Zavrieť

Porady

Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať?

Rozhodol som sa dať sem takúto tému som abstinujúci alkoholik a viem aký problém vie narobiť alkohol a preto ak niekto potrebuje radu som tu ...Život bez alkoholu niečo krásne a spravte prví krok ...
Usporiadat
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

Dva kamarádi měli velké problémy s alkoholem nebo jinou duševní nemocí. Kamarádka je zřejmě psychicky nemocná, asi schizofrenička. Bez rodičů, dětí i manžela. Sestra alkoholička jí zemřela, druhá se k ní nechce znát.

Několik let jsem sledovala, jak padá na dno, jakoby z trucu přišla o práci, o byt, a tvářila se - vidíte, vy všichni za to můžete. Pomoci jí nebylo a není a musela jsem se s tím smířit.

Petr napřed pil, několikrát se léčil, žena se s ním rozvedla, pak mu odešla i druhá partnerka s dítětem. Hrál automaty, přišel o práci, byt, všechny peníze, nakonec se oběsil.

Naučila jsem se respektovat, že dospělým lidem pomoci nelze,pokud nejsou zbaveni svéprávnosti a volného pohybu. Prostě se můžu stavět na uši a nic s tím nenadělám.

Další kamarád se z dlouholetého alkoholismu dostal díky klasické léčbě i klubu anonymních alkoholiků, AA. Zlomem pro něj bylo, když se ráno probral z opice a všiml si ran od nože na skříni. Rodina mu na dotaz, které hovado to udělalo, sdělila - to jsi byl ty. Dostal strach, že příště vyvede něco horšího, a začal na sobě pracovat.

Několikrát začal pít znovu, než mu došlo, že otázka nezní KOLIK, ale jestli vůbec. Že nesmí ani kapku, ani léky s alkoholem - např. kapky na kašel, berodual sprej pro asmatiky, ani vůni alkoholu - třeba rumové pralinky.

Dnes nepije, nekouří, u nich doma nenajdete žádné drogy ani legální, ani samozřejmě nelegální. Potřebuješ kouřit? Fajn, milá návštěvo, ale ne u nás. Běž si řešit svoji závislost někam ven. Potřebuješ si připít? Bezva, kafe nebo čaj?

Vrchol toho, co jsem s ním zažila, byl celostátní sraz AA. Dovedete si představit 250 lidí, kteří za víkend nevypijí ani kapku? Neskutečný zážitek. Ironie je, že v naší společnosti lze najít střízlivou partu jedině mezi alkoholiky. Abstinujícími.

Kdo hledá informace ohledně alkoholismu, může zkusit tyto knihy:

Dospělé děti alkoholiků
- autora z hlavy nevím. Kniha se věnuje skupině, která bývá jaksi v pozadí, ale následky má velké. Hlavní problém dětí alkoholiků spočívá v tom, že v dětství zažily nerovnoměrné projevy citů - jednou byl tatínek super, podruhé pro maličkost skoro zabíjel. Tyto děti neumějí v dospělosti zacházet s city, nepoznají, kdo to s nimi myslí upřímně, mají problém ve vztazích, věčně jakoby neví, na čem jsou. A samy neumějí city pořádně najevo dát.

Jak si lidé hrají
- Eric Berne. Komu něco řekne termín "transakční analýza", asi bude vědět, o co autorovi jde. Analyzuje mezilidské transakce, tedy děje, které probíhají mezi lidmi, takový komunikační pingpong. Základní myšlenka knihy je, že lidé se většinou chovají podle svých oblíbených scénářů, rádi zaujímají stejné role, v některé si hoví přímo labužnicky. Někdo je celoživotní hekal a bědovatel, jiný se pořád chlubí a potřebuje trumfovat sousedy i příbuzné, prý i zloději mohou být hráči - hele, přečůrám policii a o lup mi nejde, hlavně že jsem nedostižný a policajti blbí.

Jedna z "her" je i hra na alkoholika s obsazením pro několik rolí. Alkoholik si jako nezbedné děcko přivodí opici (vidíte, opiju se a nikdo mě v tom nezabrzdí, hehe), po vystřízlivění se kaje a slibuje, že už to neudělá.

Druhá role - manželka. Večer uloží opilce, ráno mu vynadá, statečně trpí, občas ráda - heč, to jsem úžasná, co všechno vydržím....

Dobrý kamarád je další role, ten trochu promlouvá do duše, často půjčí na pití peníze, odveze z flámu.

Další role mohou hrát hospodský - ten je rád, když mu někdo dělá tržu, lékař - taky domlouvá, trochu léčí.....

Berne píše i o tom, že manželky někdy svou roli hrají rády, protože se mohou stylizovat do role trpitelky, některé z toho mají životní program. Když se jim chlap nedejbože vyléčí a ony nemají proč trpět, najednou s hrůzou zjistí, že už je není proč litovat, že už nejsou žena někoho zajímavého, že už by měly být samy za sebe, a ouha - jsou o ničem. A mohou miláčka k tomu chlastu nenápadně přišprtnout znovu, s pozicí ženy alkoholika umí zacházet, zase mohou bědovat - kdyby nebylo tebe.... Byla bych hvězda. Nebo nebyla, ale to nikdo nesmí vědět.
Ten můj abstinující kamarád se rozvedl, protože manželka si s jeho střízlivostí nevěděla rady.

Další kniha - Dar strachu.
Americký autor, majitel hlídací firmy pro celebrity, popisuje, jak se nenechat agresivním milencem - manželem - stalkerem - slídilem obtěžovat nebo i zabít. Jak umět říct především sama sobě, že situace není normální, že to dál už nepřipustím, že to budu řešit a ne strkat hlavu do písku a doufat, že to agresora přejde. Vždyť mi slíbil, že už bude hodný....

Píše, jak chránit nejen děti, ale především sebe. /Policista se ptá ženy, jestli by dovolila, aby její dceru ohrožoval nějaký chlap tak,jako ohrožuje ji - matku. Ona - že ne, že dceru ochrání. A policista se ptá - a kdo ochrání vás, proč neochráníte i sebe?/

Další kniha: Z pekla ven - žena v domácím násilí,
autorka Andrea Buskotte. Perfektní vysvětlení, proč se agresor chová agresivně, jak to bude stupňovat, proč se oběť chová a cítí jako oběť, jak jí pomoci amatérsky, jak profesionálně - policie, azylové domy a podobně, viz náš zánovní český zákon o vykázání z bytu.

To jen ve stručnosti, ať nepíšu román na tři stránky.

Na závěr - taky mi občas někdo řekne, že ho urazím, že si s ním nedám. Klasická manipulace.... Odpovím kontramanipulací - Když jsi takový vůl, že tě urazím, když s tebou nebudu pít, tak o takové pitomce kamarády já nestojím. A čau.

(Izabel Nazret Aga - Nenechte sebou manipulovat, - fantastická kniha, dala bych to jako povinnou četbu všem)

Dneska už se nikdo nediví, že piju jen minerálku a džusy.

Můj drahý byl skoro před rokem mistr světa, však to měl domů kousek. Vyhýbal se kanálu na vozovce, jel středem, přehlédl auto zaparkované v protisměru, no a přistál na střeše přesně před barákem majitele mého dvorního autoservisu.

Můj favorit na šrot, zaparkovaný opel taky, miláček též - skoro dvě promile. Škoda 30 000 opel, favorit - moje mávnutí rukou, už by stejně umřel stářím, půjčovna pro majitele opelu 28 000, pokuta 25 000, papíry na tři roky v háji. To vše platit z nemocenské 11 000.

Dobře mu tak, zubatá na něj udělala bububu, policajti tytyty a já hodně nepříjemný ksicht.

Piješ? Žádná druhá šance, a třetí, a pátá. Taky jsem před jeho pitím zavírala oči, přece nebudu ta špatná, která chudákovi bere autíčko a on bude muset do práce hodinu autobusem a ne deset minut autem.

Ne,on byl to hovado, které sedlo opilé za volant, a může být rád, že zabil jen dvě auta.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Pachole Pozri príspevok
Dva kamarádi měli velké problémy s alkoholem nebo jinou duševní nemocí. Kamarádka je zřejmě psychicky nemocná, asi schizofrenička. Bez rodičů, dětí i manžela. Sestra alkoholička jí zemřela, druhá se k ní nechce znát.

Několik let jsem sledovala, jak padá na dno, jakoby z trucu přišla o práci, o byt, a tvářila se - vidíte, vy všichni za to můžete. Pomoci jí nebylo a není a musela jsem se s tím smířit.

Petr napřed pil, několikrát se léčil, žena se s ním rozvedla, pak mu odešla i druhá partnerka s dítětem. Hrál automaty, přišel o práci, byt, všechny peníze, nakonec se oběsil.

Naučila jsem se respektovat, že dospělým lidem pomoci nelze,pokud nejsou zbaveni svéprávnosti a volného pohybu. Prostě se můžu stavět na uši a nic s tím nenadělám.

Další kamarád se z dlouholetého alkoholismu dostal díky klasické léčbě i klubu anonymních alkoholiků, AA. Zlomem pro něj bylo, když se ráno probral z opice a všiml si ran od nože na skříni. Rodina mu na dotaz, které hovado to udělalo, sdělila - to jsi byl ty. Dostal strach, že příště vyvede něco horšího, a začal na sobě pracovat.

Několikrát začal pít znovu, než mu došlo, že otázka nezní KOLIK, ale jestli vůbec. Že nesmí ani kapku, ani léky s alkoholem - např. kapky na kašel, berodual sprej pro asmatiky, ani vůni alkoholu - třeba rumové pralinky.

Dnes nepije, nekouří, u nich doma nenajdete žádné drogy ani legální, ani samozřejmě nelegální. Potřebuješ kouřit? Fajn, milá návštěvo, ale ne u nás. Běž si řešit svoji závislost někam ven. Potřebuješ si připít? Bezva, kafe nebo čaj?

Vrchol toho, co jsem s ním zažila, byl celostátní sraz AA. Dovedete si představit 250 lidí, kteří za víkend nevypijí ani kapku? Neskutečný zážitek. Ironie je, že v naší společnosti lze najít střízlivou partu jedině mezi alkoholiky. Abstinujícími.

Kdo hledá informace ohledně alkoholismu, může zkusit tyto knihy:

Dospělé děti alkoholiků
- autora z hlavy nevím. Kniha se věnuje skupině, která bývá jaksi v pozadí, ale následky má velké. Hlavní problém dětí alkoholiků spočívá v tom, že v dětství zažily nerovnoměrné projevy citů - jednou byl tatínek super, podruhé pro maličkost skoro zabíjel. Tyto děti neumějí v dospělosti zacházet s city, nepoznají, kdo to s nimi myslí upřímně, mají problém ve vztazích, věčně jakoby neví, na čem jsou. A samy neumějí city pořádně najevo dát.

Jak si lidé hrají
- Eric Berne. Komu něco řekne termín "transakční analýza", asi bude vědět, o co autorovi jde. Analyzuje mezilidské transakce, tedy děje, které probíhají mezi lidmi, takový komunikační pingpong. Základní myšlenka knihy je, že lidé se většinou chovají podle svých oblíbených scénářů, rádi zaujímají stejné role, v některé si hoví přímo labužnicky. Někdo je celoživotní hekal a bědovatel, jiný se pořád chlubí a potřebuje trumfovat sousedy i příbuzné, prý i zloději mohou být hráči - hele, přečůrám policii a o lup mi nejde, hlavně že jsem nedostižný a policajti blbí.

Jedna z "her" je i hra na alkoholika s obsazením pro několik rolí. Alkoholik si jako nezbedné děcko přivodí opici (vidíte, opiju se a nikdo mě v tom nezabrzdí, hehe), po vystřízlivění se kaje a slibuje, že už to neudělá.

Druhá role - manželka. Večer uloží opilce, ráno mu vynadá, statečně trpí, občas ráda - heč, to jsem úžasná, co všechno vydržím....

Dobrý kamarád je další role, ten trochu promlouvá do duše, často půjčí na pití peníze, odveze z flámu.

Další role mohou hrát hospodský - ten je rád, když mu někdo dělá tržu, lékař - taky domlouvá, trochu léčí.....

Berne píše i o tom, že manželky někdy svou roli hrají rády, protože se mohou stylizovat do role trpitelky, některé z toho mají životní program. Když se jim chlap nedejbože vyléčí a ony nemají proč trpět, najednou s hrůzou zjistí, že už je není proč litovat, že už nejsou žena někoho zajímavého, že už by měly být samy za sebe, a ouha - jsou o ničem. A mohou miláčka k tomu chlastu nenápadně přišprtnout znovu, s pozicí ženy alkoholika umí zacházet, zase mohou bědovat - kdyby nebylo tebe.... Byla bych hvězda. Nebo nebyla, ale to nikdo nesmí vědět.
Ten můj abstinující kamarád se rozvedl, protože manželka si s jeho střízlivostí nevěděla rady.

Další kniha - Dar strachu.
Americký autor, majitel hlídací firmy pro celebrity, popisuje, jak se nenechat agresivním milencem - manželem - stalkerem - slídilem obtěžovat nebo i zabít. Jak umět říct především sama sobě, že situace není normální, že to dál už nepřipustím, že to budu řešit a ne strkat hlavu do písku a doufat, že to agresora přejde. Vždyť mi slíbil, že už bude hodný....

Píše, jak chránit nejen děti, ale především sebe. /Policista se ptá ženy, jestli by dovolila, aby její dceru ohrožoval nějaký chlap tak,jako ohrožuje ji - matku. Ona - že ne, že dceru ochrání. A policista se ptá - a kdo ochrání vás, proč neochráníte i sebe?/

Další kniha: Z pekla ven - žena v domácím násilí,
autorka Andrea Buskotte. Perfektní vysvětlení, proč se agresor chová agresivně, jak to bude stupňovat, proč se oběť chová a cítí jako oběť, jak jí pomoci amatérsky, jak profesionálně - policie, azylové domy a podobně, viz náš zánovní český zákon o vykázání z bytu.

To jen ve stručnosti, ať nepíšu román na tři stránky.

Na závěr - taky mi občas někdo řekne, že ho urazím, že si s ním nedám. Klasická manipulace.... Odpovím kontramanipulací - Když jsi takový vůl, že tě urazím, když s tebou nebudu pít, tak o takové pitomce kamarády já nestojím. A čau.

(Izabel Nazret Aga - Nenechte sebou manipulovat, - fantastická kniha, dala bych to jako povinnou četbu všem)

Dneska už se nikdo nediví, že piju jen minerálku a džusy.

Můj drahý byl skoro před rokem mistr světa, však to měl domů kousek. Vyhýbal se kanálu na vozovce, jel středem, přehlédl auto zaparkované v protisměru, no a přistál na střeše přesně před barákem majitele mého dvorního autoservisu.

Můj favorit na šrot, zaparkovaný opel taky, miláček též - skoro dvě promile. Škoda 30 000 opel, favorit - moje mávnutí rukou, už by stejně umřel stářím, půjčovna pro majitele opelu 28 000, pokuta 25 000, papíry na tři roky v háji. To vše platit z nemocenské 11 000.

Dobře mu tak, zubatá na něj udělala bububu, policajti tytyty a já hodně nepříjemný ksicht.

Piješ? Žádná druhá šance, a třetí, a pátá. Taky jsem před jeho pitím zavírala oči, přece nebudu ta špatná, která chudákovi bere autíčko a on bude muset do práce hodinu autobusem a ne deset minut autem.

Ne,on byl to hovado, které sedlo opilé za volant, a může být rád, že zabil jen dvě auta.
Chcel som Ti dať bod za tento príspevok, ale to nejde. Škoda, lebo ozajstné skúsenosti sú veľkým prínosom v tejto téme. Aj tie knihy niekomu určite pomôžu pri hľadaní spôsobu ako sa zmeniť...
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Je neuveriteľné čo sa deje na Slovensku ...alkohol,všade alkohol ..V R.Sobote zakázali používanie alkoholu na verej. priestranstve a ja si myslím ,že by to mali spraviť všetký mesta ..aspoň tak to potlačiť to čo to škodí a nevieme bojovať proti tomu len nejaké percento ,ktoré vie pochopiť ako škodí alkohol a čo to robí ...veď bez alkohlu sa to dá a je to úplne iný život...treba len chcieť a mať silu ...pozdravujem všetkých a držím palce...
0 0
anicka09 anicka09

anicka09 je offline (nepripojený) anicka09

som zena z Kysuc
ahoj aj moj mužik ma problem a alkoholom a ako som pochopila strasne sa tomu brani.teraz bol vikend da sa povedat bez "chlastu".
Ja ho nenavidim opiteho, lebo je to zmena v osobnosti.
Myslite ze s tym prestane sam???????
Ja si myslim že sa musi niečo stat aby na to prišiel,že ma problem.
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

anicka09 Pozri príspevok
ahoj aj moj mužik ma problem a alkoholom a ako som pochopila strasne sa tomu brani.teraz bol vikend da sa povedat bez "chlastu".
Ja ho nenavidim opiteho, lebo je to zmena v osobnosti.
Myslite ze s tym prestane sam???????
Ja si myslim že sa musi niečo stat aby na to prišiel,že ma problem.
Aničko, ty máš taky problém. Tvůj muž pije a ty ho to necháš dělat. Kam až to chceš nechat zajít? Co se bude muset stát, abys práskla pěstí do stolu - a řekla dost?

Měla jsem partnera, který pil několikrát týdně. Dělala jsem vše, co mě doma učili, že hodná holka má dělat, aby soužití klapalo, a světe div se, ono to neklapalo, ať jsem se snažila sebevíc.

Na radu známé jsem vyrazila k psychiatričce zeptat se, jak na toho mého mám jít, aby se choval normálně. Lékařka mi řekla, že mi nedá návod k použití na něj, ale na mě. Pravda, dodnes si myslím, že to byla ta nejlepší rada, kterou mi kdo do života dal.

Je nutno si udělat žebříček hodnot
- co chci za každou cenu,
- s čím občas zapružím do kompromisu, jako že to nemusí být vždy,
-a co je mi víceméně fuk.

Ale tento žebříček dát okolí najevo a trvat na něm.

Já jsem si uvědomila, že alkohol partnera mám v kolonce NECHCI NIKDY,
ve skutečnosti zatínám zuby že JEŠTĚ DNES TO VYDRŽÍM,
a partner tomu rozumí jako že - MI TO NEVADÍ.

Rázně jsem dala najevo - opilý mi domů nechoď, a - přestal chodit. Za půl roku si vzal jinou. Trochu jsem si pobrečela, ale naučila jsem se, jak si vážit sama sebe a jak si stanovit nepřekročitelné hranice. A taky důležitou věc - jak za ně bojovat, jak na nich trvat. A nenechat se ukecat k jejich posouvání tak dlouho, až zůstanou posunuté.

Nemysli si, že řešení alkoholismu tvého muže je jen jeho věc. On rozhoduje o tom, jestli bude pít nebo ne, a ty rozhoduješ o tom, jestli budeš žít s opilcem. Pokud ty, snad střízlivá, nechceš ze strachu-pohodlnosti-lenosti-nebo jiného důvodu kousnout do kyselého jablka a situaci řešit, jak to chceš po člověku, který je na alkoholu evidentně těžce závislý....

Můj kamarád, člen klubu Anonymních alkoholiků, mě naučil úžasnou věc - nelhat sama sobě. Nemalovat si, že jsem taková, jakou chci, aby mě viděli ostatní. Ne, mám motivace, pocity a názory i sobecké, jsem v určitých věcech sobecká, pohodlná, vyhýbavá, nechce se mi něco nepříjemného řešit i když vím, že odkladem věc zhorším, prostě dnes už dovedu sama sobě přiznat i to, jak jsem špatná, ale má to jeden úlevný moment - nemusím sama sobě nic namlouvat a vím, na čem jsem.

Zkus si sama se sebou pokecat, jestli už je situace natolik vyhrocená, že takhle už to nechceě a začneš něco dělat, abys ji změnila, nebo se ti do změn nechce a pod nejrůznějšími záminkami s tím nebudeš sama nic dělat.

Už slyším - není byt, co chudáci děti bez otce, nebyly by peníze, mám ho ráda, a miliony dalších. Základní otázka je - chci tohle dál nebo ne? Pokud ne, musíš to rozhýbat. Nebo čekat, že se stane zázrak.

Jestli máš malé děti, uvědom si,co je učíš - táta může pít, jak chce, manželka to snese. Dceru učíš, že tolerovat alkohol manželovi je normální, a synovi dáváš jasné poselství - chlap pije, žena drží ústa a krok. Nebere se ohled na děti, ženu, na peníze, společenský život, ne - tatínek může pít jak Dán a všichni mu v tom .....bohužel nebrání, nikdo ho neodsoudí, nevyloučí ze své společnosti, všichni doufají, že teď zatneme zuby a zítra snad bude střízlivý.

Hurá, byl jeden víkend jakžtakž střízlivý. Ale je normální být střízlivý pořád, ne výjimečně.....

Navážu na svůj první příspěvek. Dovolila a schválila bys své dcerce, aby měla muže, který pije jako tvůj muž? Asi ne, že?

A sebe v takové situaci necháš.........?
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

anicka09 Pozri príspevok
ahoj aj moj mužik ma problem a alkoholom a ako som pochopila strasne sa tomu brani.teraz bol vikend da sa povedat bez "chlastu".
Ja ho nenavidim opiteho, lebo je to zmena v osobnosti.
Myslite ze s tym prestane sam???????
Ja si myslim že sa musi niečo stat aby na to prišiel,že ma problem.
neviem ako často pije a ako je na tom ale držím mu palce ak to chce prestať sám a či príde nato sám to neviem ale mala by si mu trocha naznačiť ,že kde je vlastne chyba ......ak to nepomôže tak len liečba......držím ti palce lebo viem očom hovorým...z alkoholikom sa netreba maznať....prajem ti aby ti to dopadlo dobre...
0 0
anicka09 anicka09

anicka09 je offline (nepripojený) anicka09

som zena z Kysuc
pachole mas pravdu možno to je moje "pohodlie" čo budem robiť ked odidem?
je nenam kam isť, pracu nemam tak neviem ako by som to utiahla....
je to smutne ale som slaboch
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

anicka09 Pozri príspevok
pachole mas pravdu možno to je moje "pohodlie" čo budem robiť ked odidem?
je nenam kam isť, pracu nemam tak neviem ako by som to utiahla....
je to smutne ale som slaboch
Ale práca sa vždy dá nájsť. Predpokladám, že bývate v nejakom byte- treba ho vymeniť za 2 menšie. Ak máte deti, chvíľu sa budete musieť potlačiť a uskromniť, ale je predsa výživné a pod. A aspoň si zistíš čo je pre Tvojho manžela dôležitejšie. Ty a rodina alebo alkohol. Ak to bude alkohol, už nie je čo riešiť. Ak to budete vy, tak mu vlastneš pomôžeš a tým aj sebe. Držím palce.
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

anicka09 Pozri príspevok
pachole mas pravdu možno to je moje "pohodlie" čo budem robiť ked odidem?
je nenam kam isť, pracu nemam tak neviem ako by som to utiahla....
je to smutne ale som slaboch
Ahoj Aničko,
já vím, kousnout do takhle kyselého jablka je hrozně těžké. Mi se kousalo dobře - ve vlastním domku. Partnera jsem vlastně vykázala. Nedodržuješ pravidla, běž si jinam, já o takového chlapa nestojím, tak hluboko jsem neklesla, abych vzala zavděk denně opilým ubožákem, mám na víc.

Sama zvaž, kde je hranice, kterou už nepřekročíš, kam už se zatlačit nenecháš. Ale tu hranici dej jasně najevo - může to být množství propitých peněz nebo čas, kdy už alkohol tolerovat nebudeš. Muž s tím jen tak sám nepřestane.

Já mám díky kamarádovi výborné reference o klubu Anonymních alkoholiků. Internet máš k dispozici, sedni, hledej, najdi. Mají nejen kluby alkoholiků, ale i kluby jejich rodinných příslušníků, kteří se navzájem učí, jak svému alkoholikovi pomoci, jak ho podržet, čím mu můžou situaci ulehčit i zkomplikovat.

Alkohol je vždy nemoc i okolí alkoholika. I Tvoje....

Přeju Ti sílu, abys našla odvahu a vytrvalost prát se o svého muže, za spokojený život svých dětí i svůj vlastní. Pokud nebude muž chtít spolupracovat, dala bych mu jasně najevo - hochu, takhle ne. Vždy se dá najít podnájem, jiná práce, vždy se dá někam odejít.

Zažila jsem kdysi na vlastní kůži budování nového života téměř z nuly, bez partnera, bez bydlení, bez práce, ze začátku téměř bez zdraví. V nejkritičtější chvíli jsem měla batoh s pár věcmi, nářadí pro práci a mobilní telefon - kontakt na zbytky klientely. Tehdy jsem se rozhodla, že mi zbývají jen dvě slova - JÁ a CHCI. Pokud je umíš vzít za svá, mají ohromnou sílu.

Dnes už vím, že pokud opravdu budu chtít, vybuduju, zařídím a seženu vše. Vybudovala jsem si nové zázemí, lidé kolem mě mi přestali diktovat, co mám dělat, začali mě opravdu respektovat. Já jsem si poprvé v životě začala opravdu vážit sama sebe. Je to nesmírně příjemný a uklidňující pocit.

Pokud člověk opravdu chce, dělá pro to vše.

Přeju Ti, abyste Ty i Tvůj muž chtěli zdravou rodinu bez alkoholu. Je to silné, nádherné společenství a stojí zato o to bojovat. Ale samo to nepřijde, musíte pro to oba hodně udělat.
0 0
Lucarino Lucarino

Lucarino je offline (nepripojený) Lucarino

Držím palce všetkým, ktorí sa o to snažia. Ja abstinujem vyše 10 rokov a môžem povedať, že sa to dá. Je potrebné si uvedomiť, že abstinovať je prirodzené, že je to v mojom prípade nutné a inak to už nesmie byť. Do podvedomia nainštalovať pevnú automatickú zábranu, ktorú si netreba uvedomovať a o ktorej netreba nerozprávať ako o záťaži. Každý sme jedinečný, preto aj riešenie problémov s alkoholom je u každého vyžaduje iný prístup. Veľmi veľa závisí od pochopenia nutnosti dôsledne prestať piť (ja hovorím, že ani rumovú pralinku, ani punčový zákusok - a už nikdy) a veľa závisí aj od okolia - nepripomínať, nedirigovať, nezakazovať - len citlivo a opatrne pomáhať. Ja som okoliu vďačný.
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Lucarino Pozri príspevok
Držím palce všetkým, ktorí sa o to snažia. Ja abstinujem vyše 10 rokov a môžem povedať, že sa to dá. Je potrebné si uvedomiť, že abstinovať je prirodzené, že je to v mojom prípade nutné a inak to už nesmie byť. Do podvedomia nainštalovať pevnú automatickú zábranu, ktorú si netreba uvedomovať a o ktorej netreba nerozprávať ako o záťaži. Každý sme jedinečný, preto aj riešenie problémov s alkoholom je u každého vyžaduje iný prístup. Veľmi veľa závisí od pochopenia nutnosti dôsledne prestať piť (ja hovorím, že ani rumovú pralinku, ani punčový zákusok - a už nikdy) a veľa závisí aj od okolia - nepripomínať, nedirigovať, nezakazovať - len citlivo a opatrne pomáhať. Ja som okoliu vďačný.
Držím ti palce a úplne súhlasím stebou .....
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Kedy sa začne riešiť problém z alkoholom ....? Každý deň si kladiem otázku keď pozerám správy čo vlastne alkohol robý z ľuďmi a kde to vlastne vedie v tomto štáte.....prečo to niekto nezastavý ale keď sami poslanci pijú a ešte nechcú ani fúkať...tak čo vlastne chceme....držte sa všetci...ConanX
0 0
Danka:o) Danka:o)

Danka:o) je offline (nepripojený) Danka:o)

Študujem na Trnavskej univerzite, odbor Informatika - Slovenský jazyk ...viac
Ahoj, mam kamaráta, ktorý stále hľadá radu k svojmu alkoholovému problému. Neviem či to správne opíšem, ale snáď áno. Problém: Alkoholik nie je, nepije vôbec často, je to mladý človek, ktorý raz za čas pôjde na nejakú akciu a keď sa náhodou stane, že v ten večer pije redbull s vodkou (iný alkohol nevadí), tak sa väčšinou veľmi dobre baví, ale sem-tam sa stane, že sa zmení na človeka, ktorý nespoznáva vlastných kamarátov, ani frajerku, háda sa, útočí, nadáva a dokonca nemá rešpekt ani pred políciou. Uráža sa, ak mu niekto vynadá. Na druhý deň si zvyčajne veľa vecí nepamätá a nechápe ako sa mohol takto správať, sám si vinu priznáva (po vytriezvení). Nebol takýto vždy, skôr odkedy pracuje. Má pod sebou veľa ľudí a dáva rozkazy, tak si myslíme, či to nesúvisí aj s prácou, že je agresívnejší. Ak nepije alkohol, tak je to veľmi inteligentný človek, správa sa slušne, aj keď má trošku prchkú povahu - koná dosť impulzívne. Ak sa vám podarí pochopiť tento problém a vedeli by ste nejako poradiť, bola by som naozaj veľmi vďačná. PS: To aby nepil alkohol asi veľmi neuspeje, lebo určite sa mu v živote stane ešte mnoho situácií, kedy bude na nejakej rozlúčke, stretnutí, svadbe, krstinách.. alebo inej akcii.
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

Danka:o) Pozri príspevok
Ahoj, mam kamaráta, ktorý stále hľadá radu k svojmu alkoholovému problému. Neviem či to správne opíšem, ale snáď áno. Problém: Alkoholik nie je, nepije vôbec často, je to mladý človek, ktorý raz za čas pôjde na nejakú akciu a keď sa náhodou stane, že v ten večer pije redbull s vodkou (iný alkohol nevadí), tak sa väčšinou veľmi dobre baví, ale sem-tam sa stane, že sa zmení na človeka, ktorý nespoznáva vlastných kamarátov, ani frajerku, háda sa, útočí, nadáva a dokonca nemá rešpekt ani pred políciou. Uráža sa, ak mu niekto vynadá. Na druhý deň si zvyčajne veľa vecí nepamätá a nechápe ako sa mohol takto správať, sám si vinu priznáva (po vytriezvení). Nebol takýto vždy, skôr odkedy pracuje. Má pod sebou veľa ľudí a dáva rozkazy, tak si myslíme, či to nesúvisí aj s prácou, že je agresívnejší. Ak nepije alkohol, tak je to veľmi inteligentný človek, správa sa slušne, aj keď má trošku prchkú povahu - koná dosť impulzívne. Ak sa vám podarí pochopiť tento problém a vedeli by ste nejako poradiť, bola by som naozaj veľmi vďačná. PS: To aby nepil alkohol asi veľmi neuspeje, lebo určite sa mu v živote stane ešte mnoho situácií, kedy bude na nejakej rozlúčke, stretnutí, svadbe, krstinách.. alebo inej akcii.
To je šílená situace. Ten člověk konzumuje látku, kterou pro život nepotřebuje, ale chce ji ze "společenských" důvodů. Jen aby se zařadil do smečky, aby nevyčníval z kolektivu. To je katastrofa.

Ví, že se mu mění psychika, že sám sebe neovládá, je nebezpečný sobě i okolí. To není důvod nepít?

A co takhle sednout do auta, zavázat si oči a rozjet se na rušné ulici? Pitomost, nerozum, šílenost? Jo, podobná té, kterou provozuje, když se napije.

Lze v pohodě nepít, i když jsou miliony příležitostí a nutných situací. Pokud mi do pusy nikdo alkohol nenalije a nedrží mě u toho čtyři další násilím, pít nemusím. Nechci, nemusím. Ať si říká, kdo chce, co chce.

Rok jsem zkoušela nepít ani kapku. Jen tak, sama pro sebe z hecu, jestli to dokážu. Vlastní sestra do mě u štědrovečerní večeře rýpala, na co si hraju. Kamarádi v hospodě tvrdili, že je urazím, když si s nimi nedám. Jediný, do se mě zastal, je táta - ten by mohl dost dlouho plavat v tom rybníku, který už vypil. Je na mě ohromně hrdý, že jsem nikdy nepila nadměrně a teď už si nedám skoro ani ty dvě deci bílého, které mi byly jediným životním alkoholem.

Tvůj kamarád raději bude ohrožovat sebe i ostatní, jen aby náhodou nebyl za divného? Za sraba? Za toho ho považuju teď, když není schopen být natolik silný, aby přiznal svou alkoholovou slabinu.

Když ho někdo bude nutit pít, ať zkusí říct pěkně nahlas - já alkohol, nezvládám, dělá mi problémy, proto nepiju a kdo to se mnou myslí dobře, k pití mě nutit nebude. Kdo bude, s tím končím.

Co se asi stane? Zatřese se zem, zahřmí a pár blbců se naštve. Ale ten problematický kamarád neublíží ani sobě, ani druhým. A bude si vážit sám sebe.

Přeju mu hodně síly sám sobě přiznat, že má problém, a ten problém veřejně řešit. Odmítnout pít.
0 0
LukyŠ LukyŠ

LukyŠ je offline (nepripojený) LukyŠ

Danka:o) Pozri príspevok
Ahoj, mam kamaráta, ktorý stále hľadá radu k svojmu alkoholovému problému. Neviem či to správne opíšem, ale snáď áno. Problém: Alkoholik nie je, nepije vôbec často, je to mladý človek, ktorý raz za čas pôjde na nejakú akciu a keď sa náhodou stane, že v ten večer pije redbull s vodkou (iný alkohol nevadí), tak sa väčšinou veľmi dobre baví, ale sem-tam sa stane, že sa zmení na človeka, ktorý nespoznáva vlastných kamarátov, ani frajerku, háda sa, útočí, nadáva a dokonca nemá rešpekt ani pred políciou. Uráža sa, ak mu niekto vynadá. Na druhý deň si zvyčajne veľa vecí nepamätá a nechápe ako sa mohol takto správať, sám si vinu priznáva (po vytriezvení). Nebol takýto vždy, skôr odkedy pracuje. Má pod sebou veľa ľudí a dáva rozkazy, tak si myslíme, či to nesúvisí aj s prácou, že je agresívnejší. Ak nepije alkohol, tak je to veľmi inteligentný človek, správa sa slušne, aj keď má trošku prchkú povahu - koná dosť impulzívne. Ak sa vám podarí pochopiť tento problém a vedeli by ste nejako poradiť, bola by som naozaj veľmi vďačná. PS: To aby nepil alkohol asi veľmi neuspeje, lebo určite sa mu v živote stane ešte mnoho situácií, kedy bude na nejakej rozlúčke, stretnutí, svadbe, krstinách.. alebo inej akcii.
Možno mu trochu pomôže aj toto,aj keď ja si na to nepamätám a viem to len z rozprávania rodičov.
Ako si ja pamätám na otca nikdy sa nedotkol pohárika,keď sme sa raz ako starší pýtali,mama nám povedala,že raz otec prišiel z roboty kde mali oslavu,doma začal mame nadávať a povedal,že vtedy moja 2 mesačná sestra nie je jeho dcéra a vyhodí ju z okna. Mama celú noc vraj nespala a sestru strážila. Keď ráno otec vstal a dozvedel sa,čo povedal,zľakol sa toho ako ho alkohol ovládol a čoho by bol schopný,pritom sestra bola jeho miláčik. Od vtedy sa alkoholu nedotkol ,pritom do vtedy pil tiež len príležitostne a na oslavách.
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
Poznam človeka, ma rodinu, zenu a dieta. Je dobrý, chodí do práce, kúpili dom, stara sa oň. Ale keď privonia k alkoholu dostane "slinu", je schopny prepit za večer tisíce a doma robí bordel. Pride, kričí, rozbíja, minule rozkopal vratka na linke, manželke nedovoli spat, fyzicky ich nenapada. Ale ked ona o 3 ide spať a potom musi o pol 6 vstavat do prace a skôlky.

Rano sa tvári ako nic, 2 dni majú tichu domacnost, potom slubi ze uz nebude a tak je všetko ako predtym. A slubil uz asi 50 krát. Je mi jej luto, je to dobra kamarátka, ale rozíst sa s nim, nie je vraj také jednoduche.
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

evka-janekova Pozri príspevok
Poznam človeka, ma rodinu, zenu a dieta. Je dobrý, chodí do práce, kúpili dom, stara sa oň. Ale keď privonia k alkoholu dostane "slinu", je schopny prepit za večer tisíce a doma robí bordel. Pride, kričí, rozbíja, minule rozkopal vratka na linke, manželke nedovoli spat, fyzicky ich nenapada. Ale ked ona o 3 ide spať a potom musi o pol 6 vstavat do prace a skôlky.

Rano sa tvári ako nic, 2 dni majú tichu domacnost, potom slubi ze uz nebude a tak je všetko ako predtym. A slubil uz asi 50 krát. Je mi jej luto, je to dobra kamarátka, ale rozíst sa s nim, nie je vraj také jednoduche.

Vše je jen o myšlení a postoji. Jde o to, rozhodnout se, že dál už ne. Pak člověk začne hledat cesty, jak z té situace ven. Ta paní pasivně čeká, že to nějak "vyhnije" samo, ale ono ne, jen to bude dál smrdět.

Je otázka, kde má dotyčná hranice. Kolik peněz bude muset muž propít, co všechno rozbít a koho zmrzačit - to časem přijde taky - aby žena řekla - dost.

Zatím je pro ni život s alkoholikem lepší než život bez něj. Ať nebrečí, ať něco dělá. Nikdo se za ni od něj neodstěhuje, ani nepřijde kouzelný dědeček, neřekne abrakadabra a muže nenapraví.

Další šance je počkat, až muž umře. Vše by zůstalo, alkoholik by zmizel, žena by musela řešit jen pohřeb a důchod.
0 0
Danka:o) Danka:o)

Danka:o) je offline (nepripojený) Danka:o)

Študujem na Trnavskej univerzite, odbor Informatika - Slovenský jazyk ...viac
Ďakujem za radu. Kamarátovi som to prečítala, súhlasí, pokúsi sa, no skôr si myslel, že sa vyrieši jeho dilema, že prečo je zrazu taký agresívny, keď ešte pred pár rokmi to pri tej istej alkoholovej kombinácií nebolo. Ale tiež si myslím, že ak prestane piť, tak už ten problém s agresivitou riešiť nemusí. Ešte raz ďakujem
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

Danka:o) Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Kamarátovi som to prečítala, súhlasí, pokúsi sa, no skôr si myslel, že sa vyrieši jeho dilema, že prečo je zrazu taký agresívny, keď ešte pred pár rokmi to pri tej istej alkoholovej kombinácií nebolo. Ale tiež si myslím, že ak prestane piť, tak už ten problém s agresivitou riešiť nemusí. Ešte raz ďakujem
Vzpomínám na kamaráda anonymního alkoholika, kterého jsem popisovala dřív a výš. Je roztomilé sledovat, jak lidé kolem reagují, když řekne, že pít nebude, že je alkoholik, který abstinuje.

Lidi kolem se zarazí, někteří přímo vyděsí. Jako by řekl, že je prašivý, má tuberkulozu, je homosexuál a krade. To by snad prošlo snadněji než prohlášení, že má problém s alkoholem.

Ty rádoby neproblémové to možná vyděsí proto, že jim to připomene jejich vlastní problém - že nejsou bez potíží s pitím, že se tak jen tváří, že si jen hrajou na bezproblémové. Ale opilecká veselost večera a ranní kocovina jim rázně připomenou, že alkohol ovládá je a ne oni alkohol.

Najednou někdo řekl, že král je nahý, že alkohol je špatný a lidi ho nezvládají, a ti rádoby bezproblémoví konzumenti se chtějí dál poplácávat po rameně - ne, my jsme v pořádku, nám nic není, máme to pod kontrolou. Dneska nám to možná zase trochu ujede, ale to nic není....

Zkuste říct - nebudu ani dvě deci, ani panáka, protože to je cesta ke druhému panáku a k opilosti. Prostě ani jednoho. A ostatní vás budou zuřivě nutit pít, budou vás tlačit do spolupachatelství jménem PIJEME VŠICHNI. Nikdo se nebude lišit, byl by nebezpečný.

Do hladiny alkoholu v mé krvi nikomu nic není. A už vůbec nikdo nemá právo mi ji zvyšovat. Zkuste si připít vodou - svět se nezboří. Ale přípitek bude v tu chvíli vypadat jako směšný rituál. No, zkuste zauvažovat - není vlastně směšný spíš s tím vynucovaným pitím alkoholu? "Musíme to zapít...." "Musíš si s náma ťuknout..." Musíš s námi uzavřít určité spojenectví, kdo nepije, trhá partu, je divný, je nutno ho vyloučit z kolektivu.

Bývám jediná střízlivá mezi podnapilými kamarády a opilými hosty v hospodě. Jsem divná já nebo směšní oni se svou deformovanou psychikou, blekotající, motající se cestou od výčepu na toaletu?

Střízlivý se prý s opilými nepobaví. Já se bavím celkem dobře. Pohledem na ty "chlapáky", které ohnivá voda připravuje o řeč, o přesný pohled, podráží jim nohy. Za střízliva často suveréni, nepřístupní, odtažití, pyšní na své postavení......

Nikdy nezapomenu na drobnou příhodu, starou víc než dvacet let. Byla jsem osmnáctiletá naivka, bezmezně obdivující pejskaře z konkurenčního klubu. Suveréna, charizmatického chlapa, chytrého veterináře, o patnáct let staršího. Na jedné akci se s odpuštěním ožral jak prase. Když ráno viděl můj zklamaný, odsuzující a znechucený pohled, došlo mu, že u mě ztratil veškerou vážnost. Očividně ho to zaskočilo a viditelně znejistěl. Jeden můj obdivovaný idol se rozbil na střepy a nejhorší bylo, že se ten blbec rozbil sám vlastní nekázní a nestřídmostí.

A to je prý radost, způsobit si takovou fyzickou i psychickou neschopnost normálního fungování. Uf.....
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Danka:o) Pozri príspevok
Ahoj, mam kamaráta, ktorý stále hľadá radu k svojmu alkoholovému problému. Neviem či to správne opíšem, ale snáď áno. Problém: Alkoholik nie je, nepije vôbec často, je to mladý človek, ktorý raz za čas pôjde na nejakú akciu a keď sa náhodou stane, že v ten večer pije redbull s vodkou (iný alkohol nevadí), tak sa väčšinou veľmi dobre baví, ale sem-tam sa stane, že sa zmení na človeka, ktorý nespoznáva vlastných kamarátov, ani frajerku, háda sa, útočí, nadáva a dokonca nemá rešpekt ani pred políciou. Uráža sa, ak mu niekto vynadá. Na druhý deň si zvyčajne veľa vecí nepamätá a nechápe ako sa mohol takto správať, sám si vinu priznáva (po vytriezvení). Nebol takýto vždy, skôr odkedy pracuje. Má pod sebou veľa ľudí a dáva rozkazy, tak si myslíme, či to nesúvisí aj s prácou, že je agresívnejší. Ak nepije alkohol, tak je to veľmi inteligentný človek, správa sa slušne, aj keď má trošku prchkú povahu - koná dosť impulzívne. Ak sa vám podarí pochopiť tento problém a vedeli by ste nejako poradiť, bola by som naozaj veľmi vďačná. PS: To aby nepil alkohol asi veľmi neuspeje, lebo určite sa mu v živote stane ešte mnoho situácií, kedy bude na nejakej rozlúčke, stretnutí, svadbe, krstinách.. alebo inej akcii.
Ja si myslím,že keď má problém z alkoholom a reaguje tak ako reaguje mal by niečo robiť stým......môže to prísť časom a niečo sa stane a bude to ľutovať a všetci si povedia veď ja som pil len raz začas.....je istejšie nepiť a liečiť sa keď mám stým problém.....a ja Ti poviem ,že bez alkoholu je život strašne krásny..a tiež sa strtávam zo situáciami , že kde je alkohol ...a všetko sa dá len treba chcieť....ConanX
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať