Zavrieť

Porady

Stanovenie kúpnej ceny nehnuteľnosti s DPH

Ahojte, chcela by som sa poradit ohladom stanovenia kupnej ceny nehnutelnosti, vratane DPH - predavame dom, ktory je v nasom vlastnictve uz dlhsie ako pat rokov, cize dan by sa tam nemala platit - moze teda byt stanovena v kupnej zmluve ta ista suma ako dohodnuta kupna cena i ako dohodnuta kupna cena s DPH?
Resp., chcela by som sa najprv uistit - nevztahuje sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti absolutne ziadna danova povinnost?
Vdaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ??? no z pohľadu ceny buď je to cena s DPH alebo bez DPH ak v zmluve uvediete že je to cena s DPH potom predávate aj z daňou a mali by ste ju akiste odviesť. Na druhej strane nie je mi jasné či predávate nehnuteľnosť ako súkromná osoba alebo ako podnikateľ a budova je zaradená v obchodnom majetku a vy ste platiteľ dane.

    arven je offline (nepripojený) arven

    arven
    A predávate tú nehnuteľnosť ako občan, alebo ako podnikateľ - platca, alebo neplatca DPH? Máte ju zaradenú v obchodnom majetku alebo nie?
    Ak ju predávate ako občan, tak keď ju vlatníte dlhšie ako 5 rokov tak podľa § 9 ods.1 písm.b ste od dane z príjmov oslobodení.

    slavka18 je offline (nepripojený) slavka18

    slavka18
    Dakujem vam, vyjadrila som sa dost strucne, aby som doplnila - nehnutelnost predavam ako fyzicka osoba, takze otazka smeruje, ze ci som povinna platit dan z prijmov (podla informacii, ktore mam, nie, nakolko nehnutelnost vlastnime dlhsie ako 5 rokov) a ak nie, ci som povinna pri predaji nehnutelnosti platit akykolvek iny druh dane (z predaja nehnutelnosti, DPH...).
    Pokial ani toto, mozem zrejme v zmluve uviest, ze konecna kupna cena je bez dane, nakolko sa na nu dan nevztahuje?
    Mam v tom gulas, chcela by som sa teda uistit - a hlavne, co sa tyka stanovenia kupnej ceny, pripadnu dan by som musela zapocitat.
    Este raz velka vdaka!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    slavka18 Pozri príspevok
    Dakujem vam, vyjadrila som sa dost strucne, aby som doplnila - nehnutelnost predavam ako fyzicka osoba, takze otazka smeruje, ze ci som povinna platit dan z prijmov (podla informacii, ktore mam, nie, nakolko nehnutelnost vlastnime dlhsie ako 5 rokov) a ak nie, ci som povinna pri predaji nehnutelnosti platit akykolvek iny druh dane (z predaja nehnutelnosti, DPH...).
    Pokial ani toto, mozem zrejme v zmluve uviest, ze konecna kupna cena je bez dane, nakolko sa na nu dan nevztahuje?
    Mam v tom gulas, chcela by som sa teda uistit - a hlavne, co sa tyka stanovenia kupnej ceny, pripadnu dan by som musela zapocitat.
    Este raz velka vdaka!

    Takže:

    1. Si občan - nepodnikateľ
    2. Vlastníctvo viac ako 5 rokov.

    Potom platí §9 zákona o dani z príjmov, že príjem z predaja je oslobodený od platenia dane z príjmov.

    Hrubo označené nie celkom chápem. Ak k cene prirátaš daň (?) - sice neviem ako - potom ale dani by podliehala celá cena (teda aj to čo si pripočítala ako daň). A to by bolo nekonečne takto dookola.

    slavka18 je offline (nepripojený) slavka18

    slavka18
    Diky, ta dan z prijmov uplne ok... Asi to vyznieva dost pritiahnute za vlasy, vobec v tychto vodach nie som doma, chcem sa vsak uistit, ci sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti nevztahuje ziadna ina danova povinnost; slovom, ci sa o sumu, ktoru dostanem od kupujuceho nebudem musiet delit s milovanym statom :-)
    vdaka za pomoc a pochopenie

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    slavka18 Pozri príspevok
    Diky, ta dan z prijmov uplne ok... Asi to vyznieva dost pritiahnute za vlasy, vobec v tychto vodach nie som doma, chcem sa vsak uistit, ci sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti nevztahuje ziadna ina danova povinnost; slovom, ci sa o sumu, ktoru dostanem od kupujuceho nebudem musiet delit s milovanym statom :-)
    vdaka za pomoc a pochopenie
    Nie nebudeš.

    Stanovenie kúpnej ceny nehnuteľnosti s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.