Zavrieť

Porady

Súdna pohľadávka-úrok z omeškania

Vymáham pohľadávku štyri roky. Mám otázku, ako sa vypočítavajú úroky. Platia sa z istiny percento krát štyri roky, alebo sa napočítava istina plus úroky za jeden rok a druhý rok istina plus úroky je dlh. Platia sa úroky z úrokov? Ďakujem.
Usporiadat
allround allround

allround je offline (nepripojený) allround

úroky z úrokov sa neplatia. výška úroku z omeškania sa počíta ku prvému dňu, kedy je dlžník v omeškaní, ak nie je zmluvne dohodnuté inak
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ako sa teraz pocitaju uroky z omeskania, ked nie je nic dohodnute ani na objednavke ani inom doklade medzi nimi? Kedysi to tusim bolo presne napr. 0,1% denne, teraz uz nie je. A nie je po styroch rokoch pohladavka premlcana? Doba premlcania sa predlzuje o kazde uznanie zavazku? Cize ak sa pozitivne vyjadri, ze ten zavazok voci mne ma?
0 0
allround allround

allround je offline (nepripojený) allround

§ 3 vyhl. 87/1995 Z.z.



Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.



§ 369 Obchodného zákonníka



(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10% vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu, sa použije počas celého tohto polroka.

(2) Úroky z omeškania sa stanú splatnými po uplynutí dňa alebo lehoty, ktoré sú v zmluve určené na splnenie peňažného záväzku. Ak deň alebo lehota na splnenie peňažného záväzku nie je v zmluve určená, úroky z omeškania sa stanú splatnými uplynutím 30 dní od
0 0
kolozvh kolozvh

kolozvh je offline (nepripojený) kolozvh

Uznanie záväzku spôsobuje, že premlčasia lehota plynie odznova od okamihu uznania.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
kolozvh
Uznanie záväzku spôsobuje, že premlčasia lehota plynie odznova od okamihu uznania.
Dakujem, to ma potesilo. Staci uznat aj sposobom, ze neodpovie na moju vyzvu, na ktorej je na konci pripisane, ak neodpovie do 30 dni, povazuje sa to za suhlas?
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ala13
Dakujem, to ma potesilo. Staci uznat aj sposobom, ze neodpovie na moju vyzvu, na ktorej je na konci pripisane, ak neodpovie do 30 dni, povazuje sa to za suhlas?
ala13, to určite nie. Jeho mlčanie nemôže znamenať súhlas v žiadnom prípade.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem i tak. Potom ale neviem, naco tolko listov s uvedenou formulkou posielame, aj tak ani desatina sa nevrati. Teda, je mi jasne, ze je to povinnost inventarizacie.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Uvedená formulka nie je správna. Súhlas musí byť výslovný, z uznania dlhu musí jednoznačne vyplývať, že dlžník dlh uznáva čo do dôvodu a čo do výšky.
0 0
marek.a marek.a

marek.a je offline (nepripojený) marek.a

Prosím o radu k podobnému problému.
Ak je firma, ktora ma zaplatit pohľadávku + úrok z omeškania v konkurze, k akému dátumu sa ráta úrok z omeškania? Ráta sa do dňa vyhlásenia konkurzu alebo do dátumu vyplatenia?

Vďaka za radu.

Marek
0 0
ewelina ewelina

ewelina je offline (nepripojený) ewelina

Potrebovala by som poradiť - veriteľ bol ručiteľom dlžníkovi, teraz ho chce dať na súd na zaplatenie (Musel za ňho všetko zaplatiť - v exekučnom konaní). Od akej doby sa počítajú úroky z omeškania? Odo dňa kedy bol dlžník vyzvaný na zaplatenie? Alebo odkedy bol vyzvaný ručiteľ uhradiť pohľadávku? Alebo ?
vopred dík
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Mám neuhradenú pohľadávku z roku 2005 zaúčtovanú v podvojnom účtovníctve. Pohľadávku som vymáhala súdnou cestou cez právnika.
Z roku 2008 mám rozsudok súdu o zaplatení tejto pohľadávky spolu aj s úrokmi z omeškania. Úroky z omeškania mám taktiež zúčtované v účtovníctve. Keďže firma nezaplatila ani na základe rozhodnutia súdu podali sme návrh na exekúciu ešte v roku 2008.Teraz v roku 2010 nám prišla správa z exekútorského úradu, že naša pohľadávky je nevymožiteľná. Pohľadávku odpíšem na účet 546. Ale čo s predpísanými úrokmi z omeškania. Ako ich mám zlikvidovať z účtovníctva?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ervin Pozri príspevok
Uvedená formulka nie je správna. Súhlas musí byť výslovný, z uznania dlhu musí jednoznačne vyplývať, že dlžník dlh uznáva čo do dôvodu a čo do výšky.
No a ak sa dlžník nevyjadrí vôbec, teda vôbec nereaguje na takýto list?
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

TatianaM Pozri príspevok
Mám neuhradenú pohľadávku z roku 2005 zaúčtovanú v podvojnom účtovníctve. Pohľadávku som vymáhala súdnou cestou cez právnika.
Z roku 2008 mám rozsudok súdu o zaplatení tejto pohľadávky spolu aj s úrokmi z omeškania. Úroky z omeškania mám taktiež zúčtované v účtovníctve. Keďže firma nezaplatila ani na základe rozhodnutia súdu podali sme návrh na exekúciu ešte v roku 2008.Teraz v roku 2010 nám prišla správa z exekútorského úradu, že naša pohľadávky je nevymožiteľná. Pohľadávku odpíšem na účet 546. Ale čo s predpísanými úrokmi z omeškania. Ako ich mám zlikvidovať z účtovníctva?

Poprosím, ešte raz o radu.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Odpisat rovnako ako pohladavku na ktoru sa viazu nakolko ide o prislusenstvo pohladavky.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pre tych co ste sa pytali na vysku uroku z omeskania ak nedoslo k dohode medzi stranami v zmluve na konkretnej vyske, tak aktualne sa uplatnuje urok 8 % + zakladna sadzba ECB.
Momentalne je zakladna sadzba ECB 0,25 %, tj, aktualne sa na inak neupravene uroky z omeskania uplatnuje urok z omeskania vo vyske 8,25 %.
Je to upravene vykonavacou vyhlaskou vlady SR, ktorou sa vykonavaju vybrane ustanovenia Obcianskeho zakonnika.
Uplatnuje sa to aj na obchodnopravne vztahy nakolko pre ucely urokov z omeskania sa pouzije k Obchodnemu zakonniku subsidiarne Obciansky zakonnik.
3 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

profesional Pozri príspevok
Odpisat rovnako ako pohladavku na ktoru sa viazu nakolko ide o prislusenstvo pohladavky.

Ďakujem, a ešte pre úplnosť. Úroky z omeškania som počas bežného roka účtovala do výnosov na účet 644 a na konci roka som o tieto úroky upravovala HV (odpočítateľná položka pretože neboli zaplatené). Teraz ich odpíšem na účet 544 (a opäť budem upravovať HV) alebo odpíšem ako pohľadávku na 546 a nebudem upravovať HV?
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

profesional Pozri príspevok
Pre tych co ste sa pytali na vysku uroku z omeskania ak nedoslo k dohode medzi stranami v zmluve na konkretnej vyske, tak aktualne sa uplatnuje urok 8 % + zakladna sadzba ECB.
Momentalne je zakladna sadzba ECB 0,25 %, tj, aktualne sa na inak neupravene uroky z omeskania uplatnuje urok z omeskania vo vyske 8,25 %.
Je to upravene vykonavacou vyhlaskou vlady SR, ktorou sa vykonavaju vybrane ustanovenia Obcianskeho zakonnika.
Uplatnuje sa to aj na obchodnopravne vztahy nakolko pre ucely urokov z omeskania sa pouzije k Obchodnemu zakonniku subsidiarne Obciansky zakonnik.
odkedy je platná sadzba 0,25%?
na stranke nbs je uvadzana sadba 1%, zabudli ju aktualizovať?
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
odpis na 546.. uroky su prislusenstvo, tj. odpisuju sa presne tam kde pohladavka.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pozeraj do praveho stlpca. Pouziva sa sadzba pre jednodnove obchody ako zakladna, nakolko uroky z omeskania su ratane na dennej baze.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

profesional Pozri príspevok
Pozeraj do praveho stlpca. Pouziva sa sadzba pre jednodnove obchody ako zakladna, nakolko uroky z omeskania su ratane na dennej baze.
pozeram stredny stlpec na zaklade vety uvedenej priamo nad tabulkou "Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR)." Takto určená sadzba mi prechádza na každom jednom súde.
Takže sa nemenilo nič, dík, zľakla som sa že mi niečo uniklo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať