Zavrieť

Porady

Živnosť alebo dohoda?

Prajem pekný večer
momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela by som začať viesť externe účtovníctvo. Neviem, či si mám založiť živnosť alebo je lepšie pracovať na dohodu? Ak by som si založila živnosť, je nutné aby som zriadila aj prevádzkáreň ? (v tom prípade je potrebné aj potvrdenie od hygieny, BOZP .. ? )
A ešte otázočka ohľadne odvodov: od zamestnávateľa dostávam mesačne výpl.pásku kde sú uvedené len odpočty vo výške cca. 8.200,- Sk. Musím si hneď po otvorení živnosti začať platiť do ZP 1.134 Sk ? (resp. čo všetko si budem musieť platiť?)
Vopred ďakujem za rady a prepáčte ak sa svojimi otázkami opakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Minna Pozri príspevok
    Prajem pekný večer
    momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela by som začať viesť externe účtovníctvo. Neviem, či si mám založiť živnosť alebo je lepšie pracovať na dohodu? Ak by som si založila živnosť, je nutné aby som zriadila aj prevádzkáreň ? (v tom prípade je potrebné aj potvrdenie od hygieny, BOZP .. ? )
    A ešte otázočka ohľadne odvodov: od zamestnávateľa dostávam mesačne výpl.pásku kde sú uvedené len odpočty vo výške cca. 8.200,- Sk. Musím si hneď po otvorení živnosti začať platiť do ZP 1.134 Sk ? (resp. čo všetko si budem musieť platiť?)
    Vopred ďakujem za rady a prepáčte ak sa svojimi otázkami opakujem.
    Pokiaľ nemáš veľa klientov, počas RD za súčasného trvania prac.pomeru je pre teba výhodnejšie vedenie účtovníctva na dohodu o pracovnej činnosti /rozsah práce u každého max. 10 hod. týždenne/. Nemusíš platiť odvody do zdravotnej poisťovne, nesleduje sa výška príjmu, nemusíš podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia. Si poistencom štátu. Klienti ťa však musia prihlásiť ako dohodára do soc.poisťovne na reg.liste FO a platiť odvody na úrazové a garančné poistenie.
    Údaj na páske, je mesačná odpočitateľná položka zo základu dane - u zamestnávateľa máš podpísané vyhlásenie. Príjem z dohody sa ti bude u klientov zdaňovať. Ak ho zahrneiš do daňového priznania, môžeš si uplatniť ročnú nezd. časť základu dane a zaplatená daň sa ti vráti

    Minna je offline (nepripojený) Minna

    Minna
    Ďakujem za odpoveď a ešte by som si potrebovala overiť: som sporiteľkou v druhom pilieri (príspevok na dôchodkové sporenie mi platí teraz štát) - keď začnem pracovať na dohodu o prac.čin. predpokladám, že sa musím odhlásiť ?
    Ak budem mať dohodnutú odmenu napr. 2000 Sk/mesiac tak klient bude za mňa odvádzať garančné poistenie vo výške 0,80% a úrazové poistenie vo výške 0,25% z tejto sumy?
    A ešte čo sa týka dohody - tých dohôd môžem mať uzatvorených neobmedzený počet ? - nie je to nejako limitované počtom hodín spolu - keď budem mať napr. 4 klientov môžem mať u každého 10 hodín týždenne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Minna Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď a ešte by som si potrebovala overiť: som sporiteľkou v druhom pilieri (príspevok na dôchodkové sporenie mi platí teraz štát) - keď začnem pracovať na dohodu o prac.čin. predpokladám, že sa musím odhlásiť ? Nie
    Ak budem mať dohodnutú odmenu napr. 2000 Sk/mesiac tak klient bude za mňa odvádzať garančné poistenie vo výške 0,80% a úrazové poistenie vo výške 0,25% z tejto sumy? Áno
    A ešte čo sa týka dohody - tých dohôd môžem mať uzatvorených neobmedzený počet ? - nie je to nejako limitované počtom hodín spolu - keď budem mať napr. 4 klientov môžem mať u každého 10 hodín týždenne?
    Áno, ak to budú rozni zamestnáv.,tak áno.
    Odpoveď v texte.

    Sariana je offline (nepripojený) Sariana

    Obyčajný človiečik s množstvom dobrých vlastností ale aj chýb... ...viac Sariana
    Dobrý deň,
    tiež by ma zaujímalo pár vecí ohľadom práce na dohodu o prac. činnosti. Momentálne pracujem na plný úväzok na hlavný pracovný pomer a chcela by som popri tom spracovávať niekomu účto. Je nejaká obmedzená suma, ktorú môžem na dohodu zarobiť? Musia byť v dohode stanovené odpracované hodiny? Nestačí dohodnutý rozsah práce?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sariana Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    tiež by ma zaujímalo pár vecí ohľadom práce na dohodu o prac. činnosti. Momentálne pracujem na plný úväzok na hlavný pracovný pomer a chcela by som popri tom spracovávať niekomu účto. Je nejaká obmedzená suma, ktorú môžem na dohodu zarobiť? Musia byť v dohode stanovené odpracované hodiny? Nestačí dohodnutý rozsah práce?
    Priamo citácia ZP.
    § 228a
    Dohoda o pracovnej činnosti

    (1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

    (2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

    (3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, môže byť nejaký problém v tom, že by sa viedlo účtovníctvo na dohodu o pracovnej činnosti s tým, že účtovníctvo by sa spracúvavalo na programe dohodára? Ďakujem

    Živnosť alebo dohoda?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.