Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

1. Mám vždy po ruke účtovnú osnovu, do ktorej si vpíšem písmenko A k účtom aktívnym a písmenko P k účtom pasívnym. Je to dosť rizikový spôsob – kto už by mal vždy po ruke vlastnú upravenú účtovnú osnovu ? Aj vám sa strácajú krvopotne vyrobené "ťaháky"?

2. môžem sa naspamäť naučiť celú účtovnú osnovu a podľa toho identifikovať, ktorý účet je aktívny a ktorý pasívny, ale to je mrhanie silami a časom. Navyše, na vlastnú hlavu by som sa ja ešte menej spoľahla ako na tú vlastnú účtovnú osnovu

3. môžem sa naučiť vyznať sa v číslovaní účtov a podľa nich účty identifikovať – to už je podstatne lepšia cesta – v číslovaní účtov je systém.

Účty sú číslované trojciferným číslom, (viem, že to všetci viete, ale úplne pre istotu)
- číslo na pozícii stoviek mi určuje triedu účtov,
- na pozícii desiatok skupinu účtov
- a na pozícii jednotiek číslo účtu v účtovnej skupine..... napríklad tento účet:
Naposledy upravil ayya : 24.04.05 at 02:19
čísla účtov.gif  
6 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

V posledných dvoch-troch mesiacoch sa tu na www.porada.sk objavovalo viac, hlavne nových členov, ktorí kládli rôzne otázky. Z niektorých bolo úplne jasne vidieť, že účtovníctvo nemajú „v krvi“ . Nie že by som si myslela, že vedieť účtovníctvo je povinné. To si naozaj nemyslím. Povinné je v slušnej spoločnosti vedieť pozdraviť pri príchode do miestnosti. Pre tých, ktorí sa chcú vyznať a zatiaľ nemali možnosť ... možno pre tých bude tento malý minikurz pomocou.

Pokúsim sa zhrnúť základné zásady účtovníctva tak, aby sme sa necítili ako vo svokrinej kuchyni. Tých zásad nie je až tak veľa, to bude zakrátko jasné. Ale - sú dôležité, zásadne dôležité. Kto ich dôležitosť neuzná ... jednoducho sa nikdy nebude „vyznať“ .... bohužiaľ

Sama si to pamätám: tieto základy nám na prvej hodine účtovníctva „vysvetlila“ profesorka asi takým spôsobom, že ich napísala na tabuľu a prikázala nám ich odpísať. Nikdy viac sme sa k tomu nevrátili ... nerozumeli sme tomu a ona nikdy neprišla na to, že sme tomu nerozumeli. Tak sme sa všetko ďalej iba bifľovali. S väčším, alebo menším úspechom sme to potom memorovali. Hrúza .... Profesorka sa iba divila, ako môžeme byť také zadubené ... Dnes sa divím aj ja, ale hlavne tomu, akým spôsobom sa pokúšala priviesť nás k obľube jej milovaného predmetu

Dnes chápem, že účtovníctvo môže byť obľúbenou činnosťou. Táto porada je toho dôkazom. Je tu veľa prispievateľov, ktorí so mnou budú súhlasiť, lebo účtovníctvo je aj ich obľúbenou činnosťou. Základ je porozumieť základom.

Ešte jedna poznámka: jednoduché účtovníctvo nie je celkom naozajstné účtovníctvo, je to istý druh „účtovnej evidencie“. Ozajstné účtovníctvo je podvojné účtovníctvo, a hlavne o podvojnom účtovníctve si budeme teraz rozprávať.

Čítajte podľa možností takou rýchlosťou, aby ste každému príspevku porozumeli. (ak to píšem tak, že je vôbec možné tomu porozumieť). Nepreskakujte. Nepokračujte, kým nie ste si stopercentne isté, že vám je všetko jasné ... aj tak sa môže prihodiť, že sa budete musieť vrátiť o pár príspevkov hore. Ale .... ak sa s porozumením dočítate až do konca, budete účtovníctvu v zásade rozumieť. Už počas čítania sa vám veľa vecí bude objasňovať. Zažijete „aha“ zážitky. Je to príjemné. Viem to z vlastnej skúsenosti.
4 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Takže:

- Podvojné účtovníctvo je informačný systém. Jeho hlavnou úlohou je informovať mňa (podnikateľa) aby som vedela, čo sa deje s mojim podnikateľským majetkom. Že tento informačný systém využíva aj daňový úrad na kontrolu, či sa správne vyčíslili daňové povinnosti – to je jeho ďalšia funkcia - aj keď neprehliadnuteľná a akokoľvek nepríjemná
Podvojný – to znamená, že všetko sa účtuje „podvojne“: na dvoch účtoch. Predstavte si zase tú svokrinu kuchyňu – upratané po varení bude vtedy a iba vtedy, ak všetko bude uložené v skrinkách a šuplíkoch. Nič nesmie zostať vonku. Ak vyberiem z jednej skrinky niečo – musím to vložiť do inej. Budeme hovoriť neskôr aj o trojzápisoch, ale zásada, že nič nesmie zostať vonku platí aj vtedy.
- Účtujeme zásadne iba podľa účtovných dokladov. Stane sa nejaká účtovná (ekonomická) operácia - identifikujeme ju, zapíšeme ju v účtovnom doklade, ktorý potom zaúčtujeme. Vždy podvojne: teda na dvoch účtoch. Niektoré účtovné doklady vystavujeme my, ale inokedy nám ich vystaví niekto iný – napríklad: dodávateľ vystaví dodávateľskú faktúru. V horšom prípade nejaký kontrolný úrad nám pošle výmer. My to akceptujeme ako náš účtovný doklad – a môžeme to zaúčtovať.
- Skutočný obraz o majetku po zaúčtovaní získam vtedy, ak mám podvojne zaúčtované všetky účtovné prípady k jednému konkrétnemu dňu. Napríklad (najčastejšie) ku koncu mesiaca, ku koncu roka. Všetky účtovné prípady musia byť zachytené k tomu istému dňu. Keď túto zásadu nedodržím, obraz o majetku môže byť skreslený.
A posledná zásada – existujú iba 4 druhy účtovných prípadov. Slovom: štyri druhy účtovných prípadov.

Neveríte? Ale je to pravda! Je to pre niekoho šokujúce? Ale aj tak je to pravda! Iba štyri druhy! Tak prečo sa účtovníctva báť? Presvedčíme sa o tom.
Naposledy upravil ayya : 29.04.05 at 13:39 Dôvod: ne-vystavujeme ... správne má byť: vystavujeme
3 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Najprv niečo o aktívach a pasívach.

Ako začneme? .... Začneme „zákernou otázkou“, ktorou preveríte každú účtovníčku:

Aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami? Viete zodpovedať? Ak áno, je pre vás zbytočné čítať ďalej tento minikurz – iba ak just nemáte čo robiť Ak neviete odpovedať – skúste čítať ďalej ...

Na tú otázku existujú rôzne odpovede – záleží na situácii. Ak sa to pýta šéf (ktorý sa vyzná) svojej účtovníčky, ktorá práve doúčtovala všetky prípady účtovného obdobia, tak odpoveď má byť: „Žiaden rozdiel!“

Lebo keď je medzi aktívami a pasívami rozdiel čo len jeden halier, znamená to, že niekde máme v účtovníctve chybu, ktorú je potrebné vyhľadať a opraviť tak, aby žiaden rozdiel medzi nimi nebol.

Nechajme teraz múdrych a uznanlivých šéfov, ktorí sa zaujímajú o to, či účtovníčke sadli aktíva a pasíva

3 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Paráda, že? A akým spôsobom fraktály súvisia s účtovníctvom? Práve tými „sebakópiami“
Teraz potrebujeme prvú a druhú úroveň, neskôr sa k fraktálom vrátime kvôli tretej úrovni.
Téčko sme si už spomínali. Doteraz sme ho použili ako súvahu – základný účtovný doklad, do ktorej sme jednoducho zapísali na stranu aktív alebo pasív to, čo sme potrebovali.
Teraz si do súvahy na obe strany zakreslíme ďalšie menšie téčka – tu už budú účty. Účtujeme na účtoch, nie priamo v súvahe. Tie menšie téčka, keď si ich graficky znázorníme vyzerajú všetky rovnako. Potrebujeme ich nejako identifikovať, aby sme sa v nich vyznali a neskôr vedeli zostaviť súvahu. Múdri ľudia dávno pred nami vymysleli systém, ktorý my nehanebne bezprácne preberieme a budeme používať.
Tu je tá „fraktálovitá“ súvaha:
Naposledy upravil ayya : 24.04.05 at 01:12
21suvaha.gif  
3 0
Katka3214 Katka3214

Katka3214 je offline (nepripojený) Katka3214

Ahojte, aj ja by som chcela link na ayyn blog, prosím pekne. diik
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ayyin blog mal osobný charakter, netýkal sa svokrinej kuchyne - minikurzu PÚ.
2 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Už nám zostáva iba jediná operácia – posledná štvrtá: a tá bude (ľahko odvodíte už aj sami) + P – P

Už sa mi dnes viac nechce unavená som, obrázky mám nachystané, ale textu sa musím ešte venovať. Pokračovať budem zajtra, alebo pozajtra, alebo až po dépéháčke .... veď je tu čo čítať

Ale pre info - nasledovať ešte bude približne toto:

- podkova pre štastie – identifikácia účtov

- malá moľa – lietajúce účty

- o fraktáloch v účtovníctve – výkaz ziskov a strát

- koľko si môžem odpísať z oprávok – aktívne účty s pasívnym charakterom

- pán poštár, má dať, vzal, dal – účty, ktoré nemajú mať zostatok

- ... a ešte pár drobností
1 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Tak tomu, čo som práve dočítala skladám poklonu. To by som dala do pozornosti každej profesorke na obchodnej akadémii, aby takýmto spôsobom začala študentom vysvetľovať princíp podvojného účtovníctva. Mám strednú ekonomickú školu, VŠE smer kontrola a informácie, od VŠ robím s účtovníctvom, ale veľa z vecí, ktoré sú pre mňa samozrejmosťou, by som nevedela laikom tak pekne vysvetliť. Má to šťavu.
1 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Všetkým vám, ktorým sa táto svokrina kuchyňa páči, a dali ste mi to najavo veľmi pekne ďakujem. Prečítala som si všetky vaše príspevky a prepáčte mi, že vás nebudem po jednej menovať. Teším sa, ako reagujete. Skôr som mala obavu, aby sa nektorí účtovníci neurazili, že čo to tu vypisujem
Aj toto je pre všetkých, ale spomeniem aj meno:
Bea: samozreeeejme - veď preto sem píšem, aby sa to použilo - inak by moje písanie nemalo zmysel. Aj tak mám stále mám pocit, že zatiaľ iba splácam moje dlhy tejto porade
A vieš, že sa vášmu synovi ani veľmi nedivím, že sa mu "veľmi nechce" ? Veď sa iste musí učiť aj o veciach, ktoré v živote nevidel a ani tak skoro (kým nedokončí školu) neuvidí. Síce v niektorých účtovníckych rodinách sa občas v obývačke povaľujú skladové karty, haldy faktúr, zaraďovacie protokoly alebo interné doklady, ale to zase k tým papierom radšej deti nepustíme. Pomôž mu s tými základmi, prosím. Možno sa sa cíti podobne ako voľakedy ja. Alebo dnes by som sa tak cítila, keby som musela odpovedať napr. na tému "ako funguje harddisk v mojom počítači" - tiež som ho vlastne poriadne ešte nevidela, ale zastrájam sa, že keď budeme najbližšie vyraďovať nejaký počítač, tak do toho harddisku kuknem !

Mne s účtovníctvom najviac pomohla moja bývalá šéfka, dnes moja priateľka, ktorá mi "podstrčila" knihu o účtovníctve, kde boli tie 4 základné operácie veľmi zrozumiteľne vysvetlené. Samozrejme serióznym spôsobom, nie takto šaškovsky ako ja o tom píšem. Možno pre vášho syna by bol zrozumiteľnejší nejaký príklad (čo ja viem?) z prostredia F1 a nie o svokre Môžeš ho ale potešiť tým, že keď sa raz cez to "prehryzie" tak to potom už nikdy nezabudne. To mu kľudne povedz, prosím.

A ešte kúsok aj pre ostatných: Podľa mňa sú tieto informácie (vedomosti) takého istého typu ako napríklad: "mlieko je biele". Raz sa nám to uloží v hlave a už je to navždy. Často s mliekom prichádzame do styku a nepotrebujeme si tíško (a už vôbec nie nahlas) zakaždým povedať: "aha, biela tekutina menom mlieko". A aj keby sme nejakou náhodou mlieko nevideli desať rokov, nikdy nebudeme v hlave pátrať: "akúže to má farbu?" Jednoducho a automaticky biela. AAAaaaaaale by sme spozorneli, keby zrazu bolo bledomodré . Vlastne (podľa mňa) o tom je účtovnícka robota: Keď je všetko, ako má byť, tak je to väčšinou automatika, občas aj (až) únavná. Spozornieme vtedy, keď sa niečo odlišuje od normálu.
Dobrú noc prajem
Naposledy upravil ayya : 25.04.05 at 00:11
1 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Podobne, ale „zrkadlovito" sa narába aj s prijatými preddavkami. Do momentu, kým dodáme tovar je pre nás prijatý preddavok cudzí zdroj krytia a zapísali sme ho operáciou + P + A. (na poradí nezáleží, + P + A je presne to isté ako + A + P, ide o stiahnutie rolety smerom dolu) Prejaví sa nám v aktívach ako peniaze na účte, v pasívach ako zápis na účte 324 - prijaté preddavky. Môžeme ním disponovať.

Po dodaní tovaru odberateľovi nám vznikne u odberateľa pohľadávka (v plnej výške faktúry) zachytená na MD strane účtu 311 - odberateľ (má dať, alebo vzal) a súvzťažný zápis je D - účet tovaru na sklade (skladník dal) Zase je to iba zmena formy majetku (povedali sme si, že zatial nekalkulujeme so ziskom) - tovar sa nám mení na pohľadávku, teda operácia - A + A.
Potom prijatý preddavok zaúčtujeme v prospech odberateľa na stranu D dal, čím si znížime pohľadávku a súčasne znížime cudzie zdroje a teda „vynulujeme“ prijatú zálohu zápisom na MD strane účtu 324 – prijaté preddavky. To je operácia – A – P. A účet odberateľa sa nám „vyrovná“ vtedy, keď odberateľ doplatí zvyšnú dlžnú sumu. Tu sa nám zase úhrada odoslanej faktúry rozpadla na viac operácií

Čím viac toto čítam, tým viac pochybujem, že to je zrozumiteľne napísané .. Zle sa to píše, ľahšie by sa mi to rozprávalo, pritom by som poťahovala ceruzkou hore a dolu. Skúste si to aj vy ukazovať ceruzkou a prípadne mi napíšte, či je treba sa k tomu vrátiť, ok?
Naposledy upravil ayya : 05.05.05 at 13:42
1 0
veronikaa veronikaa

veronikaa je offline (nepripojený) veronikaa

Ja som chcela ayyka len tolko, ze je pekne, ked clovek, ktory sa nieco nauci, poda svoje skusenosti dalej.
Niektori ludia, ktori maju vysoke IQ a bystru mysel, si svoje kvality nechavaju pre seba a su skupi na pomoc. Tito ludia studuju a studuju, aby vlastnymi silami i s pomocou inych dospeli k SVOJMU cielu.
Vazim si ludi, ktori sa niecomu naucia a pomozu aj inym, aby dostali sancu, aby aj oni mohli svoje sny zrealizovat.
Vsteci sa niecomu ucime - kazdodenne, a kazdy niecomu inemu. Nakolko mame obmedzene moznosti a nemozme sa venovat vsetkemu naraz, tieto cenne informacie a skusenosti by sme si mali vymienat. Myslim si, ze na to sme tu. Velmi si ta vazim. Ludia ako ty su pre ludstvo velky dar.
Prajem ti, aby tak, ako si to urobila ty, aj tebe niekto otvoril oči veciam, ktore by si rada poznala, ale doteraz si na to nemala cas, alebo si este nenasla toho spravneho ucitela
1 0
maniny maniny

maniny je offline (nepripojený) maniny

Ak to neiekomu nebude vadit a system dovoli, tak vam to tu dam v PDFku.

Cafte
1 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Zitka, nedá mi znovu nezareagovať, aj keď som tak už urobila vo svojich viacerých príspevkoch s výzvou o kontakt s AYYA, poslala som aj SS, no nič, možno by fakt mohol pomôcť Richard.
Aj keď pre AYYA-u želám len to dobré, nezdá sa mi, že by mala taký vážny dôvod sa zatajiť na porade, po tak úspešnom minikurze.
Preto zadávam novú tému na pátranie po AYYA, veď sa tu mnoho ľudí pozná osobne nemohla sa len tak stratiť. Ak sa aj stalo niečo zlé, tiež som zistila pri svojom pátraní, že sa naposledy ozvala pred odchodom na dovolenku,určite by
sme sa tu na porade všetci podelili nielen o radosť ale aj o smútok. Spoločne sa to lepšie znáša. Preto , kto viete - podeľte sa s nami.
1 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
takže prikladám ešte raz opravenú kuchyňu podľa príspevku 339
1 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Danila Pozri príspevok
Aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami?


Hmm... vsetky to uz predsa viete ... a dakujem, velmi dakujem za priatelstvo, dakujem za uznanie mojich pisaciek a dakujem za podporu,
ale teraz uz iba
jeden link a jeden takyto forik:


manzelka o tretej rano otvara dvere buchajucemu manzelovi: "teraz sa chodi domov, ty ozran??!!!"
a manzel jej odpovie: "si sa zblaznila??? ved ja som si len prisiel pre gitaru ..."


p.s.: hodi sa to na mna, aj ked som abstinent, beriem gitaru a pakujem držte sa, ok?



.
1 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ja len, že som si to tu znova prečítala a zistila, že niekto sa pýtal na kurz ako sa robia tie súbory (helpy). On už je dávno hotový, len som sem vtedy nedala link. Tak dodatočne.
http://www.porada.sk/t29632-html-help-workshop.html
1 0
Klasika88 Klasika88

Klasika88 je offline (nepripojený) Klasika88

Mila AYYA...ja som az dnes v roku 2009 objavila " svokrinu kuchynu "...
ale neda mi, a musim napisat :
- velka ochota a zaroven velka skromost
- velmi zrozumielny vyklad
- perfektny styl pisania

- nezanedbatelny zmyslel pre humor

mozno nie si prvotriedny uctovnik /ako sama pises v prispevkoch/, ale jednoznacne s Tvojim vykladom sa da pochopit cely system PU... s tymto sposobom a formu, zrozumitelnostou, jednoduchostou som sa nestretla vo svojom zivote.../lektori v skoliacich strediskach, by si mali precitat cely Tvoj prispevok aj s komentarmi - aby sa mohli skoleni ludia, kt. si zaplatia kurzy, tesit na kazdu hodinu a prahnut po vedomostiach/

PS : mne tento kurz pomohol tolke veci pochopit, kt. som robila automaticky, podla odbornych publikacii a musim dat ruku na srdce, ze niektorym som do hlbky nerozumela...

Posielam velke dakujem a zelam Ti vsetko dobre v zivote...Maja
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
OK, teším sa na minikurz.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Vráťme sa ku svokre. Navarené je, sme po obede, upratané je, všetko je v kuchyni na svojom mieste. Sedíme pri káve pred telkou. Zrazu – prásk ! Odišla obrazovka ! Tej jej televízor je taký starý, že sa neoplatí dávať ho opraviť. A svokra bez tých jej seriálov, ... to by teda bolo! ... (kto by s ňou vydržal?!) - treba to poriešiť. Svokra si spomenula, že jej susedka kdesi vyhrala nový televízor a svoj dvojročný by chcela predať. Cena bude prijateľná, takých 8 tisíc. Svokra má v banke na účte na nepredvídateľné výdavky 5 tisíc, 3 tisíc jej požičiame. Ponúkla som sa, že jej ich darujeme, nechcela. Vraj je sebestačná a vráti z budúcich dôchodkov.

Tak ok, beriem svokrinu vkladnú knižku – letím do banky za rohom vybrať peniaze. Keď som jej ich priniesla, tak sa hneď zberala za susedkou uzatvoriť obchod. Ešte raz odbehnem - domov pre tie tri tisícky. Po ceste späť sa hneď zastavím u susedky. Zvoním u nej - vraj tam už svokra bola a dokonca dvakrát. Prvý raz si vzala televízor, druhý raz priniesla 5 tisíc. Tak som susedke pridala tých zvyšných tri tisíc a potom šup hore jedno poschodie ku svokre - poobdivovať nový televízor. Svokra sústredene sleduje na novom televízore dvestoosemdesiatypiaty diel nejakého seriálu.

Potichu si k nej prisadnem a premýšľam: Na tejto poobedňajšej akcii sa dá naučiť celé účtovníctvo. Teda presnejšie : všetky štyri existujúce typy účtovných prípadov.



0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať