Zavrieť

Porady

Cudzia komerčne využívana budova na mojom pozemku.

Dobry den,

prosim o radu ako spravne postupovat v mojej situacii:
Zdedil som pozemok pod druzstvom. Konkretne na mojom pozemku je postavena budova, ktoru druzstvo prenajima ako sklad inej firme. Je to relativne zaujimavy pozemok pri hlavnej ceste, vhodny v buducnosti na cca 6 rodinnych domov.
Momentalne mi neplati druzstvo ani najomca budovy nic za prenajom pozemku, ktoreho som vlastnikom.
Pred nejakou dobou mi drustvo ponuklo za prenajom tohoto pozemku cca 500 Sk / rok. Tato suma sa mi zda nizka nakolko danu budovu druzstvo prenajima inej firme za cca 50 000 Sk

Ako by ste postupovali v mojej situacii?

Vopred dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    V prvom rade si treba ujasniť, čo chcete dosiahnuť:
    a) poberať nájomné?
    b) dosiahnuť odstránenie stavieb?
    c) odkúpiť stavby?
    d) predať pozemky družstvu?
    e) zriadiť na pozemkoch za odplatu vecné bremeno v prospech družstva?

    Pokiaľ družstvo nemá k pozemkom právo stavby (ako právo zodpovedajúce vecnému bremenu viaznucemu na pozemkoch) ani nájomné právo ani žiadne iné oprávnenie, ktoré by ho oprávňovalo mať na pozemku stavby a užívať ich, môžete sa na družstvo obrátiť s návrhom na uzavretie nájomnej zmluvy (stanovte si, akú výšku nájomného požadujete). Pokiaľ sa na výške nájomného a ďalších podmienkach dohodnete, začnete inkasovať nájomné.

    S družstvom sa samozrejme môžete dohodnúť aj na inej úprave vzťahov (viď. vyššie v písm. b) až e)).

    Pokiaľ sa nedohodnete, neostáva Vám iné, než domáhať sa svojich práv na súde.

    Ešte by som Vás chcel upozorniť, že za obdobie, ktoré už uplynulo a počas ktorého družstvo užívalo Vaše pozemky, môžete od družstva žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia vo výške obvyklého trhového nájomného v danej lokalite a za daných podmienok. Toto právo sa však premlčuje, takže si ho treba čím skôr riadne uplatniť.

    xadox je offline (nepripojený) xadox

    xadox
    Dakujem za rychlu reakciu.

    Mometalne som este nezacal jednat s druzstvom, takze neviem aka bude ich ustretovost. Hned zajtra ich budem kontaktovat a napisem co som sa dozvedel.

    Aka je sanca, ze by sa dalo dosiahnut riesenie b), teda odstranenie stavby. Existuje vobec realna sanca, ze by sud nariadil odstranenie stavby z mojho pozemku?

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    b) je mozne ale az po bode c)

    najprv by si si mal zistit kolko by urcil sud ako trhove najomne (aspon priblizne) a z toho by som potom vychadzal pri rozhodovani

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Jednoduchý prípad výpočtu nájomného za pozemok:
    Desatina trhovej ceny pozemku krát m2 zastavanej plochy ti dá výšku ročného nájomného.
    Príklad: Ak trhová cena pozemku je 1000.- Sk za m2 a budovou zaberajú 100 m2, tak si od nich môžeš pýtať nájomné 10000 Sk ročne za pozemok a podľa občianskeho zákonníka tri roky dozadu, ak tam budova už tak dlho stojí a žiadne nájomné ti doteraz nezaplatili.

    Cudzia komerčne využívana budova na mojom pozemku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.