Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pepco pepco

pepco je offline (nepripojený) pepco

ahoj ayyka, citam to velmi rad, a zacina ma to naozaj bavit. Doma som vytiahol staru knihu z ucta, cez 500 stranovu, a idem na to znovu, lebo sa mi to hodi k praci. No a to upozornenie som si dovolil, lebo som to bral aj ako sebakontrolu, ci to citam dobre, a rozumiem tomu
Svokrina kuchyna je naozaj dobra, drzim palce v pisani....no kde som to skoncil...tusim na strane 12....
ahoj zatial
0 0
brtkova brtkova

brtkova je offline (nepripojený) brtkova

vydata,1 dieta
Ohhh , ayya Ty si proste - ani neviem najst tie spravne slova. Vies, mala som problem s odpisovanim a pripla si mi link"svokrina kuchyna"-chcem,ci nechcem, neda sa odtoho odtrhnut, lebo zasnem nad Tvojimi schopnostami, ani nevies ako pomahas vela,vela ludom. Ja patrim k nim ako prva-na vsetko som sama-sef sa tomu nerozumie a nemala som sa o koho opriet. Som rada, ze som nasla poradu a hlavne TEBA.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
Milá ayya,
dovoľ mi vyjadriť svoj obdiv.Som učiteľka a mojou celoživotnou záľubou je účtovníctvo ktorému sa aj venujem vo svojom vedľajšom zamestnaní.Prijala by som všetky školenia a zákony na takejto úrovni, totiž Tebe ide o to aby sme to všetci pochopili a tvorcom zákonov ide tušim o to aby sme to vôbec nechápali....
Ešte raz aj ja ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ahojte všetci, hlavne ayya, super výklad, mám to všetko povypisované, hlavne som sa tešila na účet ziskov a strát, lebo to teraz strašne potrebujem a nejako si nedokončila, čo ďalej ako sa to preúčtováva-zisk-do uzávierkových účtov a následne do začiatku roka. mohla by si to prosím ťa objasniť. ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ayya tu bola naposledy ako člen 29. 10. Nik o nej nič nevie? Zanevrela na nás?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Je to super výklad účtovníctva, len čakám na pokračovanie od účtu ziskov a strát, čo ďalej s tým ziskom na konci roka a následne na začiatku.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Marína
Ayya tu bola naposledy ako člen 29. 10. Nik o nej nič nevie? Zanevrela na nás?
už som si aj v minostli všimla, že ayya máva nepravidelný režim navštevovania porady, občas máva dlhšiu prestávku.

treba dúfať, že sa vráti.

dana
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Dobrý deň, práve som sa k vám prihlásila,som rada, že existuje takáto dobrá vec a môžem sa tu toľko dozvedieť a tá svokrina kuchyňa je super hlavne pre nás začiatočníkov, verím že ayya príde zas a dokončí svoju skvelú prácu ďakujem za veľmi veľku pomoc
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Som nováčik na porade, ale nie v účtovníctve, ale len včera som objavila svokrinu kuchyňa a musím povedať , čo už povedali mnohí, že ma nadchla. Účtujem už dosť dlho, ale stále mám pocit, že niektorým veciam nerozumiem a tu to bolo vysvetlené ozaj výborne. Tuším ešte na účtovníctvo nezanevriem ,ako som už veľakrát chcela. A dúfam, že sa ayya vráti, a dokončí tento skvelý výklad, vopred ďakujem.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Dobrý večer, som ďalší nováčik medzi Vami a pomaly sa mi PORADA stáva denno-denným priateľom a poradcom v mojej novej pracovnej pozícií.

Ayya - je to super, super a ešte raz super výklad PU najmä pre nás začiatočníkov. Ja s účtovníctvom začínam z úplne iného smeru, čo som vyštudovala. Svokrinou kuchyňou si mi oživila všetky vedomosti, a mnohé aj doplnila, z kurzu /inak dobrého a "hutného" časovo aj obsahovo/ PU a JU. Dík.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Dobrý večer prajem všetkým, ktorí mometálne surfujú na porade
Teraz by som mala robiť daňové priznania , ale neustále prezerám čo je na porade a medzitým som tu našla jednu úžasnú vec veľmi pekne ďakujem
momentálne nemám čas to študovať, ale určite sa k tomu vrátim neskôr.
To čo pripravila ayya je fakt úžasné a moja vďaka patrí aj manine, Hlinkovx
a nech mi prepáčia všetci ostatní , ktorí to pripravili na stiahnutie
prajem príjemný večer
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Prosím chcem poradiť. Robim JÚ, ale niekt.fimy teda FO časom prechádzajú na s.r.o. a tu je pes zakopaný. Prechod na PÚ. Mám už niekoľko školení za sebou a aspoň mám predstavu že to je úplne o inom,a mám aj soft na PÚ, no chcem sa spýtať aké pomôcky mi budú nápomocné? A ešte, potrebujem to zvládnuť na 11 mesiacov, čiže od 1.1.08 by som začala účtovať na ostro. Samozrejme začala som so štúdiom svokr.kuch. a ide to fakt po kúsku..ale nechcem to čítať bez úvah.Objednala som si literatútu p.Canigovej. No chcem poradiť čo by bolo pre mňa ako začiatočníčku dobré. Program mám ostrú verziu s hotline.Hoci zatiaľ pôjdem iba skúšobne.Poradí niekto??
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Nikto neporadi?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Učiť sa, učiť sa, učiť sa. Teraz vážne. Nepoznám lepší návod a pochopenie PU ako je Svokrina kuchyňa. Prepáč, ale nerozumiem Tvojej otázke o pomôckach. Aké máš na mysli?
Do 1.1.2008 máš času dosť. Skús doklady, ktoré účtuješ v JU účtovať aj v PU a porovnávaj.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Myslela som nejakú literatúru alebo kurz? Minulý rok som jeden kurz
3-mes.absolvovala aby som vedela o čom to je, celkom som to zvládla. Teraz mám omegu a skúsila by som cvične nahadzovať doklady a asi v spolupráci s poradou!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marcik
Prosím chcem poradiť. Robim JÚ, ale niekt.fimy teda FO časom prechádzajú na s.r.o. a tu je pes zakopaný. Prechod na PÚ. Mám už niekoľko školení za sebou a aspoň mám predstavu že to je úplne o inom,a mám aj soft na PÚ, no chcem sa spýtať aké pomôcky mi budú nápomocné? A ešte, potrebujem to zvládnuť na 11 mesiacov, čiže od 1.1.08 by som začala účtovať na ostro. Samozrejme začala som so štúdiom svokr.kuch. a ide to fakt po kúsku..ale nechcem to čítať bez úvah.Objednala som si literatútu p.Canigovej. No chcem poradiť čo by bolo pre mňa ako začiatočníčku dobré. Program mám ostrú verziu s hotline.Hoci zatiaľ pôjdem iba skúšobne.Poradí niekto??
Len na okraj chcem poznamenať, že prechod FO na sro neznamená len prejsť z JÚ na PÚ. Nakoľko z hladiska zákona o dani z príjmov sa jedná o dve samostatné subjekty, ktoré nemajú nič spoločné. Počas roka 2007 treba pouvažovať ako previesť majetok FO do sro (predaj, vklad spoločníka, darovanie .....). Takže hor sa na to vrhnúť, a zvádnuť to. Ešte máš dostatok času na prípravy.
0 0
markovrabec markovrabec

markovrabec je offline (nepripojený) markovrabec

chcem vela vediet
Ahojte poradaci. Ja som z toho uctovnictva tak zmeteny, ze som 15 minut hladal sposob ako sa k vam pisomne ozvat. No ale dufam ze az to odpalim ze sa to naozaj dostane az k Vam. Tesim sa na tuto svokrinu kuchynu...hm dufam ze ma nezabije lebo svoju skutocnu svokru mam naozaj rad. Ale skutocne. Tak dufam ze aj tato svokra bude mojou druhou a skutocne dobrou partiou.
ayya Pozri príspevok
V posledných dvoch-troch mesiacoch sa tu na www.porada.sk objavovalo viac, hlavne nových členov, ktorí kládli rôzne otázky. Z niektorých bolo úplne jasne vidieť, že účtovníctvo nemajú „v krvi“ . Nie že by som si myslela, že vedieť účtovníctvo je povinné. To si naozaj nemyslím. Povinné je v slušnej spoločnosti vedieť pozdraviť pri príchode do miestnosti. Pre tých, ktorí sa chcú vyznať a zatiaľ nemali možnosť ... možno pre tých bude tento malý minikurz pomocou.

Pokúsim sa zhrnúť základné zásady účtovníctva tak, aby sme sa necítili ako vo svokrinej kuchyni. Tých zásad nie je až tak veľa, to bude zakrátko jasné. Ale - sú dôležité, zásadne dôležité. Kto ich dôležitosť neuzná ... jednoducho sa nikdy nebude „vyznať“ .... bohužiaľ

Sama si to pamätám: tieto základy nám na prvej hodine účtovníctva „vysvetlila“ profesorka asi takým spôsobom, že ich napísala na tabuľu a prikázala nám ich odpísať. Nikdy viac sme sa k tomu nevrátili ... nerozumeli sme tomu a ona nikdy neprišla na to, že sme tomu nerozumeli. Tak sme sa všetko ďalej iba bifľovali. S väčším, alebo menším úspechom sme to potom memorovali. Hrúza .... Profesorka sa iba divila, ako môžeme byť také zadubené ... Dnes sa divím aj ja, ale hlavne tomu, akým spôsobom sa pokúšala priviesť nás k obľube jej milovaného predmetu

Dnes chápem, že účtovníctvo môže byť obľúbenou činnosťou. Táto porada je toho dôkazom. Je tu veľa prispievateľov, ktorí so mnou budú súhlasiť, lebo účtovníctvo je aj ich obľúbenou činnosťou. Základ je porozumieť základom.

Ešte jedna poznámka: jednoduché účtovníctvo nie je celkom naozajstné účtovníctvo, je to istý druh „účtovnej evidencie“. Ozajstné účtovníctvo je podvojné účtovníctvo, a hlavne o podvojnom účtovníctve si budeme teraz rozprávať.

Čítajte podľa možností takou rýchlosťou, aby ste každému príspevku porozumeli. (ak to píšem tak, že je vôbec možné tomu porozumieť). Nepreskakujte. Nepokračujte, kým nie ste si stopercentne isté, že vám je všetko jasné ... aj tak sa môže prihodiť, že sa budete musieť vrátiť o pár príspevkov hore. Ale .... ak sa s porozumením dočítate až do konca, budete účtovníctvu v zásade rozumieť. Už počas čítania sa vám veľa vecí bude objasňovať. Zažijete „aha“ zážitky. Je to príjemné. Viem to z vlastnej skúsenosti.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
takže prikladám ešte raz opravenú kuchyňu podľa príspevku 339
1 0
musinely musinely

musinely je offline (nepripojený) musinely

No jasne- ucto je lahke pokial porozumiete zakladom,inak nema vyznam ucit sa daĺej pretoze vsetko na seba nadvezuje...

Mam svoju definiciu,ze aktiva su polozky,ktore davaju peniaze do mojho vrecka a pasiva ,su polozky ktore vyberaju peniaze z mojho vrecka..
Je to zaujimave ze dom sa uctuje ako aktiva..No ked sa nad tym zamyslime...dava peniaze do nasho vrecka alebo vybera?Samozrejme to zalezi na tom,ci v nom byvame alebo ho prenajimame...Ak v nom byvame tak z nasho vrecka berie peniazky,pretoze musime platit ucty..No a ked ho prenajimame?Tak nam niekto plati...
Ak Vam bankar povie,ze Vas dom je aktivum...neklame Vam...len Vam nehovori celu pravdu ,koho je to aktivum......
0 0
Lyda Lyda

Lyda je offline (nepripojený) Lyda

Vie mi niekto poradit dobru adresu na www. strankach ohladom ponuky na dotacie pre malych a strednych podnikatelov - zivnostnikov z EU fondvo. Mam vlastnu cukrarensku vyrobnu a cukraren.
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať