podiel na nadobudnuti majetku. Pre mna je tento postup uplne nepochopitelny, pretoze "bezpodielovy" podla mna znamena bezpodielovy, a teda 1:1, alebo sa mylim ? Z manzelstva maju syna, ktory bude mat vo februari 18rokov, nedavno sa z bytu odstahovali do domu na vidieku, ktory patri jej priatelovi. Dakujem vopred vsetkym za kazdy prispevok k tejto teme ...
Podobný problém je aj tu:

http://www.porada.sk/t88481-vysporia...o-rozvode.html
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Chobot Pozri príspevok
V zadupľovanom svojom príspevku č. 9 som zadala dotaz, ktorý sa netýka samotného vysporiadania BSM (v štýle - kto má na čo nárok), ale jeho dôsledkov.
Súvisí s administratívnym dotiahnutím vysporiadania BSM - ktoré je rovnako dôležité... len som akosi nenašla pochopenie čítajúcich...... si nemyslím že v pripojenom linku sa debatuje o tom istom...
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ajuška Pozri príspevok
V zadupľovanom svojom príspevku č. 9 som zadala dotaz, ktorý sa netýka samotného vysporiadania BSM (v štýle - kto má na čo nárok), ale jeho dôsledkov.
Súvisí s administratívnym dotiahnutím vysporiadania BSM - ktoré je rovnako dôležité... len som akosi nenašla pochopenie čítajúcich...... si nemyslím že v pripojenom linku sa debatuje o tom istom...
Tak to zhrniem, či som dobre pochopila:
Počas zápisu dohody o vysporiadaní BSM medzi bývalými manželmi už nadobúdateľ nehnuteľnosti-rozostavanej stavby uzavrel nové manželstvo a zo spoločných finančných prostriedkov s novým manželom-kou vyplácajú podiel bývalého manžela-ky.
Prvý zápis rozostavanej stavby v katastri nehnuteľností bude znieť výlučne len na bývalú manželku-la bez spoluvlastníctva nového manžela. Predpokladám, že manželia spolu rozostavanú stavbu dokončia a ak chcú, aby zápis novej stavby už bol na obidvoch manželov, je možnosť zmeniť stavebníka a zahrnúť aj nového manžela-ku do stavebného povolenia, tým pádom bude kolaudácia na obidvoch a zápis novej stavby bude v BSM, alebo skolauduje len pôvodný stavebník, ale iba na seba a buď novému životnému partnerovi polovicu, alebo podiel podľa vložených financií na vyplatenie a dostavbu daruje darovaciu zmluvou, alebo urobí prehlásenie podľa § 38 odst.i, vyhlášky č. 79/1996 že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počat trvania nového manželstva a teda patrí do BSM.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
vieroslava Pozri príspevok
Tak to zhrniem, či som dobre pochopila:
Počas (dlhoročného súdneho sporu - ja viem - nepodstatné) zápisu dohody o vysporiadaní BSM medzi bývalými manželmi už nadobúdateľ nehnuteľnosti-rozostavanej stavby uzavrel nové manželstvo a zo spoločných finančných prostriedkov s novým manželom-kou vyplácajú podiel bývalého manžela-ky.(pochopila si ma veľmi dobre)
Prvý zápis rozostavanej stavby v katastri nehnuteľností bude znieť výlučne len na bývalú manželku-la bez spoluvlastníctva nového manžela (rozhodnutie súdu, resp. dohoda o vysporiadaní BSM je zrejme dokladom k zápisu do katastra)Predpokladám,(správne ) že manželia spolu rozostavanú stavbu dokončia (dávno dokončili) a ak chcú, aby zápis novej stavby už bol na obidvoch manželov, je možnosť zmeniť stavebníka a zahrnúť aj nového manžela-ku do stavebného povolenia, tým pádom bude kolaudácia na obidvoch a zápis novej stavby bude v BSM (toto je pasé, nakoľko kolaudačné rozhodnutie bolo papierovo vydané na pôvodných stavebníkov v čase súdneho sporu - bez zápisu do katastra) alebo skolauduje len pôvodný stavebník, ale iba na seba a buď novému životnému partnerovi polovicu, alebo podiel podľa vložených financií na vyplatenie a dostavbu daruje darovaciu zmluvou, alebo urobí prehlásenie podľa § 38 odst.i, vyhlášky č. 79/1996 že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počat trvania nového manželstva a teda patrí do BSM(TOTO VŚETKO!!! je bohužiaľ už tiež pasé - ak som správne pochopila - sa tieto úkony zakladajú výlučne LEN na dobrej vôli nadobúdateľa nehnuteľnosti... a tej už niet) -

Ďakujem za skvelú reakciu. Potvrdila si mi vlastne moje úvahy. Doplnila som reálnejší pohľad na moje zadanie. V zmysle poslednej mojej poznámky (tam je vlastne zádrheľ) teraz zadanie mierne pootočím: ako sa dá uplatniť (keď dobrej vôle už niet) si nárok na primeraný podiel predmetnej nehnuteľnosti?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ajuška Pozri príspevok
V zadupľovanom svojom príspevku č. 9 som zadala dotaz, ktorý sa netýka samotného vysporiadania BSM (v štýle - kto má na čo nárok), ale jeho dôsledkov.
Súvisí s administratívnym dotiahnutím vysporiadania BSM - ktoré je rovnako dôležité... len som akosi nenašla pochopenie čítajúcich...... si nemyslím že v pripojenom linku sa debatuje o tom istom...
Ja som pochopil, že si sa nepýtala na to isté, ako bolo zadanie. Aj link (odkaz) na tú druhú tému som dal na problém, ktorý bol pôvodne zadaný (pozri citát v mojom príspevku), taký problém sa v tej druhej téme rozoberá. Nie ten tvoj.

Chybu si urobila ty, že do existujúcej témy si zadala zrazu otázku, ktorá je úplne odlišná od zadania. Mala si predsa len radšej založiť novú tému.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ajuška Pozri príspevok

Ďakujem za skvelú reakciu. Potvrdila si mi vlastne moje úvahy. Doplnila som reálnejší pohľad na moje zadanie. V zmysle poslednej mojej poznámky (tam je vlastne zádrheľ) teraz zadanie mierne pootočím: ako sa dá uplatniť (keď dobrej vôle už niet) si nárok na primeraný podiel predmetnej nehnuteľnosti?
Tak v takomto prípade jedine súdnou cestou, ale dôkazné bremeno bude na navrhovateľovi, a výsledok vážne predpovedať neviem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ajuška Pozri príspevok

Ďakujem za skvelú reakciu. Potvrdila si mi vlastne moje úvahy. Doplnila som reálnejší pohľad na moje zadanie. V zmysle poslednej mojej poznámky (tam je vlastne zádrheľ) teraz zadanie mierne pootočím: ako sa dá uplatniť (keď dobrej vôle už niet) si nárok na primeraný podiel predmetnej nehnuteľnosti?
K tvojej doplňujúcej otázke - overím si najprv, či som zadanie pochopil. Manželia sa rozviedli, manžel si našiel novú partnerku, zobrali sa. Teraz je majetok z prvého manželstva vysporiadaný, ale je písaný čisto na muža. Nová manželka sa spolupodieľala na dostavbe domu ale vo výpise z katastra nie je uvedená ako spoluvlastník.

Pokiaľ sú manželia a nehodlajú sa rozviesť, ale žiť spolu až do konca života, tak netreba nič riešiť. Vlastníctvo domu získa dedením po manželovi, takže o strechu nad hlavou nepríde. Ale život je asi nepredvídateľný a chce sa poistiť (predpokladám). Myslím si, že ani súdnou cestou si nemôže nárokovať vlastníctvo domu, aj keď sa finančne podieľala na dostavbe domu. Otázne je, kedy prispievala na nákup materiálu - pred svadbou alebo po svadbe. Tiež či prispievala zo spoločných peňazí, alebo či mala nejaký iný zdroj (darované alebo zdedené po rodičoch - vie to preukázať?). Ak prispievala na stavbu počas manželstva zo svojho príjmu, tak má smolu, lebo to sú spoločné peniaze. Pokiaľ prispela z iných zdrojov, tak jediné, čo by mohla urobiť je, že v prípade rozvodu by požadovala úhradu nákladov, ktoré ona vložila do nehnuteľnosti. To by ale musela riadne preukázať - či už tie externé zdroje, alebo to, že prispievala zo spoločných.

Ale nárokovať si na vlastníctvo nehnuteľnosti myslím že nemá právny nárok.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Chobot Pozri príspevok
Ale nárokovať si na vlastníctvo nehnuteľnosti myslím že nemá právny nárok.
Zatiaľ vynechám zvyšné upresňovanie Tvojho pohľadu... Túto citáciu som vybrala ako najpodstatnejšiu. Tak o tom skúsme troška inak...

Aby (nazvime ho) účastník sporu o BSM nadobudol nehnuteľnosť do svojho vlastníctva v celosti, musí si vlastne reálny podiel ex-patrnera "odkúpiť". To je podstata finančného vysporiadania BSM.
Použije na to spoločné prostriedky zo súčasného manželstva... Z tohto titulu som presvedčená, že 1/2 nehnuteľnosti vstupuje do nového BSM a vlastne vzniká právny nárok na spoluvlastníctvo novému partnerovi...

( zreteľnejšie sa vyjadriť neviem......)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ajuška Pozri príspevok
Zatiaľ vynechám zvyšné upresňovanie Tvojho pohľadu... Túto citáciu som vybrala ako najpodstatnejšiu. Tak o tom skúsme troška inak...

Aby (nazvime ho) účastník sporu o BSM nadobudol nehnuteľnosť do svojho vlastníctva v celosti, musí si vlastne reálny podiel ex-patrnera "odkúpiť". To je podstata finančného vysporiadania BSM.
Použije na to spoločné prostriedky zo súčasného manželstva... Z tohto titulu som presvedčená, že 1/2 nehnuteľnosti vstupuje do nového BSM a vlastne vzniká právny nárok na spoluvlastníctvo novému partnerovi...

( zreteľnejšie sa vyjadriť neviem......)
Vychádzal som z tebou popísanej situácie a z predpokladu nasledovnej postupnosti:

rozvod - vysporiadanie spoluvlastníctva - stavba - kolaudácia - nové manželstvo, prípadne

rozvod - vysporiadanie spoluvlastníctva - stavba - nové manželstvo - kolaudácia.

V oboch prípadoch si myslím, že nemá nová manželka nárok na zapísanie do LV ako spoluvlastník, aj keď v druhom prípade je dom nadobudnutý počas manželstva a je tým pádom v BSM. Jedine v prípade rozvodu by mohla požadovať buď majetkové vyrovanie alebo, ak sa nepreukáže, že dom je výlučným vlastníctvom manžela, tak na vysporiadanie formou spoluvlastníctva. Ale počas manželstva myslím, že súd neuzná jej žalobu o určenie spoluvlastníctva a jej zapísanie do LV. Jedine, že by chceli zrušiť BSM v návrhu by žiadala podiel na nehnuteľnosti. Myslím, že mala pri kolaudácii požadovať, aby boli zapísaní obaja ako vlastníci v bezpodielovom vlastníctve 1/1. Teraz je už zapísaný manžel.

ALe je to len môj názor, nakoľko nepoznám všetky podrobnosti prípadu. Pre presnú odpoveď a radu by trebalo poznať prípad podrobne a vidiť všetky príslušné dokumenty (napr. súdne rozhodnutie o vysporiadaní majetku, kolaudačné rozhodnutie, ...).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať