Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Pomer dávam od oka a hlavne podľa toho koľko mám papriky,alebo paradajok.Soľ keď to ochutnám,tak trošku slanšie ako by malo byť pri konzumácii a ono to zmäkne pri sterilizovaní.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ilona Pozri príspevok
Ja robím lečo jednoducho,pokrájam paradajky,papriku,posolím,naložím do pohárov a sterilizujem 20 minút.
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť. Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto. Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
Naposledy upravil Marína : 24.08.10 at 21:56
leco.jpg  
8 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
súhlasím, len doložím, že cez noc nechám postáť vo vaničke, ono to pustí šťavu a na druhý deň dávam do pohárov a sterilizujem.
...hm , dobrý recept ...

P.S.:
Neodolal som ...musel som reagovať ...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Marína Pozri príspevok
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaný slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu pokrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť. Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto. Už roky ju používam aj do do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
vyborny recept.presne taketo nieco som chcela pre svojho muza-leco ako polotovar,aby si k tomu mohol uz len pridat hotove prirodne rezne a pod.on to hrozne zboznuje....ja neviem co na tom vidi.....

ale urobim par poharkov aj takeho zo surovej zeleniny,pod vajicka.
vsetky vase recepty sa mi pacia,ani neviem,ktorym zacat.....dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

osky, ja ďakujem tiež.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Doplnila som v recepte na lečo(prísp. 103), že paradajky po vybratí z vriacej vody vložiť do studenej a ošúpať. Tiež, že pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Naposledy upravil Marína : 24.08.10 at 12:04
0 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína...túto...myslím štipľavú papriku kupuješ kde? ja som sa s tým stretla v Madarsku na kúpalisku ,len sa neviem dohovoriť.Podávajú to ku guľášu a je perfect csipos.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Kupujem ju u nás, priznávam však, že neviem v ktorom obchode som ju kúpila. Práve mi končí a mne vydrží dosť dlho(kúpila som naraz 3), takže si nepamätám, kto ju predáva. Ak zbadám v obchode, napíšem ti. Máš pravdu, je veľmi dobrá, štipľavá ale súčasne lahodná.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Tú značku papriky UNIVER predáva aj Billa. Ja tam kupujem tie gulášové-paprikové pasty. Či mávajú aj toto, veru neviem.
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dáška, občas chodievam aj do Billy, vďaka, že si ma upozornila, tiež čochvíľa Pištu potrebujem kúpiť.
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Prave teraz,som dozavárala lečo,ruka ma štipe jak diva od papriky.(možno bude aj klavesnica štípať Teraz som nemala feferonky,tak som na trhu kupila 3 velmi palive papriky,boli zelené.Lečo robim tak,že si nakrajam cibulu,papriku a rajčiny namočim narezane na vrchu do vriacej vody a ošupem,aby neboli neprijemne šupky.Podusím chvilu jemne osolene,takych 5 minut a davam do poharov povychladnute sterilizovať.Mavam ho dobré,chutí nam.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Marína Pozri príspevok
Doplnila som v recepte na lečo(prísp. 103), že paradajky po vybratí z vriacej vody vložiť do studenej a ošúpať. Tiež, že pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
vyskusala som toto leco-vcera.bez klobasky a miesto tvojej papriky som dala chilli korenie-co dum dal.../.
dala som vytopit kozku zo slaniny,ktora mi prave zavadzala v chladnicke,ale pri naplnani som ju vyhodila.
neviem ake je ,lebo leco nelubim.

ale asi je fakt super,lebo moj muz ho jedol uz vcera s vajickami-musela som mu trosku nechat,ked som plnila do poharkov.
potom rano,ked zistil,ze 1 poharik aj tak nechytil vrchnak,dal si ho este aj na ranajky a zvysok z poharika zjedol na veceru s bravcovym pecenym a ryzou.....
tak myslim,ze to uz hovori za vsetko...ale zajtra mu uz z neho nedam,vsak naco som ho sterilizovala?????
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Bazový lekvár
1,5 kg zrelých bobúľ bazy variť v 4,5 dcl vody.Osobitne povariť 2,5 kg ošúpaných jabľk v 4 dcl vody a pridajte 1 kg želírovacieho cukru. Obe zmesi zmiešajte a varte do zhustnutia. Na záver pridajte 1,5 dcl rumu krátko povariť a dať do pohárov. Uzatvoriť a uložiť do deky, kým vychladnú.

Nielen chutné, ale aj zdravé
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Túto Slivkovú čokoládu varím už niekoľko desaťročí. je to výborné na palacinky, ale zároveň jednoduché na prípravu.
2 kg zrelých sliviek
1 kg cukru
15 dg kakaa
1 Vanilka
Odkôstkované slivky pomlieť, alebo rozmixovať, pridať ostatné suroviny, premiešať a dať variť. Varíme kým sa nerozpustí cukor
Horúce naplniť do malých pohárikov, uzatvoriť a dať do deky, kým nevychladne. Netreba sterilizovať.
3 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
Marína Pozri príspevok
Ja buď robím tak isto a potom ho používam aj pod mäso a pod. alebo lečo pripravím ako na konzumovanie a to zavarím. Dokonca aj s klobásou. Ak klobásu nedám, potom len lečo prihrejem a medzitým kvalitnú, voňavú klobásu pokrájanú na kolieska opečiem na troche oleja a cibuľke.
Lečo
Olivový olej(slnečnicový, alebo aj, aj) + na tenké plátky pokrájaná slanina + dosť cibule popražím do sklovita. Pridám papriku pokrájanú na rezance, osolím. Vždy pridávam aj červenú skoro 1:1. Červenou myslím zelenú už prezretú, alebo kápiu, tej však max 1/4, radšej mám však tú prezretú. Dusím pod pokrievkou a medzitým do hrnca s vriacou vodou dávam na chvíľku paradajky, len aby sa mi uvolnila šupka. Vkladám do studenej vody a ošúpem. Dávam mäsité alebo tie podlhovasté, ide o to aby mali málo šťavy a veľa "mäsa". Pokrájané paradajky pridám k paprike, ešte chvíľu podusím pod pokrievkou, odokryjem a dusím až do odparenia šťavy. Ešte pre koncom pridám kvalitnú klobásu nakrájanú na kolieska. Konečný výsledok má byť skoro ako keď robíme marhuľový džem. Asi som to hrozne popísala, snažila som sa, aby ste si to vedeli predstaviť. Zdá sa mi, že niekto už odo mňa chcel vidieť, asi aká má byť konzistencia, možno foto nájdem v PC. Ak áno, priložím.
Je pravda, že zelenina svoj objem značne zníži, ale chuť leča je veľmi dobrá, výrazná. Pred konzumovaním ohriať a pridať vajíčko, ozaj len jedno, aby z toho nebola praženica. Toto lečo je pre niekoho ešte lepšie bez vajec.
Ešte ma napadlo. Robím aj trošku štipľavé, nepridávam však čerstvú štipľavú papriku, lebo neviem dopredu odhadnúť, aký bude konečný výsledok, preto pridávam túto. Už roky ju používam aj do gulášov a pod.
Sterilizujem cca 15-20 minút.

Dodatok: Podarilo sa mi jednu nájsť, prikladám.
Recept včera odskúšaný....chuťovo veľmi dobrý/ dúfam, že moje deťúrence skoro neobjavia , že je tam i slaninka /, kápia doma nebola, tak bez nej, paradajky veľké "mäsité", odparované dosť dlho, no i tak sa mi až taká konzistencia nepodarila. Ale do fľaštičiek som dala len to hustejšie, potom trošku zliala šťavu a "udrela" tam vajíčko a dnes mám obed!
Ale utrafila som sa do feferónky!
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

osky Pozri príspevok
vyskusala som toto leco-vcera.bez klobasky a miesto tvojej papriky som dala chilli korenie-co dum dal.../.
dala som vytopit kozku zo slaniny,ktora mi prave zavadzala v chladnicke,ale pri naplnani som ju vyhodila.
neviem ake je ,lebo leco nelubim.

ale asi je fakt super,lebo moj muz ho jedol uz vcera s vajickami-musela som mu trosku nechat,ked som plnila do poharkov.
potom rano,ked zistil,ze 1 poharik aj tak nechytil vrchnak,dal si ho este aj na ranajky a zvysok z poharika zjedol na veceru s bravcovym pecenym a ryzou.....
tak myslim,ze to uz hovori za vsetko...ale zajtra mu uz z neho nedam,vsak naco som ho sterilizovala?????
Veľmi si ma potešila, tiež aj pobavila, to je fakt.

hnedoočka Pozri príspevok
Recept včera odskúšaný....chuťovo veľmi dobrý/ dúfam, že moje deťúrence skoro neobjavia , že je tam i slaninka /, kápia doma nebola, tak bez nej, paradajky veľké "mäsité", odparované dosť dlho, no i tak sa mi až taká konzistencia nepodarila. Ale do fľaštičiek som dala len to hustejšie, potom trošku zliala šťavu a "udrela" tam vajíčko a dnes mám obed!
Ale utrafila som sa do feferónky!
Som rada, že chutí. Aj mne sa niekedy stane, že nie a nie, aby sa voda odparila, vtedy zvyknem "buchnúť" do leča hustý paradajkový pretlak, ten to zahustí a v podstate aj dochutí. Hľadala som na nete, ktorý používam ale nikde neviem nájsť. Je zvláštne balený, ako paštéty, takto http://www.hame.cz/sk/katalog/detail/?productId=7411 Neviem si spomenúť na výrobcu, teraz ho nemám doma. Zdá sa mi, že lečo, ktorého obrázok je vyššie(prísp.103) som vtedy takto zahusťovala. Niektoré papriky majú dosť veľa vody.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcela by som sa opytat, lebo sa mi nechce tolko poharov sterilizovat postupne vo vode, ako treba sterilizovat, calamadu, zavarany karfiol so zeleninou a podobne recepty v el.rure?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ja sterilizujem do tvorby kvapiek v pohároch. Uložené fľaše na pekáči vodou nepodlievam. Ešte sa mi nestalo, aby mi nejaká praskla. Fľaše vkladám do studenej rúry, pred ďalšou várkou rúru najprv nechám chvíľu otvorenú.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

No ja som myslela skor navod na sterilizaciu.Stupne v rure, dlzka sterilizacie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alaya1 Pozri príspevok
No ja som myslela skor navod na sterilizaciu.Stupne v rure, dlzka sterilizacie.
Pri 0,7 l fľašiach cca 130-140 st., pri 0,33 l cca 120-130 st. Dĺžku sterilizácie neriešim, ako som napísala vyššie, kým sa nezačnú vo fľašiach vytvárať bublinky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať