Zavrieť

Porady

Inventúrny súpis - ako na to?

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa s Vami poradiť, ako vypracovávate Vy inventúrne súpisy majetku, záväzkov, zásob, pohľadávok, atď. Mám vzor tlačiva, už som ho aj upravila podľa vlastnej potreby, ale neviem, ako mám vyplňovať.

Napr. pri záväzkoch - vypisujete iba jeden IS na všetky záväzky, alebo vypisujete zvlášť podľa účtov - skupín, alebo aj podľa analytík. Ako je to najlepšie? Prosím poradte, lebo už sa z toho zbláznim. Už som začala 10 krát robiť IS, a nedostala som sa na koniec celej záležitosti. Už som to robila aj podľa riadkov súvahy, ale už som z toho mimo.

Díky za rady vopred.
Usporiadat
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Ja som si robila podľa časopisu Dane a učtovníctvo. Ak máš emailovú adresu, pošli mi ju ako súkromnú správu, môžem ti to poslať, nieje to nič zložité. Robila som to - pohľadávky, záväzky, pokladne.Adula
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Pozri si stránku www.ceniga.sk a tam sú aj vzory inventúrnych súpisov, taktiež čo všekto to má obashovať.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No veď od cenigovej mám aj knihu. Mne neide o vzor ale o ten spôsob, ako členíte a rozpisujete podľa účtov. Ja mám problém s vyplnením tých tlačív.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ešte jednu otázku by som mala ohľadom tejto témy: vypisujem IS pozemkov a tam treba rozpísať mj, cena za jednotku a cenu celkovo a ešte aj výmeru pozemku. Pri nákupe ten pozemok mal inú výmeru, ako teraz. Mám to upraviť podľa nového výpisu z LV? Ale veď pri obstaraní som mala jednu cenu, ktorá je aj v účtovníctve, na účte 031 a keď tie výmery zmením, zmení sa aj cena. Ako to tam mám uviesť?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No ak tomu dobre rozumiem, kúpili ste pred rokmi pozemok o neakej výmere. Teraz ale máte odlišnú výmeru ? Tak sa pýtam, Vy ste časť pozemku odpredali ? Lebo ak áno, potom musíte mať zmenu aj v liste vlastníctva, a toto musíš mať premietnuté aj v účtovníctve. Čo sa týka inventúry, tu je povinnosť vykonávať kôli zisteniu či porovaniu reálnosti s neakou evidenciou. Musíš do IS zapísať výmeru podľa skutočnosti tak ako je fyzicky, inak vykonaná inventúra stráca úplne zmysel.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Anonymka
No veď od cenigovej mám aj knihu. Mne neide o vzor ale o ten spôsob, ako členíte a rozpisujete podľa účtov. Ja mám problém s vyplnením tých tlačív.
O čo konkrétne Ti ide ? Priblíž
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No vlastne zle som sa vyjadrila. Celková výmera ostala nezmenená, zmenila sa výmera jednotlivých pozemkov.

Doteraz existoval v LV údaj:

zast.plocha parc. 1250, výmera 938 v účt.cena 158 355,80 Sk
zast.plocha parc. 1252/2, výmera 13212 v účt. cena 2 230 486,90 Sk

podľa znal.posudku je LV, ktorý obsahuje:

zast.plocha parc. 1250, výmera 814
zast.plocha parc. 1252/2, výmera 13 148
zast.plocha parc. 1252/18, výmera 188

Čo mám s týmto urobiť? Ako to uvediem do IS?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Do inventúrnych súpisov by som zaznamela podľa reálneho stavu. Takže druhá časť tvojho príspevku. A podľa mňa je potrebné aby na základe nového znaleckého posudku bol pozmenený aj LV.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No ale potom čo s účtovníctvom?

Tam mám uvedené 2 pozemky a podľa LV sa jedná o 3 - lebo 1252 je rozdelený na 2 časti. Čo s tým? A dokonca ako cenovo rozdeliť? Prispôsobiť cenu účtovnú - celkovú pozemku 1252 a rozdeliť podľa novej výmery?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Cena pozemku už je podľa mňa dnes iná ako keď ste ju nadobudli. Inventúrou by si mala zaúčtovať reálny stav. Čiže by som to spravila tak ako som písala predtým.
V akom účtovníctve účtuješ ?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
v podvojnom.

No a cena v účtovníctve by sa mala meniť vždy podľa znaleckého posudku? Ale to by som možno ročne menila cenu. To nemá význam. A cenu už nemôžem zmeniť, ide o inv.k 31.12.2004. Len teraz dorábam papiere, lebo som nestíhala.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

A prečo sa Ti zmenila tá výmera vlastne aj cena ?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No a ak účtuješ v podvojnom tak by Ti vznik rozdielu či už manko alebo prebytok ovplyvnil aj HV. Takže k 31.12.2004 už s tým nemôžeš hnúť. No neviem, potom by bolo jednoduchšie vykázať tak ako to máš v stave, ale zase sa poruší zákon, lebo skutočnosť je úplne iná. Ja by som navrhovala zaznamenať výmeru podľa reálnosti a cenu by som nemenila hm ?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Lebo máme pozemok, na ktorom stojí jedna veľká dielňa - výrobná hala s malou prístavbou. Vtedy bola výmera 938 a zvyšok 13 212 tvoril dvor. Ale vlani sme dali zbúrať tú malú prístavbu, tým sa znížila výmera pozemku na 814, na ktorom stojí výr.hala a zväčšila sa výmera pozemku - dvora. Lenže pripudla nová prístavba 188 - kancelárske a skladové priestrory a tým sa zmenila výmera pozemku - dvora na 13 148. Neviem, či tomu rozumieš
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara
A prečo sa Ti zmenila tá výmera vlastne aj cena ?
Ak máte menšiu výmeru , potom by som povedala , že sa z toho pozemku predalo . Lebo inak si to neviem vysvetliť . Lebo dara správne rozmýšľa , že prečo sa zmenila výmera ???
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Anonymka
Lebo máme pozemok, na ktorom stojí jedna veľká dielňa - výrobná hala s malou prístavbou. Vtedy bola výmera 938 a zvyšok 13 212 tvoril dvor. Ale vlani sme dali zbúrať tú malú prístavbu, tým sa znížila výmera pozemku na 814, na ktorom stojí výr.hala a zväčšila sa výmera pozemku - dvora. Lenže pripudla nová prístavba 188 - kancelárske a skladové priestrory a tým sa zmenila výmera pozemku - dvora na 13 148. Neviem, či tomu rozumieš
No ja rozumiem ale výmeru haly predsa musíš mať v účtovníctve aj zachytenú nie ? Veď ak sa pristavovala, tak musel byť neaký materiál a toto všetko kupované ? Tak potom by som spísala, budovy a pozemky a v rámci toho Ti musia výmery sedieť nie ?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
tá prístavba ešte nie je ceklom dokončená - ešte nebola ani zkolaudovaná.To bude až v tomto roku. Práve s týmto súvisí aj moja ďalšia otázka. Materiál a stavebné práce spojené s prístavbou (čo nakoniec bude ako tech.zhodnotenie a zvýši nám VC) som účtovala na 042 - aký inv.súpis treba vyhotoviť na tieto veci? Viem, už ti určite leziem na nervy. Čo?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Až teraz som si všimla , že tam stojí dáka budova . Ale keď pristavovali , tak muselo byť kolaudačné a na základe kolaudačného rozhodnutia sa mení aj na katastri LV a o to musela požiadať firma . Potom tam musia byť presne zaznačemé metre .Tak asi sa niečo zanedbalo , keď Ti to nesedí . Nemyslím , že s Tvojej strany .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No ale už to nie je pozemok, lebo už tam zrejme stojí neaká budova aj keď nie je dokončená ? Tak tomu mám rozumieť ?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Zita5
Až teraz som si všimla , že tam stojí dáka budova . Ale keď pristavovali , tak muselo byť kolaudačné a na základe kolaudačného rozhodnutia sa mení aj na katastri LV a o to musela požiadať firma . Potom tam musia byť presne zaznačemé metre .Tak asi sa niečo zanedbalo , keď Ti to nesedí . Nemyslím , že s Tvojej strany .
No to isté si myslím aj ja.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať