Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra SPP

Prajem dobrý deň.

S DPH pracujem už asi dva roky, ale aj tak sa považujem za začiatočníka v tejto oblasti. Ak už je podaná takáto alebo podobná otázka, je mi ľúto ale táto téma je veľmi rozsiahla a niet veľa času na hľadanie.

Mám asi takýto problém: Štvrťročný platca DPH si priebežne pri úhrade uplatňuje odpočet z platieb za opakované dodávky plynu. Teraz mu došla vyúčtovacia faktúra (fa vyhotovená 25.06.2008, odoslaná 25.06.2008, splatná 09.07.2008,fakturačné obdobie 19.06.2007 - 18.06.2008, fa platcom obdržaná do podania priznania). Výsledkom vyúčtovacej faktúry je preplatok vo výške 82 tis. Sk.

Ako mam postupovať pri podaní priznania DPH za 2. štvrťrok 2008? Mám mu tento preplatok uplatniť pri podaní tohto priznania? Alebo to mam rozpočítať na priznania za celé fakturačné obdobie, tj. priznanie za roky 2007 a 2008? Alebo to uplatnim až pri prijatí preplatku na bank. účet, tj. priznanie za 3. štvrťrok 2008?

Ďakujem za skoré odpovede, Adams.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adams je offline (nepripojený) adams

    adams
    Ešte jedna otázočka.

    pre tohto platiteľa účtujem tak povediac dodávateľsky. Tzn. že donesie mi doklady - podkladničné a výpisy z banky+uhradené faktúry. A stáva sa, že DPH pri dodávateľských faktúrach došlých na konci zdaň. obdobia, resp. na začiatku druhého zdaň. obdobia sa uplatnia až pri ich úhrade v nasled. štvrťroku. Teraz som zistila, že je to zly postup. Bol by veľký problém, ak by som tento nesúlad medzi zdaň. obdobiami napravila teraz v tomto štvrťroku? Tzn. uplatnim odpočet DPH, ktoré malo byť uplatnené v 1. štvrťroku a uplatnim aj DPH týkajúce sa tohto obdobia. A ďalej budem už postupovať presne podľa zákona. Alebo by som mala podať opravné DP minimálne za predchádzajúci štvrťrok.

    Ďakujem, Adams.
    Monika Kováčová
    adams Pozri príspevok
    Ešte jedna otázočka.

    pre tohto platiteľa účtujem tak povediac dodávateľsky. Tzn. že donesie mi doklady - podkladničné a výpisy z banky+uhradené faktúry. A stáva sa, že DPH pri dodávateľských faktúrach došlých na konci zdaň. obdobia, resp. na začiatku druhého zdaň. obdobia sa uplatnia až pri ich úhrade v nasled. štvrťroku. Teraz som zistila, že je to zly postup. Bol by veľký problém, ak by som tento nesúlad medzi zdaň. obdobiami napravila teraz v tomto štvrťroku? Tzn. uplatnim odpočet DPH, ktoré malo byť uplatnené v 1. štvrťroku a uplatnim aj DPH týkajúce sa tohto obdobia. A ďalej budem už postupovať presne podľa zákona. Alebo by som mala podať opravné DP minimálne za predchádzajúci štvrťrok.

    Ďakujem, Adams.
    Takto: za predchádzajúci štvrťrok môžete uplatniť DPH v tomto štvrťroku (len z dodávateľských faktúr) a za predchádzajúce zdaňovacie obdobia musíte urobiť dodatočné DPH... neuplatníte DPH v tomto štvrťroku.

    Vyúčtovacia faktúra SPP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.