Zavrieť

Porady

znova počítač

podnikateľ si v roku 2004 uplatňoval vydavky %. teraz bude UJ.
28.12.2004 kupil PC-CPU,VGA,zdroj,RAM,skrinka. spolu za 26.940,-.
20.1.2005 kupil monitor.21.1.2005 mys a klavesnicu.
mozem to vsetko zratat a zaradit do DHIM napr. 1.4.2005?
kedze to bude v cene >30000,- mozem za rok 2005 uplatnit prvý odpis?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No počítač kúpil koncom roku 2004, myslím, že tým pádom stratil nárok na odpis za 1 rok. Ja by som to zaradila a pokračovala v odpisovaní až 2 rokom v roku 2005.

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    mota ma to, že v decembri 2004 to este nebol celkom uplny PC, a ani ho vtedy nezacal pouzivat. a neviem či je rozhodujuci datum zaradenia, alebo datum kupy. viem, ze v tych %tách, čo si uplatnil v r.2004 je vlastne aj ten vydavok na PC. ale ak by bolo podstatne to kedy, ho zaradil do DHIM a zacal pouzivat tak by som si mohla urcit hociktory datum tohto roka.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No dôležité je podľa mňa kedy ho nakúpil ak ho nakúpil do spoločnosti. A vo výdavkoch už mal uplatnený tento nákup PC. Neviem nemala som nikoho kto si uplatňoval paušálne výdavky. Ale podľa mňa mal uplatnené neakú výšku % z kúpy tohto PC.
    Rozmýšlam, radte aj ostatní

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    dakujem dara. aj ja by som ti chcela poradit ohladom SF, ale zatial stale mame zamestnancov a myslim, že to nerobime presne tip top podla predpisov. počkajme. možno sú tí, čo by nám vedeli poradiť sú na obede.
    Naposledy upravil uko : 26.04.05 at 09:48

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    halóóóóó. už ste sa nejedli? budem vám moc vďačná, keď napíšete svoj názor ako by ste to robili. kto by so mnou podiskutoval?

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Rozmýšlam nad tým, neviem či tu na porade nebolo už niečo podobné riešené alebo som to niekde nečítala. Čo v takomto prípade. Dá sa predpokladať, že z kúpy PC sa percentom uplatnila len neaká časť a možno to nebolo ani do výšky ročného odpisu na, ktorý bol nárok. Neviem kuknem či to niekde nenájdem.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Opatrenie
    Ministerstva financií Slovenskej republiky
    z 18. decembra 2003
    o postupe pri prechode z evidencie vedenej na účely paušálnej dane do sústavy jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva





    Číslo:25353/2003 -72
    Referent:
    Ing. Mária Bieliková tel.: 02/5958 3414
    Svetlana Faiglová tel.: 02/5958 3415



    Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 52 ods. 36 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov ustanovuje:

    § 1

    (1) Ak ide o daňovníka, ktorý do 31. decembra 2003 viedol evidenciu príjmov, hmotného majetku a nehmotného majetku využívaného na podnikanie, pohľadávok a záväzkov, prijatých a vydaných účtovných dokladov na účely osobitného spôsobu zdanenia (ďalej len „paušálna daň&#8220 podľa § 15 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 366/1999 Z. z.&#8220 a v nasledujúcom zdaňovacom období pokračuje v podnikaní alebo v inej samostatnej zárobkovej činnosti aj po 31. decembri 2003 a ktorý bude účtovať v sústave
    a) jednoduchého účtovníctva, zníži sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31. decembri 2003 o cenu nespotrebovaných zásob zaplatených do 31. decembra 2003, ak tieto zásoby neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľa § 24 zákona č. 366/1999 Z. z. v zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane,
    b) podvojného účtovníctva, zvýši sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31. decembri 2003 o hodnotu pohľadávok evidovaných k 31. decembru 2003, ak tieto pohľadávky neboli zahrnuté do základu dane podľa zákona č. 366/1999 Z. z. v zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane.

    (2) Záväzky, vzniknuté v zdaňovacom období (zdaňovacích obdobiach), v ktorom daňovník uplatňoval paušálnu daň a evidované k 31. decembru 2003, ktoré daňovník uhradí po 31. decembri 2003, neznižujú základ dane.
    (3) Hmotný majetok alebo nehmotný majetok využívaný na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý daňovník k 31. decembru 2003 evidoval, sa ďalej odpisuje tak, ako keby sa tento majetok odpisoval aj počas uplatňovania paušálnej dane.

    § 2

    Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2004.



    Ivan Mikloš v.r.
    podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky

    Takže skús to podľa tohto. Podľa tohto usmernenia by som postupovala tak ako som uvažovala v predošlom mojom príspevku k tejto téme. T.j. odpisovať by som začala v roku 2005 tak akoby v predošlom roku bol uplatnený odpis (ten mal byť za 1 rok), čiže teraz by si začala odpisovať za 2 rok. K OC pripočítaj aj monitor, ktorý sa dokupoval k uvedenému PC.
    Naposledy upravil dara : 26.04.05 at 10:15

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Kúpila som si počítač za 29.800 Sk - je to cena za celú zostavu aj s monitorom a programom. Chcem ho v JÚ dať v tomto roku do nákladov. V zostave však neboli reproduktory, ktoré vlastne ani netreba, ale som si ich kúpila, síce v ten istý deň a v tom istom obchode, ale na inú faktúru za 900,-Sk.

    Môžem si dať do nákladov aj reproduktory, alebo by to bolo brané ako súčasť zostavy a musela by som odpisovať 4 roky? /To nechcem, budúci rok chcem paušálne výdavky/.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Závislá na nich nie som, ale chcem si dať všetko, čo môžem. Nie však za každú cenu.

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Ja som mal podobný problém.
    PC 13.900,-
    LCD monitor 16.000,-
    WIN XP 5.600,-

    Tak som si dal windows napísať na druhú faktúru a tú som vôbec nedal do účtovníctva. Kúpil som ho za svoje súkromné. Chem dať totiž počítač celý do spotreby. A ak by prišla nejaká kontrola na softvér, doklad o jeho kúpe mám.

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    ale veď windows je predsa softwer, ten nepriratavam k hodnote pc, podľa mňa je to nehmotny majetok, samozrejme ak je nad určenu výšku, inak do spotreby

    Lubomir1 je offline (nepripojený) Lubomir1

    Lubomir1
    Niekde som čítal, že Windows ako operačný systém patrí k počítaču a zaratúva sa do ceny počítača.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Ked som to mala na 2 fakturach, ala som osobitne PC a osobitne software a pri kontrole mi to preslo...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.