Zavrieť

Porady

Potrebujem registračnú pokladnicu ?

Poskytujem účtovnícke služby, kopírovanie, spisujem žiadosti, životopisy odvolania a pod. Zákazníci mi platia v hotovosti. Potrebujem mať registračnú pokladnicu. Na porade som síce našla, pri ktorých službách je to povinné, ale našla som aj to, že sa povinnosť mať pokladnicu týka platieb v hotovosti. Nevyznám sa v tom :confused: Prosím pomóóóc :eek:. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 01.07.10 at 11:14
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
zdravim .chcem sa opytat, lebo tiez uz mam v tom chaos.Potrebujem aj ja ako TZP poskytujuci sluzby registracnu pokladnu ?
21. Otázka:
Podnikateľ je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Má predajňu, v ktorej zamestnáva dvoch zamestnancov. Musí pri predaji tovaru používať ERP ?
Odpoveď:
Ak občan, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, predáva tovar, alebo poskytuje služby v rozsahu vymedzenom v prílohe č. 1 zákona o ERP, nie je povinný používať ERP. Táto výnimka sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, preto ak takýto podnikateľ má viacero prevádzok, s viacerými predajnými miestami, nie je povinný vo svojich prevádzkach používať ERP.
Uvedenú výnimku nie je možné aplikovať v prípade, ak držiteľom preukazu ŤZP je zamestnanec. Ak by podnikateľ, ktorý nie je držiteľom preukazu ŤZP, zamestnával zamestnancov ŤZP, je povinný pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby používať ERP.



http://www.porada.sk/t183388-registr...012-suhrn.html
4 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
prepac Zita5 ,ale chcem si to este raz overit .SOM TZP a mam prevadzku Oprava a údržba motorovych vozidiel -Pneuservis .Potrebujem tu registracnu pokladnu ,alebo nie ,nakolko niokde som sa zrozumitelne cize polopate nedozvedel ako to vlastne je . Dakujem za odpoved
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

nero 5 Pozri príspevok
prepac Zita5 ,ale chcem si to este raz overit .SOM TZP a mam prevadzku Oprava a údržba motorovych vozidiel -Pneuservis .Potrebujem tu registracnu pokladnu ,alebo nie ,nakolko niokde som sa zrozumitelne cize polopate nedozvedel ako to vlastne je . Dakujem za odpoved
...akože prepáč, ako polopatistickejšie to ešte chceš mať? Veď Zita5 Ti sem prilepila odpoveď z DR so zvýraznenou časťou, kde to máš jasne napísané. Pokiaľ si držiteľom preukazu ŤZP ERP nepotrebuješ.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

nero 5 Pozri príspevok
prepac Zita5 ,ale chcem si to este raz overit .SOM TZP a mam prevadzku Oprava a údržba motorovych vozidiel -Pneuservis .Potrebujem tu registracnu pokladnu ,alebo nie ,nakolko niokde som sa zrozumitelne cize polopate nedozvedel ako to vlastne je . Dakujem za odpoved
po lopate to je aj v zakone

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou



(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

(4) Podnikateľ je povinný používať elektronickú registračnú pokladnicu na všetkých predajných miestach. Podnikateľ je povinný umiestniť elektronickú registračnú pokladnicu na predajnom mieste tak, aby údaje na zobrazovacom zariadení pre zákazníka boli zákazníkovi čitateľné.

(5) Podnikatelia, ktorí vykonávajú činnosť na základe zmluvy o združení9) a predávajú tovar alebo poskytujú službu na tom istom predajnom mieste, môžu používať jednu spoločnú elektronickú registračnú pokladnicu.


3 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Ok.klidek .takze mne staci len davat prijmovy doklad?(len ma nezabite)
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Dostal som prispevok z Europskeho socialneho fondu a na urade prace nam tvrdili ,ze musime mat pokladne takze preto davam tolko otazok.Nerad by som nieco zanedbal.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

nero 5 Pozri príspevok
Dostal som prispevok z Europskeho socialneho fondu a na urade prace nam tvrdili ,ze musime mat pokladne takze preto davam tolko otazok.Nerad by som nieco zanedbal.
bolo to na nejakej prednaske? predpokladam, ze tam boli ludia aj bez TZP - na nich sa ERP vztahuje pri predaji tovaru a poskytovani urcitych sluzieb (presne je to uvedene v zakone)
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

nero 5 Pozri príspevok
Ok.klidek .takze mne staci len davat prijmovy doklad?(len ma nezabite)
http://www.porada.sk/t186126-aky-dok...e-bez-erp.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
prepac Zita5 ,ale chcem si to este raz overit .SOM TZP a mam prevadzku Oprava a údržba motorovych vozidiel -Pneuservis .Potrebujem tu registracnu pokladnu ,alebo nie ,nakolko niokde som sa zrozumitelne cize polopate nedozvedel ako to vlastne je . Dakujem za odpoved
Zákon o používaní registračnej pokladnice je zákon platný ako pre Vás TZP tak aj pre UPSVAR. Niet výnimky.Tak sa držte toho, že ERP nepotrebujete .Myslím, že sme Vám to dostatočne potvrdili aj citovaním znenia príslušného zákona, ale aj vypracovanými otázkami z daňového riadeľstva SR.
Okrem iného,však podotknem , že keby ste boli študovali aj vyššie mnou priložený link http://www.porada.sk/t183388-registr...012-suhrn.html, tak ste si mohli overiť aj moje resp.naše tvrdenia, len poväčšine málo kto je prinútený si preštudovať potrebné zákony.

Takže ešte raz ERP sa na Vás nevzťahuje §3 odst.2a bod.8 ....a § 3 odst.2b odst.1, tak ako je uvedené v príspevku č.165.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Dostal som prispevok z Europskeho socialneho fondu a na urade prace nam tvrdili ,ze musime mat pokladne takze preto davam tolko otazok.Nerad by som nieco zanedbal.
Tak zodvihnite dnes telefón a poučte ich,akými informáciami disponujete,že nech Vám povedia, z čoho ich tvrdenia vychádzajú...ak vravia , že aj TZP musia mať ERP.Možno ani nevedia,že sa mýlia.


Ešte som sa vrátila do príspevku a prikladám Vám Vypracované otázky a odpovede z daňového riaditeľstva (teraz už FRSR)

Pozrite si otázku a odpoveď číslo 21, ale aj číslo 14.
Naposledy upravil Zita5 : 13.02.12 at 05:03
1 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Dakujem Vam velmi pekne.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Este otazocka ako uctuje a eviduje trzby TZP -pri tovare a pri sluzbach?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Este otazocka ako uctuje a eviduje trzby TZP -pri tovare a pri sluzbach?
Ako sme už hovorili o tom, že ŤZP nie je povinný evidovať tržby cez ERP, tak predpokladám, že sa zaujímate o úhradu platieb v hotovosti za faktúru (úhrada pohľadávky).

K faktúre vystavíte príjmový pokladničný doklad a v peňažnom denníku zaúčtujete pokladňa príjem a do príjmov ovplyvňujúcich základ dane podľa členenia buď tovar,alebo služby .Zároveň si v Knihe pohľadávok zaevidujete úhradu FA a tým sa Vám pohľadávka u danej faktúry vysporiada ako uhradená .
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ahojte, dnes som dostala od klienta zaujímavý dotaz ohľadom používania erp
jedná sa o úhradu faktúry v hotovosti za tovar, faktúra je vystavená do čiech a je v CZK
český odberateľ uhradí túto pohľadávku v hotovosti v CZK dodávateľovi
aj vtedy je povinný vystaviť doklad z erp, v zákone som sa nedočítala o nejakej výnimke
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
A dodavatel je TZP.? ,lebo o tom je to cele.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
dodávateľ je s.r.o.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

a otazka optimistka?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
optimistka Pozri príspevok
ahojte, dnes som dostala od klienta zaujímavý dotaz ohľadom používania erp
jedná sa o úhradu faktúry v hotovosti za tovar, faktúra je vystavená do čiech a je v CZK
český odberateľ uhradí túto pohľadávku v hotovosti v CZK dodávateľovi
aj vtedy je povinný vystaviť doklad z erp, v zákone som sa nedočítala o nejakej výnimke
Podľa § 4 ods. 2 písm. b) druhého bodu zákona č. 289/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov elektronická registračná pokladnica musí umožňovať evidenciu tržieb minimálne v dvoch rozdielnych menách.

Podľa § 4 ods. 4 písm. a) ôsmeho bodu zákona č. 289/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov do fiskálnej pamäte sa nezameniteľne a neodstrániteľne zaznamenajú minimálne dve meny.

Z uvedeného vyplýva, že ak sa podnikateľ rozhodne, že bude prijímať tržby aj v inej mene ako €, môže tak spraviť, pričom menu si zvolí sám podľa svojich potrieb. Pokladnica musí podnikateľovi umožniť aj prijímanie inej meny.

Čiže aj vtedy musíte použiť ERP ak platí v inej mene .Nastavenie meny už záleží na Vás resp. obráťte sa na servisnú firmu o radu, ako nastaviť druhú menu .Alebo si pozrite Manuál k ERP, tam to určite máte popísané.Ja osobne v mojom Návode na použitie , takú možnosť prijatia aj inej meny ako Eur mám .
Naposledy upravil Zita5 : 18.02.12 at 07:38
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
optimistka Pozri príspevok
ahojte, dnes som dostala od klienta zaujímavý dotaz ohľadom používania erp
jedná sa o úhradu faktúry v hotovosti za tovar, faktúra je vystavená do čiech a je v CZK
český odberateľ uhradí túto pohľadávku v hotovosti v CZK dodávateľovi
aj vtedy je povinný vystaviť doklad z erp, v zákone som sa nedočítala o nejakej výnimke
Ak sa úhrada uskutoční na území ČR, ERP netreba.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Ak sa úhrada uskutoční na území ČR, ERP netreba.
Rozalka vďaka, že si ma šťuchla.Ja som prehliadla, že príjem sa bude uskutočňovať v CZ.
Mnou uvedená odpoveď sa vzťahuje na evidenciu tržieb prijatých na území SR v prípade platby inou menou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať