Zavrieť

Porady

Platby do Fondu prevádzky, údržby a opráv

Po 10 rokoch sa mi podarilo presadiť vo vchode zvýšenie platieb do FPÚO, ale keď som sa informovala u obyvateľov iných sídlisk a iných bytoviek, bola som prekvapená, že aj po navýšení sme sa ocitli kdesi na chvoste s najmenšími príspevkami.
Zaujímalo by ma teda, aký veľký príspevok je taký typický - štandardný na slovenské pomery. Píšte svoje skutočné platby v prepočte na m2.
Ďakujem za váš príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    My momentálne platíme 5 Sk/m2 co je mizerne málo, nestačí to pokryť ani základné udržiavacie náklady bytovky. Keby záležalo na mne, zvýšila by som fond opráv aj na 15 Sk/m2.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Táto téma už existuje. Treba pohľadať a zadať otázku, resp. odpoveď do existujúcej témy. Skúsme nezadávať nové témy. Ďakujem.

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    peton Pozri príspevok
    Táto téma už existuje. Treba pohľadať a zadať otázku, resp. odpoveď do existujúcej témy. Skúsme nezadávať nové témy. Ďakujem.
    Áno, našla som čosi, kde sa pár ľudí vyjadrilo k mojej otázke, ale keďže ide o tému Fond opráv (všeobecne), rozoberá sa tam toho viacej, dokonca aj problematika účtovania FO:

    http://www.porada.sk/t37605-fond-oprav.html

    Napriek tomu, bola by som radšej, keby sa v tejto téme vyskytovali len výšky príspevkov do fondu prevádzky, údžby a opráv a nie iné veci týkajúce sa fondu opráv. Aby som mala možnosť vidieť to komplexne a nie rozkúskované na niekoľkých stranách, či dokonca v niekoľkých témach. Ďakujem.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    do roku 2004 sme platili 3,50 Sk/m2, do roku 2006 sme platili 7 Sk/m2 teraz platíme 10 Sk/m2. Na septembrovej schôdzi navrhnem od nového roka 44 eorocentov/m2 (cca 13 Sk/m2).
    Máme zateplený dom, strechu, vymenené schodišťové okná a i.
    Zo súčasnej sumy splácame 6 Sk/m2 za úver.

    Okolité domy, ktoré sa rekonštrujú majú od 13 do 15 Sk/m2, čo považujem za normálnu tvorbu FPOaÚ

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    majkii Pozri príspevok
    do roku 2004 sme platili 3,50 Sk/m2, do roku 2006 sme platili 7 Sk/m2 teraz platíme 10 Sk/m2. Na septembrovej schôdzi navrhnem od nového roka 44 eorocentov/m2 (cca 13 Sk/m2).
    Máme zateplený dom, strechu, vymenené schodišťové okná a i.
    Zo súčasnej sumy splácame 6 Sk/m2 za úver.
    Ak tomu dobre rozumiem, platíte 10,- Sk na m2, z toho 6,- Sk odchádza na splátku úveru. A tie 4,- Sk, čo ostávajú asi nepostačujú na bežnú údržbu, keď chceš navrhnúť zvýšenie.

    My momentálne budeme platiť 10,- Sk na m2, ale ani ma nenapadlo, že by sa z toho dal splácať aj úver. My zatiaľ len sporíme.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Modroocko Pozri príspevok
    Ak tomu dobre rozumiem, platíte 10,- Sk na m2, z toho 6,- Sk odchádza na splátku úveru. A tie 4,- Sk, čo ostávajú asi nepostačujú na bežnú údržbu, keď chceš navrhnúť zvýšenie.

    My momentálne budeme platiť 10,- Sk na m2, ale ani ma nenapadlo, že by sa z toho dal splácať aj úver. My zatiaľ len sporíme.
    Iba na bežú údržbu to postačuje, navýšenie ale chceme kôli výmene odparovacích meračov za digitálne ešte v tomto roku, o 4 až 5 rokov chceme realizovať opravy balkónov . Do 10 tich rokov očakávame komplexnú opravu rozvodov a vzduchotechniky atď. Všetky tieto veci chceme realizovať už bez úveru. No a treba už pomaly rozmýšlať aj nad generálnymi opravami výťahov. takže 13 Sk/m2 považujem za minimum, optimum je skôr 15 Sk/m2. Naštastie si to u nás ľudia dosť uvedomujú.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Nedá sa jednoznačne zhodnotiť, či v jednom dome bude napríklad suma 10,- Sk/m2 stačiť, či je štandardná alebo typická slovenským pomerom a už vôbec sa nedá porovnávať s inými bytovkami. Všetko závisí od toho, aké plány má daná bytovka v danom období (odsúhlasuje sa každý rok), záleží od počtu a veľkosti bytov, od toho, či sa berie úver (kedy sa určuje výška mesačnej splátky). Takže ťažko je v tomto radiť. Keď sa spočítajú jednotlivé zálohové platby do FO zistíte, koľko tvoríte fond mesačne. Niekomu stačí dajme tomu 30 tis. mesačne (ak len šetrí a nič ich nesúri k nejakým väčším opravám). Niekomu výde, že potrebuje fond opráv tvoriť aj 70 tis. mesačne, pretože má pred sebou nejaké akcie, ktoré chce zrealizovať. Ak je napríklad celková plocha (t.j. všetky podielové plochy bytov spolu) nejakých 2900m2 X 10,- Sk/m2, máte mesačne tvorbu 29.000,- Sk. Ale ak mám napríklad len splátku úveru nejakých 30.000,- Sk mesačne, musím pri takejto rozlohe zvýšiť sadzbu aspoň raz toľko, aby som mala na bežnú údržbu aj na splátku. Ak by som mala bytovku s celkovou plochou 6000 m2, tak mi stačí aj tých 10,- Sk/m2. Takže nedá sa jednoznačne určiť, či je to veľa alebo málo. My máme celkovú plochu do 2000 m2, máme úver a aby sme dokázali fungovať (splácať+šetriť), museli sme FO zvýšiť až na 29,- Sk/m2.

    P.S. A samozrejme záleží aj od toho, koľko už na účte máte našetrené....
    Naposledy upravil GabiZ : 11.07.08 at 13:05

    Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

    Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac Modroocko
    GabiZ Pozri príspevok
    Niekomu stačí dajme tomu 30 tis. mesačne (ak len šetrí a nič ich nesúri k nejakým väčším opravám). Niekomu výde, že potrebuje fond opráv tvoriť aj 70 tis. mesačne, pretože má pred sebou nejaké akcie, ktoré chce zrealizovať. Ak je napríklad celková plocha (t.j. všetky podielové plochy bytov spolu) nejakých 2900m2 X 10,- Sk/m2, máte mesačne tvorbu 29.000,- Sk. Ale ak mám napríklad len splátku úveru nejakých 30.000,- Sk mesačne, musím pri takejto rozlohe zvýšiť sadzbu aspoň raz toľko, aby som mala na bežnú údržbu aj na splátku. Ak by som mala bytovku s celkovou plochou 6000 m2, tak mi stačí aj tých 10,- Sk/m2. Takže nedá sa jednoznačne určiť, či je to veľa alebo málo. My máme celkovú plochu do 2000 m2, máme úver a aby sme dokázali fungovať (splácať+šetriť), museli sme FO zvýšiť až na 29,- Sk/m2.

    P.S. A samozrejme záleží aj od toho, koľko už na účte máte našetrené....
    Uf, no tie cifry 30 000,- mesačne sú pre nás priam non-sens, veď my mesačne platíme do FO nejakých 14 000,-. Z toho polovica je na bežnú údržbu, druhú polovicu si sporíme. Tiež ma strašia tie výťahy, čo treba dať do roku 2012 do poriadku.
    Elena Navrátilová
    majkii Pozri príspevok
    Iba na bežú údržbu to postačuje, navýšenie ale chceme kôli výmene odparovacích meračov za digitálne ešte v tomto roku, o 4 až 5 rokov chceme realizovať opravy balkónov . Do 10 tich rokov očakávame komplexnú opravu rozvodov a vzduchotechniky atď. Všetky tieto veci chceme realizovať už bez úveru. No a treba už pomaly rozmýšlať aj nad generálnymi opravami výťahov. takže 13 Sk/m2 považujem za minimum, optimum je skôr 15 Sk/m2. Naštastie si to u nás ľudia dosť uvedomujú.
    k tým balkónom... neskúsite využiť systémové závady? Záleží od stavebnej sústavy.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    k tým balkónom... neskúsite využiť systémové závady? Záleží od stavebnej sústavy.
    Na našu sústavu by sme sa mohli uchádzať o systémové vady, ale teraz pri zatepľovaní sme urobili veľkú chybu, pozatierali a trohu polepili sme dosky a podhľady balkónov.
    Elena Navrátilová
    majkii Pozri príspevok
    Na našu sústavu by sme sa mohli uchádzať o systémové vady, ale teraz pri zatepľovaní sme urobili veľkú chybu, pozatierali a trohu polepili sme dosky a podhľady balkónov.
    Možno chybu ale správca je kto? Treba to všetko zvážiť na komplet a ak to nevydá na balkóny nezaškodí skúsiť inú systémovu vadu. Za pokus to vždy stojí a hlavne do zmluvy o budúcej zmluve uviesť že zmluva buď nadobúda platnosť pri uznaní systémovej vady alebo úveru cez ...

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    Sme malé SVB 24 majiteľov, platíme do FPÚO 25,22 SK/ m2, z toho 2/3 pokrývame úver.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.