Zavrieť

Porady

Súvaha, s.r.o. a jej certifikácie

muž
Rád by som aby ste sa vyjadrili a podelili sa o názory a skúsenosti s firmou Súvaha, sro.
Podľa Obchodného registra je jediným majiteľom spoločnosti Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
Mimo iné chcú dosiahnuť aby bola na Slovensku certifikácia účtovníkov povinná (zrejme by legislatívne prešla pod viazané živnosti, resp. by úplne vypadla zo živností) a SKCú, resp. Súvaha, s.r.o. by tak ako jediná rozhodovala kto môže vykonávať profesiu účtovníka.

Účtovník sa tým by sa dostal do podobného statusu ako audítor, či daňový poradca.

Viete o tom niekto viac? Tešíte sa? Hrozíte sa toho?
PÍŠTE.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[QUOTE=Daša]... Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit.


Som po vysokej škole už veru aj viac rokov ako Ty. Nemôžem vôbec s takýmto tvrdením súhlasiť. Starám sa o rodinu a o tisíc iných dôležitých životných vecí a nemám vôbec pocit, že som stratila šancu zvládnuť široký záber vedomostí, ktoré treba k tejto profesii. Vzdelávam sa denodenne tzv. samoštúdiom ako si to nazvala Ty- ale samoštúdium má predsa mnohé podoby- študovanie zákonov, odborné konzultácie, školenia atď... Myslím si, že nemôžeme byť "v obraze" akurát vďaka vzdelávaniu sa formou certifikácie. Aj tu ako vo všetkom platí - všetko je to v človeku a o človeku - jeho schopnosti si všetko správne zorganizovať a jeho ochote napredovať.
Naposledy upravil evina : 22.04.05 at 14:30
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vôbec nechápem o čo sa tu naťahujete. Certifikácia nie je povinná. Sme slobodní ľudia, kto chce si ju robí /napr. ja /, kto nechce nerobí. To je ako s rôznymi seminármi, niekto má potrebu zúčastňovať sa ich /napr. ja/, kto nechce ,rieši vzdelávanie a nasávanie nových zákonov inak ,a sú aj takí čo to neriešia vôbec a veselo účtujú. Ako už niekto predomnou napísal, to je vec účtovníckej cti / tak ako v každom inom povolaní / . Myslím, že táto debata nezačala preto, aby sa tu niekto hanbil priznať k tomu, že si robí certifikát, aj keď väčšina príspevkov k tomu smeruje. Ja som sa dobrovoľne priznala a rada poradím všetkým, ktorí si chcú certifikát urobiť a budem vďačná za každý poznatok od ľudí, ktorí sú v skúškach ďalej ako ja.
1 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

O tomto som počula už pred cca 2 rokmi, ale podľa mňa je to hlúposť. Súvaha s.r.o. by to rada dosiahla, aby ako jediná rozhodovala, ale myslím si, že jej to neprejde.
Prečo si to myslím? No lebo ak si malý živnostník vedie sám účtovníctvo/ niektorí sú celkom dobrí/ nemôže ich nikto nútiť aby si spravili certifikát. Iná vec je, že ak niekto certifikát má, je to akási "pečať" odbornosti.......... teda aspoň by to malo tak byť.
Je len škoda, že Súvaha s.r.o. je jediná v tomto smere, lebo je to dosť finančne nákladné, trcha konkurencie v tomto smere by jej nezaškodilo.
0 0
ANYMex ANYMex

ANYMex je offline (nepripojený) ANYMex

No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie. Systém certifikácie účtovníkov ukladá povinnosť pravidelného vzdelávania sa a to v rozsahu cca 70 hodín ročne, čo sa pravidelne oznamuje komore.

Zase nevýhodou je ozaj obrovský poplatok, ved jeden stupeň stojí cca 13.000,-- SKK bez cestovného a štúdijného materiálu. A to nehovorím o poplatkoch za opakované skúšky.

Ale som za povinnú certifikáciu účtovníkov. Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci), ale účtovník, ktorý chce spracovávať účtovníctvo inej účtovnej jednotke mal by byť jednoznačne certifikovaný.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Debaty okolo povinnej certifikácie sú tu minimálne 5-6 rokov. Ja som sa o tú problematiku tiež začal zaujímať, ale keď som si preštudoval materiály a ostatné súvisiace veci, tak som mal z toho zmiešané pocity... Zmyslom celej certifikácie by malo byť zvýšenie úrovne účtovníkov, ale mne to celé pripadalo ako dobrý biznis pre úzku skupinu ľudí.
Ja osobne som zásadne proti povinným členstvám v akejkoľvek komore. Komory by mali byť na obhajovanie záujmov svojich členov, ale len báze dobrovoľnosti.
Akonáhle majú komory rozhodovať o vydávaní licencií, certifikátov, súhlasoch k prevádzke, tak sa to obyčajne zvrhne (a na Slovensku určite).
Povinná certifikácia podľa mňa úroveň účtovníctva nevyrieši. A autorka predchádzajúceho citátu "...účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.." možno má takú skúsenosť, ale určite to nemožno zovšeobecňovať. To, či je niekto kvalitný účtovník (-čka), nesúvisí ani s vekom, ani s certifikáciou, ale len s pocitom zodpovednosti a profesionálnej hrdosti za svoju robotu, ktorý človek buď má alebo nemá. A že povinná certifikácia núti človeka pravidelne sa vzdelávať 70 hodín týždenne ? To ako keby väčšina z nás vôbec nemusela takmer denne študovať tie neustále zmeny a novely.
Ja nie som proti certifikácii, pokiaľ chce mať niekto doklad (napr. pre klienta),
že bol odborne preskúšaný a je spôsobilý vykonávať aj "vyššie" účtovníctvo (konsolidované závierky a pod.). Ale nevidím zmysel povinnej certifikácie, a vôbec nie som si istý, či by ju mala vydávať práve SÚVAHA s.r.o.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

existuje konkurencia, uz som to tu raz uviedla je to centrum uctovnikov slovenska, sidlia v banskej bystrici, bola som dneska v kniznici a prave tam so tiez docitala v casopise uctovnictvo, auditorstvo , danovnictvo c. 3 , ze chcu navrhnut ministerstvu vynatie vedenia uctovnictva z volnej zivnosti.
Naposledy upravil Richard : 09.03.07 at 08:15
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ANYMex
... staršie účtovníčky ...
Čo je to, prosím? Môžeš to presnejšie definovať?
Máš teraz na mysli ten slávny výrok Johna Lennona?
"never nikomu, kto má nad tridsať"

0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nedajú sa všetci účtovníci hádzať do jedného vreca. Poznám vekom staré, ale šikovné, ktoré nemajú problém študovať nové zákony. Poznám vekom mladé účtovníčky, ktoré po skončení VŠ požiadali Súvahu o uznanie skúšok I.stupňa certifikácie , dostali certifikát, ale v živote nedržali v ruke faktúru. Keby dostali do rúk krabicu účtovných dokladov t.j. klasický podnikateľský bordel, tak spáchajú samovraždu, ani nestihnú vrátiť certifikát.Ja si certifikát robím, ale neviem odôvodniť prečo. Snáď sa bojím, že ak to náhodou presadia do zákona ,prídem o prácu . Na druhej strane som bola prinútená naštudovať si veci, ktoré síce s účtovníctvom súvisia, ale vždy som ich prehliadala, lebo som ich v danom momente k svojej práci nepotrebovala. Mohla by som napísať veľa pre a proti certifikátu, lebo aj mňa rozčuľujú niektoré veci okolo skúšok, seminárov , cien. Ale napriek všetkému pokračujem a keď to v zákone nebude - aspoň nezomriem sprostá.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ANYMex
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie. Systém certifikácie účtovníkov ukladá povinnosť pravidelného vzdelávania sa a to v rozsahu cca 70 hodín ročne, čo sa pravidelne oznamuje komore.

Zase nevýhodou je ozaj obrovský poplatok, ved jeden stupeň stojí cca 13.000,-- SKK bez cestovného a štúdijného materiálu. A to nehovorím o poplatkoch za opakované skúšky.

Ale som za povinnú certifikáciu účtovníkov. Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci), ale účtovník, ktorý chce spracovávať účtovníctvo inej účtovnej jednotke mal by byť jednoznačne certifikovaný.
Teraz mám pocit, že tí čo sú starší, citujem "staršie účtovníčky" tu už nemajú čo hľadať! No nehnevajte sa, vážená dáma, ja hoci som už dôchodkyňa, študujem stále, odoberám a študujem rôzne knihy. Keď som mala audit v jednej firme, dostala som veľkú pochvalu, kde mi bolo povedané, že sa prídu ku mne učiť! A vy by ste nás chceli vyradiť len preto, že sme "staršie?" Nie som staršia, som stará, ale zatiaľ mi to myslí, a zaujíma ma všetko, čo sa týka ekonomiky, daní a účtovníctva. Jednoznačne certifikát nemám, ale naučila som viac generácii účtovníčiek správnym postupom a dodržiavaniu predpisov a zákonov.
Ale vôbec, nejdem sa rozčuľovať, lebo i keď rozum zatiaľ zdravý aj bez certifikátu, srdiečko už sa tempu mozgu nevyrovná.
Želám vám, aby ste v živote stretli len certifikovaných ľudí, na kvalite a shopnostiach človeka už nemusí záležať!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

ANYMex
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.

Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci)
No veru mám zmiešané pocity z Tvojho príspevku
Prepáč, odkiaľ berieš takéto informácie? Ja by som mohla napísať mnoho prípadov, kedy práve mladé účtovníčky sú na nízkej odbornej úrovni a nemajú poňatia o účtovníctve, majú medzery v zákonoch, nepoznájú základné veci.
A prečo takto nálepkuješ drobných živnostníkov. Vo svojom okolí poznám dosť ľudí, ktorí nemajú ekonomické vzdelanie, ale neustále študujú, chodia na školenia a prácu účtovníka zvládajú super. Je to preto, že nemajú v živnosti napísané "účtovník"?
Mám v živej pamäti, keď firma potrebovala účtovníka a vypísala konkurz. Z tej haldy prihlásených "mladých" ľudí bol problém vybrať pracovníka.
Andrej to vyjadril výstižne, a súhlasím s príspevkom ondrejvla. Ona dokazuje, že sem patrí, a nie len ona, ale všetky tie "staršie".
Naposledy upravil Zuzka : 21.04.05 at 17:15
0 0
Kováčiková Kováčiková

Kováčiková je offline (nepripojený) Kováčiková

Dobre ste to napísali.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
a čo my, mzdárky? aj nás tam hodia do toho vreca?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

karkulka, prvá Súvaha s.r.o. vytvorí novú druhú SúvAHA s.r.o., ktorá bude certifikovať mzdárky, takže budú dve vrecia a tiež odpad, ako v súvahe 1.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka, ďakujem, až teraz som nazrela opäť do tejto témy, ktorá ma, priznám sa dosť vytočila! Je zarážajúce, ak si niekto myslí, že po dosiahnutí certifikátu, ovláda všetky nuansy ekonomiky a účtovníctva! Keď som ja bola mladá, ako terajšie divčence, žiadne certifikáty sa nerobili, ukončili sme školy, zmaturovali, niektoré, ktoré na to mali financie aj schopnosti pokračovali na VŠ. Ale nikdy sa nik nepovyšoval nad účtovníčky, na tie žienky, ktoré museli zvládať všetku ekonomickú agendu a poznať všetky daňové a účtovné zákony! Ja dodnes ďakujem mojej účtovnej mame, ktorá už 25 rokov nie je medzi nami, a mala "len" 2 ročnú ekonomickú, čo všetko ma naučila a som jej doteraz za moje začiatky vďačná. Takže trošku úcty by sme si zaslúžili i my "STARÉ"!
Ešte raz Zuzka ďakujem, za nás staršie.
Vlasta
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Veď už sa nepaprčte babky ;-)
Ten čo to písal má omnoho menej skúseností (či už životných alebo profesných) ako vy "STARÉ" účtovníčky. A práve preto by Vás to nemalo vytočiť, skôr by ste si mali pomyslieť, že je to nejaký povrchný človek, keď takto zovšeobecňuje.

Inak - nechcem pokračovať v osobných invektívach, ale ANYMex - poraďak píšuci pod značkou zrejme svojej firmy má na svojej stránke veľkým písmom odvolávku na ETICKÝ KÓDEX.
A len tak mimochodom sa hneď v prvom bode píše - Certifikovaný účtovník je povinný zabezpečiť, aby zásadu objektívnosti dodržiavali aj ostatní pracovníci, ktorí poskytujú profesionálne služby.

Myslím si, že oháňať sa certifikátom potrebujú práve tí čo majú problémy s morálkou, poctivosťou a charakterom, pretože dúfajú, že aspoň ten certifikát im otvorí dvere k novému klientovi.
A nakoniec sa to môže skončiť tak, že nik nebude chcieť certifikát, lebo ho budú považovať za menej schopného... :p

Keď už certifikát, tak by som stál skôr o certifikát typu PORADA - Tento človek svojimi užitočnými radami pomohol už vyše 50 ľuďom. Ak sa mi to niekedy podarí, a Richard či niekto iný mi ho vystaví, rád si ho zarámujem a vyvesím naprostred steny. A nech sa klienti čudujú čože to mám za diplom

Ale nesmejte sa. Myslím to smrteľne vážne! A ak bude treba, kľudne sa budem angažovať v komisii pre uďeľovanie certifikátov.

Naposledy upravil Shaman : 21.04.05 at 20:23
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Shaman, myslím si, že si to vystihol. Ak by SÚVAHE s.r.o. naozaj bolo záležalo na zvyšovaní odbornej úrovne účtujúcej verejnosti, tak by sprevádzkovala takúto stránku ako PORADA. A zadarmo alebo za mierny poplatok, nie za tie horibilné sumy. Ja som sa síce "certifikačného procesu" nezúčastnil, ale podľa informácií, ktoré mám od zúčastnených, o veľa som neprišiel (myslím po odbornej stránke). Týždeň pozerania PORADY dá väčšine z nás určite viac, ako študijné materiály zo SÚVAHY.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Kukučla som tu a čo nevidím? Zase tu niekto porušuje etiku. Povedať vlastný názor sa dá aj ináč. Ondrejvla - Vlasti nerozčuľuj sa. ja mám to šťastie, že som ešte mohla nedávno mojej šéfke poďakovať s kyticou - rovných 80 ! Ten nápad s certifikátom Porady sa mi veľmi páči - ak to Shaman dotiahne do konca! - navrhujem všeľudové hlasovanie napríklad tak že mám 5 bodov a je na mne či dám piatim kandidátom po jednom alebo všetkých 5 jednému. Lebo tých päť, ktorých rady mi najviac pomohli viem veľmi rýchle vymenovať. Píšte svoje nápady! Kandidátov až potom v hlasovaní! Čo Vy nato?
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit. Špeciálne pre Shamana- nemám problém s morálkou,pocitvosťou ani charakterom.Neviem, ako si k tomu názoru prišiel. Nesúhlasím s tým vyjadrením, že staré účtovníčky sú pozadu. Mám kolegyne 50-tničky a veľmi ťažko by sa im hľadala konkurencia. Nakoniec chcem len povedať, že skôr ako začnete diskutovať na nejakú tému a skúste si overiť aspoň základné informácie. Držím palce.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tiež si myslím, že keby to nerobila Súvaha, ktorá sa naozaj na tom len nabaľuje, tak by to malo inú úroveň. Mam prvý stupeň, robím si druhý. Okrem oživenia mozgových buniek, aby zvládli také kvantum údajov, mi to okrem certifikátu nič neprinieslo. Dokonca za to, aby ste sa dostali k podrobnejším info na jej stránke musíte mať heslo a za to si musíte zaplatiť. Neviem, či by som ho tu mohla zverejniť a nemalo to nejaké nasledky. Poraďte.

Odkaz pre Richarda: Nie je možné dať všetky porady týkajúce sa Certifikácie nejako spolu? Je tu toho už viac a keď sa budú blížiť skúšky, bude to lepšie. Možno má niekto otázky z minula alebo vypracované otázky z učebnice. Zuzana210 tu má k tej téme tiež porady, ale cez hľadať "Certifikácia" sa k nim nedostatnem.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ja som sa zúčastnila pred rokmi na jednom seminári organizovanom Slov.zväzom účtovníkov, kde prvýkrát predstavili certifikáciu účtovníkov na základe skúsenosti v Čechách. Tohto seminára sa zúčastnil aj predseda Čes.zväzu účtovníkov. Kedže prevažna väčšina vtedajšieho vedenia SZU boli pedagogovia VŠE a práve fakulty, ktorú som končila, nemala som z toho dobrý pocit. Propagovať túto myšlienku hneď od začiatku štýlom:
- chceme dostať do zákona, aby to bolo povinné
- zamestnávatelia sa budú byť o účtovníkov s certifikáciou
- budú mať finančné ohodnotenie a podobné bla, bla, bla
Nepresvedčilo ma to.
Táto certifikácia je určite finančne náročná vec, tak ako sa to už tu písalo. Mnohí si jednotlivé stupne certifikácie skutočne odreli, ale tak ako pri všetkom aj tu je možnosť získať certifikáciu svojím menom alebo za úplatu. Verím tomu, že vo veľkých firmách na určitej funkčnej pozícií si tento certifikát vyžadujú a patrične ho aj ocenia. Ale ruku na srdce, komu už pomohol hoci aj 1.stupeň certifikácie pri ocenení jeho práce.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať