Zavrieť

Porady

skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

Dobrý deň,

mám takýto problém:

mám zmluvu na dobu určitú (05/2006 - 10/2008), zamestnávateľ mi oznámil, že moje pracovné miesto ruší k 30.06.2008, ale ponúka mi k podpisu dohodu o skončení pracovného pomeru podľa §60 ZP.

Ak to prijmem, aké to bude mať pre mňa "následky" pri registrácii na Úrade práce?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kikili Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám takýto problém:

mám zmluvu na dobu určitú (05/2006 - 10/2008), zamestnávateľ mi oznámil, že moje pracovné miesto ruší k 30.06.2008, ale ponúka mi k podpisu dohodu o skončení pracovného pomeru podľa §60 ZP.

Ak to prijmem, aké to bude mať pre mňa "následky" pri registrácii na Úrade práce?

Je jedno, akým spôsobom skončíš PP, podmienky na podporu platia rovnako pre všetkých - je to § 104 zákona o soc. poistení:


(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
0 0
kikili kikili

kikili je offline (nepripojený) kikili

vďaka za odpoveď, ak som to správne pochopil, tak na mňa sa vzťahuje ten posledný odstavec Tvojej odpovede ...

Pred tým som bol totiž SZČO a poistenie som si pochopiteľne neplatil.
Naposledy upravil kikili : 16.06.08 at 08:33
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás ak máme uzavretý pracovný pomer na dobu určitú so zamestnancom, na výkon práce ktorého je potrebné umelecké vzdelanie môžeme tento pracovný pomer obnovovať opakovane. treba však zakaždým uzavrieť novú pracovnú zmluvu alebo stačí urobiť dohodu o zmene pôvodnej pracovnej zmluvy a dobu určitú predĺžiť zase o jeden rok?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás ak máme uzavretý pracovný pomer na dobu určitú so zamestnancom, na výkon práce ktorého je potrebné umelecké vzdelanie môžeme tento pracovný pomer obnovovať opakovane. treba však zakaždým uzavrieť novú pracovnú zmluvu alebo stačí urobiť dohodu o zmene pôvodnej pracovnej zmluvy a dobu určitú predĺžiť zase o jeden rok?
Stačí urobiť dodatok k pracovnej zmluve.
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

Poprosím Vas o odpoved:
zamestnanec mal dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú. pred ukončením doby začal marodovať. Kedy vlastne mu končí pracovný pomer?
Dňom dokedy bola uzavretá pracovná zmluva alebo dňom skončenia marodky?
Dakujem za odpoved
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tony1 Pozri príspevok
Poprosím Vas o odpoved:
zamestnanec mal dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú. pred ukončením doby začal marodovať. Kedy vlastne mu končí pracovný pomer?
Dňom dokedy bola uzavretá pracovná zmluva alebo dňom skončenia marodky?
Dakujem za odpoved
Dňom, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako koniec PP. PN nemá na to žiadny vplyv.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tony1 Pozri príspevok
Poprosím Vas o odpoved:
zamestnanec mal dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú. pred ukončením doby začal marodovať. Kedy vlastne mu končí pracovný pomer?
Dňom dokedy bola uzavretá pracovná zmluva alebo dňom skončenia marodky?
Dakujem za odpoved
Pracovný pomeru uzatvorený na dobu určitú končí dohodnutým dňom v pracovnej zmluve. K tomuto dňu ho odhlásiš zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ak PN trvá naďalej, nemocenské vypláca SP.
0 0
Tony1 Tony1

Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

Ďakujem krasne vsetkym mudrejsim a skusenejsim.
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Prosím o radu: zamestnanec má prac.zmluvu do 31.12.2008, zamestnávateľ chce s ním skončiť PP dohodou, dôvod § 63 1b/.
Okrem odstupného má ešte na nejaký nárok ohľadne určitej doby?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iveta1 Pozri príspevok
Prosím o radu: zamestnanec má prac.zmluvu do 31.12.2008, zamestnávateľ chce s ním skončiť PP dohodou, dôvod § 63 1b/.
Okrem odstupného má ešte na nejaký nárok ohľadne určitej doby?
Tak dohodou, alebo výpoveďou?
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

dohodou, pretože výpoveďou plynie výpovedná doba
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iveta1 Pozri príspevok
dohodou, pretože výpoveďou plynie výpovedná doba
Ak dohodou, nárok na odstupné nevzniká.
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Tweety Pozri príspevok
Ak dohodou, nárok na odstupné nevzniká.


Neviem, ale na porade som z tejto témy vyrozumela, že keď sa dohodnú obe strany na dohode a uvedie sa § 63 1b nárok má na odstupné, ale ja by som chcela vedieť, keď je prac.zmluva do 31.12.2008, a rozviazanie PP vznikne skôr - čo z toho vyplýva?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iveta1 Pozri príspevok
Neviem, ale na porade som z tejto témy vyrozumela, že keď sa dohodnú obe strany na dohode a uvedie sa § 63 1b nárok má na odstupné, ale ja by som chcela vedieť, keď je prac.zmluva do 31.12.2008, a rozviazanie PP vznikne skôr - čo z toho vyplýva?
Áno, ale najprv musí byť daná výpoveď od zamestnáv. podľa spomínaného § 63 a až potom nasleduje dohoda.
§ 76 ZP
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Iveta1 Pozri príspevok
Neviem, ale na porade som z tejto témy vyrozumela, že keď sa dohodnú obe strany na dohode a uvedie sa § 63 1b nárok má na odstupné, ale ja by som chcela vedieť, keď je prac.zmluva do 31.12.2008, a rozviazanie PP vznikne skôr - čo z toho vyplýva?
Na rozdiel od Tweety si myslím, že výpoved nemusí predchádzať dohode z organizač.dôvodov. Ak nastanú vo firme organizačné zmeny a obe strany sa hned zhodnu na dátume ukončenia PP s odstupným, tak môžu následne hned uzatvoriť dohodu o ukončení PP z organizačných dôvodov podla § 60 ZP. V dohode uvedú najlepšie konkrétne organizačné zmeny, ktoré viedli k nadbytočnosti pracovníka. Teda dôvod by mal byť niektorým z dôvodov uvedeným v § 63 ods.1 písm. b) (príp. písmeno a), aj ked tento § 63 tam nemusí byť použitý, aby nedošlo k pochybnostiam o forme ukončenia PP (aj ked, asi sa to používa).

To, že PP skončil pred uplynutím doby určitej vôbec nevadí. Pozri Zákonník práce
§ 71 Skončenie PP dohodnutého na určitú dobu
ods.3: Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť prac.pomer podla odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

Teda aj PP na dobu určitú môže skončiť dohodou, výpovedou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

brčko Pozri príspevok
Na rozdiel od Tweety si myslím, že výpoved nemusí predchádzať dohode z organizač.dôvodov. Ak nastanú vo firme organizačné zmeny a obe strany sa hned zhodnu na dátume ukončenia PP s odstupným, tak môžu následne hned uzatvoriť dohodu o ukončení PP z organizačných dôvodov podla § 60 ZP. V dohode uvedú najlepšie konkrétne organizačné zmeny, ktoré viedli k nadbytočnosti pracovníka. Teda dôvod by mal byť niektorým z dôvodov uvedeným v § 63 ods.1 písm. b) (príp. písmeno a), aj ked tento § 63 tam nemusí byť použitý, aby nedošlo k pochybnostiam o forme ukončenia PP (aj ked, asi sa to používa).

To, že PP skončil pred uplynutím doby určitej vôbec nevadí. Pozri Zákonník práce
§ 71 Skončenie PP dohodnutého na určitú dobu
ods.3: Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť prac.pomer podla odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

Teda aj PP na dobu určitú môže skončiť dohodou, výpovedou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe.
Áno, tiež som písala, že PP sa môže skončiť aj dohodou, ale v príspevku išlo o nárok na odstupné, a ten ,ako som už písala, pri skončení PP iba dohodou nevzniká. Viď prísp. 63.
0 0
Jana Bělohoubková Jana Bělohoubková
Pracovný pomer na dobu určitú možno skončiť výpoveďou zamestnanca, zamestnávateľa, dohodu alebo uplynutím doby, na ktorý bol dohodnutý. V tvojom prípade, ak chce zamestnávateľ skončiť pracovný pomer pred 31. decembrom, tak má dve možnosti - buď nájde výpovedný dôvod - podľa teba podľa § 63/1 písm. b) nadbytočnosť - tak môže dať zamestnancovi výpoveď, s tým, že plynie výpovedná lehota od prvého dňa nasledujúceho mesiaca oproti mesiacu v ktorom mu bola výpoveď doručená. Ak sa však zamestnanec zriekne tejto výpovednej doby (odporúčam to urobiť písomne), tak má nárok na odstupné.

Druhá možnosť je, že sa pracovný pomer skončí dohodou k hociakému dňu - ale záleží to len na zamestnancovi, či s tým bude súhlasiť... Ja byť na jeho miesto tak som za prvú možnosť...
0 0
Jana Bělohoubková Jana Bělohoubková
...bez problémov...

Zákonník práce uvádza iba "dobu určitú" ale pritom nestanovuje, že to musí byť dátum. Môže to byť určitá činnosť, obdobie... hocičo... na postavenie stavby, vytvorenie výkresov, návrhu....

Podstatné je, že tá činnosť, ktorá je v pracovnej zmluve stanovená má určité ukončenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Áno, tiež som písala, že PP sa môže skončiť aj dohodou, ale v príspevku išlo o nárok na odstupné, a ten ,ako som už písala, pri skončení PP iba dohodou nevzniká. Viď prísp. 63.
Maja, keď si pozorne prečítaš ten ods. 1, ktorý si citovala, tak tam máš:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Nie je tam, že najprv musí byť výpoveď. A je tam alebo - teda pokiaľ zamestnávateľ navrhne skončenie PP dohodou z dôvodu organizačných zmien, tak zamestnanec má nárok na odstupné. Nemusí dať najprv výpoveď. Teda súhlasím s tým, ako to napísal brčko. Aj v praxi je to tak.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok
Maja, keď si pozorne prečítaš ten ods. 1, ktorý si citovala, tak tam máš:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Nie je tam, že najprv musí byť výpoveď. A je tam alebo - teda pokiaľ zamestnávateľ navrhne skončenie PP dohodou z dôvodu organizačných zmien, tak zamestnanec má nárok na odstupné. Nemusí dať najprv výpoveď. Teda súhlasím s tým, ako to napísal brčko. Aj v praxi je to tak.
Dobre, presvedčili ste ma obidvaja, prehliadla som tam, dohodou s tých istých dôvodov. Mea culpa. Vám obom vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať