Zavrieť

Porady

Pracuje bez pracovnej zmluvy

Snáď mi niekto bude vedieť pomôcť:
Známy pracuje od augusta 2007 u jedného zamestnávateľa, no do dnešného dňa nemá pracovnú zmluvu. Výplatu dostáva, ale výplatné pásky nie. Zmluvy sa stále dožaduje, ale zamestnávateľ sa vyhováral na zmenu účtovníčky, že je mimo mesta....neopodstatnené... Podľa SP sú platené odvody až od 01.12.2007, ZP netuším Podľa informácií, čo mám, to nie je práca na čierno, pretože je zahlásený v poisťovni.
Ja som mu navrhla, aby poslal doporučene zamestnávateľovi žiadosť o vystavenie PZ, resp. aby dal podnet na inšpektorát práce. Podnet zatiaľ podávať nechce. A ja neviem ako inak by som mu mohla pomôcť.

Ak mu zamestnávateľ dá PZ až od 1.12.07, bude mať nedoplatky aj v ZP, ale papierovo nemá ako dokázať, že tam pracoval už v auguste.
Vedeli by ste poradiť inú možnosť ako postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    S tým inšpektorátom by som ešte počkala, aby náhodou nedali aj dotyčnému pokutu za nelegálnu prácu. Viete, od inšpektorátu - nič dobré. Aspoň ja mám také skúsenosti s nimi. Sú najmúdrejší....

    mirpo je offline (nepripojený) mirpo

    Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac mirpo
    Nad ukončením PP uvažuje až teraz, lenže práca sa mu páči, nemusí cestovať...
    Nový zamestnávateľ, ale aj úrad práce /keby náhodou/ budú od neho žiadať zápočet rokov, alebo PZ a ukončenie PP. A s tým bude asi rovnaký problém ako s PZ.

    Stina je teraz online Stina

    Stina
    Odporúčam zistiť v SP, či za neho platí zamestnanec odvody. A o PZ požiadať doporučeným listom, resp. podať list priamo v podateľni (alebo na sekretariáte).

    mirpo je offline (nepripojený) mirpo

    Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac mirpo
    Stina Pozri príspevok
    Odporúčam zistiť v SP, či za neho platí zamestnanec odvody. A o PZ požiadať doporučeným listom, resp. podať list priamo v podateľni (alebo na sekretariáte).
    Zamestnávateľ platí odvody až od 1.12.07.
    Žiadosť kvôli PZ môže poslať jedine poštou, lebo sídlo ZĽa je jeho trvalý pobyt. Na prevádzke pracuje ešte s jedným kolegom, ale ten má PZ /pracuje tam už roky/.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mirpo Pozri príspevok
    Zamestnávateľ platí odvody až od 1.12.07.
    Žiadosť kvôli PZ môže poslať jedine poštou, lebo sídlo ZĽa je jeho trvalý pobyt. Na prevádzke pracuje ešte s jedným kolegom, ale ten má PZ /pracuje tam už roky/.
    Takže do 1.12. 07 išlo o nelegálnu prácu s tým, že tieto mesiace nebude mať vykryté ničím. Nech sa obráti na zamestnáv. s tým, že ak PZ neuzatvorí, bude sa brániť na IP.

    Pracuje bez pracovnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.