Zavrieť

Porady

pozemok - chyba v darovacej zmluve

ahojte, neviem, či to patrí sem, ale skúsim. Mám problém sa darovacou zmluvou.
Mama mi pred dvoma rokmi darovala pozemok, ktorý sa skladá z dvoch parciel. V darovacej zmluve, ktorú robil notár, je v jednom bode uvedené, že mi obidve parcely daruje a v druhom bode, kde je napísané, že ako to má kataster zapísať, je uvedené, že kataster zapíše len jednu z tých dvoch parciel. Chybu sme si nevšimli ani my ani kataster, ktorý zapísal len jednu parcelu. Teraz chceme časť pozemku z tej druhej (nezapísanej) parcely predať. Neviem, ako to teraz je, či som vlastník alebo nie som, alebo čo mám robiť... Vyhovovalo by mi, aby to ostalo na mamu, kvôli daniam pri predaji :-), ale ktovie, čo keď sa v tom začne niekto rýpať...
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    jpolak Pozri príspevok
    ahojte, neviem, či to patrí sem, ale skúsim. Mám problém sa darovacou zmluvou.
    Mama mi pred dvoma rokmi darovala pozemok, ktorý sa skladá z dvoch parciel. V darovacej zmluve, ktorú robil notár, je v jednom bode uvedené, že mi obidve parcely daruje a v druhom bode, kde je napísané, že ako to má kataster zapísať, je uvedené, že kataster zapíše len jednu z tých dvoch parciel. Chybu sme si nevšimli ani my ani kataster, ktorý zapísal len jednu parcelu. Teraz chceme časť pozemku z tej druhej (nezapísanej) parcely predať. Neviem, ako to teraz je, či som vlastník alebo nie som, alebo čo mám robiť... Vyhovovalo by mi, aby to ostalo na mamu, kvôli daniam pri predaji :-), ale ktovie, čo keď sa v tom začne niekto rýpať...
    Ďakujem za pomoc.
    V prvom rade treba vychádzať z predmetu zmluvy, t.j. vymedzenie toho,m čo bolo predmetom darovania. Ak je v tejto časti zmluvy výslovne napísané, že sa daruje aj tá parcela (ktorá nebola zapísaná), potom to druhé ustanovenie nie je relevatné. Nepíšeš, čo bolo v návrhu na vklad - ak sa navrhoval len vklad len jednej parcely, potom kataster postupoval správne. Možnosťou je podať návrh na vklad aj ohľadne tej druhej parcely (keďže zmluva bola uzavretá pred dvoma rokmi je teda splnená podmienka podľa § 36b ods. 1 písm. b) vyhl. č. 79/1996 Z.z.).
    Druhou možnosťou (možno trošku istejšou) je vykonať úpravu darovacej zmluvy dodatkom a opraviť aj to "zvláštne" ustanovenie a takto, na podklade zmluvy a dodatku, podať návrh na vklad. Bez toho, aby som to prekonzultoval s príslušnou Správou katastra (iný kraj, iné domrvenie) by som ale volil druhú možnosť. GL

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pre danovy urad bude dolezite to co je v LV, takze zmluvu skumat nepojdu. ak ti vyhovuje co je v LV tak si nelam hlavu so zmluvou.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    - dokladom o vlastnictve je LV, ked parcela ktoru chcete predat nie je v LV napisana na vasom mene, tak nie ste jej vlastnikom
    - treba pozriet kto je vlastnikom tej parcely ? asi mama, ona ju moze predat ( v pripade zeby nezila a nemate to prededene, zastupuje takehoto vlastnika v konani Slovensky pozemkovy fond )
    - ked bola urobena chyba v kupnej zmluve a kataster pri zapise sa zameral len na tu cast kde mu plynu prava a povinnosti a tam nebola uvedena ta parcela, nezapisali ju na vas, ved tam nebola uvedena
    - ako bol urobeny navrh na vklad do katastra nehnutelnosti ? teraz kazdy hlada chybu, ale chybny ste boli aj vy, ze ste si to vtedy neskontrolovali, ved ste mali obdrzal po zapise list vlastnictva !
    - ked notar vam spisoval za poplatok kupnu zmluvu, popripade aj ziadost o vklad, tak ho chodte pozdravit a podakovat sa mu za tento stav
    - doporucujem, aby ste sa isli poinformovat na prislusnu spravu katastra, ale neverim ze pochodite ? aj oni budu mat svoju pravdu !

    0

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Kataster postupoval správne. Určite tam niekto čítal tú zmluvu, ale nemôžu prekročiť svoje kompetencie, tak vám zapísali len to, čo ste žiadali. Aj v súdnom rozsudku je dôležité to, čo je napísané vo výroku a nie v 3stranovom odôvodnení. A v prípade, že terajší stav je ten, ktorý potrebujete, tak ho využite.
    p.s. už som videla od notárov aj od právnikov rôzne zmluvy a návrhy, ktoré by som ja ako človek bez právnického vzdelania napísala na rozdiel od nich správne a ešte aj lacnejšie . Samozrejme česť výnimkám.

    pozemok - chyba v darovacej zmluve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.