Zavrieť

Porady

Závet pre prípad úmrtia

Dobrý deň, prosím o radu. Ovdovela som a zostali sme ja a slobodná dospelá dcéra. Prebehlo dedičstvo podľa zákona. Pretože chceme zachovať nehnuteľný majetok tak ako to je teraz, aj v prípade, že by sme jedna alebo druhá uzatvorili manželstvo, dohodli sme sa, že obe napíšeme v prospech druhej závet pre prípad úmrtia. Tak aby sme dedili výlučne ja po nej a ona po mne. Kto sa mi vie prosím Vás vyjadriť, či je to rozumné, alebo čo by bolo rozumnejšie a ako treba postupovať. Ďakujem.
Naposledy upravil pohoda62 : 14.07.08 at 10:14
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Vyhotovením dvoch závetov (za predpokladu, že budú vyhotovené riadne - v súlade so zákonom) dosiahnete to, čo chcete, t.j. aby v prípade úmrtia jednej z Vás (poručiteľky) dedila výlučne druhá z Vás (dedička), a to aj vtedy, ak by poučiteľka k okamihu smrti mala manžela. Avšak pozor si treba dať najmä

    a) na dodržanie obsahových a formálnych náležitostí závetu predpísaných zákonom,

    b) na možnosť, že jedna (ktorákoľvek) z Vás môže vyhotovený závet kedykoľvek zmeniť alebo zrušiť, a to aj bez vedomia druhej z Vás, a

    c) na ustanovenie zákona o tzv. neopomenuteľných dedičoch, podľa ktorého platí, že ak by napr. Vaša dcéra mala v čase svojej smrti maloleté dieťa, celý jej majetok by zdedilo ono aj napriek tomu, že závetom odkázala celý svoj majetok Vám.

    Závet pre prípad úmrtia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.