Zavrieť

Porady

Zaradenie os. auto do majetku po skončení leasingu

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Prosím všetkých o radu.

Práve mi skončil leasing na os. auto prišiel protokol kde je uvedená 0 zostatková cena pri prevzatí os. auta. Prosím poraďte mi v akej cene mám zaradiť toto auto do majetku firmy. Zároveň vás chcem poprosiť o radu, či je niekde v zákone uvedené, že firemné autá musia mať uzatvorené havarijné poistenie. Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

1. S nulovou ZC.
2. Nie je to povinné. Iba zákonné poistenie voz. je povinné.
0 0
ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Ďakujem za odpoveď.
Nebola som si istá, či môžem mať zaradený v 0 hodnote. Keď ho budem totiž chceť predať či si môžem stanoviť PC sama.
0 0
AlenaK AlenaK

AlenaK je offline (nepripojený) AlenaK

Ja by som nezaradila v 0-vej cene, keď ho predáš, všetko bude výnos z predaja IM.
Porozmýšľaj!!!
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

To zaradenie s nulovou ZC je naprosto v poriadku. Keď to auto ideš predávať, tak to s týmto zaradením nesúvisí.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Súhlasím s pytonom. Musí ho zaradiť, do majetku a potom ho môže vyradiť na osobnú spotrebu, ale aj tak vždy príjem z predaja musí zdaniť /do 5 rokov/ od preradenia na osobnú spotrebu.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Auto zaradíš v reprodukčnej obstarávacej cene s oprávkami v rovnakej výške, teda zostatková hodnota bude nulová.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Prosím Vás, kde máte evidované v JÚ automobil, ktorý ešte splácate na leasing? Je to ešte stále majetok leasingovej spoločnosti, takže nemôžem auto evidovať v majetku, však? V ALFA robím akurát jazdy, kde ho evidujem.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Ja mám ešte takúto otázočku. Skončil mi prenájom os. automobilu a konateľ sa rozhodol, že si ho od s.r.o. odkúpi za rovnakú cenu,aká bola kúpna cena po skončení lízingu, teda za 1000,- Sk bez DPH + 190,- Sk = 1190,- Sk.
Mám mu na uvedenú sumu s DPH vystaviť faktúru a zaúčtovať 311/641,343?
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Ja by som v podvojnom účtovníctve auto zaúčtovala na majetok 022 v obstarávacej cene a protiúčet dala oprávky . Výásledok bude nulová hodnota majetku , ale je splnená podmienka , ža podnikateľ musí majetok účtovať.
0 0
martinala martinala

martinala je offline (nepripojený) martinala

no, neviem neviem, či u daniarov prejde takáto predajná cena ... osobne by som neriskovala. a faktúru by som vystavila bez DPH.
martina
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivab
Ja mám ešte takúto otázočku. Skončil mi prenájom os. automobilu a konateľ sa rozhodol, že si ho od s.r.o. odkúpi za rovnakú cenu,aká bola kúpna cena po skončení lízingu, teda za 1000,- Sk bez DPH + 190,- Sk = 1190,- Sk.
Mám mu na uvedenú sumu s DPH vystaviť faktúru a zaúčtovať 311/641,343?
ivab , zameraj sa na to aký je to automobil a akú môže mať skutočnú cenu toho času , pretože trebárs taká lízovaná Octávia v cene 650 000,- , ktorá skončila lízing a jej cena odkúpenia bola 7000,- Sk , to je v poriadku . Toto auto keď firma dá do bazáru dostane zaň 300 000,- Sk . No z daňového hľadiska je veľký rozdiel dostať za auto 300 000,- Sk alebo 1190,- Sk

To zamená , že odkúpiť auto za cenu 1190,- Sk je veľká blbosť , ak to spraví tak s rizikom , že pri kontrole daniari to môžu kľudne napadnúť a dodaniť . Je to len na uvedenom pánovi , ktorý by chcel tak lacno prísť k autu .
Naposledy upravil Zita5 : 17.05.05 at 09:35
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Veď práve mne sa to tiež nepáči také niečo robiť... nejde zrovna o najlacnejšie auto... Musím sa dohodnúť s ním inak.

Martinala prečo bez DPH?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pri predaji osobného motorového vozidla DPH neuplatňuješ, pretože podľa zákona sa nemôže uplatniť . Takže predaj takéhoto auta sa fakturuje bez DPH .
0 0
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
ADA
Prosím všetkých o radu.

Práve mi skončil leasing na os. auto prišiel protokol kde je uvedená 0 zostatková cena pri prevzatí os. auta. Prosím poraďte mi v akej cene mám zaradiť toto auto do majetku firmy. Zároveň vás chcem poprosiť o radu, či je niekde v zákone uvedené, že firemné autá musia mať uzatvorené havarijné poistenie. Za odpoveď ďakujem.
Ja by som ho do firmy nezaradzovala, ale ak ano jeho vstupná cena bude 0
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Prečo si ho chce kúpiť za predajnú cenu 1000 Sk, to nemá väčšiu trhovú hodnotu? Však mu to zdania ako nepeňažný príjem. Ako zdokladuje, že to auto malo takú nízku hodnotu? Však keď ho dá do šrotu, tak dostane viac.
0 0
martinala martinala

martinala je offline (nepripojený) martinala

ingrid, musíš ho zaradiť, lebo jedna z podmienok pri leasingu je, že máš opciu na kúpu predmetu lízingu a tento po zaradení do majetku ďalej používaš na dosahovanie svojich príjmov.
áno, zita mala pravdu - čo sa týka DPH /len som nestihla odpísať :-)/
martina
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Predaj automobilov uskutočňujte za cenu obvyklú v mieste a čase. Verte Antovi a Zite 5. Nezačali v tomto odbore pracovať včera.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Moja skusenost, pri odkupnej cene leasingu napr. 100 Sk zaradim za 100 Sk. Mali sme na leasing vypoct. techniku s odkupnou cenou 0. Dali sme si urobit odborny posudok, a nimi uvedena cena bola pre nas reprodukcna cena, v ktorej sme majetok zaradili a tiez opravky v tej istej vyske. Pri predaji majetku zaradeneho napr. ako auto za 1000 Sk sme dali urobit odhad cez bazar a v tej cene sme auto predali a z tejto trzby odviedli dan. Predat auto v hodnote niekolko sto tisic napr. za 1000 Sk je sialenstvo podla mna.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
INGRID KRIŽANOVSKÁ
Ja by som ho do firmy nezaradzovala, ale ak ano jeho vstupná cena bude 0
Čože?!!! A to prečo? Mala si naň náklady počas splátok mala, tak prečo nie?!
Takúto radu by som nedala ani nepriateľovi!
Prečítaj si názor Antona a Zitky, ten je určite správny, plne sa s ním stotožňujem, preto som sa ani nezapájala do debaty, nakoľko som si prečítala ich správne odpovede.Ale tvoja určite nie je správna, pravdepodobne si si to s niečim iným splietla!!
Naposledy upravil ondrejvla : 19.05.05 at 07:44
0 0
laura laura

laura je offline (nepripojený) laura

Ja by som tiež ten automobil zaradila v nulovej hodnote, lebo sa vám môže stať to čo mne. Účtovník minulý rok nezaradil automobil po skončení leasingu do majetku a teraz ho firma predala a neviem čo mám s tým robiť, viem mi niekto poradiť.

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať