Zavrieť

Porady

Alkohol a alkoholizmus - ako sa z toho dostať?

Rozhodol som sa dať sem takúto tému som abstinujúci alkoholik a viem aký problém vie narobiť alkohol a preto ak niekto potrebuje radu som tu ...Život bez alkoholu niečo krásne a spravte prví krok ...
Usporiadat
Galius Galius

Galius je offline (nepripojený) Galius

športujem a mám rád život
V bloku u mojej tety upratoval jeden pán, rozvedený a deti nie sú na Slovensku, žije sám - tiež má (alebo žeby už len mal rád?!) alkohol. teraz sa nedá povedať, lebo údajne absolvuje to protialkoholové centru. Upratoval tak dobre, že každý bol s jeho prácou spokojný. Aááále iba, dovtedy kým naňho neprišiel alkoholový ošial čo bolo pravidlom, keď každé dva mesiace sa sťal ako prasa, denno denne si chodil kupovať fľašu a prešli niekedy aj dva týždne že z bytu nevyšiel. Upratovať neupratoval ani sneh, čo museli zavolať niekoho na odpratanie, zaplatiť za odstránenie snehu , čo mal odpratať on. Keď potom mu povedali, že mu to strhnú(vtedy beď bol relatívne triezvy) vyhrážal sa, že neh sa len opovážia. Nakoniec bol po čase požiadaný, aby si sám dal ku správcovi výpoveď zo zdravotných dôvodov. Urobil to, ešte mu správca a predseda pomohli, aby mohol inde upratovať, ale ani tam sa nezohrial. Chodieval si požičiavať po bloku peniaze,neviem, či aj ich poctivo vrátil,ale ľudia mu potom už prestaali požičiavať. NO, stalo sa to, že na popud dcéri šiel na pohovory, tvrdí, že nechlasce, ale odvtedy sa z neho stal nepríjemný vŕtajúci uhundraný dedo. Napáda predsedu, že je neporiadok, špinaa že je na vine on, lebo drží sdtranu bordelárke upratovačke. Samozrejme, pedseda mu povedal, že aj keby bol len on sám v bloku, čo bude upratovať, jemu sa to nedá. No stálo sa to. že od poschodia kde ten pán býva bolo na schodisku(bez okien) pod ním až 5 poschodí vysypané vracko z vysávača. Teraz zase je vysypaný popol od cigariet. A stále chodí za predsedom že tam a tam je smetie, špina a aj správcovi bol už pár krát nahlásiť nečinnosť predsedu.Čo myslíte?! nemôže to robiť on sám zo zlomyselnosti?! A ako sa má zachovať predseda, hoci už pár krát mali slovnú výmenu názorov. Od poslednej konverzácie, sa ani nezdraví predsedovi. Ten predseda nie som ja, ale to viem od neho. On nechcel toto dať na poradu a verím len vto, že to nebude čítať(myslím predsedu), lebo bude nahnevanýna mňa.Bol som sle prito, keď veľmi vulgárnymi slovami ho urážal a mne nedovolil reagovať, odbil ma slovami, "do toho sa prosím nestaraj, je to moja parketa".
0 0
Pachole Pachole

Pachole je offline (nepripojený) Pachole

Galius Pozri príspevok
V bloku u mojej tety upratoval jeden pán, rozvedený a deti nie sú na Slovensku, žije sám - tiež má (alebo žeby už len mal rád?!) alkohol. teraz sa nedá povedať, lebo údajne absolvuje to protialkoholové centru. Upratoval tak dobre, že každý bol s jeho prácou spokojný. Aááále iba, dovtedy kým naňho neprišiel alkoholový ošial čo bolo pravidlom, keď každé dva mesiace sa sťal ako prasa, denno denne si chodil kupovať fľašu a prešli niekedy aj dva týždne že z bytu nevyšiel. Upratovať neupratoval ani sneh, čo museli zavolať niekoho na odpratanie, zaplatiť za odstránenie snehu , čo mal odpratať on. Keď potom mu povedali, že mu to strhnú(vtedy beď bol relatívne triezvy) vyhrážal sa, že neh sa len opovážia. Nakoniec bol po čase požiadaný, aby si sám dal ku správcovi výpoveď zo zdravotných dôvodov. Urobil to, ešte mu správca a predseda pomohli, aby mohol inde upratovať, ale ani tam sa nezohrial. Chodieval si požičiavať po bloku peniaze,neviem, či aj ich poctivo vrátil,ale ľudia mu potom už prestaali požičiavať. NO, stalo sa to, že na popud dcéri šiel na pohovory, tvrdí, že nechlasce, ale odvtedy sa z neho stal nepríjemný vŕtajúci uhundraný dedo. Napáda predsedu, že je neporiadok, špinaa že je na vine on, lebo drží sdtranu bordelárke upratovačke. Samozrejme, pedseda mu povedal, že aj keby bol len on sám v bloku, čo bude upratovať, jemu sa to nedá. No stálo sa to. že od poschodia kde ten pán býva bolo na schodisku(bez okien) pod ním až 5 poschodí vysypané vracko z vysávača. Teraz zase je vysypaný popol od cigariet. A stále chodí za predsedom že tam a tam je smetie, špina a aj správcovi bol už pár krát nahlásiť nečinnosť predsedu.Čo myslíte?! nemôže to robiť on sám zo zlomyselnosti?! A ako sa má zachovať predseda, hoci už pár krát mali slovnú výmenu názorov. Od poslednej konverzácie, sa ani nezdraví predsedovi. Ten predseda nie som ja, ale to viem od neho. On nechcel toto dať na poradu a verím len vto, že to nebude čítať(myslím predsedu), lebo bude nahnevanýna mňa.Bol som sle prito, keď veľmi vulgárnymi slovami ho urážal a mne nedovolil reagovať, odbil ma slovami, "do toho sa prosím nestaraj, je to moja parketa".
Váš příběh krásně popisuje několik věcí:
1) Kdo může, dává od problémů alkoholiků ruce pryč, zametá je pod koberec, nechce nic řešit - výpověď pro alkoholika nebylo vyhození pro chlast, ale dohodou, takže to je jako v té pohádce o převozníkovi - místo vesla byl na někoho dalšího předán problém, co s pijanem-zaměstnancem. Ale první zaměstnavatel nechtěl být ten, který by nahlas řekl, že král je nahý - pardon, zaměstnanec ožrala. Protože ten ožrala by se mohl zlobit, být nepříjemný a to my nechceme, že.... Je pohodlnější mu přihrát nějaké další zaměstnání, aby moc neotravoval. Ať ho řeší jiní.....

Že předseda nechce dát problém na poradu a nechce, aby se někdo druhý staral - mohlo by se taky ukázat, že předseda je ten, který jako pštros strká hlavu do písku a myslí, že se to nějak vyřeší samo. Nevyřeší.

2) Závislý člověk, který přijde o svou drogu, je zlý a protivný. A tomuhle pánovi navíc okolí dává najevo, že jsou určité hranice - v jedné práci byl přinucen skončit, ve druhé zřejmě taky, půjčit mu nikdo nechce. Jednak se nedostane ke své droze tak snadno jako dřív, jednak se část okolí přestala tvářit, že alkoholik nemá problém, i když on to jistě důrazně popírá.

A protože jsou lidé na něj zlí, podle jeho názoru, je zlý on na ně. Potrefená husa kejhá. Je nutno jí dát najevo, že si nemusí vykejhat jen pozornost ve smyslu "my ti raději vyhovíme", ale občas se hlasité huse zakroutí krkem, aby už byla zticha.

Je nutno mít na paměti, jaká jsou pravidla hry - pravidla slušného chování. Porušuje je ten alkoholik, ne ti střízliví ostatní. On porušuje pravidla, on za to musí nést sankce. Kdybychom pořád brali na všechny ohled, utopili bychom se v nekončících ohledech a normální človělk by byl těžce omezen a zatlačen do nezaviněně nevýhodné pozice.

Nelze neustále brát ohled na nezralost mládí u vyvádějících pubertálních spratků, přezrálost stáří u trucujících seniorů, jen se proboha nedotknout sebeúcty homosexuálů, nepřizpůsobivých občanů, být hodný na cizince, našince, uhýbat domácímu násilí, nevzdorovat psychickým manipulantům, nebýt tvrdý vůči flákačům, nevěrníkům a podobně. To by se normální člověk zbláznil, protože on by musel dodržovat pravidla slušnosti a všem by musel tolerovat jejich nedodržování.

A alkoholici jsou podobný případ. Oni vyvádějí, propíjejí peníze, nechodí do práce, ničí vztahy i celé rodiny, dělají naschvály, mlátí lidi kolem. Dělají spoustu věcí, které slušný dospělý člověk nedělá.

Žádný soucit, jen tvrdý a nekompromisní postoj - tohle je přes čáru, tohle nesmíš, to ti tolerovat nebudu. Nezaměstnám, nekamarádím, odcházím, s alkoholikem se nepaktuju. Tohle musí cítit. Buď budou pokračovat - a budou sami, nebo zvolí dosavadní lidi, děje a okolnosti - ale bez pití.

Přeju přísný metr a pevný postoj na toho špinícího chlapíka.
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Z abstinenciov je život úplne o inom ,chcem preto napísať jedno bránte sa toho a aby ste nikdy nezašli tak ďaleko aby Vás ovládol tento ,,JED,,lebo je to niečo hrozné čo prežijete a to čo prežijú vaši blízky...lebo všetko z alkoholom vedie len na jedno miesto a to je SMRŤ.....treba sa viac venovať tejto téme a je škoda ,že aj politici to berú len tak lebo aj oni tento problém majú čo sme aj svetkami .....
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
[quote=Conan X;...lebo je to niečo hrozné čo prežijete a to čo prežijú vaši blízky...lebo všetko z alkoholom vedie len na jedno miesto a to je SMRŤ......[/quote]

Ano ak prežijete, v týchto dňoch spomínam na dobré žieňa, ktoré to ale s alkoholom nezvládlo, bola to tichá duša, pila už iba sama a v ústraní a pred rokom podľahla.../vždy tvrdila, keby som si nedala decko, nezvládla by som to a dopadlo to úplne opačne/

Držte sa, tak ako sa to dá bez cigarety, ide to určite aj bez alkoholu.
Na zdravie si ťuknite prechádzkou s deťmi, vnúčatkami, svojimi polovičkami a pod.
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Všetkým prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov a veľa pohody ....
0 0
eluša eluša

eluša je offline (nepripojený) eluša

pracujúca žena po 50-tke, matka dvoch detí,vdova ...viac
ách jaj, neviem, čo som si sľubovala od Conan Xa a jeho príspevku, i keď ma zaujalo, že niekto konečne túto tému otvoril. No listujúc v nej sa ma čoraz viac zmocňuje nervozita, ktorá ma sprevádza vždy pri zoznamovaní sa s alkoholikmi a ich činmi.
S istotou Vám však potvrdzujem, že pokiaľ alkoholik nechce prestať piť, môže chodiť z liečenia na liečenie a po návrate je tam znova. Alkoholizmus je diagnostikovaný ako choroba- bohužiaľ nikto doteraz nestanovil vzorec, ktorým sa dá mozog alkoholika správne naprogramovať. A začína to úplne nevinne, sem-tam posedieť pri poháriku so známymi, potom začať vyhľadávať príležitosti, kde sa popíja, potom tráviť v krčme všetok čas, potom sa preordinuje na "čučo", niekoľko fliaš denne,čo znamemá piť, spať, piť, spať a popri tom fajčiť. A čoraz menej jesť ! Neumytý,neprezlečený,nezobutý. No, a ak na "čučo a cigy" nie sú peniaze, lebo v tomto stave o robote sa nedá ani pomýšľať, tak sa peniaze vymáhajú, od ženy, prípadne od detí, od mamy, súrodencov, bližšej rodiny, známych a nakoniec sa žobrú aj od cudzích. A keď píšem vymáhajú, tak akokoľvek, lebo práve to, že mozog vymáha pre telo stanovenú hladinu a okolie nechce spolupracovať, tak agresivita rastie a rastie. V tomto stave zažívajú alkoholici predpeklie, peklo zažívajú vtedy, keď chcú v tomto štádiu pitia prestať. Trasenie,vracanie, neraz i krvou, horúčavy a zimnice, bolesti svalov, kostí, celého tela. A možné epileptické záchvaty a neraz následná smrť zadusením. Každý alkoholik ešte v snahe zachrániť sa týmto peklom aspoň raz prešiel. Keďže obyčajne znova zlyhá a obnoví pitie, je pre neho väčšie a väčšie sebazaprenie prinútiť sa nepiť. Vtedy ani strata vlastného života nie je pre neho taká dôležitá - strata rodiny, blízkych, exekúcie, strata strechy nad hlavou to sú vtedy pre neho maličkosti, i keď veľmi túži, aby ho mal niekto rád, rozumel a pomáhal mu-väčší strach má z tých preukrutných bolestí a abstinenčných príznakov. Obyčajne a najčastejšie ho z tohoto vyslobodzuje smrť. A bohužiaľ, i jeho rodinu.
0 0
eluša eluša

eluša je offline (nepripojený) eluša

pracujúca žena po 50-tke, matka dvoch detí,vdova ...viac
Ešte by som chcela dodať, že Conana X si veľmi vážim, držím mu palce a jeho rodine gratulujem, potrebovali na to veľmi veľa lásky a trpezlivosti, aby to spolu prekonali.
0 0
eluša eluša

eluša je offline (nepripojený) eluša

pracujúca žena po 50-tke, matka dvoch detí,vdova ...viac
Napísal si to výstižne a máš 100% pravdu. Si 10 ročný dôkaz, že sa to dá. A že čistý a jasný pohľad na svet Ti nesmierne pristane, to iste oceňuje celé Tvoje okolie

Lucarino Pozri príspevok
Držím palce všetkým, ktorí sa o to snažia. Ja abstinujem vyše 10 rokov a môžem povedať, že sa to dá. Je potrebné si uvedomiť, že abstinovať je prirodzené, že je to v mojom prípade nutné a inak to už nesmie byť. Do podvedomia nainštalovať pevnú automatickú zábranu, ktorú si netreba uvedomovať a o ktorej netreba nerozprávať ako o záťaži. Každý sme jedinečný, preto aj riešenie problémov s alkoholom je u každého vyžaduje iný prístup. Veľmi veľa závisí od pochopenia nutnosti dôsledne prestať piť (ja hovorím, že ani rumovú pralinku, ani punčový zákusok - a už nikdy) a veľa závisí aj od okolia - nepripomínať, nedirigovať, nezakazovať - len citlivo a opatrne pomáhať. Ja som okoliu vďačný.
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Vieš ja som to tiež ťažko zvládal ale môžem povedať a ubespečiť všetkých čo pijú a majú problém z alkoholom ,že ten výsledok abstinencie je krásny a vráti sa Vám to na tom ,že aj okolie sa bude k vám správať tak ,že život Vás začne baviť a poviete si prečo to neprišlo skorej ale aj tak mal som problém ktorý som musel riešiť a som teraz šťastný...i keď v rodine mám ešte alkoholikov sestra pije a nedá si povedať a je na tom zle ale ona sa už rozhodla veď každý vie kde to speje...a brat tiež ....otca som tiež dostal s toho už 1rok nepije a je to teraz super...držím všetkým palce Conan X
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Chcem popriať všetkým do Nového roku všetko dobré aby sa Vám splnil každý sen a všetko to po čom najviac túžite...a ešte ak máte problém z alkoholom tak skutočne treba niečo stým robiť a uvidíte ,že abstinencia je krásna a budete šťastný ....Conan X
0 0
Fabiana Fabiana

Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

Conan X aj ja Tebe prajem nech prežiješ ďalší rok bez alkoholu a budeš si užívať krásnych a šťastných chvíľ so svojou rodinou.
Veď nič dôležitejšie ako zdravie, rodina a láska najbližších neexistuje! Veľa šťastia!!!
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Fabiana Pozri príspevok
Conan X aj ja Tebe prajem nech prežiješ ďalší rok bez alkoholu a budeš si užívať krásnych a šťastných chvíľ so svojou rodinou.
Veď nič dôležitejšie ako zdravie, rodina a láska najbližších neexistuje! Veľa šťastia!!!
Ďakujem a prajem všetko dobre....
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Conan X Pozri príspevok
Ďakujem a prajem všetko dobre....
Zdravie a šťastie a pohoda v rodine je to krásne čo môže pre človeka znamenať veľa a hlavne potom čo a ako prežil a bude žiť...
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Všetko dobré do Nového roku 2009 Vám všetkým praje Conan X ( Štefan ) z rodinov
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Ako ste prežili sviatky.....
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Včera podvečer som na STV2 zachytila dokumentárny film: Liečba alkoholovej závislosti. Zdalo sa mi to celkom zaujímavé, aj keď som to videla len veľmi útržkovite.
Keďže sa to týka tejto témy, dávam vám tento dokument do pozornosti.
Dnes o 15.15 hod. by to mali reprízovať. Ak má niekto záujem, môže si to pozrieť.
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

Dík určite si to pozriem ...
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

aký mate problém z alkoholom v rodine
0 0
Pajčiatko Pajčiatko

Pajčiatko je offline (nepripojený) Pajčiatko

Ahojte poraďáci!
Môže mi niekto popísať a-klub bližšie? ako to prebieha? kto všetko tam môže prísť? kto to vedie?
0 0
Conan X Conan X

Conan X je offline (nepripojený) Conan X

A-klub je posedenie kde sa stretnú abstinujúci alkoholici a kde si medzi sebou vymieňajú skúsenosti a pociti abstinencie a aj radi...Je tam bud´terapeud alebo psychiater z lekárstva, všade je to podobné ja osobne chodím v A-klube V.Krtíša a ešte do R.Sobote ale tu je zase Stacionár kde sú aj liečený alkoholici ...Ja si myslím ,že nemal by byť problém dostať sa na takéto sedenie neviem skade si ? a či máš problém z alkoholom alebo niekto blízky a ak budeš chcieť napíšem ti toho viac....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať