Zavrieť

Porady

výmena peňažného vkladu za nepeňažný

Dobrý deň. Chcem sa spýtať či je možné vymeniť peňažný vklad spoločníka v SRO za nepeňažný / tým by sa jeho vklad vlastne zvýšil/ .
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Celsus je offline (nepripojený) Celsus

  Celsus
  Pokiaľ sa pýtate, či je možné zvýšiť ZI v SRO nepeňažným vkladom (t.z., že do ZI boli vložené peniaze a neskôr sa do ZI vkladá ďalší,a to nepeňažný vklad), tak samozrejme to možné je.

  V prípade, že Vám ide o niečo iné, upresnite prosím svoju otázku (nie som si totiž celkom istý, či som Vás správne pochopil).

  mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

  mariana11
  vklad je zatial 200 000 .chce vlozit nepenazný vklad ktorý bude mat vyššiu hodnotu ako 200 000. Tak ci to ide vymenit ze miesto 200 000 tam vlozi nep. vklad.
  Ale ak by to neslo tak vlozim nepenazný vklad,tym sa navysi ZI a potom sa moze spoločnik zozhodnut o znizeni ZI a tak si tých 200 000 moze vybrat. Bude to v poriadku?

  Celsus je offline (nepripojený) Celsus

  Celsus
  Inštitút "zámeny" doterajšieho peňažného vkladu za nový nepeňažný vklad obchodný zákonník nepozná.

  1. To, čo ste naznačili (zvýšenie ZI nepeňažným vkladom a následné zníženie ZI o pôvodný peňažný vklad), nepochybne možné je. Treba však vziať do úvahy to, že zníženie ZI je dosť zdĺhavá procedúra, a že by ste museli zmenu ZI zapisovať do obch. registra dvakrát.

  2. Zdá sa mi, že vo Vašom prípade by možno bolo lepšie, jednoduchšie a rýchlejšie najprv zvýšiť ZI ďalším peňažným vkladom (a to na hodnotu, na akú chcete započítať zamýšľaný nepeňažný vklad) s tým, že po takomto zvýšení ZI by SRO kúpila predmet zamýšľaného nepeňažného vkladu za cenu rovnajúcu sa ZI. SRO by tak vlastnila predmet nepeňažného vkladu a spoločník by dostal naspäť všetky peniaze, ktoré do SRO vložil ako peňažný vklad.

  Pri rozhodovaní medzi možnosťou 1 a 2 by ste mali zohľadniť aj daňové aspekty.

  mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

  mariana11
  K 1.možnosti: Nevadi že by to bolo na dvakrát.Aj tak máme viacero zmien na zápis do OR ,ktoré sa s určitých dôvodov nedajú zapísať naraz.Mysleli ste zdlhavý proces len kôli tomu?
  K 2.možnosti: Tak toto ma nenapadlo spraviť. Ide o jednoosobovú SRO a chce vložiť budovu .Keby to SRO od neho kúpila ,bude musieť asi z toho spoločník zaplatiť daň? Mne išlo o zníženie ZI a ak SRO kúpi budovu tak so ZI sa nestane nič. Navýši sa len vlastné imanie .Alebo nie? Nerozumiem tomu uplne asi.

  Je to trošku zamotané celé. Najprv bola SZČO, ktorá mala v majetku firmy budovu v kterej bola prevádzka.Potom si založil SRO a naďalej mal prevadzku v tej istej budove s tym že SZČO prenajimala SRO túto budovu. Teraz chce ukončiť živnosť, budova prejde do osobného užívania a nasledne ju chce dať do majetku SRO. Tak rozmýšlam ako to spraviť. Nechce tam mať veľa majetku ,preto sme chceli túto výmenu.

  ďakujem za doterajšie odpovede

  výmena peňažného vkladu za nepeňažný

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.