Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Tým mám vyriešené dva problémy. Pri inventarizácii vždy budem vedieť, ktorý je to ten konkrétny sústruh, .... a súčasne, ak sa pozriem na účet 082 a oba sčítam, budem poznať aj jeho zostatkovú hodnotu a teda budem zhruba vedieť, či ešte nejakú hodnotu má, alebo je to už iba stará haraburda. To sčítanie je na predchádzajúcom obrázku znázornené červene ...

Aj čo sa týka 4 základných operácií – vieme si to odvodiť: uplatnenie odpisov je operácia –A –P, lebo logicky náklady mi znižujú zisk, čo je zníženie zdroja, zníženie pasív a máme zachytené aj zníženie aktív sčítaním zostatku na 022 a zostatku na účte 082 .... lebo je na opačnej teda na pasívnej strane. Potvora 082-ka sa tvári ako pasívny účet
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Sľúbila som pomôcku na rozlíšenie odpisov a oprávok. Takto som si to zaškatuľkovala: odpisy sú to, čo si môžem odpísať v nákladoch zo zisku. A oprávky sú .... nakumulované odpisy ... sú to, čo mi koriguje alebo možem povedat: opravuje pôvodnú sumu, ktorú som zaplatila za sústruh. Tu mi nesedí dobre na jazyku povedať „odpisuje mi pôvodnú sumu“. Ešte si môžem pomôcť úvahou, že by som si oprávky vlastne mala odkladať niekde bokom na opravy sústruhu, keď sa mi používaním ničí. Použila som slovíčko „kumulovať“ takže logicky by mali oprávky byť vo vyššej sume ako sú odpisy. Áno je to tak, jediná výnimka z toho je v prvý rok odpisovania, kedy sa mi suma oprávok k sústruhu rovná sume odpisov. V ďalších rokoch sa mi oprávky zvyšujú vždy o sumu ročných odpisov. To už vieme, že stavy na majetkových účtoch sa nám prenášajú z roka do roka, naproti tomu nákladové účty máme na začiatku roka prázdne

Takže z toho príkladíku nám bude vychádzať toto:

1. rok ....... odpisy 25 tis .... oprávky 25 tis
2. rok ........odpisy 25 tis ................oprávky 50 tis
3. rok ........odpisy 25 tis ..........................oprávky 75 tis
4. rok ........odpisy 25 tis ....................................oprávky 100 tis


obrázok nám to asi objasní lepšie, na konci štvrtého roka máme sústruh na účte 022 stále v pôvodnej hodnote, ale keď si zjednotíme účty 022 a 082 vychádza nám, že v skutočnosti už má zostatkovú hodnotu nulovú. To ale neznamená, že ho ďalej nepoužívam, ak ešte schopný používania je. Znamená to iba, že v ďalších rokoch sa už nebude odpisovať... lebo odpisovať sa môže iba do výšky sumy, ktorú sme na jeho obstaranie vynaložili... takže už "nebude z čoho" odpisovať
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 22:46
odpisy1234.JPG  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Keď už ale naozaj z neho žiadnu výrobu „nevytrieskame“ tak pristúpime k vyradeniu. Vyradíme ho vlastne jednoducho – zjednotíme oba účty aj účtovne na základe vyraďovacieho protokolu, ktorý nám vystaví zodpovedná osoba. Tuším to u nás padne na bývalého pána poštára Zaúčtovanie vyraďovacieho protokolu je operácia: -A+A ... jasná vec. Celková výška aktív sa nám nemení – a sústruh aj „vypadne“ z evidencie, lebo na oboch účtoch po zaúčtovaní vyraďovacieho protokolu máme nulový zostatok. Táto účtovná operácia je zobrazená na obrázku zase červene. Teda už sústruh nebudeme viac inventarizovat
vyradenie.JPG  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Ešte si povieme jednu, podľa mňa veľmi zaujímavú vec, ktorá nie je na prvý pohľad viditeľná v tej hromade účtovných zápisov, ktoré treba robiť počas roka.
Prídeme na to, prečo sú odpisy zaujímavé aj z hľadiska cash flow. Ospravedlňujem sa za toto vysvetlenie, ale pre istotu: približne je to ukazovateľ, ktorý nám vie veľa povedať o našej schopnosti uhrádzať si svoje záväzky (tok voľných peňažných prostriedkov), ktoré máme, alebo budeme mať k dispozícii, keď príde ten moment, že musíme siahnuť (ako som kdesi hore povedala) do našej kešene.

Z toho je úplne jasné, prečo aj banku zaujíma výška našich odpisov, keď zvažuje, či nám bude ochotná úver poskytnúť, alebo nebude ochotná poskytnúť – aj to sa môže stať. Ten ukazovateľ hovorí napríklad aj o tom, či budeme v deň našej povinnosti (splatiť časť úveru) mať dostatok majetku vo forme finančných prostriedkov.
Zbytočne by sme mali za milióny tovaru na sklade, ešte zbytočnejšie ďalšie milióny v nesplatných alebo nevymožiteľných pohľadávkach. Banka nerada akceptuje splácanie úveru v iných ako finančných prostriedkoch Keď je zúfalá (tú banku som myslela) tak pristúpi aj k speňažovaniu nášho hmotného (nepeňažného) majetku, ale radšej sa toho netreba dožiť
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 22:48
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Tak ideme na to:

Predstavme si, že Aňočka si obstarala sústruh za 100 tis. ale nevyšli jej podnikateľské plány a teraz nevie, čo s tým sústruhom. Zdá sa, že jej len tak bude stáť pripravený na výrobu niekde v novej dielni. Náhodou sa dala do reči so susedom, ktorému by sa taký sústruh veľmi hodil. Aňočka sa so susedom dohodne, že mu ho bude prenajímať. Taká je natešená, že nakoniec nebude mať škodu, že susedovi sľúbila sústruh prenajímať za takú istú sumu, v akej ho bude odpisovať. Nepridá si k tej sume ani jednu korunu.

Ako sa to prejaví v jej účtovníctve? Odpisy budú vo výške 25 tis., to máme náklady. Tržby za prenájom budú tiež vo výške 25 tis. To znamená, že zisk nebude žiaden. Z tohto obchodu teda nebude treba platiť žiadnu daň. Sused je seriózny odberateľ, zaplatí faktúru okamžite – veď takého príjemného dodávateľa nepotrebuje stratiť.

Po zaúčtovaní všetkých účtovných operácií prídeme na to, že na jednej strane sa Aňočke znížila hodnota sústruhu – lebo sme zaúčtovali odpisy súvzťažne na účet 082, čím sa znížila zostatková cena sústruhu po (vidíme to pri "zjednotení" účtov 022 a 082) ... a po zaplatení faktúry za prenájom sa nám tá „spotrebovaná časť sústruhu“ prejavila naspať v aktívach vo forme peňažných prostriedkov.
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 22:50
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Ešte raz zrýchlene sa to pokúsim zopakovať a hneď si aj popíšeme druh účtovnej operácie:

-oprávky (-A) do nákladov ako odpisy (-P to je zníženie zisku)
-následne faktúra do tržieb (+P zvýšenie zisku) a súčasne ako pohľadávka voči odberateľovi (+A)
-a nakoniec úhrada odoslanej faktúry (-A) dajme tomu do banky (+A)

V konečnom dôsledku (zjednodušene) celá táto transakcia bola operáciou –A+A .... Všimnime si že sa zmenila forma časti sústruhu - v našom príklade je to 1/4 sústruhu ... Stala sa z nej finančná hotovosť. Keby bola Aňočka dostatočne dôsledná a odkladala by si tú premenenú časť sústruhu napr. na samostatnom účte, tak by sa jej po ukončení odpisovania celý sústruh „premenil“ naspäť na finančné prostriedky a mohla by si prípadne kúpiť ďalší. Fajn, že? Tým je okruh uzatvorený, celý sústruh sa postupne za 4 roky dostal do nákladov a na druhej strane sa zase prejavil vo finančných prostriedkoch. Tak ako to bolo pred jeho kúpou.

Ešte pridám obrázok so znázornenými troma operáciami. Je tam zachytený iba jeden rok, ale analogicky sa ľahko odvodia všetky ďalšie.

- na obrázku zostatková hodnota sústruhu (zjednotenie 022 a 082) je znázornená červenou,
- výsledok činnosti zelenou (tržby – náklady = 0 )
- operácie sú tri – označené akýmsi krivým krúžkom, kde
1. sú odpisy
2. je vystavená faktúra
3. je úhrada faktúry

prekontrolujte si to ešte Túto zmenu sústruhu naspäť na finančné prostriedky je dobré si zapamätať, lebo v takejto "čistej" schematickej podobe ju v účtovníctve málokedy nájdeme a teda často si ju ani neuvedomujeme
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 22:53
najom.JPG  
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
takže aj víkendové snaženie od AYYA
0 0
Andrea2 Andrea2

Andrea2 je offline (nepripojený) Andrea2

Jeeeee, super! Kuchyňa pokračuje, ja som už dlho nemala čas nakuknúť či tu niečo pribudlo a aké milé prekvapenie. Ayya ty si úžasná, len tak ďalej. A dnes už zase budem flákať učenie, lebo budem čítať kuchyňu.
Hlinkovx, ty si tiež zlato, lebo to priebežne dávaš do kopy a nebudem musieť všetko čítať z netu.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Pomohlo by ostatným, keby som sem "pricapila" svokrinu kuchyňu ako help ? Niečo podobné ako nápoveda na F1. Kros má v tom urobenú príručku k Omege. Len neviem, či by to nevadilo Ayyi. Tak či tak si to robím pre seba, ale ak by to pomohlo ostatným ... dajte vedieť.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

JanaSys
Pomohlo by ostatným, keby som sem "pricapila" svokrinu kuchyňu ako help ? Niečo podobné ako nápoveda na F1. Kros má v tom urobenú príručku k Omege. Len neviem, či by to nevadilo Ayyi. Tak či tak si to robím pre seba, ale ak by to pomohlo ostatným ... dajte vedieť.
nevadilo, samozrejme ze nevadilo - ja som to stranke www.porada.sk akoby venovala - teda myslim tym to, ze "autorske prava" na polovicku patria tejto stranke ale - neviem si to asi dobre predstavit, ako by taky help fungoval, k tomu by sa musel vyjadrit Richard, ci by take nieco bolo mozne a za akych podmienok - a navyse - este to nie je ani dokoncene, nejako sa neviem asi sustredit od tych odpisov, co som tak intenzivne riesila



p.s.: "na polovicku" preto, lebo nechcem, aby mi nahodou porada niekedy pripadne zakazala posuvat ten text dalej bez jej suhlasu takze je to volne siritelny material, ok? :p ako vsetky ostatne texty tu - svokrina kuchyna nie je v tomto ziadna vynimka imho, len vsetkych poprosim, ktori si to tlacia, aby vzdy bola ako zdroj uvedena stranka www.porada.sk
Naposledy upravil ayya : 06.07.06 at 18:37
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tak to som rada. Dnes, ak sa nic neskomplikuje v robote, dokončím prvú verziu a uvidíš. Bude to zbalené v zip súbore, stačí rozbaliť. To nebude klasický help, len to bude v tom istom formáte - takže žiadna F1. Ayyka, ja Ti najprv asi pošlem cez SS, ak Ti to nebude vadiť, dobre?

Zmena plánu. Dnes som mimo firmy, takže až cez víkend.
Naposledy upravil JanaSys : 07.07.06 at 05:24
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ayyka, poslala som ti SS. Jana
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

JanaSys
Ayyka, poslala som ti SS. Jana
Janka, je to spicove ... kludne to sem prihod, priamo do tejto temy ... mozeš sem priložiť subor s koncovkou .zip az do velkosti 38,15 mega... a to, co som si stiahla ma zatial iba 172 kb... takze pohoda - a velmi sa mi to paci ...
Ak by ta to neotravovalo, bola by som rada, keby si to mohla doplnit postupne tak, aby na konci bol cely minikurz ...
Musim ta fakt pochvalit, je to naozaj velmi sympaticky spracovane ... dakujem ti za to a mas u mna bodik, najvacsi, aky sa da
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

takže sa trošku pohneme ďalej ...

A čo keby sme si vysvetlili napr. takýto pojem: stále pasíva? ... keďže – ako už z názvu vyplýva sú to pasíva a teda pre podnikateľa zdroje krytia nejakej (je jedno akej) formy majetku. A druhé slovíčko „stále“ (je to prídavné meno, nie príslovka) znamená presne to, čo máte na mysli ... je to niečo, čo podnikateľ má „stále“ ... napr. neuhradené faktúry od dodávateľov.

Nemám teraz na mysli neporiadnych podnikateľov, ktorí schválne neuhrádzajú dodávateľské faktúry. Aj poctiví a spravodliví obchodní partneri obyčajne majú nejaké neuhradené faktúry – vyplýva to jednoducho z doby splatnosti. Pretože obyčajne medzi dňom dodávky materiálu, ale aj služieb do dňa úhrady uplynie nejaký ten čas – po tieto dni nám náš dodávateľ kryje majetok, v pasívach to máme zachytené na účte (obyčajne) skupiny 32x ... môžeme teda povedať, že suma neuhradených dodávateľských faktúr je pre nás „stále pasívum“ ... Ale – môže sa stať, že naozaj nemáme neuhradené dodávateľské faktúry ... buď platíme všetko v hotovosti, alebo dopredu ako zálohové platby. ... Aj tak môžeme mať stále pasíva ... napr. vždy, keď máme pracovníkov, ktorí pre našu firmu pracujú.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Predstavme si Aňočku. Nemôže predsa každý deň vyplácať šičky za odvedenú prácu. Bolo by to časovo veľmi neekonomické. To sa dá robiť pri niektorých brigádnikoch, že večer po skončení práce dostanú "na ruku" zarobené peniaze. Ale v normálnom pracovnom procese je to tak, že mzda je stanovená mesačne. Raz za mesiac sa spočíta, čo pracovník urobil a za to dostane po skončení mesiaca v stanovený výplatný termín čistú mzdu. Takže vlastne pracovníci sú tiež také klasické „stále pasívum“ ...

Možno sa to môže zdať nespravodlivé, že pracovníci istým spôsobom trvalo financujú podnikanie svojho zamestnávateľa. Ale – nie je to až tak nespravodlivé. Kto si zažil, čo to znamená byť zamestnávateľom, tak ten mi iste dá za pravdu. Pre ostatných iba pripomeniem zvážiť, čo to znamená zabezpečiť prácu, hľadať odberateľov nielen takých, ktorí výrobky odoberú, ale aj zaplatia ... Ďalej - u nás platí zákonník práce (s čím samozrejme súhlasím), v ktorom sú zamestnanci chránení rôznym spôsobom, napríklad aj predpismi o bezpečnosti práce, u dobrých zamestnávateľov majú vypracovaný sociálny program ...

Ešte si spomeňme na hromadu administratívy v súvislosti so sociálnym a zdravotným poistením a v neposlednom rade aj platenie dovolenky (napr. pri výrobných pracovníkoch iba 11 mesiacov pracovník vyrába výrobky, ale peniaze musí dostať aj v dvanásty mesiac) a dávok v chorobe a všeličoho iného. Pracovník má mať všetky prostriedky k výkonu svojej práce od zamestnávateľa, atď, atď. ...

Skrátka – je to istá (spoločenská) dohoda, že pracovníci na jednej strane dočasne financujú svojho zamestnávateľa a na strane druhej im zamestnávateľ poskytuje istý servis ohľadom sociálneho a zdravotného zabezpečenia a v tom, že sa nemusia starať ani o zabezpečenie a ani o realizáciu svojej činnosti. Takže podľa mňa je to fifty-fifty
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Takže si teraz povieme, ako o stálom pasíve, ktoré máme zachytené na účte "331 – pracovníci" budeme účtovať. Úplne logicky vykonanú prácu zachytíme (relevantný doklad nám predstavuje napr. výkaz prác) na dal strane účtu 331 - ... veď pracovník prácu vykonal a teda prácu „dal“ ... a súvzťažne hodnotu tej práce zachytíme do výsledovky na účet MD "521 mzdové prostriedky".

... Vyrovnať dlh (zaplatiť – analogicky ako dodávateľskú faktúru) by sme náš záväzok voči pracovníkovi mali zachytiť na MD 331 .... ale najprv ešte predtým – predpismi je zamestnávateľ viazaný ešte pred vyplatením mzdy pracovníkovi čosi zo mzdy strhnúť a odviesť niekomu inému .... a sú to poistenia, zdravotné a sociálne a samozrejme – daň z príjmu (zo závislej činnosti)...
To musíme pracovníkovi strhnúť - zaúčtovať na strane MD (zase logicky – pracovník to má dať) .... lenže tie peniaze nezostanú zamestnávateľovi – lebo je povinný ich zaplatiť poisťovniam a daňovému úradu. Tým sa záväzok (zaplatiť pracovníkovi) mení na záväzok iný.

To ešte nie je všetko, lebo zamestnávateľ okrem toho, že nejaké sumy pracovníkovi strhne z hrubej mzdy, ešte aj zamestnávateľ je povinný prispievať za každého pracovníka na poistenia, čo sa vypočítava percentami z hrubej mzdy zamestnanca. Nesmie zamestnávateľ na to zabudnúť, že aj jemu ako firme vzniká dlh voči poisťovniam (daň teraz ešte nemusí za seba podnikateľ platiť žiadnu) ... čím sa mu zvýši pasívny účet a súvzťažne tieto sumy zachytí ako náklad vo výsledovke, teda na účte ziskov a strát - čo je tiež v podstate pasívny účet.

.... všímate si, že zatiaľ stále účtujeme iba na pasívnych účtoch?
Naposledy upravil ayya : 11.07.06 at 09:48 Dôvod: 551>521
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

V prvom prípade – zaúčtovanie mzdy na MD 521 ....voči pracovníkom na D 331 ... je účtovná operácia – P + P, lebo záväzok voči pracovníkovi je zvýšenie stáleho pasíva a náklady sú zníženie zisku, čo tiež zníženie zdroja krytia ...a teda zníženie pasívneho účtu

V druhom prípade zníženie dlhu voči pracovníkovi (tým, že mu strhneme povinné platby) je vlastne zníženie stáleho pasíva voči zvýšeniu nášho záväzku (iného pasívneho účtu) odviesť tieto platby poisťovniam a daňovému úradu. Účtujeme to na MD 331 a na strane D 336 sociálne a ešte aj D 342 daň zo závislej činnosti
Teda je to tiež operácia +P – P ...

a v poslednom prípade je to logicky tiež operácia + P – P, lebo sa nám nákladmi na sociálne a zdravotné zabezpečenie znižuje zisk a zvyšuje dlh voči poisťovniam a to zachytíme na účtoch MD 52x a na D 336

Hádam by sme si to nakreslili :
Naposledy upravil ayya : 11.07.06 at 09:49 Dôvod: 551>521
pracovnici.jpg  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

– keď si na obrázku vysledujete postupnosť účtovných operácií, (od 1 po 4) tak je pekne vidno celý "okruh učtovania", ktorý môžeme nazvať „zaúčtovanie miezd pracovníkov“ .... pripomínam, že sme účtovali stále iba na pasívnych účtoch. Účtujeme na základe dokladov ako napr. dochádzka, výkaz práce ... počet hotových výrobkov a podobne. Ten výpočet robíme obyčajne k poslednému dňu mesiaca, výnimočne v inom termíne – iba ak pracovník prestane pracovať počas mesiaca, tak mzdu počítame k poslednému dňu výkonu práce.

Na účte pracovníkov si môžeme vypočítať zostatok, ktorý sa nám zobrazí na Dal strane účtu:

hrubá mzda 10000
- sociálne 1200
- daň 250
–––––––––––––––
zostatok: 8550


a to je presne čistá mzda k výplate v ďalšom mesiaci a - to je presne výška záväzku zamestnávateľa na konci mesiaca a to je výpočet stáleho pasíva za pracovníka. V ďalšom mesiaci pri výplate čistej mzdy sa toto stále pasívum zruší, ale – v tom čase je zamestnávateľ už zase dlžný pracovníkovi mzdu za ubehnutý počet dní ...

Až teraz (pri výplate čistej mzdy) sa bude účtovať operácia na aj aktívnom účte a to konkrétne –A - P .... ľahko si to odvodíme: znížime si aktíva, peniaze v hotovosti v pokladni (alebo peniaze na účte) a súčasne sa nám zníži pasívny účet 331-pracovníci.

Pamatám si, ako som prvý raz sama počítala mzdy a hneď aj účtovala mzdy ... a nevychádzala mi po zaúčtovaní miezd súvaha a nevychádzala! ... presne o sumu čistých miezd - ja som totiž výplatu čistej mzdy nasilu tlacila do bežného mesiaca - neuvedomovala som si, že suma čistých miezd na výplatu je "stále pasívum a preto mi musí "vyskakovať" ako zostatok na účte pracovníkov, lebo sa v skutočnosti vypláca s oneskorením pár dní a teda až v nasledujúcom mesiaci
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Toto je značne zjednodušený príklad účtovania miezd pracovníkov. Tak to prosím aj chápte, lebo mzdové účtovníctvo je veľká časť ekonomickej práce, tu sme si ukázali iba schému, ktorá nám objasňuje, ako sa mzdy pracovníkov premietajú v súvahe a vo výsledovke... aby sme skrátka rozumeli, ako sa „mzdy“ účtujú ...

Teraz sme pripravení na to, že si môžeme pospájať viac vecí, ktoré sme si doteraz vysvetlili a dostaneme sa k veľmi zaujímavej oblasti, ktorá sa v (zjednodušenom) účtovníctve so skladom typu B počas roka neobjavuje.

Nebudem vás napínať... porozprávame si o aktivácii a o zmene stavu zásob v skladoch ... ok? ale najprv musím pozvolávať všetkých, ktorým som tú aktiváciu nasľubovala vo viacerých iných témach ... možno sa vám nezdá jasná súvislosť a máte pocit, že preskakujeme z jednej témy na druhú ... ale - súvislosť tu je a my ju uvidíme... to vám sľubujem :p
Tak mi držte palce, idem si pohľadať konkrétne témy a konkrétych poraďákov, nech si to nemusíme rozprávať viackrát
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

ayya
Ak by ta to neotravovalo, bola by som rada, keby si to mohla doplnit postupne tak, aby na konci bol cely minikurz ...
Určite budem doplňovať. Ďakujem a žiaden problém, som rada, že môžem pomôcť.
Zatiaľ aspoň toto:

Doplnená novšia verzia v príspevku 320.
Naposledy upravil JanaSys : 16.07.06 at 05:12
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať