Zavrieť

Porady

Môžu byť koľajnice (do základov) rádioaktívne?

Ahojte, pri vyhotovení základov môj svokor silou-mocou chce presadiť, aby sme popri betónovej oceli použili aj železničné kolajnice, ktoré on už skladuje desaťročia. Zdá sa mi, že som niekde čítal, že koľajnice aj môžu byť pekne rádioaktívne a samozrejme v tom prípade be nebolo veľmi múdre ich použit... Neviete poradiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    julius71 Pozri príspevok
    Ahojte, pri vyhotovení základov môj svokor silou-mocou chce presadiť, aby sme popri betónovej oceli použili aj železničné kolajnice, ktoré on už skladuje desaťročia. Zdá sa mi, že som niekde čítal, že koľajnice aj môžu byť pekne rádioaktívne a samozrejme v tom prípade be nebolo veľmi múdre ich použit... Neviete poradiť? Ďakujem.
    Radioaktivny moze byt akykolvek material - nielen nejake kolajnice skladovane dlhe roky "kdesi".
    Ak mas pochybnosti, daj si radioaktivitu materialu premerat pristrojmi. Mozno Ti nieco o moznosti premerania budu vediet povedat na urade verejneho zdravotnictva. Tieto urady sa zvyknu nachadzat v krajskych mestach a vo vacsine okresnych miest.
    Dalsim informacnym zdrojom na rozptylenie Tvojich pochybnosti by mohol byt urad jadroveho dozoru.
    Skus tiez chvilu "guglit" a nieco iste najdes.

    Avsak mam taky pocit, ze premeranie nebude asi lacnou zalezitostou.
    Naposledy upravil endrju : 09.08.08 at 14:32

    paloge je offline (nepripojený) paloge

    paloge
    drahe by to byt nemalo, staci niekoho s dozimetrom,
    napr. na matfyze, pripadne vo fyz/chem labakoch by sa mohol niekto ochotny najst.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    paloge Pozri príspevok
    drahe by to byt nemalo, staci niekoho s dozimetrom,
    napr. na matfyze, pripadne vo fyz/chem labakoch by sa mohol niekto ochotny najst.
    Myslíš na labáky na stredných školách?
    Netuším, odkadiaľ julius71 pochádza. Nie je vylúčené, že za niekým ochotným z matfyzu bude musieť "zmerať" 500 km cestu (jedným smerom). V takom prípade to určite lacné nebude.
    A nebude to lacné ani prípade, že ochotného človiečika s dozimetrom by našiel ihneď po príchode na matfyz. Podľa zadania si totiž dovolím predpokladať, že človiečika s dozimetrom osobne nepozná. Inak by už asi mal problém dávno vyriešený aj bez Porady.

    julius71 je offline (nepripojený) julius71

    julius71
    Ahojte, diky za info. Pochadzam z Novych Zamkov, takze by som asi za tym cloviecikom musil ist do Bratislavy...

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Existuje systém civilnej ochrany, krajský, okresný, vo väčších mestách. Tí sú vybavení prístrojmi i na meranie týchto vecí (Gaiger-Muller či ako sa to píše..) Možno by vedeli pomôcť. Má to aj armáda a možno i iné ozbrojené a záchranné zložky. Alebo potom hygiena.
    Ale aj tak neverím že koľajnice sú rádioaktívne...

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    julius71 Pozri príspevok
    Ahojte, pri vyhotovení základov môj svokor silou-mocou chce presadiť, aby sme popri betónovej oceli použili aj železničné kolajnice, ktoré on už skladuje desaťročia. Zdá sa mi, že som niekde čítal, že koľajnice aj môžu byť pekne rádioaktívne a samozrejme v tom prípade be nebolo veľmi múdre ich použit... Neviete poradiť? Ďakujem.

    Tiez, opytat sa statika co na to povie. Ked to nie je v projekte, tak to mozno moze spravit viac skody ako uzitku. Viacej zeleza - menej betonu, t.j. tensi beton na urcitych miestach.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    a ja som si myslel ze je to vtip, ked mi raz hovorili ze susedovi spadol balkon, povedali mu ze tam bolo malo zeleza a on si trhal vlasy a krical jak blazon, ze jak malo zeleza, jak malo.... vela zeleza tam bolo ved aj kostru z bicykla som tam dal.
    takze to nebol vtip take veci sa naozaj deju, kokso ze kolajnice do zakladov

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    v prvom rade netreba nechat svokra hovorit do stavby. (mam s tym skusenost) Ten mal ix moznosti rozhodovat co s tymi kolajnicami. Pomer zeleza a betonu by mal byt zachovany aj pri kolajniciach, ale pre kvalitné previazanie vsetci dobre vieme, ze sa pouzivaju sietoviny, alebo sa to viaze do urcitych struktur (armovanie) aby bolo zelezo po celej ploche rovnomerne rozlozene.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Skôr by som kolajnice predal do výkupu železa a za uvedené peniaze kúpil kvalitné kari rohože s okami 150 mm.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Braňo Pozri príspevok
    Skôr by som kolajnice predal do výkupu železa a za uvedené peniaze kúpil kvalitné kari rohože s okami 150 mm.
    Je to poznámka za 100 bodov.

    Rosch je offline (nepripojený) Rosch

    Rosch
    petmar Pozri príspevok
    Existuje systém civilnej ochrany, krajský, okresný, vo väčších mestách. Tí sú vybavení prístrojmi i na meranie týchto vecí (Gaiger-Muller či ako sa to píše..) Možno by vedeli pomôcť. Má to aj armáda a možno i iné ozbrojené a záchranné zložky. Alebo potom hygiena.
    Ale aj tak neverím že koľajnice sú rádioaktívne...
    Ja by som skúsil najbližší voj. útvar a pokúsil by som sa zohnať niekoho kto tam pozná niektorého vojaka. Vo voj. útvare budú mať určite funkčný dozimeter... :-)

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Svokor je isto stará škola, viem si aj mojho predstaviť presne: "Heeeeééj, **bni tam aspoň zo tri šiny, to prežije aj atomofku!"
    Máš projekt, stavaj podľa projektu a vykašli sa na dozimetre.
    Braňo dal najlepšiu radu.
    Železnice sú inak asi vďačný zdroj materiálu. Môj svokor má postavenú garáž zo železničných podvalov... Ale ešte som ich nemeral.

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Braňo Pozri príspevok
    Skôr by som kolajnice predal do výkupu železa a za uvedené peniaze kúpil kvalitné kari rohože s okami 150 mm.
    Ak sú rádioaktívne, skús ukrajinskú výkupňu, alebo ešte vzdialenejší východ, niečo také tam zháňajú...

    luga1 je offline (nepripojený) luga1

    luga1
    My mame tiez v rodinnom dome zabudovanu kolajnicu. Nemam predstavu, ci sa to niekedy dalo bezne zohnat a co to tej stavbe pomohlo, mama mi vzdy vravela, zevraj lepsie drzi dom pokope nmo a na estetike to tiez nejako neprida. Ja by som asi zavolala Markizu a zmedializovala to, ze mame doma radioaktivnu kolajnicu, pridu zadarmo, aj zmeraju radioaktivitu zadarmo, len neviem, co bude dalej s tou kolajnicou. ))))))))

    Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

    Vylúčený člen Karas Milan
    julius71 Pozri príspevok
    Ahojte, pri vyhotovení základov môj svokor silou-mocou chce presadiť, aby sme popri betónovej oceli použili aj železničné kolajnice,
    Ahoj.

    Chceš udržať pohodu v rodine? (Nemeraj-nič povšimnutia vhodné nenameráš.)
    Jednoducho ich k projektovej armovačke pridaj.

    Ka Mil

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    Karas Milan Pozri príspevok
    Ahoj.

    Chceš udržať pohodu v rodine? (Nemeraj-nič povšimnutia vhodné nenameráš.)
    Jednoducho ich k projektovej armovačke pridaj.

    Ka Mil
    pravda, pokoj v rodine je dolezitejsi jak troska malicko radioaktivity... vela jej tam urcite nebude.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.