Zavrieť

Porady

Prvy den zivnostnikom :D

Ahojte tak som sa bol vcera prihlasit na zivnostenskom urade a teda zacinam pracovat .. ale akosi neviem zistit zakladne informacie tak sa skusim popytat tu

takze

najprv este jedno vysvetlenie .. zaroven so zivnostou mam aj TPP teda v jednej firme trojstvrtinovy a v druhej stvrtinovy dokopy jeden cely

a teraz

1. zalozil som zivnost a teta na urade povedala ze na Danovy urad a na zdravotnu poistovnu ma prihlasia

otazka:: mam sa prihlasit este niekam inam ? nech vedia ze zivnostnim ? niekto mi spominal socialnu positovnu :-O

2. kedze mam aj pracovny uvazok plny ako a kam mam robit nejake odvody ??? zdravotna poistovna socialka a danovy urad ??? a ako casto to treba robit ... nestaci vsetko naraz raz za rok ???

a teda ake este najdolezitejsie veci na zaciatok by som nemal zabudnut ??? lebo mam trosku problem vo svojom okoli s nejakym uctovnikom tak kym sa obkukam nech na nieco nezabudnem aby ma nepokutovali :-O

dakujem za kazdu odpoved pomoc a radu velmi si to vazim
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
vitaj, smejkovia Ti idú dobre
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

a este daco ... vsetci mi furt hovoria daco o DPH .. ale mne sa to volako nezda (v zivnosti mam napisane Pocitacove sluzby, a spracovanie udajov ci daco take ... v podstate programujem) ... tak ci mam byt platca DPH alebo nemam byt .. co sa mi opalti viac ??? aky je v tom vlastne rozdiel ci platim alebo neplatim ???

vdaka za odpovede

PST: vsimaj ze smajlov je podstatne menej
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
twoj pripad je lepsie nebyt platcom DPH , len po dosiahnuti zakonom stanoweneho obratu a to musis makat a btw v com programujes? c+ alebo delphi ......mas licenciu?
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

PHP ma zivi ale aj Delphi sa rozumiem ... na to treba licenciu ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ked nieco komercne pouzivas tak predsa ano. Delphi profi nas vyšiel na nejakych 40
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

jaaaj myslis taku licenciu .. nie nie .. v delphi kodim len sukromne ... a na PHP licenciu netreba .. vyvojovym prostredim moze byt aj notepad
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

ozaj a co s uctovnictvom ??? staci mi jednoduche alebo podvojme ??? je to nejak prikazane ktore mam pouzivat ??? ... a keby som chcel svoj notebook vlozit do firmy ... tu som sa docital ze sa odporuca predat ho firme ... tym padom si sam sebe vystavim fakturu alebo nejaky vydavkovy pokladnicny alebo ako ? ... a nebudem musiet potom ako sukromna osoba daku dan platit ? :
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
staci v tvojom pripade jednoduche, ktore je niekedy zlozitejsie ako podvojne. NB sam sebe nepredas. Zalezi kedy bol NB kupeny, aku mal cenu.....podla toho by sa mohol zaradit do podnikania
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

martinkoo Pozri príspevok
ozaj a co s uctovnictvom ??? staci mi jednoduche alebo podvojme ??? je to nejak prikazane ktore mam pouzivat ??? ... a keby som chcel svoj notebook vlozit do firmy ... tu som sa docital ze sa odporuca predat ho firme ... tym padom si sam sebe vystavim fakturu alebo nejaky vydavkovy pokladnicny alebo ako ? ... a nebudem musiet potom ako sukromna osoba daku dan platit ? :
Pre živnostníka stačí jednoduché účtovníctvo. Podvojné musia viesť spoločnosti zapísané v obchodnom registri.

Čo sa týka notebooku, priprav si jednoduchu kúpnu zmluvu, ak to bude v hodnote do 30 tis., môžeš dať hneď celé do nákladov. Ak nad 30 tis. musíš odpisovať. Pri takomto predaji sukromna osoba nebude platiť daň.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Kathryn Pozri príspevok
Pre živnostníka stačí jednoduché účtovníctvo. Podvojné musia viesť spoločnosti zapísané v obchodnom registri.

Čo sa týka notebooku, priprav si jednoduchu kúpnu zmluvu, ak to bude v hodnote do 30 tis., môžeš dať hneď celé do nákladov. Ak nad 30 tis. musíš odpisovať. Pri takomto predaji sukromna osoba nebude platiť daň.
mimochodom tá kúpna zmluva nesmie byť medzi sebou a sebou
0 0
Kathryn Kathryn

Kathryn je offline (nepripojený) Kathryn

ekopo Pozri príspevok
mimochodom tá kúpna zmluva nesmie byť medzi sebou a sebou
Veď to ani netvrdim, ale dobra pripomienka pre zadavateľa otázky.
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

no notebook bol kupovany v maji .. mam fakturu na asi 32 000SK ... ale do firmy by som ho predal povedzme za 25 000 ... takze to mozem ci nie ? .. lebo jeden tak povedal a druhy tak ... no ide mi o to aby mi potom ako naklad znizil danovy zaklad ...

a k tomu ze ake odvody a kam mam platit ked mam aj plny uvazok aj zivnost mi neviete poradit ??? .. docital som sa ze prvy rok sa do socialnej nemusim vobec registrovat ... ale co zdravotna poistovna ??? .. mam tam poslat kazdy mesiac normalne peniaze alebo staci raz rocne vsetko ??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
no notebook bol kupovany v maji .. mam fakturu na asi 32 000SK ... ale do firmy by som ho predal povedzme za 25 000 ... takze to mozem ci nie ? .. lebo jeden tak povedal a druhy tak ... no ide mi o to aby mi potom ako naklad znizil danovy zaklad ...

a k tomu ze ake odvody a kam mam platit ked mam aj plny uvazok aj zivnost mi neviete poradit ??? .. docital som sa ze prvy rok sa do socialnej nemusim vobec registrovat ... ale co zdravotna poistovna ??? .. mam tam poslat kazdy mesiac normalne peniaze alebo staci raz rocne vsetko ??
Keďže notebook bol kupovaný v tomto roku a jeho cena je vyššia ako 30 tis. SK, zaradíš ho do obchodného majetku firmy a budeš ho odpisovať 4 roky /každý rok si dáš do daňových výdavkov 1/4 ceny/.

Zdr.poistenie - prihlášku SZČO ti poslali do zdr.poisťovne zo živ.úradu, treba tam ísť však osobne a určiť si vymeriavací základ nula, vtedy preddavky na zdr.poistenie pri súbehu podnikania a zamestnania platiť nemusíš. Rozdiel však musíš doplatiť v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia.

Daňový úrad - ak chceš urýchliť vydanie daňového ident.čísla /DIČ/, choď si ho zobrať na DU osobne. Ak máš auto a chceš ho využívať na podnikanie, treba doplniť registráciu o daň z motor. vozidla.
DPH - povinným platiteľom sa staneš ak tvoj obrat - podľa doterajšieho znenia zákona - presiahne 1 500 000 sk za 12 po sebe idúcich mesiacov. Po novele zákona o DPH to bude 35 000 EUR. A to tvoji odberatelia vyslovene nepožadujú, ako dobrovolný platiteľ DPH sa neregistruj.

Sociálna poisťovňa - odvody začneš platiť od 1.7.2009, ak tvoj príjem = tržby /zaplatené faktúry/ dosiahne 12-násobok min. mzdy, ktorá bude známa od 1.1.2009
Naposledy upravil veronikasad : 09.08.08 at 17:40
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

veronikasad Pozri príspevok
Keďže notebook bol kupovaný v tomto roku a jeho cena je vyššia ako 30 tis. SK, zaradíš ho do obchodného majetku firmy a budeš ho odpisovať 4 roky /každý rok si dáš do daňových výdavkov 1/4 ceny/.
no cena booku bola vyssia ako 30 tisic ale bol kupovany na sukromnu osobu na moje meno ... a zivnost som vtedy este nemal .. teraz by som ho ale rad vlozil do podnikania stym ze ho akoby predam ... napr. ze mi ho preda moj brat .. ot by bolo na zmluve ... stym ze keby sa niekto pytal preco prave 25 tisic tak jeho dnesna bezna predajna cena je myslim okolo 27 tisic v obchode ... mozem to tak spravit ??? original faktura je na moje meno ale predal by mi ho brat ... vlastne ta faktura stym asi nema moc co docinenia (ved som ju mohol davno zahodit) kedze to bolo ako sukromna osoba kupovane
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
no cena booku bola vyssia ako 30 tisic ale bol kupovany na sukromnu osobu na moje meno ... a zivnost som vtedy este nemal .. teraz by som ho ale rad vlozil do podnikania stym ze ho akoby predam ... napr. ze mi ho preda moj brat .. ot by bolo na zmluve ... stym ze keby sa niekto pytal preco prave 25 tisic tak jeho dnesna bezna predajna cena je myslim okolo 27 tisic v obchode ... mozem to tak spravit ??? original faktura je na moje meno ale predal by mi ho brat ... vlastne ta faktura stym asi nema moc co docinenia (ved som ju mohol davno zahodit) kedze to bolo ako sukromna osoba kupovane
Ja by som si nechala pôvodnú faktúru aj keď nie je na firmu a rozložila si to na 4 roky. Ak nebudeš mať paušálne výdavky, každý výdavok sa ti zíde ...
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

a este jedna vec .. co sa tyka uctovania .. musi to vsetko mat nejaku formalnu strukturu ??? alebo staci ked to vsetko dava zmysel a ked vsetky cisla sedia ? ...

a ak mam auto a dam si ho do podnikania .. viem ze si potom do nakladov mozem dat naklady na prevadzku benzin amortizaciu opravy poistky a take veci ... ale mozu potom iny ludia pouzivat bezproblemov auto ??? ... ze len tak si ho niekto z rodiny pozicia a bude sa na nom vozit ?? je to mozne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
a este jedna vec .. co sa tyka uctovania .. musi to vsetko mat nejaku formalnu strukturu ??? alebo staci ked to vsetko dava zmysel a ked vsetky cisla sedia ? ...

a ak mam auto a dam si ho do podnikania .. viem ze si potom do nakladov mozem dat naklady na prevadzku benzin amortizaciu opravy poistky a take veci ... ale mozu potom iny ludia pouzivat bezproblemov auto ??? ... ze len tak si ho niekto z rodiny pozicia a bude sa na nom vozit ?? je to mozne
V tomto prípade radšej auto nevkladaj do majetku firmy, urob registráciu na DU na daň z mot. vozidiel. Začni viesť knihu jázd súvisiacich s podnikaním a účtuj si sadzbu základnej náhrady 5,50 sk/km + spotrebu PHM podľa tech.preukazu.

Treba si prerátať predpokladané tržby, možno bude pre teba výhodnejšie paušálne výdavky 40 % z príjmov - bez vedenia účtovníctva...
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

hmm 40% .. to znamena ze ak prijmy za rok budu 100 000 tak vydavky 40 000 a teda dan z prijmu zaplatim z 60 000 ? ci este aj nieco ine sa tam odpocita ??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinkoo Pozri príspevok
hmm 40% .. to znamena ze ak prijmy za rok budu 100 000 tak vydavky 40 000 a teda dan z prijmu zaplatim z 60 000 ? ci este aj nieco ine sa tam odpocita ??
ano je to tak, ak by si platil odvody do zdr. alebo socialnej poisťovne, tie sa pripočítajú k výdavkom.
V tých 40% je zahrnuté všetko ostatné, okrem príp. zaplatených odvodov živnostníka
0 0
martinkoo martinkoo

martinkoo je offline (nepripojený) martinkoo

hmm no porozmyslam .. uvidim lebo myslim ze viem vyprodukovat aj vacsie vydavky ... a napriklad cesta autobusom do mesta v ramci komunikacie s klientom ze za nim idem .. mozem si to dat do nakladov ??? .. popripade kazdodenne cestovne alebo tak ... o strave som pocul ze si mozem vo forme stravnych listkov uplatnit naklady je to tak ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať