Zavrieť

Porady

vlastnicke pravo k pozemku

Moj otec vlastnil pozemky pod sportovym ihriskom. Spolu s obcou sa dohodol, ze pozemok mozu uzivat bez najmu, pokial tam toto ihrisko zostane. Po jeho smrti, v roku 2003, to zdedila moja mama a pravo obce na pozemok zaniklo, pretoze nikto neobnovil dohodu. Teraz sa spolu s nou domahame svojich vlastnickych prav na tento pozemok. Obec mi toto právo zamietla a tvrdí, ze po tolkych rokoch uzivania patri pozemok obci.
Priblizne 30 rokov toto ihrisko uz existuje, ale len ako pomocne a nebolo nijako upravovane. Az teraz, po nasom domahani, sa zacala jeho uprava.
Chcela by som vas poziadat o pomoc, ako ziskat tento pozemok spat alebo nahradny pozemok adekvatny k nasmu pozemku, ktory zial obec nema.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Moj otec vlastnil pozemky pod sportovym ihriskom. Spolu s obcou sa dohodol, ze pozemok mozu uzivat bez najmu, pokial tam toto ihrisko zostane. Po jeho smrti, v roku 2003, to zdedila moja mama a pravo obce na pozemok zaniklo, pretoze nikto neobnovil dohodu. Teraz sa spolu s nou domahame svojich vlastnickych prav na tento pozemok. Obec mi toto právo zamietla a tvrdí, ze po tolkych rokoch uzivania patri pozemok obci.
    Priblizne 30 rokov toto ihrisko uz existuje, ale len ako pomocne a nebolo nijako upravovane. Az teraz, po nasom domahani, sa zacala jeho uprava.
    Chcela by som vas poziadat o pomoc, ako ziskat tento pozemok spat alebo nahradny pozemok adekvatny k nasmu pozemku, ktory zial obec nema.

    Dakujem

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    - treba rozlisovat vlastnicke a uzivacie vztahy
    - vlastnikom pozemku je ten, kto je zapisany v liste vlastnictva
    - uzivatelom je ten, kto uziva pozemok
    - pisete ze po smrti otca mama zdedila pozemok, predpokladam, ze ma nan aj list vlastnictva, nemusite sa domahat ziadnych vlastnickych prav, obec nema co vam ohladom vlastnictva uznavat
    - obec vas len zavadza ze ked ho dlho uziva ako ihrisko nemate nan pravo
    - navrhnite obci aby pozemok odkupilo, alebo predlozte obci najomnu zmluvu
    - mozte popripade poziadat obec o vymenu pozemku, ked obec ma nejaky vhodny vo vlastnictve
    - v ziadnom pripade sa nedajte obcou zastrasit
    - v pripade sporu rozhodne sud
    - drzim palce
    Dakujem za radu. Neviem ako to mam vyriesit pretoze obec nema nahradny pozemok a ja keby som chcela ist na ten pozemok tak musim ist po cudzich parcelach ktore su tiez na tom ihrisku ale nedomahaju si svojich prav.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    barosincovamiroslava Pozri príspevok
    keby som chcela ist na ten pozemok tak musim ist po cudzich parcelach ktore su tiez na tom ihrisku ale nedomahaju si svojich prav.
    - nechapem, ked na vasej parcele je zriadene ihrisko z akeho dovodu chcete ist na svoj pozemok ? co tam pomyslate robit ? na ihrisku ?
    - a ten prechod cez cudzie pozemky, ktore asi tiez su sucastou ihriska ?
    - opiste blizsie svoj zamer, lebo doposial nie je konkretny
    Na ihrisku, ktore spominam lezi moja parcela, ale este su tam aj ine parcely dalsich vlastnikov. Chcem ten pozemok nazad lebo tam chcem zahradku a mozno neskor aj stavebny pozemok. Je to cca 2000m2. Nemam pristup na svoju parcelu, lebo su tam este druhy majitelia, ktory asi nemaju zaujem o svoje parcely a ja by som musila chodit cez ich parcely, lebo su pred mojou parcelou(blizsie k ceste). Je to ihrisko, ktore doterz sluzi len ako pomocne, to znamena ze je zarovnana poda nie vsak ohradena.
    Obecne zastupitelstvo mi nechce vratit tento pozemok. Mam list vlastnictva ktory som nadobudla darom od mojej matky a ona ho nadobudla po smrti mojho otca. poradte co mam robit

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Pokiaľ nemáte s obcou uzatvorenú nejakú dohodu o nájme, alebo užívaní, treba vyzvať obec, aby vysporiadala spolu s vami tento vzťah. Riešení je niekoľko. Môžete obec požiadať o fyzické vydanie nehuteľnosti a zdržanie sa akýchkoľvek činností na vašom pozemku. Ďalej môžete žiadať, pokiaľ obec chce pozemok aj naďalej užívať, aby vám platili nájomné. Pokiaľ k žiadnej dohode medzi vami a obcou nie je možné dospieť a vy ste skutočne uvedená na liste vlastníctva ako vlastník, musíte sa domáhať svojich práv súdnou cestou. Na tieto úkony doporučujem osloviť právnika.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je ten pozemok v intraviáte, aby sa tam dalo stavať? Čo tak odkúpiť od iného vlastníka časť pozemku na prístupovú cestu?
    Ten pozemok by mohol byt stavebnou parcelou, samozrejme ked si vyriesim pristupovu cestu cez niektory vedlajsi pozemok. Obec sa brani ze ihrisko vyuziva uz 40 rokov a na mape v katastri je pozemok vedeny ako ostatne plochy. Chcela som nahradny pozemok ale ten adekvatny mojmu nemaju. Nemoze byt parcela ktora je vedena v katastri ako ostatne plochy zmenena na stavebny pozemok?(obec tvrdi ze nie)S obcou nemame a ani sme nemali uzatvorenu ziadnu najomnu zmluvu.A keby som chcela sa dohodnut na prenejme tak neviem kolko € mam pytat. Na liste vlastnictva som vedena ja. Dakujem za radu

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Obec ti môže zabránit stavať tým, že ti nevydá stavebné povolenie. Treba zistiť, čo je v územnom pláne obce, aký spôsob využitia tohoto pozemku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nemajú náhradný pozemok, môžu ti nejaký kúpiť a urobíte zámenu. Ty ako vlastníčka nebudeš riešiť ich problémy. Písomne ich požiadaj o vydanie tohto pozemku alebo adekvátneho náhradného. Inak sa budeš svojho práva domáhať súdnou cestou. Môžeš žiadať aj bezdôvodné obohatenie-nájomné tri roky dozadu (ak si už bola vlastníčka), pretože pozemok užívajú bez právneho dôvodu.

    Využitie (označenie) parcely sa dá zmeniť, problém by bol len s ornou pôdou. Predpokladám, že je to v intraviate - v zastavanej časti obce.
    Starosta mi povedal že mi nedaju stavebne povolenie. V uzemnom plane to maju vedene ako ihrisko. Ale napriek vsetkemu chcem tam aspon zahradu. Toto ihrisko je len zarovnana plocha nic ine tam nieje. Pre futbalistou tam maju este druhe ihrisko ktore je vybudovane

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Starosta nie je všemocný, netreba sa báť. Ale najprv treba docieliť skutočné vlastníctvo, alebo zmluvu. Na to si zober právnika, tu sa môžeme o postupe iba baviť. Dobrý právnik to vybaví skôr, ako my tu na porade. A bez právnika sa s Tebou baví starosta a zastupiteľstvo tak, ako vidíš. A treba osloviť aj ostatných vlastníkov už len kvôli prechodu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    A ešte by si mohla požiadať súd o predbežné opatrenie, aby na tvojom pozemku nerobili žiadne zásahy (úpravy, oplotenie ...),
    Naposledy upravil Mária27 : 05.02.09 at 13:35
    ako myslis ze mam docielit skutocne vlastnictvo, ved po smrti mojho otca ho zdedila mama, a teraz mi ho darovala darovacou zmluvou. Teraz som ja napisana v katastri mam list vlastnictva.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    V Tvojom prípade keď si ako vlastník pozemku a obec sa takto správa, doporučujem Ti, neodkladne si k tejto veci zaobstaraj právnika. Nech sa Ti to podarí vyriešiť. Potom napíš, aby sme na PORADE mali ďalšie poznatky.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    barosincovamiroslava Pozri príspevok
    Starosta mi povedal že mi nedaju stavebne povolenie. V uzemnom plane to maju vedene ako ihrisko. Ale napriek vsetkemu chcem tam aspon zahradu. Toto ihrisko je len zarovnana plocha nic ine tam nieje. Pre futbalistou tam maju este druhe ihrisko ktore je vybudovane
    Na čo potom slúži ihrisko na Tvojom pozemku, keď aktívne pre futbalistov je vybudované iné ihrisko. Ešte raz Ti radím, zaobstaraj si právnika už len preto, keď vieš, že takto s Tebou starosta jedná. Keď sa jedná o zastavovaciu časť obce a je to voľná plocha, múže to byť v dnešnej dobe pre niekoho zaujímavé, tak preto neodkladne konaj. Starosta si tiež nemôže robiť čo chce.
    Naposledy upravil branislavp : 05.02.09 at 04:33 Dôvod: Doplnenie: V územnom pláne môže byť ihrisko, ale nesmie chýbať ani nadobudnutie vlastníctva k pozemku, na ktorom je ihrisko

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    barosincovamiroslava Pozri príspevok
    Ten pozemok by mohol byt stavebnou parcelou, samozrejme ked si vyriesim pristupovu cestu cez niektory vedlajsi pozemok. Obec sa brani ze ihrisko vyuziva uz 40 rokov a na mape v katastri je pozemok vedeny ako ostatne plochy. Chcela som nahradny pozemok ale ten adekvatny mojmu nemaju. Nemoze byt parcela ktora je vedena v katastri ako ostatne plochy zmenena na stavebny pozemok?(obec tvrdi ze nie)S obcou nemame a ani sme nemali uzatvorenu ziadnu najomnu zmluvu.A keby som chcela sa dohodnut na prenejme tak neviem kolko € mam pytat. Na liste vlastnictva som vedena ja. Dakujem za radu
    Všetko rieš cez právnika, jedná sa Ti o pozemok vo výmere 2000 m2, si vlastník pozemku, máš LV, máš právo na pozemok.

    DANUTA je offline (nepripojený) DANUTA

    ekonomka DANUTA
    Obec chce pravdepodobne získať pozemok na základe dlhodobého užívania, t.j. vydržaním. Toto je však možné len vtedy, ak pozemok nemá zapísaného vlastníka. Ostáva len domáhať sa svojich vlastníckych práv na súde.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.