Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

smith
..... lebo som presvedčený, že "Svokrina kuchyňa" onedlho sa objaví na školách ako učebnica, alebo to bude kolovať medzi študentami. Alebo učitelia to budú dávať ako povinnú literatúru k štúdiu účtovníctva na OA.
vdaka za pochvalu ... a - keby sa to rozsirovalo na OA - budem velmi spokojna, lebo sa mi paci predstava, ze sa ludia nebudu uctovnictva bat ... ze si tym vyrabam kvalitnu konkurenciu, to viem - nevadi - roboty bude dost imho aj tak aj tak som na konci planovala vsetych citatelov kuchyne vyzvat, aby ju co najviac rozsirili medzi "ucnami uctovnikmi" ... je to velmi dobry pocit, ked si predstavujem, ze som urobila nieco, co ludom pomaha
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

jess
Manual, tuším kukám do zrkadla ...presne to isté som aj ja a tiež používam OMEGu ...účtujem zatiaľ v pohode, tovar prijal, vydal DF110x, OF40x banka ...mzdy zatiaľ nie .... no uzávierky a DPH si viem odkontrolovať, ale ostatné ????

Mňa to ešte len čaká, účtujem v Alfe, a rozmýšľam aký program PÚ kúpiť, manžel zakladá s.r.o. Neviem či to zvládnem. Je omega dobrý program?
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

ayya
vdaka za pochvalu ... a - keby sa to rozsirovalo na OA - budem velmi spokojna, lebo sa mi paci predstava, ze sa ludia nebudu uctovnictva bat ... ze si tym vyrabam kvalitnu konkurenciu, to viem - nevadi - roboty bude dost imho aj tak aj tak som na konci planovala vsetych citatelov kuchyne vyzvat, aby ju co najviac rozsirili medzi "ucnami uctovnikmi" ... je to velmi dobry pocit, ked si predstavujem, ze som urobila nieco, co ludom pomaha
Si dobrý človek. V dnešnom svete,keď sa za každú maličkosť platí alebo dáva všimné - tebe stačí dobrý pocit. Si moja krvná skupina.
0 0
mery mery

mery je offline (nepripojený) mery


Ahojte nevesty, čo pomáhate svokre, nemáte chybu, je mi s vami super, ďakujem, vyzerá to tak, že dobrí ľudia ešte žijú, všetkým veľa šťastia a účtovanie bez zásadných chýb.
0 0
Blonde Blonde

Blonde je offline (nepripojený) Blonde

Práve som zháňal nejaké informácie ohladne účtovníctva a zrazu toto...
Svokrina kuchyňa.
ayya si super, mám aj já pedagogické vzdelanie, tak asi viem čo hovorím.
Veľmi si pomohla nielen mne, ale verím, že aj iním.
Vďaka za námahu. Prajem Ti veľa úspechov
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Ayya, už sa Ti tu mnohí poďakovali, no ja sa musím tiež. Klobúk dolu, Tvoja Svokrina kuchyňa nemá chybu. Nemám ekonomické vzdelanie, iba rekvalifikačný kurz - síce dobrý, ale to, čo si pre nás urobila Ty, je proste jedinečné. Ešte raz ďakujem.
0 0
Blonde Blonde

Blonde je offline (nepripojený) Blonde

Nevieš náhodou, či sa ayya nepustila do spracovania obdobného minikurzu aj pe JU ako o tom uvažovala? Pomohlo by to určite nielen mne. Prezeral som Poradu, ale nič som nenašiel. Pripájam sa k názoru, že je to dobré zaradiť do novej témy.

Ďakujem
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Blonde
Nevieš náhodou, či sa ayya nepustila do spracovania obdobného minikurzu aj pe JU ako o tom uvažovala? Pomohlo by to určite nielen mne. Prezeral som Poradu, ale nič som nenašiel. Pripájam sa k názoru, že je to dobré zaradiť do novej témy.

Ďakujem
este som to nerobila, ale premyslala som nad tym, to je fakt, hoci - ani si neviem dost dobre predstavit, o com by sa tam pisalo viac ako v takych 8-12 prispevkoch, ... ale ktovie aj tuto kuchynu som planovala iba takych 20-25 kratkych textikov a vidis ho! kotuhu! ako sa to natiahlo ...

dokoncime si vsetci depehacku a potom bude trosku viac casu zase
... a ostatnym dakujem za mile slova ...
0 0
Blonde Blonde

Blonde je offline (nepripojený) Blonde

ayya
este som to nerobila, ale premyslala som nad tym, to je fakt, hoci - ani si neviem dost dobre predstavit, o com by sa tam pisalo viac ako v takych 8-12 prispevkoch, ... ale ktovie aj tuto kuchynu som planovala iba takych 20-25 kratkych textikov a vidis ho! kotuhu! ako sa to natiahlo ...

dokoncime si vsetci depehacku a potom bude trosku viac casu zase
... a ostatnym dakujem za mile slova ...
Ďakujem za odpoveď. Už sa teším na ďalšie pokračovanie. Je to super čítanie, logické, pochopiteľné aj takým ekonomickým laikom akom som já.
V tom JU by som uvítal aj nejaké príklady z ALFA ( tuším si v tom účtovala?).Ostatné nechám na Tebe škoda Ti radiť, to by človek len pokazil.

Prajem Ti všetko dobré, veľa úspechov a elánu
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Milá Ayya, opakujem sa síce, ale táto tvoja kuchyňa je perfektná! Ja som sa pred rokom vrátila k PÚ po 10 ročnej prestávke, ale napríklad aktiváciu som nikdy neúčtovala a ani som nevedela o čom to vlastne je, a to som chodila na SEŠ (boli sme posledný ročník, po nás to už bola OA). Super a jednoducho napísané, konečne sa mi začína rozvidnievať, už sa teším na pokračovanie a posielam bodík, pekný večer .....
0 0
Madra Madra

Madra je offline (nepripojený) Madra

Milá Ayya a ostatní :p , prečítala som celú svokrinu kuchyňu jedným dychom, a dosť ma z toho bolí krk. Tiež som účtovník bez maturity z účtovníctva a s malými skúsenosťami. Túto stránku mi odporučila lektorka na kurze, ale keby som sa od nej dozvedela len informáciu o "porade", ten kurz stál za to .
Na porade som už bola prilepená viackrát, zatiaľ som chvalabohu potrebovala len info o ročnom vyúčtovaní zdrav. poistenia, ale veľmi mi pomáha už len ten pocit, že nie som sama taká "sprostá" (dúfam, že ste sa neurazili).
Ďakujem Ti Ayya za svokrinu kuchyňu, pobavila som sa, skúsim ju ukázať synovi, bije sa s účtovníctvom v škole, aj keď by radšej bil do bicích v kapele. Ešte raz veeeeľmi pekne ďakujem, teším sa na pokračovania, aj na JU.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Milá ayya, Tvoja "Svokrina kuchyňa" v účtovníctve je asi to, čo "Babička" Boženy Němcovej v literatúre.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya



dakujem
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Som nadšená... svokrina kuchyňa je úžasná... teším sa na pokračovanie !
0 0
Elena Kollárová Elena Kollárová
Je to proste super.Srdečná vďaka.
0 0
alea alea

alea je offline (nepripojený) alea

ayya, je to super čítanie a moc mi to pomáha, keďže sa snažím účtovníctvu pochopiť. Vrelá vďaka....
0 0
pepco pepco

pepco je offline (nepripojený) pepco

ahoj ayya, ucim sa uctovat tymto citanim, ale tusim tam mas malu chybu...makonci si dala k 321 odberatela a nie dodavatela. (MD321/D314)
0 0
pepco pepco

pepco je offline (nepripojený) pepco

ayya
Dáme si príkladík: Aňočka vystavila objednávku na 10 metrov čipiek. Objednávka je doklad, ale sa neúčtuje iba eviduje pre vlastnú potrebu. Dodávateľ súhlasil s dodaním (prečo by aj nie? ) ale vyžiadal si uhradenie zálohy – vystavil zálohovú faktúru. Zálohovú faktúru Aňočka tiež neúčtuje, iba si z nej vyčíta informácie dodávateľovi (číslo účtu) a o sume, ktorú má uhradiť a pre kontrolu si zálohovú faktúru odloží. Vypíše príkaz, dajme tomu na 20 grošov a banka peniaze prevedie na účet dodávateľa. Aňočke pošle o tejto operácii výpis z účtu. Teraz sa Aňočka pustí do účtovania, pomaly premýšľa: účtuje sa vždy iba na základe dokladu, a vždy podvojne:
Prvý účtovný doklad je v tomto prípade bankový výpis. Obchod ešte nenastal. Peniaze, aj keď u dodávateľa sú stále Aňočkinim majetkom. Iba zmenili svoju formu, z „peňazí na účte“ sa stala „pohľadávka“ teda je to operácia – A + A použijú sa účty: MD 314/D 221.
Po úhrade zálohy dodávateľ dodal Aňočke čipky a vystavil za ne faktúru: „Fakturujeme vám za 10 metrov čipiek v hodnote 50 grošov, už ste uhradili 20, ešte zaplaťte 30 grošov“.
Máme ďalší doklad, prijatú faktúru, môžeme účtovať: dodávka čipiek, MD (materiál alebo skladník vzal) /D 321 - dodávateľ dal ....to je operácia + A + P, teraz už Aňočka čipkami disponuje, zvýšila sa jej súvaha na oboch stranách o 50 grošov, aj keď čipky ešte nie sú úplne zaplatené.
Zostáva zaplatiť faktúru. Príkaz do banky teraz vystaví na iba na 30 grošov, veď zaplatila už 20 ako zálohu. Použije účty MD (vzal) 321 – dodávateľ/ D (dala) 221 - banka. To je operácia – A – P. Aj aktíva aj pasíva sa jej znížili o 30 grošov. A aby sa jej celá dlžoba vynulovala, dopredu zaplatených 20 grošov si už iba „uplatní“. Teraz použije zápis: MD (vzal) 321 – odberateľ/D 314. To je tiež operácia – A – P.
Ešte si prekontroluje: faktúra je do groša uhradená, zostatok na účte 321 je nulový, účet 314 je tiež vynulovaný. Keby sme porovnali súčet aktív a súčet pasív pred nákupom čipiek a po úhrade celej sumy faktúry - tak v konečnom dôsledku si Aňuška "zamenila" 50 grošov, ktoré vyzerali ako peniaze na účte v banke, za inú formu majetku, ktorú teraz predstavujú nakúpené čipky tiež v hodnote 50 grošov. Celá zmena sa zrealizovala na faktúru, preto sa nám táto kúpa (zmena formy majetku) "rozpadla" na viac operácií. Pritom v niektorých momentoch sa súčet aktív a súčet pasív zvýšil a potom zase znížil.

tak tu to mam asi pisat.....ma tam byt asi 321-dodavatel/D314..
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

pepco
tak tu to mam asi pisat.....ma tam byt asi 321-dodavatel/D314..
kurnik! ty brdo! ano, mas pravdu, zmylila som sa v nazve uctu cislo uctu je sice uvedene spravne, aj z kontextu vyplyva, ze to ma byt dodavatel, ale uz aj pakujem to opravit. dakujem ti za upozornenie

som presvedcena, ze si to uz vsimli viaceri, ale nikto na to zatial neupozornil (babenkyyy, ze by nejake ohlady? ze by som to teraz vyhlasila za schvalne urobeny chytak?) :p ale nie, naozaj som sa tam zmylila. Vies co? skus hladat dalej, ok? a hned napis, ak este na nieco narazis, budem rada ked ma upozornis ja to potom zase opravim

btw: volakedy davno mi kamaratka hovorila, ze prvykrat, ked najdem v nejakej publikacii chybu, vtedy to znamena, ze sa ucim naozaj pozorne. Som rada, ze si to nasiel - lebo to znamena samozrejme, ze aj ty to citas pozorne. Tak prepac, ospravedlnujem sa a zaroven sa tesim, ze svokrinu kuchynu pouzivas a dufam, ze ti bude k uzitku. pekny den prajem

ayya
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

uz je to opravene
...
takze: dakujem ti este raz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať