Zavrieť

Porady

daňový bonus - štandardná dlžka štúdia

Dokedy má študent nárok na daňový bonus? v septrembri 2008 bude mať 25 rokov v r. 2022-2003 1 ročník vš
r.2003-2004 2 ročník vš
r. 2004-2005 opakoval 2 ročník vš
14.7.2005 prestal byť študentom
potomv septembri začal byť znovu študentom 1 ročník na tej istej vš r.2005-2006
r,2006-2007 2 ročník
r.2007-2008 3 ročník a ukončil ako Bc. bude pokračovať ďalej mám mu ukončiť teraz v júni alebo už prekročil štandartnú dĺžku?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vinea je offline (nepripojený) vinea

  vinea
  Daňovník má nárok na daňový bonus v prípade, že dieťa žijúce s ním v domácnosti je vyživovaným/nezaopatreným dieťaťom. Vyživovaným dieťaťom žijúcim s daňovníkom v domácnosti je nezaopatrené dieťa, t.j. dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole (okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov) resp. vysokej škole (okrem externého štúdia).
  Ak je dieťa zdravotne postihnuté a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť, tak do dovŕšenia plnoletosti t.j. 18 rokov veku.
  Ak som si dobre prečítala otázku, tak už nebude mať nárok na daňový bonus ani v septembri, pretože hovoríme stále o prvom stupni vysokoškolského štúdia, presahuje štandartnú dl´žku štúdia, v druhom stupni vysokoškol. št. už nebude mať nárok lebo bude mať 25 rokov a viac. Nárok bol len za prvé 3 roky za sebou. MJ

  milanr je offline (nepripojený) milanr

  milanr
  Potrebovala by som radu. Dieťa zamestnanca študuje na VŠ - bakalárske štúdium so štandardnou dĺžkou štúdia 3 roky. Od šk. roku 2008/2009 opakuje 3. ročník. Pretože prekročilo už štandardnú dĺžku štúdia zamestnanec nemá nárok na daňový bonus. Za mesiace september a október 2008 mu však bonus bol vyplatený. Chcem sa opýtať, či nárok na DB mal do 31.08.2008 (t.j. do skončenia šk. roku 2007/2008) a či mu môžem v najbližšej mzde neprávom vyplatený DB zraziť ?

  kanianka je offline (nepripojený) kanianka

  kanianka
  daňový bonus vyplatený v nesprávnej výške sa vysporiada v ročnom zúčtovaní preddavkov DP

  milanr je offline (nepripojený) milanr

  milanr
  Problém je v tom, že on si podáva sám DP, ja mu dám iba Potvrdenie o ZM. Nikto nemá skúsenosť s opakovanými ročníkmi ? Môžete mi ešte niekto poradiť, ako túto zmenu správne zapísať do Vyhlásenia ? Skončenie poberania DB bude 31.10.2008 alebo do kedy mal nárok (t.j. do 31.08.2008) ? Ako zapísať tie mesiace, kedy poberal DB neoprávnene ? Vďaka a dúfam, že sa niekto ozve.

  milanr je offline (nepripojený) milanr

  milanr
  Poraďáci, nikto mi neporadí ? Potrebovala by som to v mzde za 11/2008 dať do poriadku.

  Jara je offline (nepripojený) Jara

  Jara
  Opraviť by si to mala asi iba vtedy keby si to vedela, t.j. že ti nahlásil zmenu vo Vyhlásení podpísal odkedy a ty si to zle urobila. No rozmýšľajme, ak to nahlásil pozdejšie, tak si to sám vysporiada prípadným doplatením dane. Daň je predsa preddavkova a v ročnom zúčtovaní to vyučtuje, ak mu vyjde nedoplatok tak ho doplatí. Nevidím dôvod to opravovať.

  Jara je offline (nepripojený) Jara

  Jara
  milanr do vyhlásenia by som zapísala dokedy je nárok a kedy to skutočne nahlasuje a nech to tak podpíše. To bude doklad o tom, že to vysporiada on, prípadne požiada teba v ročnom zúčtovaní. Vie o tom, že to hlási pozde.

  milanr je offline (nepripojený) milanr

  milanr
  Vďaka za odpovede. Aj mne sa zdá najrozumnejšie do Vyhlásenia zapísať zmenu od 01.09.2008 s tým, že ju nahlasuje 04.12.2008. Čo sa týka opravy DB, chcela som postupovať podľa § 40 ods. 3 písm. c) ZoDzP. DB za tie 2 mesiace mu zrazím v tejto mzde a bude to mať vysporiadané. On si podáva sám DP, tak nebude mať aspoň nedoplatok, ZC s tým súhlasí. Môže to tak ostať ?

  Jara je offline (nepripojený) Jara

  Jara
  Daňový bonus sa zraziť nedá, lebo vlastne o daňový bonus len ponižuješ daň. Takže ide o úpravu dane a to neviem či ti soft dovolí upraviť daň keď vlastne daň počíta zo mzdy. Ty ale mzdu upravovať nebudeš. Neviem či máš nejakú kolonku, kde tu daň môžeš dať. Myslím, že si to zbytočne komplikuješ. Ja by som to nechala tak. V konečnom dôsledku možno ani tu daň nebude platiť. To sa uvidí pri ročnom zúčtovaní.

  milanr je offline (nepripojený) milanr

  milanr
  V softe som po konzultácii nahodila DB s mínusom.To spôsobilo, že tento mesiac odvedieme DÚ vyšší preddavok na daň a ZC má nižšiu čistú mzdu. Tak dúfam, že to bude O.K.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.