Zavrieť

Porady

Nákup tovaru zo zahraničia a DPH

Ahojte, mám problém!
Účtujem v JÚ a neviem si poradiť.
1. Mám Dodávateľskú faktúru vystavenú platiteľom DPH registrovaným pre DPH v Maďarsku. Na faktúre však nie je vyznačená žiadna DPH. Je tam napísané že "vývoz bez dane". Úhrada faktúry bola v ten istý deň ako bola vystavená faktúra a ja som bola pre tovar priamo v Maďarku. Nerozumiem tomu a neviem ako to mám zaúčtovať. POMÓÓÓÓC!!!!

2. Mám dodávateľskú faktúru vystavenú platiteľom DPH registrovaným pre DPH v Poľsku. Na faktúre však nie je vyznačená žiadna DPH a dokonca faktúra je vystavená v SK.POMÓÓÓÓC!!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    daja Pozri príspevok
    Ahojte, v ktorých riadkoch to uvediem v DPH? (platiteľ dph kúpil tovar od českého platiteľa dph - faktúra vystavená bez dph - samozdanenie). Ďakujem

    nadobudnutie tovaru z EU sa objaví v riadkoch 7,8,19,21

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    holubička1 Pozri príspevok
    Sro prestáva byť platiteľom od 1.4.2010, má tovar na sklade je to obchod , teda reálne by mal v posl. zdaňovacom období dodaniť na výstupe, problém je však v tom že cca 80% tovaru je z CZ, kde prebehlo pri nákupe samozdanenie daň vstup - výstup DPH nulová no a dnes ma však zaskočil otázkou, že prečo má odvádzať pri ukončení platcovstva DPH štátu, keď ju mal akoby nulovú pri nákupe z čiech, vie mi niekto poradiť čo s tým, prosím?????????
    toto uz asi nie je aktualne. ale chcem sa uistit ci uvazujem spravne.
    Ak by tovar nakupoval ako neplatitel DPH bola by mu DPH uctovana uz na fakture , takze by ju zaplatil (napr.cela faktura na 11.900), ak by bol registrovany podla § 7 , musel by ju zaplatit ale nemohol by urobit odpocet (faktura10000+samozdanenie 1900=11900). Kedze tovar nakupoval ako platitel DPH tovar mal bez DPH, samozdanil a zaroven uplatnil odpocet (faktura 10000+samozdanenie 1900-odpoce 1900= 10000). Takze na tovare DPH usetril, kedze prestava byt platitel DPH a tovar mu zostava na sklade, tak musi tu DPH co si z neho odpocital vratit (10000+1900 = 11900). Keby ten tovar stihol predat kym prestal byt platitelom DPH sa tak dostane z prijmu do rozpoctu, ale ked ho preda ako neplatitel uz z prijmu DPH nepojde do rozpoctu.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    zanika01 Pozri príspevok
    Ahojte, mám problém!
    Účtujem v JÚ a neviem si poradiť.
    1. Mám Dodávateľskú faktúru vystavenú platiteľom DPH registrovaným pre DPH v Maďarsku. Na faktúre však nie je vyznačená žiadna DPH. Je tam napísané že "vývoz bez dane". Úhrada faktúry bola v ten istý deň ako bola vystavená faktúra a ja som bola pre tovar priamo v Maďarku. Nerozumiem tomu a neviem ako to mám zaúčtovať. POMÓÓÓÓC!!!!

    2. Mám dodávateľskú faktúru vystavenú platiteľom DPH registrovaným pre DPH v Poľsku. Na faktúre však nie je vyznačená žiadna DPH a dokonca faktúra je vystavená v SK.POMÓÓÓÓC!!!!
    Ak ste platiteľom DPH, práve ste uskutočnili nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu EU ( viď § 11 zák. 222/2004 Zz ).
    Urobte jednoduché samozdanenie.

    Getiška je offline (nepripojený) Getiška

    Getiška
    Dobrý deň,
    mam teraz taký prípad, že sa nejedná o tovar, ktorý ide na ďalší predaj, ale jednoducho okná, ktoré sa použili do skladu, alebo jednoducho veci , ktoré sa účtovali na 501.
    Robí sa aj pri tomto samozdanenie, alebo ako, keď sa nejedná o tovar?
    DPH sa blíži, prosím pomoc.

    Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Getiška Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mam teraz taký prípad, že sa nejedná o tovar, ktorý ide na ďalší predaj, ale jednoducho okná, ktoré sa použili do skladu, alebo jednoducho veci , ktoré sa účtovali na 501.
    Robí sa aj pri tomto samozdanenie, alebo ako, keď sa nejedná o tovar?
    DPH sa blíži, prosím pomoc.

    Ďakujem.
    Áno robí sa samozdanie.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Getiška Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    mam teraz taký prípad, že sa nejedná o tovar, ktorý ide na ďalší predaj, ale jednoducho okná, ktoré sa použili do skladu, alebo jednoducho veci , ktoré sa účtovali na 501.
    Robí sa aj pri tomto samozdanenie, alebo ako, keď sa nejedná o tovar?
    DPH sa blíži, prosím pomoc.

    Ďakujem.
    Robí sa.

    Čo sa rozumie pod pojmom dodanie tovaru v zmysle zákona o DPH máte napísané v §8 ods 1. Pozorne si ho prečítajte.

    Getiška je offline (nepripojený) Getiška

    Getiška
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
    Ešte jedna otázočka. V jednej predajni nechceli akceptovať, že sme platcami DPH a faktúrku vystavili aj s DPH. V tomto prípade DPH sa účtuje na číslo účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Getiška Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
    Ešte jedna otázočka. V jednej predajni nechceli akceptovať, že sme platcami DPH a faktúrku vystavili aj s DPH. V tomto prípade DPH sa účtuje na číslo účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť?
    V prvom rade treba trvať na tom, aby Vám vystavili fa s oslobodením od DPH.
    Ak nepochodíte, tak potom účtovať na 548.

    zanika01 je offline (nepripojený) zanika01

    zanika01
    Mám k tejto téme ešte otázku.
    Som platiteľ DPH a nakupujem v Maďarsku od neplatiteľa DPH. Musím vykonať samozdanenie?
    Ďakujem za rýchlu odpoveď

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zanika01 Pozri príspevok
    Som platiteľ DPH a nakupujem v Maďarsku od neplatiteľa DPH. Musím vykonať samozdanenie?
    Nejedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie. Takto nákupený tovar nie je predmetom dane v tuzemsku.

    zanika01 Pozri príspevok
    Ďakujem za rýchlu odpoveď
    Vám netreba odpoveď správnu? Stačí rýchla?

    krasotinka je offline (nepripojený) krasotinka

    krasotinka
    Dobry den, som platkynou DPH, vediem JU, ako sa postupuje v pripade, ak chcem kupovat tovar na dalsi predaj v SR.Ja platim DPH?

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Ak si platca DPH mala by si vedieť, že DPH na vstupe si odpočítaš a na výstupe pripočítaš a výsledkom rozdielu dph vstup a výstup je buď odvod alebo odpočet DPH.

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Getiška Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
    Ešte jedna otázočka. V jednej predajni nechceli akceptovať, že sme platcami DPH a faktúrku vystavili aj s DPH. V tomto prípade DPH sa účtuje na číslo účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť?
    Ako mám s takýmto problémom naložiť v JU? Ďakujem
    Dobrý deň, prosím potrebujem poradiť.
    Mám dodávateľskú faktúru od platiteľa DPH registrovaného pre daň podľa § 7. Je vystavená bez DPH. Je to tak v poriadku. Ďakujem.

    Getiška je offline (nepripojený) Getiška

    Getiška
    Dobrý deň,
    mám faktúru zo zahraničia kde je zvlášt vyčíslená surovina a zvlášť doprava. Mám to dať do DPH všetko do § 11-tovar?Ked to spolu súvisí?
    Alebo mám dat zvlásť dopravu do iného paragrafu?

    Budem vďačná za odpoveď , kto má skúsenosť.

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Sro prestáva byť platiteľom od 1.4.2010, má tovar na sklade je to obchod , teda reálne by mal v posl. zdaňovacom období dodaniť na výstupe, problém je však v tom že cca 80% tovaru je z CZ, kde prebehlo pri nákupe samozdanenie daň vstup - výstup DPH nulová no a dnes ma však zaskočil otázkou, že prečo má odvádzať pri ukončení platcovstva DPH štátu, keď ju mal akoby nulovú pri nákupe z čiech, vie mi niekto poradiť čo s tým, prosím?????????

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    Milan Benka Pozri príspevok
    Ak ste platiteľom DPH, práve ste uskutočnili nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu EU ( viď § 11 zák. 222/2004 Zz ).
    Urobte jednoduché samozdanenie.
    Ahojte, v ktorých riadkoch to uvediem v DPH? (platiteľ dph kúpil tovar od českého platiteľa dph - faktúra vystavená bez dph - samozdanenie). Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.