Zavrieť

Porady

Pracovná zmluva na dobu určitú, čo teraz?...

Teraz ja mám otázku, kde mi dúfam niekto z personalistov pomôže.

Moja neter mala pracovnú zmluvu na dobu určitú - 1 rok, doba vypršala 30.apríla 2005. Posledný deň žiadala od šéfa, že ak mieni ukončiť zmluvu, nech tak urobí( mala na to dôvody, lebo jeho nezaujímalo, že má doma rodinu, zásadne porady boli až po 17,00 hod.) Povedal jej, že jej ju predĺži na 24 mesiacov, ale napriek tomu doteraz žiadnu zmluvu neobdržala. Viem, že predtým bolo v zákone, že keď sa po uplynutí zmluvy na dobu určitú nepredloží nová zmluva, tak sa stáva zmluva platnou ako by bola na dobu neurčitú. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Pozeral som Zákonník práce, ale nenašla som to tam. Asi neviem čítať. Prosím vás, ak mi viete niekto poradiť, budem vám vďačná. Vopred ďakujem.
Vlasta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    To tu vážne nie je žiaden personalista?! No tak asi budem musieť opätovne čítať Zákonník práce, či som nevynechala nejakú pomlčku, čo už!
    Vlasta

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ja síce nie som personalista, ale tiež sa mi zdá, že zo ZP to ustanovenie vypadlo. Ale na druhej strane, ak neter chodila aj po uplynutí platnosti zmluvy na dobu určitú ďalej do zamestnania a on jej zmluvu prisľúbil a ďalej prideľoval prácu, ide o ústne uzavretý pracovný pomer. V § 43 sa uvádza: "pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na dobu určitú nebol dohodnutý písomne". Podľa mňa len nech si neter zabezpečí nejaké hodnoverné dôkazy, že chodila do práce aj po 30.4., (napr. smenovku..). Ale možno sa ozve aj nejaký odborník na túto problematiku.

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    Pozerala som aj ja do Zákonníka práce. Naozaj to tam nie je napísané, ale stále platí, že ak pracovník pracuje čo len jeden deň po ukončení pracovného pomeru na dobu určitú, pracovný pomer sa tým mení na dobu neurčitú.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Tiež si myslím, že ak pokračovala v práci ďalej a nikto ju nevyzval, aby ukončila pracovný pomer, tak prac. pomer trvá naďalej a mám pocit, že je na dobu neurčitú.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    To by nebol problém, má pracovný výkaz. Je mi jej ľúto, lebo nielen, že jej je šéfom, jeho manželka ešte väčšou šéfkou, ale sú aj susedia, vidia si cez plot. Lenže, on nepotrebuje dodržiavať žiadne zákony, zákonom sú u neho len a len peniaze! Navyše má firmy po celom Slovensku, poskytuje služby, ktoré sú hľadané. Proste začal podnikať v správny čas na správnom mieste, ale ľudskosť mu unikla. Je toho názoru, že keď si on dovolí k deťom opatrovateľky, nech si ich zabezpečí i plebs! Preto ju ľutujem, lebo nielen, že má tieto problémy, ešte teraz aj chudinka nevie, čo bude ďalej s ňou. Ja som jej tiež hovorila, že keď pokračuje v chodení do roboty, píše si hodiny do výkazu a aj keď nemá novú zmluvu, že už s ňou nemôže vypiecť! Lenže, ono je tu vždy to lenže. Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi, takže zamestnanec čakaj, či budem mať chuť a náladu sa s tebou baviť! A tiež mám obavy, že či to skutočne tak je, lebo mne sa tiež zdá, že to zo Zákonníka vypadlo.

    Vlasta

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Marta a Zuzka, až teraz som našla vaše odpovede, ďakujem, ďakujem aj Andrejovi, len mám obavy, či to ešte stále platí, keď to nikde neviem nájsť! Nebolo to vyňaté?

    Marta V je offline (nepripojený) Marta V

    Marta V
    Ja som si istá že to platí, ale v pondelok sa pozriem v práci po nejakej literatúre a prilepím to. Určite niečo nájdem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Vyňaté to zrejme bolo, ale z komentára k ZP, čo som čítal, jasne vyplýva, že ústne uzatvorený pracovný pomer (resp. pracovný pomer na dobu určitú, ktorý nie je uzavretý písomne, čo je asi Váš prípad), sa pokladá za pracovný pomer uzavretý na dobu neurčitú. To že nová pracovná zmluva nebola uzavretá písomne, neznamená jej neplatnosť. Len pred prípadným súdom bude asi treba dokazovať, že pracovala naozaj aj po 30.4. A prípadne skús kontaktovať Karkulku, myslím, že ona je mzdárka.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ondrejvla, pozri §71 ods. 2. ZP : "Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že tento pracovný pomer sa zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Vy ste zlaté, ja som to vážne prehliadala! Asi preto, že som už dnes unavená, lebo som baba stará sa trepala do Poľska na muškáty, aby som mala krásne balkóny a potom idem hľadať v §§-och.

    Ďakujem, už aj idem poslať neteri SMS, že to nevypadlo! Pá- pa. Vlasta

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    ondrejvla
    To by nebol problém, má pracovný výkaz. Je mi jej ľúto, lebo nielen, že jej je šéfom, jeho manželka ešte väčšou šéfkou, ale sú aj susedia, vidia si cez plot. Lenže, on nepotrebuje dodržiavať žiadne zákony, zákonom sú u neho len a len peniaze! Navyše má firmy po celom Slovensku, poskytuje služby, ktoré sú hľadané. Proste začal podnikať v správny čas na správnom mieste, ale ľudskosť mu unikla. Je toho názoru, že keď si on dovolí k deťom opatrovateľky, nech si ich zabezpečí i plebs! Preto ju ľutujem, lebo nielen, že má tieto problémy, ešte teraz aj chudinka nevie, čo bude ďalej s ňou. Ja som jej tiež hovorila, že keď pokračuje v chodení do roboty, píše si hodiny do výkazu a aj keď nemá novú zmluvu, že už s ňou nemôže vypiecť! Lenže, ono je tu vždy to lenže. Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi, takže zamestnanec čakaj, či budem mať chuť a náladu sa s tebou baviť! A tiež mám obavy, že či to skutočne tak je, lebo mne sa tiež zdá, že to zo Zákonníka vypadlo.

    Vlasta
    zlato moje, hovoríš že má pracovný výkaz? tak o čom sa tu bavíte? jednoducho jej bola pridelená práca aj po uplynutí doby určitej a pracovný pomer sa mení na dobu nerčitú...to je môj názor...ale ak túto otázku strčíš o poschodie nižšie do mzdových tém a nie sem k zákonom, tak by sa ozvali aj personalisti čo tu na porade šarapatia...držím palec

    danielik23 je offline (nepripojený) danielik23

    danielik23
    Mne takisto končila pracovná zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ mi povedal, že mi automatický nabieha na dobu neurčitú, chcem sa len opýtať, či je to tak aj v prípade zmeny adresy pracoviska, pracujem v obchode, ktorý menil adresu, prosím poraďte mi niekto.... Nepotrebujem do budúcnosti aspoň nejeký doklad, kde pracujem????? ďakujem pekný deň

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mení sa ti miesto výkonu prácu. Mala bysi so zamestnávateľom podpísať dohodu o zmene pracovnej zmluvy.

    --------
    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.